ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Офицерски Дом во Битола на продажба...

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by concrete on Нед Јан 31 2016, 13:24

Прч напиша:
VOL напиша:site sto se "izvanredno" zagrizeni za Domot, a , kukumjavcat nad TUGJ imot ( znaci , imotot ne e na  od dedo im, pa da se penjavat..)

Јасно. Имотот не е од дедо им, туку Ванчо Михајлов лично и персонално со тапија и револуционерен указ им го препишал на вемерето уште во Марсеј .... 

Ептен некако до пола ги есапите принципите на капитализмот.
Најстрого казниво злосторство е да не се плаќа данок. Данокот е неопходен за општото добро. Поединецот кој ги користи бенефициите и удопствата што му ги пружа општеството, има обврска да се оддолжи и да плати данок во заедничката каса. Така, од тие заеднички пари, се изградени сите барокни убавини на овој цивилизиран свет, па дури и попростите, небарокните офицерски домови.

Е сега, на времето се најдоа некои сдсм-гниди што криминално го присвоија заедничкиот имот. Заслужуваат да ги мразиме заради тоа.

Арно ама сега, ако истото го прават протуви на кои “им се може“, тогаш сме воодушевени, восхитени, егзалтирани и паѓаме во занос. “Колку се способни, колку само им се може!“

Па и на сдс-овците им се можеше! Да им изградиме споменици и на нив!
..некоја протува проба да ги ќари????...одма на јуженце таквите, таа протува 100% ќе го праи бордел... Wink
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by VOL on Нед Јан 31 2016, 14:32

Прч напиша:
VOL напиша:site sto se "izvanredno" zagrizeni za Domot, a , kukumjavcat nad TUGJ imot ( znaci , imotot ne e na  od dedo im, pa da se penjavat..)

Јасно. Имотот не е од дедо им, туку Ванчо Михајлов лично и персонално со тапија и револуционерен указ им го препишал на вемерето уште во Марсеј .... 

Ептен некако до пола ги есапите принципите на капитализмот.
Најстрого казниво злосторство е да не се плаќа данок. Данокот е неопходен за општото добро. Поединецот кој ги користи бенефициите и удопствата што му ги пружа општеството, има обврска да се оддолжи и да плати данок во заедничката каса. Така, од тие заеднички пари, се изградени сите барокни убавини на овој цивилизиран свет, па дури и попростите, небарокните офицерски домови.

Е сега, на времето се најдоа некои сдсм-гниди што криминално го присвоија заедничкиот имот. Заслужуваат да ги мразиме заради тоа.

Арно ама сега, ако истото го прават протуви на кои “им се може“, тогаш сме воодушевени, восхитени, егзалтирани и паѓаме во занос. “Колку се способни, колку само им се може!“

Па и на сдс-овците им се можеше! Да им изградиме споменици и на нив!

ne . ne e bas taka, da ne ironizirame do tolku. aj ke probam najasno sto moze da objasnam
prvo,
ja licno nemam protiv da se prodade.
ne razmisluvam za toa, dojde vesta I eve ja na forum. pa sega moze da vidime razlicni aspekti.

vtoro.
koga napisav TUGJ imot, znaci..
imotot ne e MOj ili TVOJ tuku vo vladenie na drzavata.
I toa NEMA VRSKA so plakjanje danoci. ili neplakjanje danoci. eve, ti zemi se za primer, plakjas danoci(ili ne)
ama , danok za ...
odzuvanje na oficerski domovi-NE plakjas.
najdi mi takva stavka- deka ti kako danocen obvrznik a site sme, treba da plakjas danok za seto toa.

ponatamu..:  drzavata od DRZAVEN imot saka da go transformira vo- privaten.
so odredeni uslovi, kako na primer, da se zacuva avtenticnosta, da se odrzuva, da se vlozi vo rekonstrukcija, odreduva uslovi, itn I pod tie uslovi se prodava.
ne go prodava kako tezgarska baraka za lubenici pa da dojde nekoj Ljulzim so pari I da ja otkorne od koren za da si napravi gulabarnik.

toa treba na site da im e jasno koga vleguvame vo vakvi dilemi em dijagnozi.

ponatamu... sto e spornoto ne mi e jasno?

samo go iskoristuvaat pravoto sto go imaat, da go prodadat objektot zatoa sto ne moze da go odrzuvaat.
kolku znam, objektite na Armijata bea prefrleni ili na drugi ministerstva ili na lokalnata samouprava.
Vo Bitola kmet e ovoj od partijata na vlast , I najverojatno toa e klucot na site ovie zavrzlami.
sto naprvil da se zacuva pod opstinska ili drzavna kappa, sto vlozil do sega, kako I komu ke go prodade i eden kup drugi zaebancii.ama toa, ne go znaeme, toa sledi, neli. ako se sluci..

od druga strana pak, ne mi se jasni celite na ovie sto sakaat da go zacuvaat, a jas, pak eve ke kazam deka so simpatii gledam kon sekoj koj saka da go zacuva bilo koj object sto ima istoriska ili religiozna vrednost... No od rusenje, obezlicuvanje, prenamena, skvernavenje..
ama ovde se raboti za sto?
-sto e poentava so ke se soberat potpisi?
-ke se soberat li I pari za da se otkupi....? koj bi go otkupil ,eve , ako 20 000 bitolcani so se bitAlcanki po 10 evra da dadat sekoj, toa se 200 000 evra.. a objektot kosta epten..900 000

za tie revnosni bitAlcani da go otkupat, grubo, seljacki,ke treba da dadat po 45 evra za da si bide objektot na- bitAlcani za da si stoi kaj so si e, I da si se sekjavaat na svoite.. sekjavalnici vrzani za Domot.

odrzuvanje? gazduvanje? kako bi se odrzuval ponatamu?ke treba pari uste neli..

I da se spreci prodazbata...

..koja alternativa se nudi od "drugata strana"?
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 17:50

Како мислиш не плаќаме данок за одржување некакви си офицерски домој Вол?

шо прај општината со буџетот ко така? шо прај министерство за култура?

реков јас... прво да се отворат тефтерите и да се видат есапите па после можи да прајме поќе муабети... во меѓувреме, офицерски да не се гиба!

а и кај му се парите на општината или кој и да ги зеде од изнајмувањето на офицерски за ко шо чув денес снимањето на некоја си "збогум румелија" серија?

за да заработват на него го бива ама не можеле да го одржуват?... абе аааааај!!!

тефтерите! да се отворат тефтерите!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 18:20

 

Офицерскиот дом во Битола, нема да се продава. ВМРО-ДПМНЕ ќе ја повлече одлуката која предизвика лавина рекации во јавноста.

-Ги следевме реакциите во врска со одлуката да се продаде Офицерскиот дом во Битола и видовме дека голем број граѓани не се согласуваат со оваа одлука. Затоа ја повлекуваме одлуката за продажба на Официерскиот дом – изјави Никола Груевски, лидер на ВМРО - ДПМНЕ.

http://www.telma.com.mk/vesti/oficerskiot-dom-vo-bitola-nema-da-se-prodava

како молам? кој? кој донел одлука да не се продава???

На груевски и на ВМРО-ДПМНЕ да не е офицерскиот па сакат продават сакат не м?

Тефтерите!... !!!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by VOL on Нед Јан 31 2016, 22:47

e pa tokmu Gruevski i partijata po koja dzavkas ovde tikvo edna go spreci prodavanjeto vecerva.
i? sega? so praime a?
ke se sobirate na baci-rakai ke ima "izvini bate nismo znali" Smile Smile
tuuu, vi snema sega pricina za dzavkanje, bre!Smile
koj ke vi bide sea kriv pa da se zbirate po ulici...
Smile au. gol u 92 minuta Wink
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 22:50

на 22 декември тој истиот и тие истите потпишале продажба на офицерски.

ништо не ги пери, ништо! допрва иди зимата за нив!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by VOL on Нед Јан 31 2016, 22:52

aj aj aj....Smile Smile Smile
ok e, kako je kazes Smile
VOL
VOL

Posts : 16555
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 22:54

ќе видиме Вол, само то сега можи да се кажи сигурно.

досега видовме шо бидна.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 4 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот