ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска политика - општо

+8
трендафил
Пеколно момче
кнез
чучулига
Spray
concrete
king
VOL
12 posters

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Саб Ное 30 2019, 21:22

https://kanal5.com.mk/articles/399476/sdsm-ajde-mickoski-ne-vrti-od-okolu-povikaj-gi-pratenicite-na-vmro-dpmne-da-glasaat-za-avtentichnoto-tolkuvanje

Абе, бисер до бисер се сдсnmk...   т.е. автентичноста се добива со надгласување...

... тие бе никого не фермаат, силуваат демократија, за нив демократија е „мора да е по нивно и никако поинаку“ ни уставни судии не им се компетентни,  тоа, само у случај кога не им  одговара фрлаат со дрва и камења по нив им вршат притисок им наложуваат како треба да одлучат тераат хајки,  а кога е во нивна полза тогаш им се арни....

... како бе може да таму 120 собрани кој од каде ... од молери до  експерти по сваштологија бидат постручни од професионалци во областа????
..па најпрво тие 120 кога се во прашање правни работи  треба да побараат насоки и упатства од професионалците ... за да после не се чудат зошто уставен им ги ко крушки обара како неустани одлуките добиени со надгласување по партиска директива, абе гласаат ко чипирани, сите за или сите против  зависно кој од која партија е,  нема ниеден бар воздржан... 

... и после не било едноумие, упсс... грешка .... две едноумија ...

... а, бе .. да пред еден куп гладни магариња стаиш сено бар неколку ќе тргнат на друга страна... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Вто Апр 21 2020, 22:22

https://telma.com.mk/sdsm-ke-pobara-svikuvane-na-parlamentot/

Според член 67 од Деловникот, претседателот на Собранието може да свика седница по барање на шефот на државата, на Владата или на 20 пратеници, но тој не е обврзан да го направи тоа.

Да, да, да ....
.... но кога би имале  активно а не  самораспуштено собрание и пратеници...
...ние бе сега немаме собрание, и избори се распишаа па ги паузираа...
..ова му доаѓа ко да бивши акционери кои си ги продале акциите да свикуваат акционерско собрание...
... но народецов наш  и тоа ќе го проголта...

... сите овие заебанции (можда грешам) се последица на експертот над експертите уставописецот фрчко....
... тек сега во оваа ситуација гледаме колку биле површни и кусогледи законописците ко да лаици ги пишувале... или можда е тоа намерно така за да може кој како му е згодно така да си ги чита и тумачи законите...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Сре Апр 22 2020, 07:03

Zatoa sto, na vremeto sakom i kapom im se delese na takvi spodobi arogantni i drski kako ne bas inteligentniot no aroganten Frcko..operiran od sovest sekogas zastiten od obicnite smrtnici
Se takmicea koj pogolem fraer i popameten ke se pokaze "nad glupite vmrovci" demek "mlada krv" za novi kadri i jurisnici..
Starata komunisticka nemase omladina pri krajot na SFRJ pa si pronajde idnina vo razno razni pomazani i ko brojleri odgleduvani Frckovci, makradulovci, brankovci, radmili, demek sve " so fakultet"  i toa od " elitnite" kaj so nema profesorijat zarazen so nacionalni idei tuku nasleden "u duhu partije"...med i mleko.
Site tie nacionalno hendikepirani, zastiteni ko bubreg u loj, odgleduvani da ja nasledat The Partijata, nas'skani protiv kletite "kontrasi i bugaromani" i tamu kade nemase b od toa..
"Kroeja" ustavi, "stvaraa" drzavi, "pusuvaa himni i crtaa znaminja"
NIKOGAS nemale narod zad sebe, no toa voopsto ne im smeta, naviknati se da bidat vo vrvot bez narod ami so "blagoslov " od partijata, nebare Makedonija e OOZT na tatko im direktorot..
Takvite vo normalna drzava ke zavrsea ko Ivo Sanader na primer, najmalku..
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Чет Мај 07 2020, 01:33

Упссссс....

https://alsat-m.tv/mk/%d1%83%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b8%d0%be%d1%82-%d1%81%d1%83%d0%b4-%d0%b4%d0%b5%d1%86%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%bd%d0%b5%d0%bc%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b2%d1%82%d0%be%d1%80%d0%bd%d0%be-%d1%81/

... изглеа излезе точно тоа на Џафери дека обидот да се воскресне самораспуштеното собрание е еден вид на обид за „пуч“

... туку да видиме како уставниот суд ќе се произнесе за втората вонредна состојаба, за првата се изјасни дека се е во ред...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Чет Мај 07 2020, 10:11

king напиша:Упссссс....

https://alsat-m.tv/mk/%d1%83%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b8%d0%be%d1%82-%d1%81%d1%83%d0%b4-%d0%b4%d0%b5%d1%86%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%bd%d0%b5%d0%bc%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b2%d1%82%d0%be%d1%80%d0%bd%d0%be-%d1%81/

... изглеа излезе точно тоа на Џафери дека обидот да се воскресне самораспуштеното собрание е еден вид на обид за „пуч“

... туку да видиме како уставниот суд ќе се произнесе за втората вонредна состојаба, за првата се изјасни дека се е во ред...
..пучист нашол да збори  Wink ..всушност последователните вонредни состојби се фин начин квислиншката хунта да остане на власт до кога сака...
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Вто Мај 12 2020, 11:03

https://emagazin.mk/revizorite-otkrivaat-vmro-dpmne-ne-mozhe-da-na-de-umetnik-za-da-mu-plati-380-000-evra-za-271-umetnichka-slika/

И сега што?
Ќе правиме драма зошто некоја будала  не сака да си ги земе сработените пари ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пет Мај 15 2020, 19:57

https://alfa.mk/karakamisheva-izbori-vo-dekemvri-i-vrakjanje-na-politichkata-vlada-e-manipulacija-za-da-se-isplashi-opozicijata/

Сакаат враќање на политичка влада а не кажуваат како тоа може да се изведе....
... оваа влада ја гласал парламент и само парламент може да ја разреши....
... па оваа влада има само еден министер од опозиција наспроти дваесет и кусур од позицијата па тешко и оваа влада да не е политичка, сдс и те како носи политичка одговорност за работењето на оваа влада....
...ама, ама им смета Чулев за да си праат што сакаат.... па вршат притисок да тој сам си даде оставка зошто друг начин за негово разрешување во моментов и не постои...

друго ... ова, денес,  образложението за продолжување на вонредната состојба ради економски причини е смешно, глупо  и неубедливо ... да не случајно сме банкротирале ко држава а короната ја снемало??????

трето ... собрание не постои имаме техничка влада а прават ребаланс на буџетот!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

четврто ... кој таков праиме скапи избори, храниме ко бубрег у лој 120 пратеници (кој ионака само сметаат) и којзнае колку службеници за да ги опслужуваат кога дваесетина у влада може се да работат .... па ај да праиме избори само за министри и премиер Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Нед Мај 17 2020, 21:39

https://makpress.mk/Home/PostDetails?PostId=347778

https://kanal5.com.mk/vulin-mu-odrzha-drska-politichka-lekcija-na-pendarovski/a422390

https://fokus.mk/pendarovski-ne-gi-komentira-izjavite-od-srbija/

Без оглед дали србите се во право или не.... или пендаровски рекол нешто лошо или не .... линковите погоре се показател како држава која држи до себе реагира на тоа што мисли дека не и одговара и и штети а не го нашите ко маца да им го изела јазикот на бугаристанските провокации и уцени... разликата е гоооооолема...

п.с. нигде ја нема шекерната да им каже на србите дека не е баш добро по здравје да се  заебаваат со членка на моќниот НАТО сојуз... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пон Јун 01 2020, 12:23

https://telma.com.mk/direktorkata-na-ujp-sana-lukarevska-pozitivna-na-koronavirus/

Директорката на УЈП имала работна средба со потпредседател на политичка партија!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

приватна, случајна средба ... ајде ....
...но работна средба?????????????????
...кои им се допирните точки???????????????

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пон Јун 01 2020, 19:17

Vikas se dopirale?

Ami zatoa se sea u karantini ebagi glupite
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Сре Сеп 30 2020, 21:23

https://www.slobodenpecat.mk/kostadinov-neodgovornosta-na-vmro-dpmne-izleze-na-videlina-30-asistenti-ostanuvaat-na-ulicza/

Е, па .... сега ќе коленичат, што очекуваат.. да вмро даде амин на секоја сдс желба... е јбг, изгледа сега нема кого да уценуваат за да гласа....
... на тие у сдс не им е јасно дека вмро е опозиција, дека позицијата треба се да си сама обезбеди... ако не може тогаш фино лепо нек си се повлече од власт...
...овие бе, ем сакаат да владеат, ем опозицијата да ко на дугме да гласа за се по нивна желба..... е тоа го нема нигде...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Окт 01 2020, 06:49

Celo vladeenje im e rizik.
Tenko mnozinstvo koe im obezbeduva samo vozduh za disenje no ne i prostor za manevar za bilo sto da napravat korisno.
Vo prvite tri godini vladeenje, sds i ostala banda gi opfati euforija od faktot deka stanale faktor...vlast.
Prvata godina ja izgubija vo radosti, lapanja povelke od kolku sto mozat da zinat, trka po mesta, ispraznetite fotelji, so pomeka  fotelja so povisoko, vo broenje na kasite i budzetite, i slicni sareno esdessovski pikanterii.
Sekako i so po nekoj mercedes " so go serele cavki i capale macki po garazite" so go nabavil diktatorot pa go vadea po plostadi da go vidi narod zlostornickiot zlostornik, negativecot mercedes, kako sadam husein ili gadafi, koga gi vleckaa po ulici posle fakjanje...

Vo vtorata godina vekje uhlebeni, dlaboko potonati vo foteljite, kjerkite i sincinjata so enormen dzeparac prateni po belosvetski fakulteti na drzavna smetka, pusteni racinja vo biznisi, sadenje marihuani, kocoperenje so SJO ikoniziranje na Gica Janeva, isfrustriranana nedoebana Fati-mi-go, i slicni "Zaevi Ejnđzeli" dodeka u medjuvremenu, budimpestanskiot kandidat si obezbedi traen prestoj u EU/NATO....
Kade ne moze "ejndzelite" za jajino vlakno da mu se fatat a Fata moze da mu dojde u stan samo u šorcevi i šamija da go "apsi"  , a kaj nas doma da pagja u nesvest i trans od besedenja za diktarorot ...

Pa pa pa...pa biznisite so identitetor, ineto, platformite dogovorite...
Po pat , nekade go izgubija Tevdovski, uste na samiot pocetok, a pred kraj posle tri godini okupacija, i stenjkomannastata Deskovska, i drugi...
Dodeka Obidzuko e dezuren podlizurk-bizuter, ovcomanjastiot LjuPco  obavezno, i dezurnata zavisna od vlast, neMila , ministarkata za neibrazovanie i spletki, so se dezurnior sinopticar za smrtni slycai, Kenjko respirator... 
Dela,? Delo do delo.
Da ne e koronava, i precednikon , ako ne sednel u fotelja, ke si zaminel od zemjava.
Pazi sad, ko decana mali, ako ne me primite da igram so vas, ke se naljutam i ke ve kazam na majkami. I si otidam doma!
E toa imame za - precednik. Boze...

Ne e ni cudo so se odnesuvaat kako da se opozicija 
Tie se svesni, deka vladeat bez podrska od makedincite, kako stecajni upravnici, kako zaloznici na predavnicki dogovori koi moraat da gi ispolnat, so navednata glava kon sponzorite im, da go izmisluvaat "diktatorot" sekoe utro za da plasat narod, da ne zaboraelo kako im bilo...

Cista sovest ne pravi vakvi vratolomii. No takva ne im e.
Iako takiv termin, vlastodrzcive  posleden pat mozebi videle vo nekoja kniga, kako i terminite otcetnost, cesnost, iskrenost, pravda...
Vo erata na internet so knigi samo kako arheoloski  starini, i tie termini ne gi ni gledaat vekje, golem del od niv i koga se "obrazuvale"  akademski, procitale pomalku knigi od prosecen osmooddelenec koj ucel  vo '50 do '80-te..

Siguren vo vlast - vladee, ne glumi glypi avgust i opozicija, za da zamajuva narod , za da izbega od megdan i kritiki..,i odgovornost.

Ps: posto nema mediumi, a kaj so bi ja "tucale do jaja" ima mozda samo eden, ali vlasta tamu ne ide, bi bilo interesno ministaritutkava za neobrazovanie da se pojavi na nekoja nenamestena tv politicka debata ili pred voditel koj nema da i se voshituva na taze istrizenite šiški...
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Вто Окт 13 2020, 20:55

Упсссс ...што така одеднаш, нагло...

https://360stepeni.mk/damjan-manchevski-se-povlekuva-od-politikata/

...и  објаснување, нормално  ... приватни причини....

...а,бе ајде...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Чет Окт 15 2020, 07:14

A be ajde de.
Izrazito revnosen i drzok sogovornik vo politicki debati po televizii
Bez pocit kon "dusmanot" vo debatite na koi postojano i nervozno im upagjase vo zbor, bez obzir dali se raboti so nekoj so kulturno odnesuvanje, sogovirnicka, ili pak nekoj so isti krekacki kapaciteti ko nego , od opozicijata na primer, kade sto voditelot cesto bese na rabot da ja prekine emisijata i ne mozese ni do zbor da dojde od ispadite na Mancevski..
Sega, toj lik se "trgal" od se' vo politikata...taka naednas mu se sonilo..i  oazi sad, ko u makedonski narodni prikazni, stanal sabajleto i raskazal  sonot...? Brej..
Cudni se sonistava vo sdsovcjite tabori.
Kojznae sto LAPNAL pred spienje za vaka da iskokne ko poparen drugoto sabajle..

I ovaa kombinacija  na PAPAGAL i Jazovec , so cudna stava, figura em FLizura, Lidija Dimova mi zalicuva na edna druga drska i "nikoj nisto ne mi moze" spodoba, koja ne se spustase na zemja se dodeka ne i stavija lisici na šepite...
..a posle edvaj mozevme da ja vidime, posto se kriese po policiski kombinja, pod kaculki, palta, a be cuda.
Za na kraj da smeni adresa so idrizovo.
Cudna e i Dimova. Epten slicna.
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пет Окт 16 2020, 06:13

..i bidna!
E
Povrzano so gorniov post,
Vo delot za sklopotinava pomegju papagal i jazovec 
alias L.D, visoka funkcionerka u sds, 
i njojzina situacija nalik na onaa na Kejti Džan od SJO, 

https://tv21.tv/mk/nikolovski-dimova-treba-da-ponese-politichka-odgovornost-na-slednata-vladina-sednitsa-ke-pobaram-razreshuvane/

Ke pobaraš, ke pobaraš.... Laughing

I tetka ti Katica vaka se koprcaše, kurčeše, nedopirliva , nedostižna, nezamenliva, . .
i ? Frrrrcc- čklap, vidi čudo, stvarno nezamenliva, nikoj ne ja zameni, posto posle nejzino apsenje- snema "katici" u Sds pa i nimoj ne ja zameni a sjo se raspadna Smile .

I Dimova vaka, si pocna, nikako ostavka, i se povrakja od pomislata da stane od mekana fotelja od magarekja koža polneta so mekana volna od strižena magarica , u fLizerajot na strižačon Zlatkovski- onoj koj drži berbernica za 270 000 evra...

Ja trese ovoj jarec-o-manjastiov Nikolovski prasinata od nego i zajacarnikot,  kao nekoj odgovoren za korupcija , pa sea kao nesto krivo sedi pravo sudi...
A ke dojde red i za nego naskoro, samo da vidime koj nego ke go "opeva" po mediumi, dodeka i toj vaka "ja nisam odavde, ne sum kriv, ne davam ostavki..." ko Lidija....

...vprocem ko sekoj vtor u sds u zadnjive 4 godini...

I nikoj ne priznava.. so race zbrcani u tegla med fateni, do lakti,
U zandani ke skapuvaat ama se' nevin do nevin..
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пет Окт 16 2020, 11:26

VOL напиша:..i bidna!
E
Povrzano so gorniov post,
Vo delot za sklopotinava pomegju papagal i jazovec 
alias L.D, visoka funkcionerka u sds, 
i njojzina situacija nalik na onaa na Kejti Džan od SJO, 

https://tv21.tv/mk/nikolovski-dimova-treba-da-ponese-politichka-odgovornost-na-slednata-vladina-sednitsa-ke-pobaram-razreshuvane/

Ke pobaraš, ke pobaraš.... Laughing

А да побара и кривична одговорност!
..политичка одговорност ... кур се тресе у ладна вода...

Упссс...

https://republika.mk/vesti/Makedonija/dimova-vecherva-kje-se-soochi-so-pandov-na-samo-vistina/

тој нема влакна на јазикот дотичната нема да знае ни кај да гледа ни кај да се сврти... најверојатно со некој изговор нема ни да се појави... Twisted Evil Twisted Evil

п.с.  абе оној со магарињата добил и преку 100 000 еура за некакво си бирање на сирења....
... како бе на некој не текнало да побара и за трговска морнарица... милиони би добил... едно време и груевци се занесуваа со тоа...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Пет Окт 16 2020, 18:51

Македонска политика - општо - Page 11 Aaaa10
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Саб Окт 17 2020, 21:17

https://24info.mk/%D0%BA%D0%B5%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%B4%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D1%88/

Тој, врти сучи лево десно ете ти го пак назад у вмро....
... само и овој пат пак по пет шест месеци нешто нема да му чини или нема да добие тоа што го посакува и ете ти го пак надвор у стота партија... тој и самиот изглеа не знае што сака, класичен пример за политички пропалитет....
...такви ликови треба да исчезнат од политичката сцена.... само и оној мицковски ко без компас секакви прибира... ене му го и муковски и компанија нека пак си ги прибере назад..
... е па после нек се чуди зошто ликови ко зајко, шекерната  и слични ги веслаат како што сакаат...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Вто Окт 20 2020, 01:47

Ајдеееее......
... и? ....пак ќе се бавиме со Грујо!!!!!!!!!!!!!
... а,бе нешто да бекнат за магарињата, за димова, свадбите по косово и турција, небулозите на узгубениот у свемир суперфилипче кој никој не го става ни на.... потоа за галопирачката сиромаштија, губењето на работни места ... аферите на дневна база.... па за бугаристанците кои сакаат да поништат се наше и нас.. они се фатиле ко слеп за стап за Грујо???????????????
... туку а нешто смрди у оваа власт, оп Ас од ракавот .... страшилото Грујо... nightmare-то на сдс....
...и сите оние  „независни“ новинарчиња (уствари ретко кој од нив е и новинар) и порталчиња срипуваат ко на дугме со „ГУЈО Е КРИВ“....гујо ги elephant ...
... смешно и бедно....
... прочитани се бе ко селски буквар....


https://fokus.mk/fokus-otkriva-novi-firmi-zad-koi-stoi-prviot-venchalen-kum-na-gruevski-firmi-za-meditsinska-oprema-za-farmatsevtski-proizvodi-za-sadnitsi-i-tsvekina/


п.с.   патем, грујо има политички азил во земја членка на ЕУ... за оние кои не знаат што тоа значи мало објаснување...  ЕУ смета дека во нашата земја има политички прогон.... исто и за оние двајца што се кај јужните од нас...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by DLM Пет Ное 13 2020, 08:38

Барав, барав не најдов и одлучив дека сепак пдф со општ карактер и наслов најповеќе одговара.

https://mobile.twitter.com/m0rban/status/1326967410080030722

(админи ако мислите дека видеото заслужува да биде поставено овде, исправете го линкот бидејќи јас немам овластување за поставување на линкови)

Потребата да се искоментира настанот со спортскиот коментатор од средбата на фудбалската реперезантација на Македонија со Грузија, не треба да се објаснува.
И не, не би зборел за спортскиот аспект на настанот ами за политичките импликации од истиот а пред се за, 
...емотивниот говор кој како надојдена река се излеа и го зави севрџганизмот во црно!
До пред овој излив на неконтролиран гнев и бес против велепредавниците и петтоколонашите, верувам дека овој новинар бил релативно непознат но со овој говор од срце се запиша на светлата страна на македонската историја!
Влезе во книгата на великаните, би рекол заслужено.

или гледано од друг агол,
Коментаторите на МРТ во транс по последниот судиски свиреж

https://m.facebook.com/watch/?v=921426571723904&_rdr

За ваквиот излив на емоции и ПАТРИОТИЗАМ уште кон крајот на 2016 укажував. Дека вакво нешто не може да се контролира едноставно кога ќе дојде моментумот излегува на површина и ја запалува атмосферата. Од секогаш, само 1-3% од популацијата се оние кои ги предводат и изведуваат сите големи пресврти а останатите само ги следат овие. Кај нас најголемиот дел од тие 1-3% се поклопени од страна на странските центри и се под контрола, но сепак не можат да предвидат...
Прашањето е, ако можеше да се случи еден ваков настап на спортски коментатор, неочекуван и затоа не може да се спречи, колку време ќе помине пред да се излее тој гнев прво на улица а потоа врз квислиншките инсталации?
DLM
DLM

Posts : 41
Join date : 2020-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пет Ное 13 2020, 12:25

Pa, spored site parametri, komenatatorite se partiski vojnici so napišan tekst i so cel da provicirat i da mu naštetat na soživotelnata idila i harmonija!
Micko gi plakja, Gruevski im e sufler... barabi.


...
...
..i voški imaat!

...
...
I pijat alkohol!...
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Пет Ное 13 2020, 12:45

VOL напиша:Pa, spored site parametri, komenatatorite se partiski vojnici so napišan tekst i so cel da provicirat i da mu naštetat na soživotelnata idila i harmonija!
Micko gi plakja, Gruevski im e sufler... barabi.


...
...
..i voški imaat!

...
...
I pijat alkohol!...
Македонска политика - општо - Page 11 Budala10
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пет Ное 13 2020, 12:50

Ја де ... еве кој прв се истопорил.. па и дрес навлекол..Twisted Evil Twisted Evil
...  што убаво му дојде оваа коронава ... изговор за „нема групирање“ ... инаку  плоштадот ќе ечеше од за нив болното за  уши
МАКЕДОНИЈА!
МАКЕДОНИЈА!
МАКЕДОНИЈА!
... нивната северна никој немаше ни да ја спомне Twisted Evil Twisted Evil

https://kurir.mk/Makedonija/vesti/na-fudbalerite-ne-im-se-ispolni-zelbata-selektorot-pobara-da-bidat-prechekani-na-ploshtad-vlasta-gi-precheka-na-granichen-premin-foto/

 

п.с.  како на владиниот протокол им се протнале оние двајца од сликата  лево со белите маички со натпис „Македонија“ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
... се надевам дека коментаторот од погорниот линк на DLM не е повикан на „превоспитување“

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11054
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Саб Ное 14 2020, 00:46

...so bi rekol slavniot francuski moreplovec , Konfučie ( (孔  己欲立, 而立人), od ..17 vek....
"
Odpodmagarenadrvenodanekurtulidabogda

"
VOL
VOL

Posts : 17110
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Саб Ное 14 2020, 17:46

VOL напиша:...so bi rekol slavniot francuski moreplovec , Konfučie ( (孔  己欲立, 而立人), od ..17 vek....
"
Odpodmagarenadrvenodanekurtulidabogda

"
на немчии: утмундфрцгевузменпрц  Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7027
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 11 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот