ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Скопје и околината

3 posters

Go down

Скопје и околината Empty Скопје и околината

Пишување by VOL Вто Aвг 16 2016, 07:12

Aj za Skopje malce , koj ima  I sliki neka stava.
moze da se sobere solidna zbirka na podatoci I fotoalbum.ima dosta I  na internet.
Go gledam Vodno, I ko so kazuvaat starive a I po slikive od porano, ne bila planinata bas posumena...

eve edna , slucajno naidov na ova, mozda nekoj ke poznae Laughing
Скопје и околината 596px-Butel%2C_panoramski_prikaz_na_objektite%2C_1964
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by concrete Вто Aвг 16 2016, 09:41

VOL напиша:Aj za Skopje malce , koj ima  I sliki neka stava.
moze da se sobere solidna zbirka na podatoci I fotoalbum.ima dosta I  na internet.
Go gledam Vodno, I ko so kazuvaat starive a I po slikive od porano, ne bila planinata bas posumena...

eve edna , slucajno naidov na ova, mozda nekoj ke poznae Laughing
Скопје и околината 596px-Butel%2C_panoramski_prikaz_na_objektite%2C_1964
Бутел или.....  Драчево ,ги имаше на двете локации.... двоспратните бараки на некоја босанска фирма мислам беа...би можело во археолошка експедиција да се најдат уште на теренот... Very Happy Very Happy Very Happy
Челилна конструкција со фасада од салонит и внатрешни ѕидови од иверица и дрвени гредички. Подот исто. Приземје големка дневна, кујна и купатило и скали за горе каде имаше мислам 3 спални...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by concrete Вто Aвг 16 2016, 10:02

Скопје и околината 2qu3ksh


Скопје и околината 2h697pl


Скопје и околината 2moukn9

Најгоре е Пошта 2, онаа која сега е под новата железничка, беше баш каде сега е Рамстор до старата железничка..
После Учителска школа, во Парк , во дворот на општина Центар , влезната партија уште постои...
Најдоле Гимназија Јосип Брос илити пред таа војна Женска Гимназија, баш каде е сега ЦК , пардон Владата...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by concrete Вто Aвг 16 2016, 10:04

...центарот на Скопје , пред да Господ, Кензо Танге и Благој Попов со топтан ЦеКа не му ебаа матер...

Скопје и околината FilesfileMonorafija-Arhiv-na-RM-slika-na-staro-skopje-centar
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by king Вто Aвг 16 2016, 12:08

concrete напиша:
VOL напиша:Aj za Skopje malce , koj ima  I sliki neka stava.
moze da se sobere solidna zbirka na podatoci I fotoalbum.ima dosta I  na internet.
Go gledam Vodno, I ko so kazuvaat starive a I po slikive od porano, ne bila planinata bas posumena...

eve edna , slucajno naidov na ova, mozda nekoj ke poznae Laughing
Скопје и околината 596px-Butel%2C_panoramski_prikaz_na_objektite%2C_1964
Бутел или.....  Драчево ,ги имаше на двете локации.... двоспратните бараки на некоја босанска фирма мислам беа...би можело во археолошка експедиција да се најдат уште на теренот... Very Happy Very Happy Very Happy
Челилна конструкција со фасада од салонит и внатрешни ѕидови од иверица и дрвени гредички. Подот исто. Приземје големка дневна, кујна и купатило и скали за горе каде имаше мислам 3 спални...
Нема ништо од челик, дрвена - греда - конструкција, два стана од по 60 квадрати, салон со кујна и две спални .. внатрешни ѕидови од дебели панел плочи, надворешни ѕидови плочи од онаа љуштена иверица и цемент,  подот од добар буков паркет ...
.... инаку сликата е од Бутел ... тоа се уште неасфалтираната улица е патот кон лозаро-овоштарскиот институт кој за жал со бранковата транзиција е раскурцан ....

п.с.  заборавив ... во дворовите имало и по еден помошен мал објект за шупа .....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by concrete Вто Aвг 16 2016, 14:17

..стварно???, изгледа челикот ми останал у сеќавање од Треска бараките у Радишани....  старост , јеботе благи бог...
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by VOL Вто Aвг 16 2016, 21:55

ovie dvospratni baraki denes se solidni dvospratni kukji...
koi zdravi gradbi covece..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by VOL Вто Aвг 16 2016, 21:58

ovie se so salonitki..
ako se sekjavam- slicni ima i vo Zelezara- ama tie se ful limeni ili aluminium ke da e?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by king Нед Aвг 21 2016, 15:03

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by VOL Пон Aвг 22 2016, 18:54

reko ja, nista bez braca rusi Twisted Evil
( realno, popravo bi bilo da se kaze, bez "braca belorusi"..Wink )
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by VOL Саб Aвг 27 2016, 11:53

VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by king Саб Aвг 27 2016, 22:08

^^^
Па, а..... да беше по сдсм-оФско, денешниве снимки ќе се разликуваа само по возниот парк по улиците ..... сивило и запуштеност ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Скопје и околината Empty Re: Скопје и околината

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот