ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 12:14

ММЕ..... колку ли само вистина има во она ...
...додека двајца се караат, третиот (кој во случајов глуми лудило) користи...
... е па на здравје ....


... очигледна е нечијата намера за формирање на некаква си квази власт таканаречена „широка коалиција“ која изборите ги прави беспредметни....

... излез ... ако вмровци имаат муда (кои очигледно ги немаат бидејки да ги имаа, немаше ни под точка разно да дозволат да некој две години ги влече за нос притоа урнисувајки го целиот правен и репресивен систем на државата) треба одма и веднаш да објават бојкот на парламентот со цел издејствување на нови избори, бидејки за се друго е веќе доцна

(излез ... втора варијанта .... и пратениците ко фудбалерите се предмет на купопродажба и трансфери .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil)

... а ваквиот состав на парламентот, ваков каков што е ...е мртвороденче ...и било кој да формира власт нема да може ама баш ништо да постигне, едноставно ке вегетира приклучен на апарати за одржување а ние сите други како држава и општество ќе заостануваме и назадуваме ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 12:31

ДУИ .... тргна по патот на ДИК ... немале доволно време да одлучат ... па ги пробиваат законските рокови ...

...уствари ДУИ е затечен и збунет ... како тоа пред нос зајко им купи толку многу „албански“ гласови ... кој без тие гласови не би имал ни 40 пратеника ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Јан 30 2017, 14:16

кинг, не би околу тоа кој како зошто , јас само констатирам да е ЈЕБАЧИНА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД У ТЕК..., а кубурата нему уште му е у појас за полоши времиња...???

Коа само ќе ми текне на сите оние курви и педери кои формираа разноразни здруженија за спас на Македонија , само за да станат директори на театарчиња и други такви привезоци за божја муда на апанажа... Smile Smile   А пак за разните војводи,јавачи на коњи, па генералчиња ловци на пирати , да не ни зборам Smile Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 15:13

Да се самоцитирам ... од погорниот мој пост


... очигледна е нечијата намера за формирање на некаква си квази власт таканаречена „широка коалиција“ која изборите ги прави беспредметни....

...па потврдата стигна брзо ... еве сега на тв на сите вести ... еурокомесарите на цел глас се разгракале ...
...потребна е што поширока коалиција од сите политички значајни фактори за формирање на влада ... и Хорхе да ги собере сите политички лидери ради договор ...
... а тој јадниот Хорхе ..кого да собере .... едниот се заборави и занесе на власт, другиот има маникијална шизофренична желба да пошто пото се дочепа до власт а третите, белите мечки, си дуваат у своја тиква и кур ги боли за некакви си македонски работи ...

..но како што вика конкретниот за некое големо делење на картите .... делењето изгледа започна .... значи ни преостанува само да издржиме и истрпиме ...


Последната промена е направена од king на Пон Јан 30 2017, 15:24. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Јан 30 2017, 15:23

...а широката коалиција подразбира  зајко со сите шипатари и ердоган басисти + партијата на ромите , ај да се кладиме... Smile Smile Smile
...ако вмро влезат у тоа срање , тогаш говна да јадат. Единствено што ги вади е комплетна апстиненција и повлекување малтене во илегала. И обавезително одвојување на едно тврдо националистичко крило со сите нишани и соодветен вокабулар без влакна на јазикот..... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 15:27

concrete напиша:...а широката коалиција подразбира  зајко со сите шипатари и ердоган басисти + партијата на ромите , ај да се кладиме... Smile Smile Smile
Такво нешто едноставно нема да функционира без големи трзавици, бојкоти, опструкции, протести  и во најмала рака со полициска опсада на улиците ...


Последната промена е направена од king на Пон Јан 30 2017, 15:30. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 15:29

concrete напиша:
...ако вмро влезат у тоа срање , тогаш говна да јадат. Единствено што ги вади е комплетна апстиненција и повлекување малтене во илегала. И обавезително одвојување на едно тврдо националистичко крило со сите нишани и соодветен вокабулар без влакна на јазикот..... Cool
Гомната се одамна изедени ... Very Happy

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Јан 30 2017, 15:30

king напиша:
concrete напиша:
...ако вмро влезат у тоа срање , тогаш говна да јадат. Единствено што ги вади е комплетна апстиненција и повлекување малтене во илегала. И обавезително одвојување на едно тврдо националистичко крило со сите нишани и соодветен вокабулар без влакна на јазикот..... Cool
Гомната се одамна изедени ... Very Happy
..јавно бе.... со кутлача и од голем казан на сред плоштад...., а после  дефиле до Собрание за групно харикири... Mad
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 15:38

http://plusinfo.mk/vest/103261/ivanov-mandatot-da-go-dade-na-zaev-novi-izbori-ne-se-raspishuvaat-po-zelba-na-gruevski

гомнојадачкана заборавила да напише да праксата покажува и дека едноокиот два пати по ред мандатот го додели на личности од иста партија ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Јан 30 2017, 15:43

Онаа потуљон фигура од претседател, ако воопшто има нешто у тоа лејката , треба од одма уште вечерва да поднесе оставка од здравствени причини...., со објаснување дека  ситуацијата во државата ги надминува неговите капацитети по сите основи и тој не е компетентен за менаџирање на настанатата ситуација. Уставниот суд тогаш нека каже како понатака..., инаку ќе биде невидена брука 10% шипатари да ни ја земат државата на маса без капка крв...
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 16:11

concrete напиша:Онаа потуљон фигура од претседател, ако воопшто има нешто у тоа лејката , треба од одма уште вечерва да поднесе оставка од здравствени причини...., со објаснување дека  ситуацијата во државата ги надминува неговите капацитети по сите основи и тој не е компетентен за менаџирање на настанатата ситуација. Уставниот суд тогаш нека каже како понатака..., инаку ќе биде невидена брука 10% шипатари да ни ја земат државата на маса без капка крв...
Тогаш и уставниот ќе си поднесе оставка зошто не ќе знае како понатаму .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Јан 30 2017, 16:31

king напиша:
concrete напиша:Онаа потуљон фигура од претседател, ако воопшто има нешто у тоа лејката , треба од одма уште вечерва да поднесе оставка од здравствени причини...., со објаснување дека  ситуацијата во државата ги надминува неговите капацитети по сите основи и тој не е компетентен за менаџирање на настанатата ситуација. Уставниот суд тогаш нека каже како понатака..., инаку ќе биде невидена брука 10% шипатари да ни ја земат државата на маса без капка крв...
Тогаш и уставниот ќе си поднесе оставка зошто не ќе знае како понатаму .... Twisted Evil Twisted Evil
ееее тогаш ќе почне процес на уставотворно собрание.. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пон Јан 30 2017, 23:10

Денес слушам зајко бара од хорхе мандат за составување на влада .....
.... а, бе нели сдсм-оФци НЕ ГО ПРИЗНАВААТ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ... од кај па сега нешто бараат од него како од председател ... Twisted Evil

..ич не ми се јасни ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Вто Јан 31 2017, 00:34

king напиша:Денес слушам зајко бара од хорхе мандат за составување на влада .....
.... а, бе нели сдсм-оФци НЕ ГО ПРИЗНАВААТ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ... од кај па сега нешто бараат од него како од председател ... Twisted Evil

..ич не ми се јасни ...
..остај заебанции зајко може се да бара, ова е слободна земја , ама имам впечаток дека хорхе како е упрпан и збунет , плус безиницијативен, а како ми се гледа и со храброст у петици.. и ќе му даде...тој гледа и слуша што зборат господарите од градиште... Cool
Плус тоа ич не ми е јасно кај исчезна Грујо и тоа пицопевците околу него што се праеја џекои??? Со коминикеа ли ќе ја тера работата???
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Вто Јан 31 2017, 22:48

a be priznale, ne priznale, ovaa drzava ima pretsedatel, a, toa nepriznavanje e privatna rabota..
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by чучулига on Вто Јан 31 2017, 23:20

VOL напиша:a be priznale, ne priznale, ovaa drzava ima pretsedatel, a, toa nepriznavanje e privatna rabota..
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

има шоооо??!!!

ти мојш да си замислуваш дека има такво нешто.

алооооооо!!!!

чекал фикусот да му кажат дека немало мандат па послеМ од ко му кажале свикал да го консулtират....

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

и ај пак кажи ми .... имала државата шооооооо???!!!

Laughing Laughing Laughing


Има државава будателинки. Ете то.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Сре Фед 01 2017, 06:04

чучулига напиша:
VOL напиша:a be priznale, ne priznale, ovaa drzava ima pretsedatel, a, toa nepriznavanje e privatna rabota..
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

има шоооо??!!!

ти мојш да си замислуваш дека има такво нешто.

алооооооо!!!!

чекал фикусот да му кажат дека немало мандат па послеМ од ко му кажале свикал да го консулtират....

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

и ај пак кажи ми .... имала државата шооооооо???!!!

Laughing Laughing Laughing  


Има државава будателинки. Ете то.

ima pretsedatel.
toa e fakt, za fakti govorime..( ili bar jas..)
eve, neka bara zajko mandat 0d- fikus, ako ne go priznaval Gjorgji Ivanov za pretsedatel togas.
biva?
nosete go na bitpazar pred tezgine, ako uste ima prodavaci na cvekjinja, odberete mu na zajkota, nekoj fikus, I neka mu pee "kolede -lede,padnala, dajte mi mandaaat"..
..se' dodeka fikusot ne mu progovori " I-bi! cedo moe, premier,eve ti eden mandat, more mandate kolku so iam ja listovi tolku pati ti da bides premier!"...
biva?
biva , kako ne.

sega..
KAKO SAKA nekoj ovde  ( vo ovaa drzavicka de Wink ) da BARA MANDAT od nekogo koj ne go priznava?!

m?

 so ne si se proglasat samite sebe si:
" ..od denes- pa u budukje, jas, Zoran Zaev, presvetol lider, se proglasuvam sam sebe si za premier, dodeka ne se od-proglasam ..!"

biva?

e biva.
I toa kako biva.

ako ovie prvive, posto ne mozat da sklopat vlada, pa sega kao "pu,pu, ne vazi,aj ke praime izbori na sekoi dva meseci dodeka ne pobedime, da sedneme na foteljite, da ne ni se izladat.." ili go gubat sever ( mozda im mrda, im se dvizi?) ili strelkava na kompasot? ( " zasto sever e na -istok scratch " )

ovoj drugiov, federalistickiov, bara mandat od - coek so ne mu ja priznava funkcijata.... t.e ne go spojuva so funkcijata , t.e- ne go priznava za precedateeel..

e pa sto QR bara togas?!?

ko so rekov: so ima da si se GLUPIRA zajko, vekje ne e za smeenje.. neka si se samoproglasi, posto nema koj da go krunisa za premier, so 49 pratenici, od koi 5-6 so albanski glasovi.. sto realno, NE E NIKAKOV problem,.
samo se duva rabotava bez veze, koj e toj sto ke kaze, KOLKU tocno albanci glasale , I dali VOOPSTO glasale..za sdsm??
..I da glasale, ne e problem..

edinstven problem e sto baracot-na-vlast-od -precedatel-sto -ne go priznava, "nicim izazvan" saka da injektira siptarizam onamu I kade sto NIKOGAS ne go imalo!!!
zasto na primer, ne pobara vo TIRANA site table da bidat-dvojazicni?
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Сре Фед 01 2017, 12:53

.......реално гледано ситуацијата иако на прв поглед изгледа мутна и замаглена, всушност е чиста ко суза. Проблемот е што во моментов имаме  еден претседател кој реално гледане од аспект на функцијата претседател за кур не го бива и кој упорно продава сељачка финоќа  и како мали џокица замишља демократија. Од друга страна батката кој упорно се бутка за капетан лаѓе,  нема муда еден зајак да одере како е ред.., така да донесени  сме у ситуација да немаме кој , таа како суза чиста ситуација ја среди у три прецизни потеза, па после сите тие амбасадорски и други џукели останат со вилицити паднати до пупак. Нас бе сеа еден екс амбасадор и неколку архивари од Брисел не блефираат заедно со уште пет-шест шверцери и јанкесеџии од Речица и не праат мајмуни. Ние сме бе у ситуација да ја изгубиме државата ко бели лали , а само стрижена-бричена муабети слушаме. Или ич и не слушаме .., се ми се чини дека на сите деноиве мачката јазикот им го изела.... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Чет Фед 02 2017, 19:23

aj da si ti preCednik, ko so si najbolji sahista bez figure ( znaes, onie, so gledaat od strana, ne navivaat, ama stalno ispagjaat popametni od aktuelnite sahisti, ama otkako ke napravat poteg, , gi komentiraat edniot ili drugiot.." ee kakov poteg imase, be glup, ama ne go vide..ee.. trebase konjot a ne lovecot...!" )

.. sto bi napravil....?
seriozno.

bez zaebancii.
I ja si razmilsjam STO da napravi Gjorgija prvi Precednicki, vo slucajov,
so poteg da napravi a da nema posledici..po site nas?
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Чет Фед 02 2017, 20:33

VOL напиша:aj da si ti preCednik, ko so si najbolji sahista bez figure ( znaes, onie, so gledaat od strana, ne navivaat, ama stalno ispagjaat popametni od aktuelnite sahisti, ama otkako ke napravat poteg, , gi komentiraat edniot ili drugiot.." ee kakov poteg imase, be glup, ama ne go vide..ee.. trebase konjot a ne lovecot...!" )

.. sto bi napravil....?
seriozno.

bez zaebancii.
I ja si razmilsjam STO da napravi Gjorgija prvi  Precednicki, vo slucajov,
so poteg da napravi a da nema posledici..po site nas?
...не треба ништо посебно спектакуларно да се направи, потребни се две-три работи: прво прецизно и без замачкуење.. да се кажат, т.е. да се нацртаат црвените линии, да не се д'тка туку јасно и гласно да се каже тоа шти има да се каже ....и на крај да не се лиже таму каде се плукало  т.е да се направи нешто па после да се вика пу-пу-пу не важи...Толку за преЦедникот..., за капетанот лаѓе е друга приказна.... Smile Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Фед 04 2017, 14:09

takov profil NIKADE ( na funkcija ) ne postoi.
nema takvo (ziv) precednik.
precizno ( bez zamackuenje) ne moze ni u wc skolka ...
crveni linii mu crtaat..
dtkanjeto ne e nikakov politicki marker.
toa moze da e taka, ednostavno, od "rodjenje".
lizenje I plukanje: postar zanaet od najstariot.

so drugo..

-ako mu e administracijata jaka, kako sto e americkata, mozat I budala da nasadat,kako sto nasadija, ke si funkcioniraat. I ke go mestat da bide precizen( makar I na wc skolka), ke mu crtaat crveni linii, ke mu pisyvaat govori I scenarija...
ama administracijata ZNAE do kade e drzavata, kako funkcionira, koi se za crveniot a koi za crniot telefon.
dali e budala ili idiot vo belata kukja, drzavnata adminsitracija e daleku od-sarlatani! naprotiv, najsilnata vojnicki, drzava so 10 nosaci na avionic nema da dozvoli nekoj da im precrtuva granici. tie gi crtaat.

-ako e pak, preCedniot jak,kako sto e ruskiot, administracijata ke RABOTI, toj ke donesuva odluki. kako I sto prvite rabotat, a toj donesuva odluki.
za prvpat, se vo odlicna sprega, toj NE donesuva ludi I izbrzani odluki bazirani na negovite svakjanja I emocii ( turskoto kukavicko rusenje na su-24 ne naide na ocekuvana -od site! reakcija. site gi zaeba.... a potoa... turcija se SRUSI! )  ... takov - funkcionira so sahovski -matematicki metodi na planiranje.. I toa -dolgorocno.

vo dvata slucai sekogas ke ima del od narodot  koj ke bide nezadovolen!

prasanjeto e samo- kolkav del, pogolemiot ili pomaliot..
so uspeh ke vladeat ako I dvata modeli , na vladeenje, imaat pomalubrojna publika koja vika "ua" vs onie koi vikaat bravo.

uste od SPARTA ne e nisto smeneto, vo nivnite "parlamenti" pobeduvale so - nadvikuvanje.

apropos gornovo, nasiov e vo NEZAVIDNA polozba.
I podobro e da NE "sece, reze, crta.." zatoa sto odnosot na silite e nepovolen vo sekoja varijanta..
kogo da stai vo "ua" taborot?
zajko I siptarite - ke ispadnat pobrojni? ili barem-ednakvi so drugive?
da se radikaliziraat zatoa sto , ete, precednikot bil dozlen bas niv da im godeli fotelji?

ili ovie so bea na vlast- realno, imaat dva pratenika plus, I toa e fakt- ama ic nema da im se dopadne da gi izgubat foteljite so dva pratenika plus! a toa se iljadnici glasovi prednost, da se razbereme desetici iljadi..

vo dvata slucaja, moze da se izleze na ulica.. I STO?
 
ke se krsat izlozi, koli ke se palat, moze I kjoteci po ulici ke padnat.. za sto?

gubime site.

neka si sedi .kakvi sme, ke ispadne deka ovoj ni e najpovolen, veruvale ili ne.

________________________________________________________________________
ne e vrzano so nasava politika, domasna, ama e primer:

VAKA da ni se sluci nas...?
http://www.mkd.mk/svet/vesti/cela-romanija-na-noze-stotici-iljadi-protiv-korupcijata-protestite-prodolzhuvaat-video

Цела Романија на нозе: стотици илјади против корупцијата, протестите продолжуваат (ВИДЕО)

..
ovie na primer, imaat "iskustvo" so pucovi, prevrati, si go ubija I svojot precedatel, onoj, causesku, koj pamti.

mizerija od drzava, edna od najsiromasnite vo EU.
se  vo nato, ( znaci, nema sansi da dozvoli nato da stane nestabilna drzava koja ke posaka, na primer, da izleze od nato!,)
se vo EU ( I da oladi EU za niv, tie znaat deka NE SMEAT da otidat pak vo siromastija, im znacat EU fondovite, isto kako I grcite!)

znaci, moze da si poigraat malce, da si ja prevrtat drzavata I taka nataka.. jes da se siromasni, kako I nie
no tie SE vo nato, I SE vo eu.

nie: ne sme. a izgledite se mali. ( grcija , imeto)

vo takva situacija, zar da si ja destabilizirame drzata PAK , da se vratime 16 godini nanazad, odnosno I ekonomski I politicki I sekako , da se urnisame?

od dvete zla, go biram pomaloto. zatoa sto ova e Makedonija. golemi bukvi za mala zemja.a mnogu stradanja.
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Саб Фед 04 2017, 16:06

што предлагаш??? РЕЗЕРВАТ за побегуљи од сирија , пакистан, мали, гвинеа, ........ либија....??? Smile
Може да биде добро бизнис решение за оние кои можат да се сунетисаат... Very Happy Very Happy

Види вака според горе пишаното и ти малку ко генерал после битка.

Сеа е касно , можеме само да се сликаме и да припремаме вараијанти на : не заебаа мила мамо душманите , а и онаа делете ја парчете ја ,во некои помодерни динамични аранжмани..па коа пијани ќе пееме по разни белосветски крчми да ни фрлаат по некоја пара ..да се најде за пијачка...
Мислам дека и тебе ти е познато дека само кур расте у туѓи руки , а и дека никој не се посрал затоа што му бил далеку клозетот , туку затоа што доцна тргнал накај него.

Моите муабети сега се повеќе онака ремисценции на минатите времиња кога си мислевме дека сме некој и нешто и кога не бевме свесни дека сами на ветрометина не можеме ни минут , затоа што ни за свинска не не бива....од проста причина што нашите пра-баби некогаш лажеле со кого тоа се ебеле па децата си ги убедувале дека се наследници на МАКЕДОНЦИТЕ....а не џукели без педигре, кои сите ги шуткаат затоа што незнаат нит да залаат , а не па у тишина шестоко да загризат и прегризат до коска. ...
..не ми се праи бе муабет.., можда да стопли па уз пиво... Wink
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Фед 04 2017, 17:35

babite, bile, HEROI na svoeto a i na ova vreme, Konrit.
cuvale porod, rmbale po nivjeto.
poln ni e folklorot i pesnite so OTPOR . DANOK vo KRV nasive babi prezivuvale. Od toa sto im ostavale, od preziveani deca, gledale da ostane nekoe,za da go prodolzi vidot, root.

i pokraj se' makedonskata zena, vo genetskiot KOD ima zapisano edna rabota, sveta kako sto im bilo sveto decata, familjata a toa e CEST.
za da , kako veils "se ebavale"  za da dojde do toa , dusmanite morale da na sila dojdat do tie 5 minuti maska "slava"..
SAMO and nezastiteni zen, samo nad poslabite..! ate TOA e fakt za tie "junaci"..bugaristanski, srbistanski, juznociganski... i slicni.a posebno tie vo salvari.
a ako doslo do toa, ili nasilnicite ne ziveele dolgo, ( ajdutstvoto se pojavilo zaradi navreda na cest!) ili devojkata-zenata ne prezivuvala.. ili se samoubivala , ili pak, se odrouvala, (zaradi obescesenost) ili ... 
FAMILIJATA ne cuvala NIKOGAS nikakvi kopilinja, kaj makedonskiot narod!

TOA e cesta i vrednosta na makedonskata zena.
CESTA na devojkata -zenata bila uber alles.

zatoa, babite, ostaj gi. onie sto gi  poznavame, sto ostanale cesni, sto preziveale, sekoja cest, niedno poklonuvanje ne e dovolno. 

najgolema GLUPOST i IDIOTIZAM e  moroniziranje na tezava "babite se ebavale so vakvi , onakvi" ne znam kakvi, pa sega nie sme bile ne  znam sto..
toa e izmisljotina . blame vase nema so vistinata.

preku 20  million turci se melezi, so poteklo po eden ili obata predci od balkanot!

Damacija blage veze nema so , slavonska hrvatska.
Leskovac i Vranje se nabob iz zemja so Kikinda i Subotica..
Kajseri i Ankara, Bursa, Izmir.. vrska nemaat!
Varna i Blagoevgrad?
Tosco i Gegi?
Kukus so ... Krit?

e. ama nasal mala Macedonia se razlikuva , ama samo po bogatstvoto na dijalekti.

ama nE i po genetskiot diverzitet kako kaj gorespomnative!

a ostnatite, razmelezeni, staroturci, cuvasi, mongoli, tatari, kavkazki narodi.
TOA li  e nacija ?

NAJUPORNITE i NAJPRKOSNITE  a ne najkrotkite - I VERATA ne ja davale..
svakjas li sega za koj FILTER pisuvam, konkrit?
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Саб Фед 04 2017, 18:40

VOL  батали баби, тоа е минато завршено......, сеа ме занима мојот крај,  дал тоа ќе умрам ко жител на голема албанија или како имигрант негде другде.... Smile
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Саб Фед 04 2017, 18:53

За бабите во минатото ...знаеме ....
... а од  оваа денес,  мрзлива, невоспитана, таканаречена младина, фејсбуковци, што утре ќе бидат баби ... на кои уште денес пола зборови, ради фазон,  им се на „енглески„ кои  телефоните и компјутерите не ги локализираат на македонски јазик бидејки бил сељачки а англискиот бил cool, и покрај преведени изданија на книги ги читаат на англиски бидејки така подобро ги разбирале (жими таквото) итн  ...не знам  што може да се очекува и во што ќе се претворат ...

...така да пиењето и пеењето по кафани ќе остане за генерациите од 20 век ... оние после тоа,  ќе пијат по кафани но нема да пееат за некоја си таму Македонија /....


Последната промена е направена од king на Саб Фед 04 2017, 19:02. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 2 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот