ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Офицерски Дом во Битола на продажба...

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by concrete on Нед Јан 31 2016, 09:46

чучулига напиша:А можеше и градоначалникот од парите од касарната се' шо распродадоја да дај некој денар за домот... е добро де небитно сега, то е шо е, сега дај да видиме ние шо да се прај....

е нека ни го дат нас домот во владение и ќе си го светниме, за то ич дума да нема.
..кој сте тоа ВИЕ???  Кому да се даде во владение??? Јас не забележав некој правен ентитет, приватен, невладин каков било..., озбилен и домаќински на кој може да му се верува, да го бара ..со јасно образложение и план...
Само романтични изливи на носталгија кои после одење дома се забораваат. Искуството вика дека објектите при такво давање во владение обично завршуваат како јавни нужници.
Т.е. позната е аксиомата дека само qр у туѓи руки расте....
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 09:48

Ќе видиме де кои сме то ние.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by VOL on Нед Јан 31 2016, 09:53

ijaa..
vidi gi ti konzAlive od konzAlskit grad Laughing
ke izlezat na prAtesti da prAtesiraat za nesto...
a koga ke se iznaprAtestiraat, ke si OJdat vo konzAlskata carsija najUbata od site, da srkaat ckembe corbi kako kAnzuli..
..a karvanot ke si vrvi....
VOL
VOL

Posts : 16554
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 09:56

Ќе се види бе, сигурно е само то, дека ќе се види шо ќе биди...

за мене си кажав веќе.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by concrete on Нед Јан 31 2016, 10:25

чучулига напиша:Ќе се види бе, сигурно е само то, дека ќе се види шо ќе биди...

за мене си кажав веќе.
..јас барем немам проблем да почекам за да видам шо ќе биди.. ... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 10:26

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

ич немам проблем со то.

вчера имавме семејно собирање и си кажав фино лепо јасно и гласно дека имам проблем со ситуацијата со домот и дека ќе се активирам по прашањето... ова само ги предупредив за можни нелагодности.

ете до толку сум сериозна конкретен.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 11:35

Еј .... стварно ...  шо ќе ви е офицерскиот дом ...
...Битола е саде офицери ... Twisted Evil
....такви институции ..офицерски домови, 22 декември продавници   и уште некои слични творевини на бившиот систем само покажуваа колку луѓето беа „еднакви“ во тој систем ...
... а ова кукумавчење по некакво си домче, нормално се знае од кого поттикнато ..... само покажува колку насталгија ги тресе сдсм-оФци по некои времиња кога беа бог и батина ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 11:37

еј кинг... 

ај остај, нема врска....  веројатно и јас ви се мешам во скопските штипки понекогаш...
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 11:40

чучулига напиша:еј кинг... 

ај остај, нема врска....  веројатно и јас ви се мешам во скопските штипки понекогаш...
Остај тоа ....

..прашав ...Што ќе ви е  домот?
... одговор нигде не видов од оние кој се бунат .... ниту пак видов дека се спремни да го финансираат неговото одржување ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 11:45

имам среќни спомени од детството од таму и сакам и други деца да ги имат уживањата а ко возрасни да имат убај спомени.

то е то - за мене.


Последната промена е направена од чучулига на Нед Јан 31 2016, 11:46. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 11:46

Аааааааа ..пополека почнуваат сами еден по еден да се јавуваат  подбуцнувачите ... и каде ако не у пљусинфото ..

.... 100% тие слободнофорумашите до вчера и не знаеја дека има такво нешто у Битола што се вика офицерски дом ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 11:48

чучулига напиша:имам среќни спомени од детството од таму и сакам и други деца да ги имат уживањата а ко возрасни да имат убај спомени.

то е то - за мене.
Е хе хе ... ако се водиме по спомените од детството, младоста и слично ... многу работи ќе сакаме да ги има ... кој сега ги нема ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 11:50

а ти би преферирал исклучиво само за културно историското и архитетонско уметничката вредност на домот само да образлагам?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 11:58

чучулига напиша:а ти би преферирал исклучиво само за културно историското и архитетонско уметничката вредност на домот само да образлагам?
???????
турска творевина симбол на Отоманската власт, потоа преземен за потребите на СХС бившо, бивша југославија и репрезент на  тортурата врз Македонија т.е. тогашна Јужна бановина, после нив ....  уточиште за забава на класата над класите во бескласното општество во сфрј ...

...е гледаш .. ја во тој објект гледам само симбол за угнетување на македонскиот народ ...


... то треба да се сруши ..и трага да не остане од него ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 12:01

еми и саат кулата да ја срушиме чим така... турците ја напрајле и од тогаш наваму на сите време му покажва бре... ц ц ц! која дрскост!!!

и башка... во склоп на офицерскиот има и уште споменици... еве Стив Наумов на пример.... преубав, преубав споменик... и има една чешма.... абе...ај, неќам.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 12:06

Абе .... се ќе рушиме, нек има што да работи градежната индустрија .... малку да ги запослиме луѓето и раздвижиме економијата... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 12:06

а ко ќе видиш и едночудо цркви низ битола во турско се изградени... за нив, како си со мислење м?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 12:08

Е ај сеа земи регистерот на недвижнини во Македонија и почни се по ред да набројуваш ...

..овде се збори за продажба на еден објект .... за кој противниците на продажбата , освен едно НЕ ... ништо друго не образлагаат ... што и како со тој објект кој очигледно е станат нерентабилен терет на државата и општината ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 12:17

нема па и шо да се образлага.

разбирам дека тебе офицерски ништо не ти значи и во ред ми е.

Ти, ти разбираш дека мене и други пак многу ни значи?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by concrete on Нед Јан 31 2016, 12:24

чучулига напиша:нема па и шо да се образлага.

разбирам дека тебе офицерски ништо не ти значи и во ред ми е.

Ти, ти разбираш дека мене и други пак многу ни значи?
хе,хе..не се разбираме...не е во прашање значење-не значење. Секој мерак се плаќа, Општината Битола нема пари за ваква носталгија , бара решение. Единствено кое е сега реално е продавање. Ако има носталгичен купец нека купува па нека го одржува како таков за ќејф на другите носталгичари. Ако еден нема доволно пари , нека се соберат 10..., 1000 сигурно ќе натокмат доволно. Па нека уживаат во носталгијата додека ја има.. Кога ќе ја нема , ПАК ЌЕ ПРОДАДАТ...Незнам која е причината на волкаво пењење , на толку многу луѓе (наводно многу) на Широк Сокак???
Значи ..бидете практични , а не смотани како опозицијата...би сакале , ама да не ви влезе.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by king on Нед Јан 31 2016, 12:25

Да бе ... нe може да живејте без него ....

... па што и ако се продаде .... тој пак ќе си е таму ... и пак ќе ви значи ..тоа што ви значи...де ...


Последната промена е направена од king на Нед Јан 31 2016, 14:41. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10455
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 12:28

concrete напиша:
чучулига напиша:нема па и шо да се образлага.

разбирам дека тебе офицерски ништо не ти значи и во ред ми е.

Ти, ти разбираш дека мене и други пак многу ни значи?
хе,хе..не се разбираме...не е во прашање значење-не значење. Секој мерак се плаќа, Општината Битола нема пари за ваква носталгија , бара решение. Единствено кое е сега реално е продавање. Ако има носталгичен купец нека купува па нека го одржува како таков за ќејф на другите носталгичари. Ако еден нема доволно пари , нека се соберат 10..., 1000 сигурно ќе натокмат доволно. Па нека уживаат во носталгијата додека ја има.. Кога ќе ја нема , ПАК ЌЕ ПРОДАДАТ...Незнам која е причината на волкаво пењење , на толку многу луѓе (наводно многу) на Широк Сокак???
Значи ..бидете практични , а не смотани како опозицијата...би сакале , ама да не ви влезе.... Very Happy Very Happy Very Happy
прво тефтерите да ги отвориме и да видиме шо и како е вересија пред ваква изјава можи?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by чучулига on Нед Јан 31 2016, 12:32

Ај сега поздрав, ојдов да се потпишам и јас.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by concrete on Нед Јан 31 2016, 12:52

чучулига напиша:
concrete напиша:
чучулига напиша:нема па и шо да се образлага.

разбирам дека тебе офицерски ништо не ти значи и во ред ми е.

Ти, ти разбираш дека мене и други пак многу ни значи?
хе,хе..не се разбираме...не е во прашање значење-не значење. Секој мерак се плаќа, Општината Битола нема пари за ваква носталгија , бара решение. Единствено кое е сега реално е продавање. Ако има носталгичен купец нека купува па нека го одржува како таков за ќејф на другите носталгичари. Ако еден нема доволно пари , нека се соберат 10..., 1000 сигурно ќе натокмат доволно. Па нека уживаат во носталгијата додека ја има.. Кога ќе ја нема , ПАК ЌЕ ПРОДАДАТ...Незнам која е причината на волкаво пењење , на толку многу луѓе (наводно многу) на Широк Сокак???
Значи ..бидете практични , а не смотани како опозицијата...би сакале , ама да не ви влезе.... Very Happy Very Happy Very Happy
прво тефтерите да ги отвориме и да видиме шо и како е вересија пред ваква изјава можи?
...кои тефтери..., за вересијата???? Shocked
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by Прч on Нед Јан 31 2016, 12:52

VOL напиша:site sto se "izvanredno" zagrizeni za Domot, a , kukumjavcat nad TUGJ imot ( znaci , imotot ne e na  od dedo im, pa da se penjavat..)

Јасно. Имотот не е од дедо им, туку Ванчо Михајлов лично и персонално со тапија и револуционерен указ им го препишал на вемерето уште во Марсеј .... 

Ептен некако до пола ги есапите принципите на капитализмот.
Најстрого казниво злосторство е да не се плаќа данок. Данокот е неопходен за општото добро. Поединецот кој ги користи бенефициите и удопствата што му ги пружа општеството, има обврска да се оддолжи и да плати данок во заедничката каса. Така, од тие заеднички пари, се изградени сите барокни убавини на овој цивилизиран свет, па дури и попростите, небарокните офицерски домови.

Е сега, на времето се најдоа некои сдсм-гниди што криминално го присвоија заедничкиот имот. Заслужуваат да ги мразиме заради тоа.

Арно ама сега, ако истото го прават протуви на кои “им се може“, тогаш сме воодушевени, восхитени, егзалтирани и паѓаме во занос. “Колку се способни, колку само им се може!“

Па и на сдс-овците им се можеше! Да им изградиме споменици и на нив!
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Офицерски Дом во Битола на продажба... - Page 3 Empty Re: Офицерски Дом во Битола на продажба...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот