ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

повелете,

Go down

повелете,  Empty повелете,

Пишување by VOL Вто Јун 27 2017, 09:47

ke pocnam so OVA.
mislam deka dovolno kazuva. a I bas sakav da cujam kako zvuci ( ima video-obrakjanje na MORONOV)
posto , moze ( mozam) dosta da zaklucam za karakterot I od bojata, tonot, dinamikata itn, na govorot, glasot..
( maicata so miki-mini-mausi, nema potreba da ja komentiram...)

eve mu go cel teskt,
POLN e so GLUPOSTI , uste ne se dorasnati ni do nivo- lagi.
iako e OPASEN, zatoa sto so sorosoidni PARI vo gazeto ( ona , na celofanot) e potpiknat, pa uste I im se "sviDJa" vakov "intelektualec" pa ko podrzuvaat.

odime..


Сексуалноста над рационалноста
јуни 17, 2017јуни 25, 2017 Никола Шиндре сексуалностРеакција на Никола Шиндре
Во одбрана на најмаргинализираните сексуални заедници – децата кои сакаат да имаат секс и децата кои сакаат да имаат секс со возрасни
do ovde, samiot nasloc najavuva ABNORMALEN "pisac" so abnormalni potrebi.. ama aj da odime so FAKTI :Досега во јавноста имаме слушано за многу видови маргинализирани заедници по разни основи: сексуална ориентација, етничка припадност или социјален статус, возраст и боја на кожа итн. Дури и кога слушаме за сексуално маргинализираните заедници, тука најчесто се мисли на ЛГБТИ заедницата (лезбејки, геј мажи, бисексуалци, транс лица и интерсексуалци). Понекогаш тука се вбројуваат и сексуалните работници, но не нужно
bla,bla , bla...


. Сексуално маргинализирана заедница се и педофилите, но, од политички причини, мејнстрим квир движењето ги напушти овие луѓе или барем не ги споменува толку често во дискурсот кој го промовира во јавноста. Како и да е, во ова четиво нема да ги разгледуваме нивните потреби и барања, бидејќи досега имало повеќе контроверзни дискусии на таа тема. Воедно, бидејќи тие се полнолетни и возрасни лица, „казните“ кои за нив ги избираат се повеќе од ужасни.
seksualno marginalizirani se ... "greotickite" pedofili???
nivnite potrebi I baranja ke si gi razleduval???
kaznite se ..uzasni??

a be kopuk..
a na primer, da soberes banda cigani od Bairot, site ispod 18, pa da I gi doneses na majaktati doma, posto on IMAAT potreba da I go nacukaat - a mozda I bratce-sestrice da ti napraat, doduse malce murgavo ke bide, ali ti ko so gleam nemas problem so toa? I ubedi ja majkati deka toa navistina e normalno, soglasno tvoive stavovi...
..ili ako tie poMERAK , onaka pedofilski, donesi I nekoi cickovci , takodJe od Bairot, ( namerno go spomnuvam Bairot posto vo videoto gleam se zasekira za trudni romki..) pa da ti go nagnetat sestriceto maloletno, onaka, kako sto ti pisuvas ovde, ako ona nekje, ti samo preprocitaj sto si napisal, I obavezno da ne zaborais, sredi so vlasta, ( neli si ti sega -vlast, "ginese "so sarenite u toa revoluciite..) da ne bidat kaznite povekje od uzasni
za 40+ gjupci bairski, narpotiv, nagradi nekoj od niv moze I zet da ti bide..
ili.. drugarce,..

Соодветно на самиот поднаслов на мојов краток текст, сакам да кажам два-три збора за детската сексуалност и како на неа се гледа во општеството, глобално (иако немам соодветни знаења и познавања за да можам целосно да ја опфатам темата), но и локално (во оваа вукојебина). Имено, сите теоретичари, аналитичари и активисти за сексуалните слободи, за родовата рамноправност, за ЛГБТИ прашањата и за детските права никогаш немаат кажано ниту збор за детската сексуалност
NAUKATA-PSIHOLOGIJATA, PSIHIJATRIJATA I MEDICINATA kazala I dokazala bre, kopile edno.
a bolnite KAKO TEBE baraat nacin da dojdat do izraz , dupka nekoja da se protnat, da si najdat opravduvanje za VASITE bolni pedersko-pedofilski potrebi.
koj I da te ebe- izgleda te zapostavil podolgo vreme.


.
Детето тука не го третираат како сексуално суштество, тие секогаш се позагрижени тоа да не е силувано, да не е заведено, да не е малтретирано, да не е вклучено во детска порнографија. И тоа е сосема во ред, тоа се легитимни и одлични забелешки на кои мора да се работи ако сакаме да имаме здрава иднина, односно иднина во која нашите деца би можеле некако да функционираат во ова капиталистичко и конзервативно општество кое налага одредени норми кои, независно од сопствената волја, мораш да ги почитуваш, барем во одредена мера.
koga ke imas ( daj boze da nemas , posto tesko niv) deca, MOZDA ke te zaboli gazeto ako ti dodje kjerkati naguzena od tvojot najdobar jebac drugar, ama ke mora da se pomiris koga ke ti kaze deka on strasno te obozava I gi cita tvoite stavovi, I ete ne mozel da I odolee na 10 godisnata ti kerka...
stvarno bi cekakl za toj moment.
ama posto ne sum NENORMALEN kako tebe- dajboze da NEMAS dete da ne pomine kako vo moevo "scenario".
greota, e , cie i da e. normalen coek ne bi posakal na dete nikakov seks ni nasilen ni iznuden so manipulacii.
ti- ne si normalen.За да го напишам овој текст бев поттикнат од многу работи, од некои изјави на еминентни шефови на катедри, ревносни борци за правда, пред сè конзервативци, кои, замислете, се дрзнаа да кажат дека оној кој имал секс на 13 години немал секс воопшто, туку бил искористен за да некој друг има секс со него, притоа не прашувајќи дали другиот имал 12, 15 или 55 години. Морам да признаам дека, дури и покрај моите крајно слободарски гледишта за слободите на човекот (а и детето е човек), мене би ме заинтересирало, пред да дадам суд колку бил стар партнерот на тринаесетгодишникот, како се запознале и можеби уште некоја друга информација која би се наметнала како важна. Сепак, морам да кажам дека првенствено би ги прашал обајцата дали слободно и по сопствена волја се впуштиле во сексуално општење.


eminentnite sefovi na katedri ?
pa tie edinstveni zgresile sto TEBE te protnale niz obrazovanieto. pocnuvajki od opredskolska vosrast, kloga ucitelkata naverojatno I te zalela, oti si bil dete, pa osnovno, kade si se vadel na pubertet... pa zadolzitelno sredno..
ednostavno, labav ni e skolskiot system za da nekoj od site tie sto gi mrazis ( Lokalni vukojebni obrazuvaci..) da te lociral kako NENORMALEN I potencijalno opasen..
Кога детето почнува да биде сексуално суштество?! Нема еден точен одговор. Најверојатно човекот уште од своето раѓање е сексуално битие, но, ете, некои тврдат дека подоцна се развива на тој начин. Она што сметам дека е точно е следново: нема точно определено време на сексуална развиеност, тоа се добива од раѓање и кај секој поединец е различна потребата – некои имаат либидо, некои не, некои се фригидни цел живот, други стануваат нимфоман(к)и.
ne be  sindro.
ima odgovori. no ne tolku "tocni" kako sto ti tvrdis.
znaes, I koga ke otides na lekar, koga ke se pozalis na stomakot, doktorot ke te ispita prvin..
pa ke postavi dijagnoza, pa ke odluci kako da te leci.

ama ti izgleda odamna si raskrstil I so lekari I so naucni institucii za da  te prepoznaat sto LUDAK si.
zatoa I "mislis" deka "ne e tocno utvrdeno" od koga decata mozele da imaat seks.

inaku TEKSOTV TI E insipiran, KOPIRAN - PLAGIJAT .
/ ova e informacija za site!!! /

bolnite potrebi koi gi imas, za da bides "zabelezan" I za publicitet, gi izrazi preku ona glupavine sliki, aktivnosti, sareni saranja po zgradi ko da si nekoj borac za pravdu, vo "sarenata revolucija", potoa americkite pari vo gazot koi te podbucnuvaat onaka nenornalem, okolinata vo koja virees, / pederi, lezbejki , sorosoidi, sekti adbenti evangelic, usadi "nevladini"..se' brat vo brat, sestra vo sestra.." /
..da znaes samo kakva politicka usluga im napravi na tvoite omrazeni "konzervativci rezimski"..

Табуизирањето на првиот сексуален чин се случува само во европската култура, истата таа табуизација не постои во повеќе племенски заедници во Африка, не постои кај некои народи во Азија. Тука настануваат проблемите кои ги мачат и децата, а и возрасните кои одлучуваат за нивното воспитување. На пример, според мене, покрај тоа што сеопфатното сексуално образование треба да е интегрирано во образованиот систем од самиот почеток, па дури и во предобразовните воспитни програми (детските градинки), треба да има и експлицитни објаснувања за тоа што е самозадоволување, секс, полови органи, репродуктивни органи, како да се задоволиш сам, а како со партнер при секс. Доколку програмата е насочена исклучиво кон превенција од сексуално преносливи инфекции и ХИВ или, пак, се базира на ставање на кондом на банана, сè е загубено. Децата си ги бараат своите врсници од истиот или спротивниот пол за да можат сексуално да се спознаат и тука нема ништо проблематично.

za deca, ne mozam I ne saka da kazam nisto.. duri I ti da imas.
ama tebe, za da osetis kolku si zabegal, iskreno , da fatis malce sida, kolku za proba, so se veli , da osetis "feeling", a?
ke imas plus iskustvo koga ke jurisas vo novi pobedi so vakvi tesktovi..... malce samo, ne mora mnogu..


Неретко сум слушнал родителски разговори кои се однесуваат на некаква забрана за дружба со одредено дете бидејќи нивното дете со другото играло игри со разголување, со допирање (велат „допирање“, а мислат на триење со раце по гениталиите) или, пак, дека играле игри со бремени жени, што воопшто не е страшно бидејќи, ете, конечно, наместо секс, ќе се развие мајчински инстинкт. Тоа е сосема погрешно, тоа значи дека детето од најмала возраст бидува дисциплинирано во духот на родовите норми и стереотипи, и, најлошо од сè, сексуално репресирано уште пред да е свесно за тоа
dobro, be MAJMUN, sto ima da "slusas".
toa znaci cel si rekla -kazala.
odi doma na majkati zagrabi I cickite, kazi I mamo mi se igra, ili izvadi I gi na ceceto, kazi I dade ela da si poigrame.
very izi.
em ke vidis dali e "sosema pogresno" em ke imas ekspiriens od prva raka, pa spodeli so nas , u nekoj nareden nobelovski tekst, sponzoriran od USAID ili SOROS.
.
Па така, подоцна, кога децата посакуваат да се впуштат во сексуални односи, наместо да се информирани за тоа, на момчињата претежно им е страв или срам да побараат, а во вакво конзервативно општество девојчињата се толку репресирани и дисциплинирани што претпоставувам дека до своето полнолетство чувствуваат притисок за воопшто трезвено да помислат на тоа… Кај ЛГБТИ заедницата, пак, верувам дека овој случај варира од едно до друго населено место во сооднос со пристапноста до квир места (барови, клубови итн.),
vidi, IDIOTE.
od koga postoi coveckoto sustetsvo , IMA nacin sekogas kako "momcinjata" da pobaraat.
prvo  SKARTOVITE kako tebe, najverojatno namesto da pobaraat na niv im se iznavezbubuva celo maalo,ova ne e zaebancija, takvite slabi "kaRIKI" KO TEBE, vo golem broj na muslimanskite zemji I Indija sluzat kako BITCH BOY , pederce golobrado na koj site mu se iznavezbuvaat, da bidat "iskusni" za prvata bracna vecer, kolku tolku.
devojcinjata, se obrazuvaat od majkite. prirodno. momcinjata od tatkovcite. iako ne  kora da e pravilo. uci I ulicata. drugarite/drugarkite. itn.

iskreno ti islam deka ne si ucen od nikogo. deka na tebe se-ucele.


а воедно со сексуалниот нагон, кој не ограничува, туку ограничува отвореното изразување на љубовта и емоциите. Сметам дека, од овие причини, тие можеби порано се впуштаат во сексуален акт, но не зборуваат за тоа, па затоа и немаме репрезентативен примерок за нив.

NIKOJ nikogo ne ogranicuva posto gledam deka imas potreba-a ako si imas potreba da i go svirnes na maloletnata ti rodBina,nikoj ni vo toa ne te ogranicuva,  osven:7.62 ili 9 mm sprecuvac na sram i nameri,  satarot na tatkomu/I, na zrtvata, sekirata na majkamu/i, minimum 10 godini zatvor, opkruzen so vakvi maski primeroci ko mene sto uzasno mrazat pederi  i pedofili ko tebe, so taa razlika sto oni se zad resetki..
koga CEL svet i tie vo zatvor i tie von, uzasno mrazi vakvi "liberalni" pedofilisticari kako tebe, dali bre ti, iskompleksirano idiotce navistina mislis deka si napisal nesto interesno?Високиот процент на малолетнички бракови во Македонија, како и висок процент на млади родилки, висока стапка на сексуално преносливи инфекции, не се должат на претераното сексуално уживање, туку на големата неинформираност, а воедно и репресијата која ја чувствуваат децата, првенствено од нивните родители, па од наставниците, од роднините, пријателите и од целото општество кое им забранува да бидат сексуални битија, а се и треба да им биди дозволено да бидат.
statistikata e obratnoproporcionalna od tvoive napamet napisani gluposti.
glupost do glupost.

ama pak ke spomenam, zatoa sto ti ko GJAVOL OD KRST najverojatno BEGAS od sekakva institucija, naucna ustanova i slicno, za da ne te detektiraat kako NENORMALEN, , si baral alternativni realnosti i "vajstini" za sebe, za da se pronajdes za nesto 'vreden".. a takvi moze da bidat samo uvezenive SEKTI gladni za "buntovnici" kako tebe, , koi se protivsekakvi "dogmi, stereotipi, balkanizmi, komunizmi, rezimizmi.." a oni ti go otvaraat patot, te praat pameten, te sakaat, ti zrnzaat na gitara, te vospevaat, i kojznae kolku si mislis deka si pameten.
pa uste liberalni, covekoljubni usaid i soros-globalno ljubavisticki pari od negde da ti nabijat, pa ti ima da poletis bre.
..e okjes -kurac.
tvrd.Со оглед на горе кажаното, претпоставуваме дека денес децата во основните училишта се самозадоволуваат. Притоа, претпоставката е дека тоа го практикуваат повеќе момците отколку девојките, а дека во средното образование почнуваат полека и сосема несигурно, неинформирано и репресирано да се охрабруваат сексуално да општат, па така, наместо да се истражуваат, тие доживуваат фијаско, како поради социјалниот притисок, така и од сексуалното незнаење, пред сè за самите себе, но и за партнерот.
Вториот дел од текстов е наменет за децата кои сакаат да имаат секс со возрасни, но нема да го анализирам возрасниот, само за да дискусијата не нè одвлече во непосакувани недоразбирања.
Што се случува кога 12-годишно дете ќе посака секс или барем ќе се задоволува на помислата дека има секс со 50 годишен маж или жена, па подоцна ќе посака истото и да го реализира?! Дали тоа дете има кому да се довери?! Мислам дека нема.
a be NENORMALEN.
dali ti VOOPSTO so vlegl vo PUBERTET????
zar seto ova za tebe e "pretpostavka", nepoznanica?? Laughing  si drkal nekogas? ( osven na majkati niz klucalka dodeka se banja?)

Мислам дека кому и да каже во ваков систем на вредности ќе биде тотална пропаст за него. Ќе доживее исмејување, санкции, ќе биде отстрането како дегенерик, а можеби ќе почне да биде и физички малтретирано. Тоа е затоа што него не го третираат како сексуален субејкт, тоа е затоа што, доколку има секс со врсник, ќе биде искарано и означено како безобразно за своја возраст, а доколку има секс со возрасен, ќе биде силувано. Но, доколку изрази желба да има секс со возрасен (маж или жена), е тогаш ќе биде жигосано, ако не за навек, тогаш барем додека да се врати во нормала.

spored napisanovo- stotuku e opisa-SEBE SI so se iskustva..
najseriozno
eve i zosto

pogore napisav deka smetam deka NE SI NORMALNO RASTEN i "odgajan" ako voospto nekoj vodel griza za tebe
( osven strancive, dabome)
zatoa sto vo tie sekti, drkanjeto e eres, majko mila, ima da te  anatemisa "svestenikot"  od sektata
ili pak doma strogo te drzele pa te krsele od mavanje i ti proveruv ale dali se zaklucuvas vo WC po saat vreme.
kojznae mozda si bil i -siluvan.

inaku, site normalni momci pocnuvaat so sliki od tetki koi se -postari, normalno, po porno spisanijata, ili filmovi, i toa ne e nisto senzacionalno.
izleda ti si "otkril " nesto sto ne si go ni doziveal.
pa pogresno si go svatil i mislis deka si ja otkril Amerika .
pak ke povtoram, NISTO ne si doziveal normalno vo pubertetot i sega ti se reflektira na psihata, samo nekoj treba da ti kaze deka si za vo mentalna ustanova a ne da opravduvas pedofilija.

На децата им е забрането да се самозадоволуваат од најмала возраст, со сила им наметнуваат табу за првиот сексуален чин, па точно и поради тоа не знаат дали тоа што го сакаат е исправно или не. Јас сметам дека, ако го посакуваат чинот што се однесува на нивното тело, тогаш истиот е исправен. Нема ништо поисправно од тоа што те задоволува и те прави среќен.

na decata NIKOJ ne moze da im zabrani, TEBE mozda majkati te krsela a tatkoti .. kahm..
se "zabranuva" od eticki, moralni, medicinski, pa duri i religiozni pricini, za pravilen rast na "mladencinjata" ( nesto sto pak ke kazam, si go propustil..)
toa se pravi NORMALNO kako sto e "red", "tajno" , intimno, vo "samokja" i toa nikoj ne go sprecil do sega zatoa sto NAJVEROJATNO e del od nas ( mislam , nas, coveckite sustestva, ne ti..), genetski kod, dnk, , potreba.
ama intimna, a ne vaka "zabezeknuta" ko tvojava.

Денес, во едно вакво конзервативно општество како нашето – а и во европското не можеме сосема слободно да зборуваме за сексуалната слобода на децата – мора да ги отвориме овие теми, не затоа што сме биле деца, па сега сакаме да им помогнеме или, пак, затоа што треба да зборуваме во име на децата, туку затоа што треба да престанеме да се мешаме во личниот сексуален живот на поединецот.

TI mora da otvoris vakvi temi, zatoa sto TI imas potreba od tvoite psiholosko-seksualni frustracii da se eksponiras , da bides biden.. i odbra za nesto mizerno, zatoa sto si NESPOSOBEN so nisto da privleces vnimae.
se soblakas gol so smrden gaz na najlonce, i seres tuka za seks so deca.
uau.

Се разбира дека и детето е поединец, но мора да се напомене и тоа дека детето не може да одлучува сосема самостојно бидејќи психофизички не е целосно оформено. Тоа значи дека детето не може своеволно да одлучи дали и со кого сака да има секс. Но, се поставува прашањето: што е своеволно носење на одлука? Дали сите луѓе своите одлуки ги носат своеволно? На пример, дали нечии туѓи ставови се разликуваат од евроцентричните во однос на сексот, дали во некои општества во Азија или Африка се табуизира првото сексуално искуство и дали истото го врзуваат со возраста или со физичкиот раст (кај жените – менструалниот циклус) и, конечно, дали културата на едно општество, нормите и правилата го уредуваат, на некој посреден начин ги предодредуваат нашите одлуки, па си земаме за право да ги коментираме и туѓите?

najsvoevolno, da se prijavis za iskustvo so zatvorenici, koi SITE DO EDEN uzivaat koga ke im dojde vakov celofanski pedofilski gaz .
mesas babi i zabi.
ajde posto si tolku otvoren kon drugi kulturi, ama go siris supakot samo za toa sto ti odgovoara,
ajde odi "svati " gi na primmer svakjanjata na kanibalive od papua nova gvinea,  on taka sakaat da si jadat lugje pa sto, sega, zar da gi osuduvame ako se -porazlicni, spored tebe, neli..ili na primer odi iskusi malce da bides "bitch boy" po nekoi muslimanski zemji, sovrseno odgovaras baj d uej fizicki, da ti se iznaredat- drugarski,  oti toa e nivna tradicija?
edno e da vidis dvajca muslimani I drzejki se za race, toa samo na nezapoznaen ke mu bide cudno no tie ne se pederi ko tebe, tuku toa e nivna tradicija -drugaruvanje.
a drugo goobrad da te gnetat bradati "cickovci" , e toa iskusi go pa ela pak pisuvaj za seksualizam.Сексуалноста не е рационалната компонента кај човекот. Сексуалната желба и потреба се можеби најирационалните карактеристики на човекот. Како пример може да се наведе дека, доколку тие би биле рационални и предводени од рационалната човекова размисла, тогаш во одредени ултраконзервативни општества не би постоеле геј мажи, тие со своето рацио, знаејќи дека ќе бидат линчувани, осудувани, репресирани, никогаш не би расудиле дека треба да се впуштат во коитус со друг маж. Но, нивната сексуална желба, потреба и нагон ги преиначуваат нивните рационални и секојдневни одлуки, па оттука сметам дека сексуалноста не може да биде анализирана низ призмата на рационалниот избор кој некоја индивидуа би требало да го стори, па макар се работи за првото сексуално искуство, за некој друг, сосема поразличен секс од оној кој некоја единка го имала до тој даден момент или, пак, за тоа со кого некој би имал секс.
Точно поради погоре споменатото не се согласувам дека возрасната рамка која ја нудат законските прописи, општествените норми и патријархалниот поредок како референтна временска дистанца до сексуалното општење е исправна. Тие забрани дополнително ги спречуваат сите луѓе, па дури и возрасните, сексуално да се ослободат. Тие норми ги дисциплинираат, репресираат и учат луѓето, од нивната најмала возраст, дека голотијата, допирањето и именувањето на нивните полови органи, сексот и слободата на движење на сопственото тело се нешто што не е својствено, нешто што е толку туѓо, па тие почнуваат да чувствуваат срам од себеси и пред себеси.
Следствено, денес не смееме да говориме дека некои луѓе избираат нешто самостојно, нивните одлуки се детерминирани и од членовите на нивното потесно и пошироко семејство, колегите, средината во која живеат итн. Апсурдно би било да се каже дека некоја девојка која живеела во рурална средина и чии другарки се омажиле и имале деца до 20-тата година од животот одлучила сама да се омажи на свои 16 години. Иако можеби нејзината одлука била сосема самостојна и независна од мислењето на нејзините родители или блиски, таа, сепак, немала можност да изгради поинакво мислење. Тоа е така затоа што така било исправно во тој случај, па, оттука, следува прашањето: тогаш, која е таа возраст која може со пропис или со општествена норма да се ограничи за да некој почне да се осознава?
Сепак, покрај сите овие правила, има отстапки кои не се незначајни во однос на правилата кои ги налага конзервативното општество за сексот и слободата. Денес, и покрај сите табуизирања на сексот и заложби дека треба навистина да се чека за првото сексуално искуство и дека некој треба да е добро подготвен (флоскулата „добро подготвен“ за прво сексуално искуство не можам да ја разберам бидејќи за сè што човек за прв пат не може да биде добро подготвен), па да има предзнаења за сексот и правилно да се заштити, не ја постигнаа својата цел, а тоа е затоа што сексот не е рационален продукт на општеството.
Сексуалната желба е ирационална – во спротивно, не би можело да се каже дека е едно од најубавите доживувања на човекот. Така, тезите дека пред секс секогаш треба да се размислува, дека секогаш треба да се користи соодветна заштита, дека треба да се внимава на менструалниот циклус, дека треба вешто и внимателно да се избере сексуалниот партнер паѓаат во вода. Сексуалните желба и нагон се поголеми од човековата рационалност.
nisto ne e e racionalno kaj tebe.dete  si imas golem problem.
inaku, seksualnata zelba I nagon se prirodni potrebi I karakteristiki kaj covekot.
se pojavuvaat na samiot pocetok na seksualnata I polna sozreanost kaj covekot.
kako covekot e socijalno bitie, opkruzuvanjeto- ako e pozitivno, familija, prijateli, nastavnici.. pa I duhovnici
prosto!
familijata ke ti kaze, nemoj sine , sramota, ne psuj, ne treba taka.. tatko ti nema da te kara ako drkas, mozda ke se grizi da ne preteras, ili da ne se posramis... podocna ke ti dava pari za dzeparac za da pocastis nekoe devojce , pa I kolata ke ti ja dade, za da povozis nekoe mome, a tatkoti ziv sreken iako strog naizlged I go prikriva toa ke go usrekjis ako opnes nekoe, konecno ( da gi izraducas deka ne si peder, dabome)..
a majkati , kako tinejdzer, odokolu ke te bocka dali imas nekoja devojka..
vo sekoj slucaj ke slusas soveti kako "misli na ucenjeto" ,"da ne naprais nekoja belja" , "bar zastita koristi".. itn.
e toa e normalen rast I seksualen razvoj

prijatelite, so niv ke razgovaras za devojcinja, koja kakva e , iako nikoj nemate opnato, ama ke si sanjate u drustvo, normalno ako e NORMALNO drustvo a ne LGBT kako tebe.
pa skrisum ke gleate nekoj porno, a ako ste dovolno mangi, skrisum I ke soberete pari da opnete nekoja orospija pa posle da se vakcinirate u stroga tajnost od raznorazni triperi..
I kjotekot se trpi jebi ga. ali skolo e.
I toa e normalen seksaualen razvoj..

nastavnicite ke ti kazat za polovite,genitaliite, razlikite,  delovite, funckiite, itn. mozda ke ti se dopadne profesorkata po biologija, ( e toa e ona sto tebe ne ti e jasno a seres za pedofilija!) kako I na sekoj od nas, kako sto I na devojcinjata im se "sviDZA"  mladiot professor po muzicko ili likovno..
imalo slucai na "ljubaff" toa ne e isklucok. no nitu e prifateno, nitu normalno, vozrasnite TREBA da se svesni za svoite postapki I NIKAKOV seks so deca ne gi opravduva tvoive ludacki "potrebi" za pedofilija.najprvo, zabraneto e so zakon, stoko edna.
NIEDEN vozrasen NE SMEE da si dozvoli da se "prepusti na seksualnite nagoni" da opsti so-deca.
ajde sega, da ne sev ozdzuvame, kako sto velis, na primer mene mi ide da te najdam da ti ja odstrafam glavata , soglasno moive potrebi, ama se vozdrzuvam oti si greota, baska Tarzan ne tepa pederi.


 
Од сево ова го извлекувам заклучокот дека забраната за секс и de facto не може да опстои, па макар и да се работело за деца или за возрасни. Секој кој сака да има секс, ќе enmoима. Можеби нема да биде комфорен кога ќе сфати дека ги прекршил општествените норми и правила или, пак, кога ќе сфати дека поради неговата возраст тоа е забрането, но во моментот на сексуалното општење нема ниту да му пријдат овие мисли. Затоа што човекот ужива во сексот и покрај тоа што може да се размножува, а не ужива затоа што се размножува.
Никола Шиндре

od seto ova zaklucuvam desi iskoristil eden drug tekst koj originalno e napisan na angliski jazik, do tolku si pateticen I mizeren, sto ni izvorno-od tebe ne si mozel da napises nesto sto bi te eskponiralo,
I deka ocajno baras mesto vo mediumite za da  bides primeten, pa odbra najlesniot nacin- davajgaz, na razni stranski "investicii"
mislejki, ponesen najverojatno od "zapadniot vetar" deka ovaa glupost ke ti mine, mislejki deka sega ete si ti "nivni, civiliziran, pomameten..", malce se zaeba, pa (ne)daj boze da naides na nekoj "treKJa smena zelezarec-lear.." da go nabucka nekoj - e ovoj e toj pedofilot pederski  sto saka da vi se onadat decata so pedofili ..
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот