ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Прч on Нед Мај 14 2017, 01:59

Една вмровска приказна:

Мариовците одејќи низ корија виделе еден саат будилник.
Почнале да се чудат: Што ли ќе е ова нешто? Зошто замо чука, тика-така?
Се нашол некој да предложи: Ајде да го прашаме Пејо!

Дошол Итар Пејо, погледнал од лево, од десно, наслушна, па им се свртел на селаните:
- А бре Мариоци, ова е ѓаволско вражуле!
Брзо земајте ги ластегарските и отепајте го , оти тоа вас ќе ве отепа!

И Маривоците му удриле со стаповите, го направиле саатот парчиња, и така куртулиле ...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Нед Мај 14 2017, 07:45

a ova kako, demek, badijala se pali narod, "tika-taka" najavenite-I -ostvareni provokacii na Dzaferi I kompanija, nema da go "otepaat narodot", gi lazel Itar Pejo ( Gruevski) mariovcive ( sledbenicive na VMRO DPMNE?)

tuku..
ne ti teknalo deka ne mora da si clen nitu simpatizer na VMRO DPMNE a
sepak da si alarmiran deka  ovaa "makedonsko-kosovska brigada"
koja se povekje mi lici na "113 brigada uck" na celo so dzaferi,ne samo sto ne e pod kontrola, tuku nastapuva agresivno, i navreduvacki?

i ne mora za alibi da se nudat  " ama  koj go stavi dzaferi za minister na odbrana", ama " dui bese bo koalicija so dpmne", ama gruevski ja prifati platformata pred zaev, za malku i ke ja potpisese..", ama ... ama..

i, ne go upotrebuvaj "VMRO" kratenkata, aludirajki na VMRO DPMNE.

imam odvratno custvo deka mnogumina "od sever" ja zloupotrebuvaat situacijata, za da se anatemisa , voopsto, kratenkata ( a ne imeto, imeto e Makedonija , vmro e kratenka..) za "vek i vekumu i svja vremena" zatoa sto ama IC NE IM odgovara, na primer, na srbistancive..

nikogas nitu go prifakjale nitu tolerirale, nemir im stvara zatoa sto imaat losi spomeni- smetaat deka e bugarofilno,anti srpsko.

taka da , koga nekoj OD RAKAV ke istrese "vmrovcista" "vmro" itn
ne osuduvam no- pretpazlivo i analiticki citam, sledam, da vidam KOLKU mu e korenot i od kade mu pobidive da generalizira- "sogovornikot".

ne veruvam deka imas ti tokmu takvi pobudi, da se razbereme, ne mi fakjaj za zlo. samo si pisuvam iskustva.

...................

inaku, ne se site mariovci, a mariovcite e del od -site Wink

ako meckata zaigrala pred vrata , more i vo dvorot- a ne vo komsii, bidi siguren deka nikomu nema ni da mu tekne koj e "mariovec" a koj "juznosrbijanac" ..
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Прч on Нед Мај 14 2017, 09:50

VOL напиша:imam odvratno custvo deka mnogumina "od sever" ja zloupotrebuvaat situacijata, za da se anatemisa , voopsto, kratenkata ( a ne imeto, imeto e Makedonija , vmro e kratenka..) za "vek i vekumu i svja vremena" zatoa sto ama IC NE IM odgovara, na primer, na srbistancive..

И овие што ги нарекуваш “србистанци“ и “бугаристанци“, мора да признаеме, колку и да сакаме да бидеме херои и мангупи, дека како држава и култура имаат поголема традиција и се понапред од нас. Ако сме заедно, или барем имаме блиски контакти и со едните и со другите, може да биде само од корист, а не штета за нас.

Додека бевме дел Југославија, сакале или не, и кај нас општото ниво на култура беше поинакво.
Парадоксално е дека, како сами на своето, место да го подигнеме и да му дадеме израз на нашето, се тргна во спротивна насока. Финале, последна сцена од тој процес е денешното удирање во дното од каде нема шанса да се отиде подолу. Дното искажано во идеологијата што така сликовито ни ја презентира кингот: “лекарите се ѓубриња, учителите се сите за на колец, инжењерите треба да се тепаат“ итн итн.

“Тоа бачило такво сирење вади“ - вели една влашка поговорка.

 Таму кадешто глупоста е на таква висока цена како кај нас денес, многу лесно е на пучанството да им ја сместиш 113 бригада на УЧК на чело со Џафери, и сите по ред да му бакнуваат рака. Едноставно, никој веќе нема ум да смисли стратегија како да им ја засоли чорбата на УСАИД.

Во 2001 Мирка и компанија на генијален начин се пресметаа со “ќилибарните лисици“, кога организираа циркус со “разоружување и предавање на оражјето“ пред Собрание ... Цацко беше капак на се со живо, кога дојде водејќи магаре на огламник, сакаше да го приложи патлакот од магарето како гаранција  за мир и соживот ....

Денес, лоботомирана Мирка не е во состојба да смисли ни 1% од тоа што можеше пред 16 години...

ВОЛ напиша:ne veruvam deka imas ti tokmu takvi pobudi, da se razbereme, ne mi fakjaj za zlo. samo si pisuvam iskustva.

Ајде, немој со толку финоќа и нежно, биди вистински ВОЛ и збодни со роговите ...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Нед Мај 14 2017, 18:18

И овие што ги нарекуваш “србистанци“ и “бугаристанци“, мора да признаеме, колку и да сакаме да бидеме херои и мангупи, дека како држава и култура имаат поголема традиција и се понапред од нас. Ако сме заедно, или барем имаме блиски контакти и со едните и со другите, може да биде само од корист, а не штета за нас.
pa, NE MORA nisto NIE da priznaeme ( osven ako ti nemas zelba neodoliva da -priznaes.), toa e NIVNA zelba , da "im priznaeme" a ne nasa. ne znam sto tuka ne e jasno( generalno mislam, ne konrektno za tebe..) : I "TIE"
I NIE imame ISTA tradicija po staz, taka da ne znam po koe merilo izmeri deka tie bile ponapred od nas: ponapred e nekoj sto zivee 10 godini vo idninata, more kakvi deset- makar I edna sekunda.
a.. "stancive" deka bile "ponapred od nas" , ne samo sto mi ide  smehotresina, po latituda I longituda, tuku mi e smesno I voopsto da razglabam.RAZLICNI se uslovite vo koi tie nekoi si ziveele, od nasite. ili bilo koj.
heroi imame, nema potreba od TUGJI. Mangupi, kolku sakas.

a eve zosto imam vakov stav, I smetam deka e iskreno-korekten , se izjasnuvam sekogas koga ke imam vreme da mu objasnam na nekoj srbistanec ili bugaristanec, kolku e pateticen koga ke se fati za istorii, napredni tradicii, heroi , uspesi I blabla.. a nie t.e jas kako makedonec treba da se custvuvam inferiorno , pred sekoja takva "stan-velicinia" a be nepismen da e i cel iskrivenpo default treba da e "visa rasa" duri i za najinteligentniot makedonec, samo zatoa sto e srbistanec ili bugaristanec Laughing  ?
.. velam, ja, ako tie "visi i napredni komisii" imale troska -gram pamet , kako ponapredni narodi, kako sto velis ,bile NAVISTINA napredni- togas najverojatno ke bea ko amerikanci, a nie ko portorikanci.
napredni se svvedjani, ameri, danci, svicarci... a ne srbi i bugari.
"narodi" so koi ne "spojuvaat" masakri, kolezi, okupacii,negiranja kradenje na se' i sesto, ( kolku samo istoriski artefakti se denes vo Belgrad, zlatnata maska na primer, ili vo Sofija, ukradenite arhiepiskopski artefakti od Makedonija...) , propaganda, delbi, zatvaranja, ...? takvi NE SE primer za "napredni i kulturni"
zaebi.
probaj so nesto drugo.
maglata vo Skopje e karakteristika vo januari Cool
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Нед Мај 14 2017, 18:26

Прч напиша:
 
Додека бевме дел Југославија, сакале или не, и кај нас општото ниво на култура беше поинакво.
Парадоксално е дека, како сами на своето, место да го подигнеме и да му дадеме израз на нашето, се тргна во спротивна насока. Финале, последна сцена од тој процес е денешното удирање во дното од каде нема шанса да се отиде подолу. Дното искажано во идеологијата што така сликовито ни ја презентира кингот: “лекарите се ѓубриња, учителите се сите за на колец, инжењерите треба да се тепаат“ итн итн.
vidi, ne e sporno deka sekogas nesto nema da bide kako vo bajkite.
nema vojna, ima gorivo, cela raja misli kade na odmor iako zaglaveni se vo krediti za stari koli od evropa, pazi, mnogu apsurdi ama panta rei.. Wink

Dno? koe dno.
koj znae ovde kako izgleda dnoto?
lugjeto ne se obedineti. ako se' ke se poradosni I so cekanje redici pred "Slavija" ili "Centro" za mleko, ili pred ZitoLuks za leb.
a glavatarite na familite - uzurbanim korakom- so STABILIZATOR pod miski pravac doma, da se zalepat pred Rudi Cajavec ili cudata na Iskra ili pak spejs satlot na EI, da gledaat kako "sinite" gi gazat kletite svabovi..so zar I vistinsko navivanje! I koga se nemalo.
koj znae-znae.
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Прч on Пон Мај 15 2017, 08:48

VOL напиша:.. velam, ja, ako tie "visi i napredni komisii" imale troska -gram pamet , kako ponapredni narodi, kako sto velis ,bile NAVISTINA napredni- togas najverojatno ke bea ko amerikanci, a nie ko portorikanci.
napredni se svvedjani, ameri, danci, svicarci... a ne srbi i bugari.
Американците, ако имаа ум барем дел колку нашите “виши и напредни комшии“, досега ќе се испотепаа едни со други и ќе беа поделени на 3800 племески заедници,

арно ама, благодарение на првокласната затупеност на народните маси, Америка си е монолитен блок на единки кои воодушевено кликаат “јуесеј ис де бест“, и како таква, си може да владее со секое ќоше од светот, каде сака да тресе бомби, каде сака си го става командант Џафери за управител на склавинијата.

Разликата меѓу Америка и ВМРО на Груевски е само во едно:

јудејската елита на Америка, која на располагање си има 300 милионска маса од експериментални глувци, има развиено извонредни умствени способности кои се тукуречи недостижни и несфатливи за затупената маса поданици,

а елитата на ВМРО пак, за менаџирање на сопствената маса, во целост е зависна од триковите што им ги дошепнуваат на уво советниците од УСАИД сместени по сите министерства.

Кога на УСАИД ќе му дојде моментот да речат “ни докурчи овој Грујо“,
многу едноставно ќе си земат друг експериментален глушец,
а Грујо не знае што да прави зашто од УСАИД сега веќе не му кажуваат ништо,
а од зомбираната маса вмровци да бараш ум е исто како и од американец да чекаш да не се плаши да излезе во темница за да не би да му излезе Путин од зад некоја грмушка...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Пон Мај 15 2017, 11:34

VOL напиша:
И овие што ги нарекуваш “србистанци“ и “бугаристанци“, мора да признаеме, колку и да сакаме да бидеме херои и мангупи, дека како држава и култура имаат поголема традиција и се понапред од нас. Ако сме заедно, или барем имаме блиски контакти и со едните и со другите, може да биде само од корист, а не штета за нас.
pa, NE MORA nisto NIE da priznaeme ( osven ako ti nemas zelba neodoliva da -priznaes.), toa e NIVNA zelba , da "im priznaeme" a ne nasa. ne znam sto tuka ne e jasno( generalno mislam, ne konrektno za tebe..) : I "TIE"
I NIE imame ISTA tradicija po staz, taka da ne znam po koe merilo izmeri deka tie bile ponapred od nas: ponapred e nekoj sto zivee 10 godini vo idninata, more kakvi deset- makar I edna sekunda.
a.. "stancive" deka bile "ponapred od nas" , ne samo sto mi ide  smehotresina, po latituda I longituda, tuku mi e smesno I voopsto da razglabam.RAZLICNI se uslovite vo koi tie nekoi si ziveele, od nasite. ili bilo koj.
heroi imame, nema potreba od TUGJI. Mangupi, kolku sakas.

a eve zosto imam vakov stav, I smetam deka e iskreno-korekten , se izjasnuvam sekogas koga ke imam vreme da mu objasnam na nekoj srbistanec ili bugaristanec, kolku e pateticen koga ke se fati za istorii, napredni tradicii, heroi , uspesi I blabla.. a nie t.e jas kako makedonec treba da se custvuvam inferiorno , pred sekoja takva "stan-velicinia" a be nepismen da e i cel iskrivenpo default treba da e "visa rasa" duri i za najinteligentniot makedonec, samo zatoa sto e srbistanec ili bugaristanec Laughing  ?
.. velam, ja, ako tie "visi i napredni komisii" imale troska -gram pamet , kako ponapredni narodi, kako sto velis ,bile NAVISTINA napredni- togas najverojatno ke bea ko amerikanci, a nie ko portorikanci.
napredni se svvedjani, ameri, danci, svicarci... a ne srbi i bugari.
"narodi" so koi ne "spojuvaat" masakri, kolezi, okupacii,negiranja kradenje na se' i sesto, ( kolku samo istoriski artefakti se denes vo Belgrad, zlatnata maska na primer, ili vo Sofija, ukradenite arhiepiskopski artefakti od Makedonija...) , propaganda, delbi, zatvaranja, ...? takvi NE SE primer za "napredni i kulturni"
zaebi.
probaj so nesto drugo.
maglata vo Skopje e karakteristika vo januari Cool
Тоа што нема да признаеш некој факт тоа не значи дека тој факт не постои туку значи  дека ти или не го гледаш или не можеш да го осознаеш или сакаш да се лажеш себеси.
Во сите три случаи ти можеш да си вегалаш и да си правиш лажни приказни ама сериозни луѓе нема да те земаат за сериозно.
Ако некој мисли дека ако си пишува и ако си ги истура информациите и потоа може да земе која сака и да си конструира било што,дека тоа може да ги промени реалните натстани,тогаш е во голема заблуда.
Ние сега можеме да прогласиме голема победа со изборот на Џафери па потоа да прогласуваме победа до победа но тоа нема да ги смени фактите.Лажната интерпретација на фактите може само да не доведе во колективна заблуда.
Македонија најдобро се развиваше во југословенската фередација и за да се донесе правилна одлука мора да се земе тоа најсериозно во обзир.
Што се доби од 45-та  македонскиот народ е толку очигледно да не мора тука пак да се повторуваме.
Што се доби Македонија од 90-та до ден денешен е исто така евидентно иако многумина ќе сакаат да си играат со податоците ама многу е јасно за тој што се обидува да биде објективен.
Најголемиот проблем во овој момент е слободата.Ако некој се обиде да каже дека на Македонија ќе и биде подобро да биде во сојуз со Србија или Бугарија или Русија(иако тоа е сега фантазија) тогаш настапува колективно плукање бугарофил србофил русофил југоносталгичар .....
Македонија на крајот ако има среќа во еден нејзин дел нема да влезе во сојуз туку ќе припадне како обична територија во гореспоменатите држави,и истите овие гомна што сега се прават патриоти ќе бидат најдобри благонадежни Бугари и Срби.
Да заклучам прво секој мора да расчисти во сопствените редови па затоа прво мора да се расчисти со Грујо па после се понатака.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Пон Мај 15 2017, 20:43

кнез напиша:
VOL напиша:
И овие што ги нарекуваш “србистанци“ и “бугаристанци“, мора да признаеме, колку и да сакаме да бидеме херои и мангупи, дека како држава и култура имаат поголема традиција и се понапред од нас. Ако сме заедно, или барем имаме блиски контакти и со едните и со другите, може да биде само од корист, а не штета за нас.
pa, NE MORA nisto NIE da priznaeme ( osven ako ti nemas zelba neodoliva da -priznaes.), toa e NIVNA zelba , da "im priznaeme" a ne nasa. ne znam sto tuka ne e jasno( generalno mislam, ne konrektno za tebe..) : I "TIE"
I NIE imame ISTA tradicija po staz, taka da ne znam po koe merilo izmeri deka tie bile ponapred od nas: ponapred e nekoj sto zivee 10 godini vo idninata, more kakvi deset- makar I edna sekunda.
a.. "stancive" deka bile "ponapred od nas" , ne samo sto mi ide  smehotresina, po latituda I longituda, tuku mi e smesno I voopsto da razglabam.RAZLICNI se uslovite vo koi tie nekoi si ziveele, od nasite. ili bilo koj.
heroi imame, nema potreba od TUGJI. Mangupi, kolku sakas.

a eve zosto imam vakov stav, I smetam deka e iskreno-korekten , se izjasnuvam sekogas koga ke imam vreme da mu objasnam na nekoj srbistanec ili bugaristanec, kolku e pateticen koga ke se fati za istorii, napredni tradicii, heroi , uspesi I blabla.. a nie t.e jas kako makedonec treba da se custvuvam inferiorno , pred sekoja takva "stan-velicinia" a be nepismen da e i cel iskrivenpo default treba da e "visa rasa" duri i za najinteligentniot makedonec, samo zatoa sto e srbistanec ili bugaristanec Laughing  ?
.. velam, ja, ako tie "visi i napredni komisii" imale troska -gram pamet , kako ponapredni narodi, kako sto velis ,bile NAVISTINA napredni- togas najverojatno ke bea ko amerikanci, a nie ko portorikanci.
napredni se svvedjani, ameri, danci, svicarci... a ne srbi i bugari.
"narodi" so koi ne "spojuvaat" masakri, kolezi, okupacii,negiranja kradenje na se' i sesto, ( kolku samo istoriski artefakti se denes vo Belgrad, zlatnata maska na primer, ili vo Sofija, ukradenite arhiepiskopski artefakti od Makedonija...) , propaganda, delbi, zatvaranja, ...? takvi NE SE primer za "napredni i kulturni"
zaebi.
probaj so nesto drugo.
maglata vo Skopje e karakteristika vo januari Cool
Тоа што нема да признаеш некој факт тоа не значи дека тој факт не постои туку значи  дека ти или не го гледаш или не можеш да го осознаеш или сакаш да се лажеш себеси.
Во сите три случаи ти можеш да си вегалаш и да си правиш лажни приказни ама сериозни луѓе нема да те земаат за сериозно.


koj fakt?
ednostavno, nema potreba od nikakvo priznavanje Laughing , na nikomu, a ne pak na nekakvi "visi rasi".
takvi potrebi mozebi ima nekoj koj ima  adekvatni kompleksi, pa sega, kapa nosam ponekogas, ama muvata - po ova prasanje , ama ic ja nemam Cool .. e sega..

drugo e prasanjeto, vo kakvi uslovi se razvivale sosednite opstestva, koga-kako-zosto formirale drzavi I se razbira so cija naklonetost -pomos.
toa sto kaj nas  uslovite bile mnogu poteski, e druga rabota. ama jas ne gi osuduvam sosedite za toa sto imale drzava pred nas - kako sto ne im se "klanjam na visite rasi"  .
takvi, ednostavno NE postojat.
tocno e deka Makedonija se stabilizira posle '50 godini, posle ww2. ama sto sega: da ja vrakjame Jugoslavija, za da se osetime kako po-makedonci, pogolemi I pospokojni?

edno ke napisam I nemam namera da razvkekuvam tenki crevca ovde, dosta zabegavme so ova , za drugo bese temata.


a) ... LESNO e da si makedonce- da pobeduvas po evrovizii, da pees I si svirkas, sekakvi pesnicki na sekakov jazik, da setas I dzuskas po plaza, da upraznjavas srpski u srbija bugarski u bugarska,da lepis posteri od ceca ili aziz, da se zabavljas na "zlatnite pjasoci" , na grcki plazi, da kuvas po televizi, da ugostuvas raznorazni patepisci so fomaKJi jadenja, da siris sarmi, polneti piperki i bakrdan... po svetot.. i da te sakaat, more da te iznasakaat.

b).. ama ic ne e lesno da si Makedonec, da ti ja negiraat nacijata, jazikot, crkvata, da gi odrzuvas grobistata na tvoite predci, da se ne se otkazes od mizernata rabota i plata, vo drzavava, namesto da pecalis iljadnici po germanii, slovenii, samo za da ne ima , ovde..da te sikaniraat, potcenuvaat, da mora da se trudis da opstanes, dvapati-tripati povekje ododsto nekoj mamlaz od "visata rasa" za sekoj sport, rabota , se'. ednostavno, da opstois.

ja sum za vtoroto. ne od inaet, ne radi psiholoski problem. toa se kvalifikacii, na onie sto ne sakaat toa da bidam.

ps: razlikata megju a) I b) e vo samo eden zbor. ama klucen.  Wink
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Прч on Вто Мај 16 2017, 03:48

VOL напиша:b).. ama ic ne e lesno da si Makedonec, da ti ja negiraat nacijata, jazikot, crkvata, da gi odrzuvas grobistata na tvoite predci, da se ne se otkazes od mizernata rabota i plata, vo drzavava, namesto da pecalis iljadnici po germanii, slovenii, samo za da ne ima , ovde..da te sikaniraat, potcenuvaat, da mora da se trudis da opstanes, dvapati-tripati povekje ododsto nekoj mamlaz od "visata rasa" za sekoj sport, rabota , se'. ednostavno, da opstois.

Ептен мазохистичка состојба на умот ти било да си убер-Македонец ...

Ќе ти кажам една приказна на темата за гробиштата од предците.
Неодамна имав прилика ги прегледувам снимките - спомени од родниот крај кај еден мој близок роднина.
Ме извади од рамнотежа токму една слика од гробиштата во селото.
Човекот ми објасни дека до половина исклесаниот надгробен камен е еден од последните на кои може да се види името напокојниот напишано на македонски. Грците од крајот на граѓанската војна па до 1972-74 ја имаат завршено процедурата - државата да праќа каменоресци по македонските села, со задача да избришат секаков траг од македонско писмо било каде, не оставајќи ги на мир ни умрените од пред 100, 200 и повеќе години.

Човекот има емигрирано не заради мизерната плата и работа, или зашто не сакал да го има во родното село, туку заради тоа што татко му бил ѕверски мачен и отепан од Грците, брат му бил одведен на 16 години на кланица на Грамос, секое семејство околу него во страв кој ќе биде наредниот. Ги имал видено мачилиштата во Лерин, во споредба со кои средновековната инквизиција е нежен третман.

Не ме чуди што Грција денес сака да ги избрише трагите од македонско постоење дури и кај нас. Тоа е доказен материјал кој мора да го нема, ако сакаат мирно да спијат.

Токму затоа што ги знам овие работи, не можам да поднесам кога некое пиченце како Николче Гwуевцки ќе отиде во Букурешт и си мисли дека пораснал и станал голема пичкетина ако рекол дека, за да го примат во Њато, ќе им го признае на Грците историското право да не бришат од кајшто сакаат, и ќе се сложи да не викаат Република Скопје.

Немој да речеш дека не е така, зашто во тоа време, сите убер-републикоСкопски македонци навиваа за смена на името. Мирка се прослави со нејзиното “абе тоа нема да ни биде сменето име, тоа ќе ни биде само прекар“. Филип Петровски на неговиот блог ги бришеше сите коментари кои беа против менување на името. Многу малку фалеше мајсторите од преку океанот да си го остварат планот до крај ... фала богу на македонската досетливост, некому му текна да ја препејува песната на Јонче Христовски во Миркин стил: “еден прекар имаме, во душата го носиме, за тебе живот даваме...“, па работите тргнаа во друга насока.

-----------

За “непризнавањето на нацијата“.

Инспирација ми е Путин, кој маестрално им удира чврги на нацистите од Латвија и Литванија.
Владата во Литванија отпечатила и им поделила на учениците 30 000 памфлети  со упатства како да се поставпува во случај на руска агресија.
Коментарот на Путин е: “место да ги малтретираат децата, подобро би им било хартијата да ја употребеа да си направат памперси за себе“.

Во истиот стил: признавањето на македонската нација е прашање кое е решено во 1944.
Нема потреба да се враќаме во времето пред тоа.
Ако некој денес не не признава, тоа е негов проблем, а не наш. Можеме евентуално да му помогнеме ако му требаат памперси за да не му протече, и ништо повеќе од тоа.
Ако пак, обратно, му даваме животно значење на секоја будала, и ако речеме дека е тоа наш проблем, тоа би значело дека ни самите не веруваме дека сме тоа што сме...

Така да, еволуцијата на вмровскиот ум од идејата за тоа дека треба да си имаме прекар па до убер-мазохистичко плачење за тиранската платформа, вопшто не е вдахновение за големи дела во животот. Специјално кога се знае дека тајмингот на плачипичкосувањето за “загрозеноста на нацијата“ некако чудно се поклопува со неможноста на пичето Груевски да биде калиф и понатака...

Ако го имаме Путин како пример, зошто би требало да мирисаме брбушки за да ни се качи адреналинот?
 
---------------------

п.с по новиот правопис, донесен неодамна под патронат на Груевски, именката македонец се пишува со мала буква. Тоа  е за да бидеме исти како блгарите, и за да се разликуваме од србистанците. Еден збор, ама клучен и многу битен. Затоа, пази како каков се легитимираш. Со мало м си на една страна, со големо М на друга...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Вто Мај 16 2017, 10:21

Па сите факти говорат од спортски културен ..... па се до индустриски Србија и Бугарија создаваат повалитетен производ од Македонија.
Јас сево ова го говорам како Држава а не како индивидуа.Тие воопшто не се виша раса туку какви такви никакви создале подобра државна организација од нас и со тоа произведуваат подобар производ.
Германците не се виша раса само имаат подобар систем кој овозможил 80 милиони луѓе добро да функционираат.
Под систем не се подразбира само државната администрација и законите на државата туку системот на воспитување,традицијата историјата митот  и се останато.
Југославија ние не ја уништивме,туку ја уништија американците па за тоа немаме никаква историска вина.
Поентата е дека тоа беше држава која нас ни одговараше а ја уништија замисли нашите сегашни стратешки партнери.
Затоа треба историјата да се знае и да се вткае во идната стратегија.
Јас се слагам дека има многу Македонци кои се тоа заради привилегиите како да лапаш тендери и да ја подржуваш тековната влада да земаш милионски приходи од реклами на твојата телевизија и да ја "сакаш" Македонија,а тешко е да ја сакаш Македонија кога денеска имаш неколку долгови и треба да одиш до кај твоите за да ти дадат некој динар да им купиш на децата да јадат.
Ама идеалот нема цена,за тоа човек без никакви реклами за тоа живее.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Вто Мај 16 2017, 20:49

Прч напиша:
VOL напиша:b).. ama ic ne e lesno da si Makedonec, da ti ja negiraat nacijata, jazikot, crkvata, da gi odrzuvas grobistata na tvoite predci, da se ne se otkazes od mizernata rabota i plata, vo drzavava, namesto da pecalis iljadnici po germanii, slovenii, samo za da ne ima , ovde..da te sikaniraat, potcenuvaat, da mora da se trudis da opstanes, dvapati-tripati povekje ododsto nekoj mamlaz od "visata rasa" za sekoj sport, rabota , se'. ednostavno, da opstois.

Ептен мазохистичка состојба на умот ти било да си убер-Македонец ...

ne.
uber makedonec, nema potreba.toa e tvoja kvalifikacija.
mazohisticka sostojba na umot, deka si bil makedonec, ne e. toa e zelba I potreba na "nekoi" koi propagiraat deka ako se kazes makedonec- si lud, deka ne treba da postois Wink
I ne gledam ama nikakva potreba da se obasnuva bilo koj makedonec, kon nekogo koj smeta deka ako si bil makedonec- znaci si bil mazohist, duri ni ako nekoj se smeta za "golem makedonec", toa e negovo pravo.

...по новиот правопис, донесен неодамна под патронат на Груевски, именката македонец се пишува со мала буква. Тоа  е за да бидеме исти како блгарите, и за да се разликуваме од србистанците. Еден збор, ама клучен и многу битен. Затоа, пази како каков се легитимираш. Со мало м си на една страна, со големо М на друга...


pa, ti si pisal so golema M. pogledni bold-ot Wink
inaku,ne si ja svatil poentata , namerno bese stavena golema M, za Makedonec, I se fati tokmu za toa, kako sto I ocekuvav. kako sto napisav, ne si ja svatil- ne se raboti za bukvata dali bila golema ili mala, Mad ..razlikata e vo drugo..
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Вто Мај 16 2017, 21:12

кнез напиша:
VOL напиша:
И овие што ги нарекуваш “србистанци“ и “бугаристанци“, мора да признаеме, колку и да сакаме да бидеме херои и мангупи, дека како држава и култура имаат поголема традиција и се понапред од нас. Ако сме заедно, или барем имаме блиски контакти и со едните и со другите, може да биде само од корист, а не штета за нас.
pa, NE MORA nisto NIE da priznaeme ( osven ako ti nemas zelba neodoliva da -priznaes.), toa e NIVNA zelba , da "im priznaeme" a ne nasa. ne znam sto tuka ne e jasno( generalno mislam, ne konrektno za tebe..) : I "TIE"
I NIE imame ISTA tradicija po staz, taka da ne znam po koe merilo izmeri deka tie bile ponapred od nas: ponapred e nekoj sto zivee 10 godini vo idninata, more kakvi deset- makar I edna sekunda.
a.. "stancive" deka bile "ponapred od nas" , ne samo sto mi ide  smehotresina, po latituda I longituda, tuku mi e smesno I voopsto da razglabam.RAZLICNI se uslovite vo koi tie nekoi si ziveele, od nasite. ili bilo koj.
heroi imame, nema potreba od TUGJI. Mangupi, kolku sakas.

a eve zosto imam vakov stav, I smetam deka e iskreno-korekten , se izjasnuvam sekogas koga ke imam vreme da mu objasnam na nekoj srbistanec ili bugaristanec, kolku e pateticen koga ke se fati za istorii, napredni tradicii, heroi , uspesi I blabla.. a nie t.e jas kako makedonec treba da se custvuvam inferiorno , pred sekoja takva "stan-velicinia" a be nepismen da e i cel iskrivenpo default treba da e "visa rasa" duri i za najinteligentniot makedonec, samo zatoa sto e srbistanec ili bugaristanec Laughing  ?
.. velam, ja, ako tie "visi i napredni komisii" imale troska -gram pamet , kako ponapredni narodi, kako sto velis ,bile NAVISTINA napredni- togas najverojatno ke bea ko amerikanci, a nie ko portorikanci.
napredni se svvedjani, ameri, danci, svicarci... a ne srbi i bugari.
"narodi" so koi ne "spojuvaat" masakri, kolezi, okupacii,negiranja kradenje na se' i sesto, ( kolku samo istoriski artefakti se denes vo Belgrad, zlatnata maska na primer, ili vo Sofija, ukradenite arhiepiskopski artefakti od Makedonija...) , propaganda, delbi, zatvaranja, ...? takvi NE SE primer za "napredni i kulturni"
zaebi.
probaj so nesto drugo.
maglata vo Skopje e karakteristika vo januari Cool
Тоа што нема да признаеш некој факт тоа не значи дека тој факт не постои туку значи  дека ти или не го гледаш или не можеш да го осознаеш или сакаш да се лажеш себеси.
Во сите три случаи ти можеш да си вегалаш и да си правиш лажни приказни ама сериозни луѓе нема да те земаат за сериозно.
"fakt" ili fakt? koj fakt ? koe priznavanje? na sto>?
nema potreba apsolutno nikakvo zamaranje okolu sosedskite "fakti" oriznavanje a uste pomalku da se zemat zdravo za gotovo- nivnite "fakti".
..vprocem, za da se ima "sluh" za nivnite "fakti" treba da se ima megjusebno pocituvanje: koga tie "faktori" ke imaat doblest da priznaat navistina -mnogu nesta, za koi izmisluvaat paralelni dimenzii I "vistini" I se majstori vo kreiranje na "fakti" I zad niv ima bogata istorija na "faktologija" posebno koga se raboti za "Makedonckite raboti", togas mozebi nivnoto vnimanie ke treba da bide zemenot za -poseriozno..\


Ако некој мисли дека ако си пишува и ако си ги истура информациите и потоа може да земе која сака и да си конструира било што,дека тоа може да ги промени реалните натстани,тогаш е во голема заблуда.
Ние сега можеме да прогласиме голема победа со изборот на Џафери па потоа да прогласуваме победа до победа но тоа нема да ги смени фактите.Лажната интерпретација на фактите може само да не доведе во колективна заблуда

.dzaferi NE pobedi nisto.ne gledam pobednici vo ova. ama se somnevam deka ke ima gubitnici.Македонија најдобро се развиваше во југословенската фередација и за да се донесе правилна одлука мора да се земе тоа најсериозно во обзир.

toa ne e sporno. no toa vreme pomina. sto sega, da kvicime nad sudbinata na federacijata- dodeka ne ja nasolzime zemjata dodeka ne se udavime vo plac po atlantida? bilo-pominalo. mora napred!


Што се доби од 45-та  македонскиот народ е толку очигледно да не мора тука пак да се повторуваме.
Што се доби Македонија од 90-та до ден денешен е исто така евидентно иако многумина ќе сакаат да си играат со податоците ама многу е јасно за тој што се обидува да биде објективен.
Најголемиот проблем во овој момент е слободата.Ако некој се обиде да каже дека на Македонија ќе и биде подобро да биде во сојуз со Србија или Бугарија или Русија(иако тоа е сега фантазија) тогаш настапува колективно плукање бугарофил србофил русофил југоносталгичар .....
apsolutno. ne sakame sojuz so bugaristanija. I sto sega?
koj sojuz so rusija? ne se ni granicime so rusite. 
a be ajde, sega da ne se zamlatuvame:
- koja e istoriskata uloga na rusija prema Makedonija? so STO rusite ne zadolzile , kako na primer- na bugarite im podarija 200 000 zivoti I drzava, sto nas ni pomognaa?
- bugarite za 4 godini okupacija napravile steta adekvatna na srpskata okupacija 1918-1940. I uste toa go narekuvaat- osloboduvanje! sojuz?  toa samo tie go zamisluvaat..

Македонија на крајот ако има среќа во еден нејзин дел нема да влезе во сојуз туку ќе припадне како обична територија во гореспоменатите држави,и истите овие гомна што сега се прават патриоти ќе бидат најдобри благонадежни Бугари и Срби.
Makedonija nema povekje da igra na "srekja", a patot ke si go poplocuva-sama.. za ova za patirotive, se slozuvam, odsekogas taka bilo, I toa ne samo kaj nas.

Да заклучам прво секој мора да расчисти во сопствените редови па затоа прво мора да се расчисти со Грујо па после се понатака.
..ama vo SITE redovi,neli? Wink
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Сре Мај 17 2017, 13:04

Ѓорге.... по два истрчани круга околу дворот си легна под петелот.... т.е. го даде мандатот за формирање влада
.... петелот ветил дека нема ни да погледне друга кокошка .... Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Сре Мај 17 2017, 18:05

fakt e deka zajko ima mnozinstvo, I toa e toa.
Ivanov, iako imase opcii da igra "cik cak" , odluci da go dade mandatot.
negova rabota. Zajko dade garancii- samo ne sum siguren deka BAS ZAEV TREVA da dade garancii.mozebi toa trebase da go narpavi tokmu -Dzaferi.
zatoa sto, ima garancii za se' ama za edno nema- dali Zaev MOZE da gi kontrolira apetitite na ovie 20 albanski pratenici?
ednostavno, mozat da kazat deka , toa Zaev daval garancii a ne tie.
ke vidime.
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Сре Мај 17 2017, 18:09

кнез напиша:Груевски едниот дел од работата ја заврши со тоа што не влезе во влада.Сега доаѓа вториот дел од работата а тоа е да не дозволи да се формира влада.
Не Хорхе туку тој треба да биде на чело на завземањето на Собранието и Владата за потоа Хорхе да може да дејствува.
Ако тоа не го направи тогаш све да му ебам тој е нивни човек и на крајот кога ќе се закопа Македонија ќе оди ви некој швајцарски град и ќе пишува онака релаксирано мемоари во кој ќе ги обвинува сите освен себе.
Ако не го направи второто треба ВМРО веднаш да се ослободи од Грујо зошто тој ќе биде втор Јануковиќ и Кадијевиќ.
Грујо е на потег а не Хорхе и пошто ти не си глуп човек помислувам дека си помалку безобразен Smile
Ова сум го напишал на 27 февруари.
Ко денес да сум го напишал на моја голема жал.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Сре Мај 17 2017, 18:16

кнез напиша:Не може тие што не доведоа во оваа позиција со погрешни проценки во последниве две и половина години да ја вадат Македонија кога тие пред две и половина години беа во мноооогу неспоредливо подобра позиција од сегашната.
Разбирам тактичко повлекување па и стратегиско повлекување,ама катастрофалните проценки се нешто што не можат да ги поправат истите луѓе зошто толку им е капацитетот.
Сега наместо да се повлечат некој потези како што се повлекување на македонските деца и жени од западните делови,па создавање на кампови некаде на исток за истите тие,па вооружување на Македонците во истите тие региони,па одење (кое требаше да биде најмалку пред три години)во Москва и барање на секакво вооружување,па конечно и дефинитивно замрзнување на нашето членство во за нас непријателските организации,превземање веднаш на МВР,......па на крај Иванов да излезе.
А оваа курвава Грујо,ко последен педер го нема никаде,чекал народот да ја извади работата.
Македонскиот народ е малубројен и нема да може сам да ја извади работата.Него му треба подршка од голем пријател кој ќе седне на нашата страна од клацкалицата и ќе воспостави најмалкурамнотежа,па посе ние и оваа фашистичко-балистичпка багра ќе се пресметаме.
Друг план нема и се друго е амортизиеање н македонскиот гнев од губењето на сопствената држава.
Ова било на 3 Март

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Сре Мај 17 2017, 18:18

кнез напиша:
concrete напиша:.....не се занесуј кнеже ко мало дете, на нашата страна на клацкалицата нема да седне никој од проста причина што ние немаме клацкалица, праевме некоја од 44 навака , ама некои мангупи 2001 дефинитивно ни ја скршија , па сеа ние можеме само да седнуеме на нечија клацкалица . Ако русиве не напраат бргу некоја голема за да има место и ние да седнеме ќе биде добро , ако не... наебавме, на американската нема место, па американциве не седнуат на нешто ко на помошно седиште, што според нив е решение ...шипатарскиот кур.., се надеваат дека нема и од него да паднеме.....при клацкањето.. Cool
Конкрете ти си решил да го чекаш Годо.Ти би да се случи чудо и некој друг да ја заврши нашата работа.Тоа нема да се се случи.
Ние мораме да бидеме спремни во секој момент да дадеме жртви.Нашите дадоа во НОБ преку 20 000 жртви.Секој што се родил еден ден ќе умре,само прашање е како.
Македонскиот народ  има своја спеџифична тежина на својата земја.
Секако дека не може да натежне во однос на некоја голема сила,ама со помош на некоја голема сила шансите рапидно растат.
Кога некој не е подготвен да принесе жртва  никогаш не може да создаде нешто вредно.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Чет Мај 18 2017, 08:56

....и би ден, убав сончев мајски ден кога Македонците осамнаа под шипатарска штикла и формално. Кога еден фикус се посади во брашно, а еден лажлив зајак ко оној од Алиса во земјата на чудата беше ракоположен  за прувезок на шипатраска муда. Рама треба само да му ги потргне , а тој рецитираа: илирида,илирида!!!
А ние си јадеме говна...виртуелно.
Додека грцине ја искршија Атина за милион пати поситна работа...
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Пет Мај 19 2017, 11:54

хихихи....

http://republika.mk/778021

.... па да видиме дали ќе си стои на зборот ....

Туку едно прашање ....
Како нелегитимен председател може да додели легитимен мандат?!? Twisted Evil Twisted Evil
Нема крај на македонските апсурди.....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пет Мај 19 2017, 14:21

king напиша:хихихи....

http://republika.mk/778021

.... па да видиме дали ќе си стои на зборот ....

Туку едно прашање ....
Како нелегитимен председател може да додели легитимен мандат?!? Twisted Evil Twisted Evil
Нема крај на македонските апсурди.....
..тоа бе се е педераана , шмекери, шминкери и јадачи на бурек... Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by чучулига on Саб Мај 27 2017, 07:26

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мај 27 2017, 07:28

so kukurikas bre ti odsabajle?
..pardon...-kokodakas Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by чучулига on Саб Мај 27 2017, 07:28

Ене види.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мај 27 2017, 07:31

c c c.
a be reakcijava ti e kako titanik da ja primasil santata mraz.
..ama pak e -titanik.

a opa bato ke ima za izjavite na sela, ovie od besa, dzaferi I tn, t.e site onie za koi nema dilemma deka platformata se tera?
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by чучулига on Саб Мај 27 2017, 07:34

VOL напиша:c c c.
a be reakcijava ti e kako titanik da ja primasil santata mraz.
..ama pak e -titanik.

a opa bato ke ima za izjavite na sela, ovie od besa, dzaferi I tn, t.e site onie za koi nema dilemma deka platformata se tera?
Аман бе.

Сега и ова не е добро, м?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија? - Page 6 Empty Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот