ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска политика - општо

Страна 5 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез Чет Фед 08 2018, 20:48

Вол,мислам дека вака ќе изгледа разговорот.
Ердоган одлично знае кој е и за кого работи Заев.
Заев исто така знае (кажано му е од газдата)За Ердоган мо сигурен сум дека тој не може точно да ја свати големината на силата која стои позади тоа.Ердоган,дипломатски ќе му каже дека не е убаво Македонија да брза зошто ако Турција увиди дека целиот договор е плод уцена во која Македонија  егзистенцијално уценета тогаш Турција МОЖЕ ДА  ПОМОГНЕ.
Ќе проба да извлчее се од будалата Заев и помалку ќе се закани со турските инвестиции и влијание во Македонија.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Пон Фед 19 2018, 20:09

најголемата политичка проститутка

http://fokus.mk/amdi-bajram-koj-e-na-vlast-jas-sum-so-vas/

...а, бе до пред само некое време прст им покажуваше на овие сега властодршците

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10716
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Пон Фед 19 2018, 20:13

go podnaucile ovie od dui.
da prai kriminali dodeka e na vlast, a potoa , za da ne lezi pak, se vrti koj onie koi ja prevzemaat vlasta.
ednas lezese , ne mu bega kjorka pak,...
baska, od sigurni izvori- go imaat nabieno do jajca, siptartive, ama toa e vekje druga tema....
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Фед 20 2018, 19:56

кнез напиша:Вол,мислам дека вака ќе изгледа разговорот.
Ердоган одлично знае кој е и за кого работи Заев.
Заев исто така знае (кажано му е од газдата)За Ердоган мо сигурен сум дека тој не може точно да ја свати големината на силата која стои позади тоа.Ердоган,дипломатски ќе му каже дека не е убаво Македонија да брза зошто ако Турција увиди дека целиот договор е плод уцена во која Македонија  егзистенцијално уценета тогаш Турција МОЖЕ ДА  ПОМОГНЕ.
Ќе проба да извлчее се од будалата Заев и помалку ќе се закани со турските инвестиции и влијание во Македонија.

a ja mislam deka erdgogan, veli vaka Cool Laughing
–Ние сме први што го признавме уставното име на Република Македонија. Она што го мислевме тогаш, го мислиме и сега. Ние не мрдаме ни лево ни десно. Турција во дипломатијата никогаш не се однесува двострано. Ние откако сме донеле своја одлука, ние умираме, но не се враќаме назад, Ердоган, истакнувајќи дека покрај признавањето на уставното име на Македонија и името на нацијата, Турција била првата земја што испратила свој амбасадор во Македонија.

pa sea vidi ti
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by king Чет Фед 22 2018, 22:01

Ауууууу .... абе овие додека им бараа влакно во јајцето на избирачките одбори (тоа го видовме на тв) на друга страна си го товарале магарето ...

http://24vesti.com.mk/drzhavniot-revizor-utvrdil-nezakonsko-troshenje-vo-dik

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10716
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Саб Мар 03 2018, 16:59

uups...

rodnina...:


Замислете, проф. Угриновски, не бил запознаен со фактот дека водичот на групата на Кајмакчалан, Зоран Костадиновски, бил прекршочно казнуван за бесправно организирање на вакви тури, а јавно се испрчи во одбрана на неговата „стручност“ за спасување на планинари во зимски услови, која се покажа на дело, на 10.02.2017. Дали истиот веќе покренал постапка за евентуално кршење на Кодексот на честа на планинарите?
http://plusinfo.mk/%d0%bf%d0%b8%d1%81%d0%bc%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%b7%d0%be%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%bc%d0%be%d0%bb%d1%87%d0%b8/

mozda mu e malce  nezgodno na lekarov... kojznae,a?
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by трендафил Саб Мар 03 2018, 17:28

Веројатно планинарскиот сојуз го интересира планинарскиот, а не и туристичкиот дел. Кога сме кај овој несреќен случај мислам дека во политичка смисла, за жал, се злоупотребува за замајување на јавноста, односно префрлување на вниманието од националната катастрофа што сака да ни ја направи власта и тие што ја инсталираа врз индивидуалната катастрофа на двајцата планинари, Бог да ги прости и нивните блиски.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Саб Мар 03 2018, 17:56

ima dlabocina slucajov, ama ajde neka..

inaku, na planininarenje, nema turizam, mora da se zapazat nekoi osnovni merki za bezbednost.
ne dzabe rekle , zime hrana lete obleka se zema na planina.

iritira mozebi "ja nisam odavde" stavot na pretsedatelot Ugrinovski,
nema tuka politika, podobro ke bese i od transverzalec da si kjutat i da si cekaat istrazni organi da im cuknat na vrata,namesto preku socijalni mrezi da gi zakjutivaat svedocite, zasegnatite i rodninite.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by трендафил Нед Мар 18 2018, 16:15

Чудни работи се случуваат во врска со нас. Македонците од дијаспората, кои нели во огромен број имаат отидено поради пртходната власт, поради ВМРО, а не поради ДУИ кое и сега е власт, наместо да се спремаат ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА, односно за враќање во земјата, протестираат ширум светот против режимот на Заев. За волја на вистината, прв пат немаме јавен настап на некој амбасадор како поддршка на демократските процедури со кои беше изгласан т.н. закон за албански јазик. Дури францускиот амбасадор имаше негативна реакција. Изгледа дека и тие се затекнати од настаните по шверцерското носење на законот. Веројатно власта беше осилена од поддршката што ја доби кога беше избран Талат Џафери со 57 наместо ппотребните 61 глас. Настрана што веќе имаше процедура за избор, што опозицијата го одовлекуваше но со дозволени процедурални средства.
Не знам дали навистина мнозинството Македонци е за членство во НАТО и ЕУ, но мислам дека после се не е нормално да биде така и денес. Не само поради идиотскиот однос на овие две организации кон Македонија, туку и поради промените на глобално ниво. Јасно е дека НАТО ја сака територијата на Македонија, но се повеќе изгледа без Македонци.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by трендафил Нед Мар 18 2018, 17:36

https://twitter.com/twitter/statuses/974649823172481034

На овој линк има видео на коеј се гледа што зборуваше Заев за уставноста на т.н. закон за јазици. Дали нешто му влезе во задниот џеб или во нешто друго од позади па сега го тврди спротивното.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Нед Мар 18 2018, 19:51

трендафил напиша:https://twitter.com/twitter/statuses/974649823172481034

На овој линк има видео на коеј се гледа што зборуваше Заев за уставноста на т.н. закон за јазици. Дали нешто му влезе во задниот џеб или во нешто друго од позади па сега го тврди спротивното.e peaven na niva
Poznata rabota, trendafile.
Zatoa za mene se zajacki predavnicki kopilinja. I toa e duri po human termin.
Ova crpnato kopile ima zarzavat-tezgadziski mentalen sklop. 
Nemu mu e bitno da sitne, prodade, nema gram odgovornost.
Toj se odnesuva kako na pazar: im se umlkuva na musteriite(grci, bugaromongoli, siptari) , mu se ligavi na bazdardzjata ( amerikancite) za da go sitne toptan zarzavatot (drzavata, narodot).
Bitno mu e keshot na krajot od denot 
Taka se odnesuva vo politikata. Za takvi idioti zatvorot e nagrada.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Пон Мар 19 2018, 10:26

VOL напиша:
трендафил напиша:https://twitter.com/twitter/statuses/974649823172481034

На овој линк има видео на коеј се гледа што зборуваше Заев за уставноста на т.н. закон за јазици. Дали нешто му влезе во задниот џеб или во нешто друго од позади па сега го тврди спротивното.e peaven na niva
Poznata rabota, trendafile.
Zatoa za mene se zajacki predavnicki kopilinja. I toa e duri po human termin.
Ova crpnato kopile ima zarzavat-tezgadziski mentalen sklop. 
Nemu mu e bitno da sitne, prodade, nema gram odgovornost.
Toj se odnesuva kako na pazar: im se umlkuva na musteriite(grci, bugaromongoli, siptari) , mu se ligavi na bazdardzjata ( amerikancite) za da go sitne toptan zarzavatot (drzavata, narodot).
Bitno mu e keshot na krajot od denot 
Taka se odnesuva vo politikata. Za takvi idioti zatvorot e nagrada.
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Македонска политика - општо - Page 5 045i10
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by трендафил Пон Мар 19 2018, 21:48

Гледам дека од лидерите на западните земји само Макрон му ја честиташе победата на Путин. Другите молчат. Исто и нашите „лидери“. Изгледа се надеваат дека нешто ќе се смени и посакуваат и во Русија лидер од типот на Зоран Заев. Такво нешто нема да има во догледно време, а Македонија и другите мали земји ќе имаат избор дали сакаат да останат во канџите на НАТО и ЕУ или ќе се придружат кон Евроазискиот сојуз. Ајде да напишам овде дека по традиција амбасадорот на ЕУ даде поддршка на законот за јазици, без никаков осврт на фашистичката процедура во која беше божем изгласан. Во било кој конфликт на Македонците со некој од непријателите, секогаш се против нас. Без исклучок.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Мар 20 2018, 05:34

adekvatno na rangot, bi trebalo toa da bide pretsedatelot Ivanov..
mozda i ispratil.

za zajackite kopilinja, e jasno, nema sto da se komentira.
kako ke im kaze Ahmeti, taka i ke kvicat.

za nadvoresna politika , nema sto da mu ja mislat predavnickive zajacki kopilinja.
ke bide  "... pitam si ga Stojka... Bojka.."
otkako se butna zajakot vo bugaristanskiot gaz, premier na "premierot'" zajak, mu e Bojko tatarot.

malce e EPTEN ULAVO da se zaobikoli pretsedatel na edna od dvete svetski velesili.

mozes da go mrazis, mozes i da nemas pojma koj e ( ama toa tesko Wink ) i da dzavkas ko dzukela zatoa sto "veliki brat" taka ti kazal deka treba, mozes da mavas sankcii, da ne go priznavas deka e legalen,
ama koga go drzi najgolemoto KOPNO na planetava, i najgilem del od orbitata, i gree so gas skoro 1 milijarda lugje ( od 2019 sibirskit gas pocnuva za Kina, baska delovi od evropa itn), snabduva so energenski , drzi seuste sojuznici po svetot,
 e pa ne znam dali e bas najpametno da glumime ludilo i da se koprcame kako da sme sozdadeni vo laboratorija vo Virdzinija.

od kurtoazija - cestitaj mu, nisto ne kosta ali se pamti.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез Вто Мар 20 2018, 07:52

Трендафил ,јасно се произнесол дека е за членство во ЕАУ.Тоа е одговорот на секој Македонец-родољуб.Другото е свирање........
Ако некој почне со мене разговор за политика веднаш го прашувам дали е за ЕУ/НАТО или ЕАУ/ОДКБ и тука завршува разговорот со повеќето а со еден мал дел допрва почнува и  се расправа како да се дојде до тоа.
Со расправа нема да се дојде ама секако треба прво да се утврди истаба патеката па после следат настаните.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Вто Мар 20 2018, 10:11

Едно се желби , друго реалноста. Се надевам дека  Русија ќе се стабилизира  сега уште повеќе бидејќи Путин, колку и да сака некој овде-онде да јаде татлии, ја има поддршката на огромниот број граѓани на Русија и точно зне што сака за таа Русија. Значи се надевам дека ќе биде поангажирн и на Балканот, најмногу финасиски и морално , а и да спомне од време на време по грлато, дека буцкање прсти на ојлевци-дојлевци и други пијани или педофилистичарски бирократи и бараби у Македонија , нема да биде толерирано. Со еден збор вистински да ни помогне, да не не остави како што мораше Црногорците на милост и немилост на предаторите. Нормално како и секој Господ има право и да ни каже: купи лоз дурак... Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Мар 20 2018, 21:01

hm. vrtenje kon rusite, ke mora da se ispie drugo lazice iljac.

moi pretpostavki: vo najlos slucaj, bi trebalo da igrame na ista karta kako i Srbija.
Srbite se mnogu po-konkurentni od nas za EU zatoa sto

- BiH se daleku vo popovolna ( opstanuvaat samo zaradi megjunarodna infuzija,nesto sto nie go nemame) i istovremeno daleku ponepovolna polozba zaradi podelenosta- Republika Srpska im e golem problem i na bosansko hrvatskata federacija i na zapad.
Dejton e taka sklopen da kolku i da sakaat,pritiskaat, onadat, bez Republika Srpska ne mozat da prdnat.
tuka , golema uloga ima i Srbija. moze da ja betonira BiH ili da ja otcepi Srpska od Bih, ako nelegalno ja butnat nekako BiH vo nato.
kako Kosovo i Metohija od Srbija taka Srpska od BiH.
a togas , rusite i toa kako bi imale uste pogolema pricina da se vmesaat na tie prostori. Ne samo zaradi Srbija, tuku vo ovoj slucaj povekje zaradi samata Republika Srpska cij pretsedatel , Dodik, otvoreno gi kani rusite, baraat ruski drzavjanstva itn.

- vo sekoj slucaj , poentata mi e , Srbija IMA moneta za potkusuruvanje.
nie ne.

- ako odlucime da odime gordo- bez promena na ustav, ime, istorija ( teska borba so pettata kolona na vlast...) KON EU i NATO, najverojatno nema da ne primat.
togas, ke mora da barame garant za bezbednosta, a toa bi bila - pokana za rusko prisustvo .. no prasanje e dali i do koja mera bi ni izlegle vo presret.

ili, da bideme pojasni,KOLKU im se interesite: Makedonija i Srbija NE SE KOPNENO povrzani so Rusija.
potrebni se VOZDUSNI mostovi trgovija vo kriticni momenti, a mozni se  i sankcii , iniicrani od amerikancite.

vo toj slucaj, grcite nema mnogu da zalat sto ke "mora da ni stegnat" blokadi i sankcii: ke imaat Makedonija ( vo UN i na svoite granici) i ke si bidat komotni da ni pravat pritisoci, soglasno so dosegasnoto nivno IZzIVUVANJE kon Makedonija od 1991 navamu.

- Srbija NE E blokirana no i ne smee da pokaze otvorena pro-ruska naklonetost, i preterana anti zapadna politika.
zavisi od sosedite a site i se nato! barem onie so koi trguva, ili mora da sorabotuva, patista, koridori, razmena na stoki itn.

-Makedonija e vo beter pozicija. na zapad i vo zemjata i na granicite - petta kolona i sosed ( ALbanija) koj edvaj ceka novi "borci za covekovi prava" kaj nas.
- za grcite vekkje napisav. istocnive.... bi MORALE da se drzat do naredbite na amerikancite, a bi iskoristuvale sekoja mozna prilika da bugariziraat makedonci koi bi begale od blokiranata Makedonija, najverojatno kon istok.
nivnite nameri se nastrani.
- sever.. nahverojatno agresivno i najverojatno ke stane i agresivno- Kosovo i Metohija. i Srbija.
koja mozno e da bide vi slicna ili podobra situacija od nas.

ovde ke stavam zapirka no ne i tocka.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Мар 20 2018, 21:23

..
ruski garant za nasava bezbednost, otkako se "omrsivme" od nato filmovive, najverojatno ke si bara i nekakov nadomest.
ne odi toa taka, da kazeme ,eve , nie sme gordi, rusi nie sakame da sme vi drugarcinja, i sega vie cuvajte ni grb.

kako e trgnava rabotava, mozno e da recat, e pa drugarcinja, aj nie malce da instalirame S-300 na Petrovec, Isakander vo Sveti Nikole i ako moze edna maala, malecka bazicka kolku da ne bide bez ic- za SU-34  vo Prilep.
..i maalecka oklona divizija samo maalce, diviziicka T-90 na Krivolak.


se e toa ok. i mokno zvuci kako film.

ama posto sme evropska zemja, loso ke bide izbezumenite amerikanci da se nabijat pod slem 24/7 , so zastitni maski na njuskite , vo Bondstil, istocnite ni privremeni sosedi da se nabijat vo rovovi otade Sofija od strav, a grcive da ne spijat okokoreni ..
loso zatoa sto najverojatno ke blokiraat trgovii, ke sproveduvaat sakncii itn.

jes, ke se raduvame na probivanje na zvucen zid na Suhoite, ramnenje na ridovire na Krivolak "zaednickite" vezbi so brakjata ni po oruzje so nasata (?) i nivnata artilerija, ...


ama ke bide interesno kako ke se resi uvozot, lli izvozot, vo takvi uslovi, finansiite, ekonomijata...
jes da sme vo stomakot na Evropa, i Kina i Rusija bi bile presrekni da se ostvarat na evropsko tlo, ama kolku se nivnite interesi i nasi, osven ako ne investiraat vo Makedonija kako nivna "kolonija " vo stomakot na Evropa, a nivnite stoki preku nas ili srbite bidat poblisku do pazarite odosto od Moskva ili Peking..

ne znam. ne sum pameten. ama treba debelo da se razmisli. sto ne e nasa karakteristika, dokazano.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Вто Мар 20 2018, 21:34

Не сањај за руска помош било каква без ГОЛЕМАТА ВОЈНА. Ако ја нема и нас дефинитивно не нема. Ако ја има ..имаме шанси да не има, ако учествуваме на руска страна. И тогаш е нејасно , еднаш во скоро минато на Јалта не одјебаа.Значи чекаме голема војна. И овака и онака одиме у красни курац. Ќе ја поделат Македонија меѓу бугарија, албанија и нешто сигурно ќе штрбне и грција , со се што оди со тоа. Србија е аут, бидејќи кај и да е прешево и бујановац и одат ча. Значи ако летово некој глуп американец не процени дека може да ја нокаутира Русија со првиот удар..,пиши пропало. Ќе не колат, селат и убиваат како сиријциве...сега.
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Мар 20 2018, 21:49

ne, ne sanjam jas za ruska pomos nitu pak sum naklonet na idejata op! od utre sabajle, more uste od vcera, da se zavrtime kon rusive a tie da se nasadat presreknji vo Skopje , Petrovec i Krivolak.

ova scenariovo "gotovo e , ide Dunav..." ti e nerealno.

NIKOJ nema da dozvoli besneenje povekje na Balkanot.
ednostavno e NEVOZMOZNO.
na Evropa i e SKISNATO od islamskive ispadi. Jasno im e sto nosi albanija i KiM.

deka tvrdenjava ti se nerealni, da te potsetam deka NATO ( a so toa i SITE zemji naokolu sto si gi spomnal) NE strbat, grabaat, zemaat ili se prosiruvaat na tugji teritorii.

nitu se slucolo nitu ke se sluci.
tie moze da "natoiziraat" nekoja zemja, no islklucivo so vodsvo na amerikancite.
zosto samo niv? samo tie imaat dovolno sila da pobedat ( za niv) mnogukratno poslab protivnik.

primer: edna Argentina za malku ja SOTRE britanskata armada kaj Malvinite, do toj stepen sto za malku englezovcive ke posegnea po "zabraneto"oruzje!...

bugaristanija NEMA ni sili nitu smee da napadne makedonska pocva.
drzi se do toa deka NE SMEAT.i tie i grcite.

eve i zosto: sto ke predizvikaat?

primeri:vednas ke se aktivira Turcija.ima 'potreba" da poseti nekoi pusti grcki ostrovi na 15 km od nejziniot breg i da gi nasadi so turski znaminja .

da ne nabrojuvam ponatamu, primeri eden kup!

samo ke ja spomenam KINA.
da vidis kako bi se prosetale oni do nivniot TAJVAN.

toj luksuz NATO odamna si go resil: granicite se nemenlivi.

zatoa NE MI E JASNO, sto tolku se diga dzeva okolu NATO> pa nie ne mora voopstoi da vlezeme vo nato,sekako NIEDNA nato clenka od sosedstvoto NE SMEE da go vnese NATO sojuzot vo neprilika!

dovolno e jasno.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Вто Мар 20 2018, 22:00

Хммм, се одвива еден интересен процес , една земја се окупира и раствара мазно без да трепне. Преземени се нејзините институции и македонскиот народ е маргинализиран. Нема веќе никогаш да биде суверен и да одлучува за себе. За него одлучуваат други , а гавазите кои тоа го спроведуваат ги плаќаат со за нив најголемото богатство, повеќе битно и од азното кое го инкасираат : остварување на соништата на нивното шипатарско его. И добро им оди. Никој не спомиња грабање. Едноставно бавно но постојано потопување. Не дека бугарија овде ќе дојде, како и на крајот на 19 и почетокот н 20 век македонците ќе бараат спас таму. Југот због касината и власите битолски ќе се залепи секако за грција. Тоа е мојата прогноза која веќе видливо се остварува. Некој да му ја насликаше оваа слика денешна на македонскиот народ 90-ти години , на машко магаре ќе го качеа , сега ја примаат мазно како поп сарма. Поединци можат слободно да тврдат спротивно , облакаат закаснети црни униформи и глумат лудило....Бранот авганистанци и други кои че ни го донесат за да ги ослободат плажите и островите во Грција не ги ни спомињам...  Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Мар 20 2018, 22:13

poleka.

coveckata ( ili necoveckata) zloba sekogas doagja od nemokj.
Поединци можат слободно да тврдат спротивно , облакаат закаснети црни униформи и глумат лудило
zapamti: dvajca, mozat povekje od eden.ama eden moze povekje od desetmina.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete Вто Мар 20 2018, 22:38

VOL напиша:poleka.

coveckata ( ili necoveckata) zloba sekogas doagja od nemokj.
Поединци можат слободно да тврдат спротивно , облакаат закаснети црни униформи и глумат лудило
zapamti: dvajca, mozat povekje od eden.ama eden moze povekje od desetmina.
ОК не спорам.. Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL Вто Мар 20 2018, 23:00

ti ne ama eve ja skubanava dosla ona sea se ke spori Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига Вто Мар 20 2018, 23:01

за шо да спорам?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска политика - општо - Page 5 Empty Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот