ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Пон Јун 09 2014, 23:49

Тема посветена на љубителите на стрипот и „пишуваните“ романчиња....

На времето ..јбг... немаше компјутери а интернет беше непостоечки збор ... кога ги читав стално дома викаа по мене ..
.. а бе говедо..фати се за книга .. доста со тие стрипови .. ама еве денес тие се ценета класика... така да вреди и тема за нив да се отвори..
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Пон Јун 09 2014, 23:51

Лун крал на полноќта

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Lun-kr10Негде е на граница на СФ, серијалот за Лун почнува да го издава Дневник од Нови САД, новите изданија ги чекавме пред трафика да ги донесат.
Лун е најпопуларниот југословенски рото роман од шеесетите години па натака, шпијунски трилер сличен на ОО7
Автор е Фредерик Ештон (Митар Милошевиќ 1924- 1995) црногорец од Нови Сад.

Лун е дете одгледано од криминалци, со големо и квалитетно образование, спреман е за совршен злочинец, но се одметнува и станува борец против високиот криминал, тој е мајстор за боречки вештини, експерт за оружје и маскирање и е голем љубител на науката, живее во Лондон, неговиот прав идентитет го знаат само Џејн .. неговата љубовница и другар му ..морнарот Макферсон...

Излезени се 73 рото романи со Лун

1.Lun na paukovoj niti
2.Lun i osvetnik casti
3.Lun kralj ponoci
4.Lun preti
5.Lun protiv Hekate
6.Lunov poraz
7.Lun i gospodari Cikaga
8.Lunova tajna
9.Lun i Barbarela
10.Lun protiv vampira
11.Lun i fantom Din
12.Lun i prodavci leseva
13.Lun i Istambulski tanatos
14.Lun leti u pakao
15.Lun i glavoseca
16.Lun i evropski eskadron smrti
17.Makferson bez Luna
18.Lun i okupani dolari
19.Lunova duga noc
20.Lun i druzina sudnjeg dana
21.Lun i ukleto zlato
22.Lun u zamku duhova
23.Lunova podvala
24.Lun i rezija uzasa
25.Lun i eksodus
26.Lun i kobna sifra
27.Lun i ucenjeni most
28.Lun u kuci smrti
29.Lun i neobicna banda
30.Lun i Blek Sedou
31.Lun i beli demon
32.Lun protiv kostura
33.Lun i nova pandora
34.Lun u tami Sohoa
35.Lun i talas smrti
36.Lun i dva inspektora
37.Lun i dugovecni
38.Lunova velika igra
39.Lunov tajni rat
40.Lun i skriveno oko
41.Lun i poslednji svedok
42.Lun i AD za ubistva
43.Lun i dvojnik
44.Lun i pukovnik
45.Lun i operacija Sirvive
46.Lun i covek iz tame
47.Lun i suludo stanje
48.Lun i Ambidekster
49.Lun i ziva lutka
50.Lun i oteta podmornica
51.Klepsidra za Luna
52.Lun protiv spijuna
53.Lun i avetinjski odred
54.U mrezi crnog trougla
55.Lun i kradljivci proslosti
56.Lunova tajna misija
57.Lun u zamku Vensli
58.Lun i Asmodej
59.Zamka za Luna
60.lun i nemezis
61.lun traži niktalopa
62.lunovi teški dani
63.frilens dingo protiv luna
64.lun protiv kanibala
65.lun na ostrvu senki
66.lun irazmena zla
67.lun i kapetan vinters
68.lun i zavera ledene smrti
69.lun i crna avet
70.lun i otrov za saharu
71.lun očekuje ubicu
72.lunova berlinska avantura
73.lunov novi prijatelj


Потоа во едицијата "Lunov magnus strip" се издадени и 30 стрипови...

1. Lun Kralj Ponoći - Lun kralj ponoći
2. Lun Kralj Ponoći - Opasne igračke
3. Lun Kralj Ponoći - Bal vampira
4. Lun Kralj Ponoći - Banda iz zamka
5. Lun Kralj Ponoći - Operacija kovčeg
6. Lun Kralj Ponoći - Sam - smešna smrt
7. Lun Kralj Ponoći - Lažni Lun
8. Lun Kralj Ponoći - Cuvari blaga
9. Lun Kralj Ponoći - Krađa plutonijuma
10.Lun Kralj Ponoći - Lov na Luna
11.Lun Kralj Ponoći - Lun u Njujorku
12.Lun Kralj Ponoći - Poslednji svedok
13.Lun Kralj Ponoći - Crna kraljica
14.Lun Kralj Ponoći - Palikuće
15.Lun Kralj Ponoći - Otmica naucnika
16.Lun Kralj Ponoći - Zelena maska
17.Lun Kralj Ponoći - Zlatno oko
18.Lun Kralj Ponoći - Ostrvo izgubljenih devojaka
19.Lun Kralj Ponoći - Seme razdora
20.Lun Kralj Ponoći - Pakleni Džef
21.Lun Kralj Ponoći - Vurdakova moć
22.Lun Kralj Ponoći - Blago Amazone
23.Lun Kralj Ponoći - Kompanija za ubistva
24.Lun Kralj Ponoći - Dva minuta panike
25.Lun Kralj Ponoći - Plaćeni ubica
26.Lun Kralj Ponoći - Tajna Kopana
27.Lun Kralj Ponoći - Amfiteatar smrti
28.Lun Kralj Ponoći - Titani napadaju
29.Lun Kralj Ponoći - Crni baron
30.Lun Kralj Ponoći - Komandosi za Tambelon


Последната промена е направена од king2 на Вто Јун 10 2014, 00:05. Мислењето е променето 1 пати
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Пон Јун 09 2014, 23:54

Корто Малтезе

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња <a href=Стрипови и „пишувани“ рото романчиња 1110" />


Стрип јунакот Корто Малтезе – култна фигура на многу генерации, светски патник и ковач на својата судбина е пример во година на кризата и апокалиптичните предвидувања да покаже дека и покрај се можно е да се најде излез.

Корто Малтезе е стрип јунак, морнар авантурист, создаден од авторот Хуго Прат. Стрипот е преведен на многу јазици и широко е прифатен како најдобар стрип на 20от век. Корто Малтезе е лежерен капетан чии авантури се сместени во првата деценија на 20от век. Скитник со златно срце, романтичен идеалист кој е трпелив и милосрден кон поразените. Роден е во Валета на 10 јули 1887 година како син на велшки морнар од Кронвол и од мајка гатачка, циганка од Гибралтар. Како дете, со татковиот жилет за бричење си ја врежува линијата на животот на својата дланка, одредувајќи ја така судбината како работа на избор. Иако по обичај завзема неутрален став, Корто инстиктивно ги поддржува поразените и угнетените. Корто, за прв пат се појавува во Пратовиот стрип “Балада за соленото море“ (Una Ballata del Mare Salato, 1967), приказна за криумчарите и пиратите на Тихиот океан. Во 1970 година, Прат објавува серија на кратки епизоди со Корто Малтезе за францускиот магазин“Пиф“. Во 1974 година се враќа со комплетни епизоди испраќајќи го Корто на Сибир, албумот “Корто Малтезе на Сибир“ (Corte sconta detta arcana). Во своите авантури, Корто е насекаде низ светот. Во првата авантура “Младост“(La giovinezza), ја почуствува руско-јапонската војна, а потоа и Првата Светска војна , учествува во Граѓанската војна во Русија по Октомвриската Револуција, а се појавува во Италија во раната фаза на развојот на фашизмот. На Корто, трагата му се губи за време на шпанската граѓанска војна. Ликот на Корто е отелотворување на Пратовиот скептицизам во однос на националните, идеолошките и религиозните “големи нарации“. За време на своите патувања, Корто им помага на луѓе со најразлични занимања и потекло, како Распутин, британскиот наследник Тристан Бантам, вуду гатачката Златоуста, чешкиот академик Јеремија Стајнер и други. Се запознава и со Џек Лондон, Ернест Хемингвеј, Херман Хесе, Буч Касиди, Енвер Паша... Многу е почитуван од своите познаници што најдобро се гледа во епизодата “Златната куќа Самарканда“, каде од заточеништво го спасува неговиот стар пријател Јосиф Сталин. Омилената книга на Корто е “Утопија“ на Томас Мур, но никогаш не успева да ја дочита до крај. Ужива во романите на Лондон, Стивенсон, Мелвил, Конрад... Целиот стрип за Корто е прошаран со цитати, фрази и извадоци од светот на литературата. Епизодите на Корто Малтезе се движат од реални историски авантури до окултни секвенци. Тој е присутен при соборувањето на авионот на Црвениот Барон, смртта на Енвер Паша, во потрага е по богатството на Црногорскиот крал Никола, бега пред фашизмот од Венеција, но несвесно му помага и на волшебникот Мерлин и на келтскиот бог Оберон во одбраната на Британија. Во 2002 година, Француското студио “Studio Canal“ сними цртан филм “Corto Maltese : La Cour secrète des Arcanes“ според албумот на Хуго Прат “Корто Малтезе на Сибир“.

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња 2210

king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Пон Јун 09 2014, 23:59

Алан Форд и група ТНТ

Алан Форд е италијански стрип создаден од страна на Макс Банкер (Лучиано Секи) и Магнус (Роберто Равиола), кој за прв пат бил испечатен во 1969. Во стрипот сатирично е опишан животот на една група тајни агенти исполнато со многу надреалности и црн хумор. Иако овој стрип се прослави во Италија, кратко по неговото претставување, Алан форд остана релативно непознат надвор од неа. Француските и бразилските изданија брзо се повлекоа поради неуспех, но во СФР Југославија стрипот наиде на огромна популарност, и доживеа голем успех, станувајќи еден од најпопуларните стрипови на тие простори.
Приказна во стрипот ги следи авантурите на неколку тајни агенти од групата ТНТ чие седиште се наоѓа во една цвеќара во Њујорк. Иако овие агенти се неспособни и мрзеливи, сепак кога станува збор за нивните сопствени интереси тие се интелегентни и итри, и секогаш го добиваат тоа што го сакаат. Овие агенти се предводени од нивниот лидер во инвалидска количка на кого сите му се обраќаат како „Број 1“, тој е парализиран старец со долга брада и голем нос чие право име и возраст не се познати.

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња 3310
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Вто Јун 10 2014, 00:01

Марти Мистерија

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Lms_ma10

Марти Мистерија - е детектив на невозможното и алтернативната скриена историја. Тој е научник и е заинтересиран за работи кои званичната наука не ги прифаќа.
Автор е Алфредо Кастелија, цртач е Ѓанкарло Александио а го издава Серџо Бонели Едиторе. Првпат излегува во Италија

Април 1982 година. Најчести теми во стриповите се тајните за изгубените континенти Атлантида и Му, потоа НЛО, парапсихолошки феномени и другите димензии.

Во 2003 година направена е и анимирана серија а пред некоја година и видео игра.

Негови најблиски се ... девојката му Дијана Ломбард и помошникот му Јава.
Јава е неандерталец, припадник на раса за која се верува дека е изумрена пред 30 000 години, но Марти го пронаоѓа во епизодата .. Град на прозирните сенки.

Најголем непријател му е некогашниот негов најдобар другар Серж Орли кој е човек со огромни знаења и интелигенција но без никаков морал.

Многу често на патот на Марти ќе му се испречуваат ...луѓето во црно... Тие се тајно друштво формирано уште во времето на Атлантида и нивна задаче е да историјата и другите работи останат онакви какви се званично признати поради зачувивање на рамнотежата во светот.

Стрипот излегуваше во бившата СФРЈ а го издаваше едицијата Лунов Магнус Стрип, по распадот на Југославија нешто објавуваше Слободна Далмација а и тука кај нас излегоа неколку броја ... т.е. преведени на македонски јазик неколку од првите епизоди...


Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Marti-10

king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Вто Јун 10 2014, 00:03

Дијаболик

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Diabol10

Diabolik je fiktivni lik kojeg su u kolovozu 1962. godine osmislile sestre Luciana i Angela Giussani nadahnute likom glumca Roberta Taylora (koji je, poslužio kao model gotovo u isto vrijeme drugim legendama talijanskog stripa, Sergiu Bonelliju i Gallieno Ferriju, za kreiranje Zagora). Diabolik je lik u crnom kostimu koji pomalo liči na onaj kojim se služio Fantom, a prvi broj se pojavio na kioscima već 1. studenog iste godine. Projekt su započele skromno i bez puno pretenzija, kao dvomjesečno izdanje, ali mu je popularnost tako rasla da je vrlo skoro počeo izlaziti jednom, pa onda i dvaput mjesečno. Sestre Giussani su uvele pravu malu revoluciju u svijet stripa, počevši od samog "džepnog" formata stripa koji se lako mogao spremiti i nositi (u skladu sa idejom vodiljom s početka ovog teksta) do ideje o heroju negativcu koje su poslije prihvatili i drugi autori pa su se ubrzo pojavili i ostali likovi slične tematike (poput naprimjer Satanika i Kriminala, ranih radova još jednog legendarnog dvojca, Magnusa & Bunkera, koji će se tek kasnije proslaviti serijalom Alan Ford). Našavši se u vremenskoj stisci (od ideje do izlaska prvog broja prošla su samo 3 mjeseca), crtanje prvog i drugog broja su odradili "prolaznici" Zarcone i Giacobini da bi ga u trećem preuzeo Luigi Marchesi i naposlijetku u 10-om broju Enzo Facciolo, koji se smatra i grafičkim kreatorom lika.

Diabolik se rodio kao odgovor na hinjenu pristojnost koja je vladala svijetom stripa 1960-ih godina. On je anđeo protjeran iz potrošačkog raja samo zato jer je buntovnik, prezreni đavao samo zato jer je ravnodušan na "normalne" dužnosti pojedinca u društvu. U steriliziranom crno bijelom svijetu podjeljenom na dobre i loše, Diabolik je pravedni zločinac, čovjek sa moralnim kodeksom koji nikad neće prekršiti. Diabolik je siroče kojeg su od utapanja nakon brodoloma spasili stanovnici izoliranog otoka kojim je vladao King, vođa velike zločinačke organizacije koja se bavila raznoraznim kriminalnim aktivnostima po svijetu. Inteligentan i sposoban, naučio je od njih razne vještine i tehnologije i razvio je posebnu formulu kojom je stvorio materijal od kojeg vrlo brzo može kreirati bilo kakvu masku i pretvoriti se u drugu osobu. King je uvidio važnost tog otkrića i pokušao ga je ubiti, ali Diabolik je pobijedio i od tada počinje njegova karijera. Iz epizode u epizodu, Diabolik se neprestano razvijao kao lik, poprimajući polako ali sigurno čvrste karakterne osobine poput poštovanja prema sposobnim ljudima (poput svog najvećeg neprijatelja Ginka), darežljivosti i sklonosti ka ljudima koji žive odbačeni od društva, kao i prezir prema svakoj vrsti zlobe. Onaj tko mu pomogne će sigurno biti nagrađen isto tako kao što će onaj tko mu stane na put (ili još gore, priprijeti njegovoj Evi, koja mu je jedina ljubav i vjerna suputnica) umrijeti. Zanimljivo je da se ne koristi vatrenim oružjem i kompjuterima, nego nožem kojim izvanredno rukuje i raznoraznim tehničkim napravama koje sam kreira. Rijetko koristi silu i kad to čini, radi to protiv svoje volje, ali elegantno i efikasno, kao pravi poznavatelj borilačkihvještina. Mogli bi ga usporediti sa Robinom Hoodom, ali uz izostavljanje onog dijela o "davanju siromašnim"; Diabolik je tu nemilosrdan i zato uvijek u borbi sa Društvom.
Antipod Diaboliku i Evi čine inspektor Ginko i njegova vječna zaručnica Altea, "dobri" likovi u serijalu. Kao i Diabolik, i Ginko je opasan suparnik. Inteligentan, sposoban i hrabar inspektor i šef policije u imaginarnom gradu Clarvilleu (u kojem se, uz isto tako imaginaran Ghenf odvija radnja, a koje možemo shvatiti otprilike kao Pariz i Marseille, i po geografskom položaju i po ostalim karakteristikama koje ti gradovi imaju) je posvetio svoj život hvatanju Diabolika. Njegova borba s Diabolikom je unaprijed osuđena na propast (inače bi to bio kraj serijala) ali to ne umanjuje napetost i suspence koji vlada u njihovim okršajima, niti umanjuje njegovu sposobnost (jer uvijek ispada gubitnik). Zanimljivo je da su i Ginko i Diabolik u svojoj suštini slične osobe, samo na različitim stranama zakona i da obojica gaje duboko poštovanje i divljenje jedno prema drugom. Jer, kao što kaže Diabolik "...Bez Ginka bi bilo previše jednostavno..."! Altea je grofica od Vallenberga, potječe iz plemićke obitelji i okruženja i kao takva je imala problema u životu s Ginkom zbog klasnih razlika, ali se poslije odrekla plemićke titule i sretno živi sa Ginkom, nadajući se skorom braku kojeg Ginko odlaže "...dok ne uhvati Diabolika...". Naravno, zbog prirode posla kojom se Ginko bavi, Altea je nekoliko puta bila u opasnim situacijama i jednom je čak bila i talac Diabolika i Eve, ali se zahvaljujući svojoj hrabrosti uspjela spasiti.

king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Вто Јун 10 2014, 19:23

А ова, како ти се чини ова???
Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Brodolomnici_1_zpsf0276b88
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Сре Јун 11 2014, 00:19

AXA

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Axa_ti10

Стрип кој се бави со пост апокалиптична тематика

AXA je kultni post-apokaliptični SF serijal renomiranog španskog autora Enrique Romera (poznatijeg samo kao Romero, što ponekad može da dovede do zabune, s obzirom da ovaj stripadžija deli prezime sa jednim od najpoznatijih italijanskih režisera horor filmova) koji je ovaj autor, počevši od 1978. godine, objavljivao u poznatom engleskom tabloidu The Sun. Posle osam uspešnih godina, The Sun je iz nama nepoznatih razloga ugasio ovaj serijal, a AXA je nastavila svoj život u okviru izdavačke kuće Eclipse Comics. U to doba, Romero više nije radio na stripu, već se vratio svom najpopularnijem serijalu Modesty Blaise. Ipak, dvadesetak goina posle prvobitnog objavljivanja, popularnost ovog izuzetno erotičnog stripa ne opada i on se sada može naći u obliku video igara, a nadamo se, uskoro i u filmskoj adaptaciji.

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Axa_2210
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Сре Јун 11 2014, 00:24

Rip Kirbi

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Ripkir10

Popularni privatni detektiv Rip Kirbi, bivši marinac Američke vojske i kriminolog, u svojoj profesiji bavi se hvatanjem spletkaroša i prevaranata željnih veoma velikih suma novca, kradući ih na razne protivzakonite načine. Neke od njih je hvatao uz pomoć suparničkih žena, koje, opčinjene njegovim šarmom, izdaju svoje ortake i prelaze na Ripovu stranu.

Ovaj, naizgled, tipičan intelektualac je fizički izuzetno jak sa odličnim znanjem bokserskih viještina, mada u opasnim situacijama se uglavnom koristi svojom pameću i šarmom.

Često je praćen svojim najboljim prijateljem i batlerom Desmondom, članom "kluba batlera" i ex-džeparošem, on se uvijek nalazi pored svog gazde da mu pomogne u opasnim i smrtnim momentima. Honey Dorian je još jedan Ripov saputnik koja je zaljubljena u njega do ušiju. Tokom svih ovih epizoda vernosti prema njemu, nije dočekala da joj se Rip oduži onako kako je željela – brakom. Odbijala je ponude mnogih udvarača čak i veoma uticajnog Beaumonta koji se kasnije ubio zbog nje, ali ni to Ripu nije bilo dovoljno da je oženi.

Rip ( puno ime Remington Rip Kirby ) se pojavio na Američkoj strip sceni 4. Marta 1946. godine od kreatora Ward Green-a. Prvi crtač Alex Raymond i scenarista Fred Dickenson bili su najzaslužniji za Ripov veliki uspijeh, pogotovo zato što je Raymond pored toga bio poznat i po čuvenim stripovima kao što su Flash Gordon, Jungle Jim i Tajni agent X–9. Posle Raymondove smrti u saobraćajnoj nesreći 1956. godine, crtanje u svoje ruke preuzima John Prentice. On i Fred nastavljaju rad sa sa stripom, ali iznenada Fred sredinom '80-tih godina se takođe razboli i umre. John ubrzo prestaje sa radom i zadnja epizoda izlazi 26. Juna 1999. u dnevnim novinama.

U SAD se pretežno štampao u dnevnim novinama, dok je kod nas izlazio u raznim strip revijama: Stripoteci, Gigantu, Strip magazinu i ostalim (uporedni popis) Jedna epizoda posle rata objavljena u Sarajevskoj ABC reviji. Veoma veliku popularnost je imao u Skandinaviji, dok su kod nas čitaoci mu slabije pridavali pažnju zbog njegove sofisticiranosti i nenasilju.
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Сре Јун 11 2014, 00:41

Џони Хазард -Johnny Hazard

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Robbin10


Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Fr110
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Сре Јун 11 2014, 09:31

СТРИП ПРЕМИЕРА НА ВЕТЕРНИЦА:
Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath1_zps664bc363Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath2_zps2e28f8d4Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath3_zps69d512b0Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath4_zpsf33ae523Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath5_zpsf2aa28ccСтрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath6_zps517bd2e3Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath7_zps790fd7f0Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Reddeath8_zpse636f9d8
ова специјално за Ветерница од turner mark jacobs Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Сре Јун 11 2014, 22:53

Малку од sexy стриповите

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Funnyj10

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Funnyj11

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Funnyj12
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Сре Јун 18 2014, 17:05

King гледам опасно информиран си, се сеќаваш ли на оние Х-100 со таканаречена сцаенс-фикшн содржина , два упорно ги барам , ама никако да налетам на нив, се сеќавам само на содржината..., ако имаш некоја база на податоци ќе ти ги пратам на ПП кратките описи...
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Сре Јун 18 2014, 21:06

До пред деценија и кусур ги имав сите од Х-100

...заедно со уште едно 2000 кусур стрипови,  рото романчиња и околу 720 лп плочи ги шитнав.....

ми остана уште само КОНАН пишуваната едиција...

види на

http://www.stripotekaforum.com/index.php?topic=10361.0
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Сре Јун 18 2014, 23:19Aj сега и јас нешто да побарам!

Знам дека имаше посебни едиции на Челична песница


Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Celicn10

и Далека планета
url=https://servimg.com/view/18754036/37]Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Dp10[/url]

не се сеќавам како ги викаа, се наоѓаат ли негде по нетов ... може и на англиски!?
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Пет Јун 20 2014, 14:58

concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Пет Јун 20 2014, 16:42

....а после на http://www.cdisplayex.com/ има cbr ридер
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by king Пон Сеп 15 2014, 10:48

Alan Ford ... kvalitetot na videoto za zal e ocaen ...
i

king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by Laba Нед Фед 01 2015, 22:53

дреднот.. си читал стрипoви со поморски авантури,нели Wink
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Нед Фед 01 2015, 23:12

Laba напиша:дреднот.. си читал стрипoви со поморски авантури,нели Wink
...поморски авантури????.., не бе јас повеќе бев по авантурите на Ден Дери.... Smile
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Стрип муабет

Пишување by Laba Нед Фед 01 2015, 23:15

за дреднот мислев.. не знаеш што е?
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Пон Фед 02 2015, 00:00

Laba напиша:за дреднот мислев.. не знаеш што е?
....хе...ти некако уште не сваташ ???? Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by Laba Пон Фед 02 2015, 00:22

па изглеа ти не сваќаш ама не ми се прави муабет овде, не премести чучлулига , под ПМС изгледа беше,
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by concrete Пон Фед 02 2015, 00:24

Laba напиша:па изглеа ти не сваќаш ама не ми се прави муабет овде, не премести чучлулига , под ПМС изгледа беше,
ШТО Е ПА СЕА ПМС??? Very Happy Пак некој боен брод???  А Чучулига изглеа се поише ја зафаќа Чентосиндромот Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by чучулига Пон Фед 02 2015, 00:28

Еве почестена сум од вниманието, фала.

Сега терајте си муабет за мастодонти, поморски авантури и слични стрипчиња.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Стрипови и „пишувани“ рото романчиња Empty Re: Стрипови и „пишувани“ рото романчиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот