ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Турција ... на крстопат!

Страна 11 of 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Сре Aвг 10 2016, 11:37

concrete напиша:...веројатно утрои-учетвори или ќе одат на "конечното" решение , по правилото проблемот кој го нема ..не постои...
Се слагам.Кога ќе почне да им снемува време,тогаш може да се прејде и на ликвидација.
Тоа се тие,и тие методи им се секојдневие само ги користат кога времето не игра за нив,а инаку претходно се прават времето да игра за нив па затоа и не мораат постојна да посегнуваат по тие методи.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Пет Aвг 12 2016, 14:30

Денеска иранскиот министер за надворешни е во Анкара.
Вчера разговарал прво со Лавров.Опасно се закувава.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Пет Aвг 12 2016, 15:51

кнез напиша:Денеска иранскиот министер за надворешни е во Анкара.
Вчера разговарал прво со Лавров.Опасно се закувава.
...eeee   уште да имаме некоја кристална топка за да видиме на кого тоа фассуљот го варат Shocked
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Aвг 20 2016, 22:47


Премиерот на Турција рече: Руските ВКС може да ја користат базата Инџирлик


Турциве нешто во голема љубов со Русија .... изгледа нешто големо со Иран и Русија маткаат ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Саб Aвг 20 2016, 22:51

Турците се избудалеле

 Турскиот уставен суд минатиот месец го поткрепи отстранувањето на членот од кривичниот законик според кој сите облици на сексуален однос до деца помлади од 15 години се сметаат за сексуално злоставување. 

http://www.libertas.mk/turtsija-go-vozvrati-udarot-shvedska-e-zemja-na-siluvaneto/
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Aвг 20 2016, 23:00

Па и Ватикан дозволува секс со 14 годишници ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Саб Aвг 20 2016, 23:02

пак апологетски... ц ц ц

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Aвг 20 2016, 23:08

Ај да не шириме сега кој кога е за секс ...спремен ...
.... тука има многу ... едно е физичката спремност на телото, друго е психичката подготвеност  а сосем трето се општествените норми ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Саб Aвг 20 2016, 23:19

?!?!?!

за тебе е во ред да се има секс со 11 годишни деца кои добиле менструација оти ете нивните тела се репродуктивно "спремни"???
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Aвг 20 2016, 23:29

Од кај па сеа тоа!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????????????

,,кај сум напишал такво нешто???????????????

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Саб Aвг 20 2016, 23:31

не си напишал такво нешто.

те прашвам.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Саб Aвг 20 2016, 23:45

чучулига напиша:не си напишал такво нешто.

те прашвам.
Не ми личеше на прашање ... повеќе ко на константација беше .... Very Happy


Е па одговорот е следен .... ние таканаречените западни цивилизации сме воспитувани и сме прифатиле некои норми кој кога за што е спремен и што и со кого може да прави и тоа го сметаме за исправно, се друго ни се девијантни појави, педофилија, мада не е педофилија кога помлади  малолетници имаат секс помеѓу себе ..
...

.... но на овој глобус постојат и други со поразлични сфаќања и норми на однесување .... нешто што за нас е ненормално кај нив е нормално секојдневие .... тие така си живеат со векови ....
.... сега прашањето е, кое е исправното ... нашето или поинаквото .... и кој на кого има право да му се меша и наметнува нешта ...

.... ма овој судир не е само на полето на сексот .... и во многу други работи е ... на пример јадењето-нејадењето на свинско, кучешко, змиско, мачешко и друго месо, употребата на разни наркотици, алкохол, однесувањето и облекувањето во јавност ... поседувањето на оружје дома  итн

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Саб Aвг 20 2016, 23:52

не си баш во право.

и до пред некоја деценија/век и овде и во западниот свет женските деца биваја омажени по добивање прва менструација. 

види ја само ликовната уметност.

а дека дете е дете, и на 20, знат тие шо поминале свои 20 години и можат од временска инстанца то да го потврдат.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Нед Aвг 21 2016, 00:00

чучулига напиша:не си баш во право.

и до пред некоја деценија/век и овде и во западниот свет женските деца биваја омажени по добивање прва менструација. 

види ја само ликовната уметност.

а дека дете е дете, и на 20, знат тие шо поминале свои 20 години и можат од временска инстанца то да го потврдат.
...е па тогаш на 20 години мажот бил „маж“ а не ко сега недораснат, нереализиран  и збеснат тинејџер ....

... таа болдираната реченица ....   дека порано сите туто комплетно сме биле девијантни а сега сме се опаметиле  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Нед Aвг 21 2016, 00:01

бил дораснат.... тикви! ти текнува на "нечиста крв"?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Нед Aвг 21 2016, 00:17

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=104256

..јбг ... негде е тешко да си поинаков ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Нед Aвг 21 2016, 00:19


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Нед Aвг 21 2016, 14:05

Политиката на Турција е нестабилна помалку и конфузна (многу личи на нашата) со тоа што Турска се обидува да промени нешто радикално,а не сум сигурен дека тоа може и да го направи.
Вртењето на газот на Ердоган е од стравот ,никако не е од идеолшки причини и тој може повторно да се врати во старото јато.
Затоа со него треба мноогу внимателно да се однесува.
Прво во пракса резултати од промената на нивната политика,па после исто така внимателно влегување во некое партнерство.
Ако Турција идеолошки мисли да се промени кон Русија и своите соседи тоа ќе биде еден многу важен чекор кон мир на Балканот.
Турција досега ја следеше американската политика која за Турција имаше резервирано посебно место како доминантна и хегемонистички настроена кон сите нејзини соседи па се до Босна.
Затоа беше Ердоган донесен и сите тие неоосманлии.
Растурањето на калимерта со Америка ако е трајно а не времено и партнерството со Русија и тука на Балканот за нас ќе биде голема работа со тоа што Турција ќе мора да изеде неколку горки кнедли,и да го припреми народот за што треба доста време.
Најдобро е работата да оди полека и полека да се отвараат работите.
Ова лудо брзање на турската дипломатија е погрешно и непотребно.
Ништо тие не докажуваат со нивните изјави,се тоа треба да го докажат на терен.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Пон Aвг 22 2016, 19:00

turcija cekori samo kon raspad, ako prodolzi so erdglupan, vaka.
se povekje gi nervira amerikenjcite, a edinstveno nesto sto gi spasuva turcite od americkata reakcija e toa sto amerite se vo process na promena na preCednik, t.e papa.
koga ke sedne ( cij I da e gaz) na tronot, noviot preCednik automaCki ke gi resi site dilemi po pitanju biti ili ne biti doverliv saveznik , na relacija turcija prema amerika.
kurdite se del od resenieto sa site problemi.
a turcija ima mnogu nereseni problemi a samo 1001 nokj da gi resi.
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Пон Aвг 22 2016, 20:40

..кој ја ебе Турција, глеј те вие на која страна ќе фатиме со Трамп... Smile
..патем..кој е планиран за подпретседател на вампиркана клингтонка???  се некако ми се ќини дека во сенка го токмат за преседник... Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Пон Aвг 22 2016, 23:10

Сириската армија и курдите опасно се закачија на север.
Турската армија почна да бомбардира на ИСИС и Курдите во северна Сирија.
Американските сојузници Курдите се сега во опасен загрљај,а мислеа дека ќе ја победат сирсиката армија на север и ќе создадат доволна територија за да се отцепуваат и како силен играч во идните преговори за Сирија.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Пон Aвг 22 2016, 23:18

kurdite sekogas imaat nekoj "sponsor" , vo senka, zatoa i se vo kontinuitet vo svojata borba...
zbirot na site truski stravovi, bese izrazen tokmu preku ona patuvanje na ergogan vo Moskva, na mudolizenie, kaj effendi Putin.
..da obvezbedi barem intermeco odnosno Ruska nezainteresiranost za kurdskoto prasanje, zatoa sto dovolno e rusite ednostavno da "otkrijat strateski lokalen partner" vo kurdite,pa mizerijata na turcite da e multiplicira- kurdite da stanat se pojaki i povooruzeni, a  erdoganovata alahakbar soldateska da broi zrtvi nebroeni.
.. so baegi otvoren i podignat supak, posle soboruvanjeto na suhojot od strana na turcite, erdogan se obiduva da obezbedi- ako ne pomos za turcija, barem da nema pomos za kurdite.
samo sto se si mislam deka na kurdite i ne im treba voeno tehnicka pomos da na dnevna baza rabotat na smaluvanje na brojkata na turski askeri na "kurdska teritorija" i na ekspresno rasklopuvanje na turska voena tehnika i vozila-t.e krevanje vo vozduh na konvoite na turskata vojska..
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Вто Aвг 23 2016, 08:14

...кој е бизнис планот на курдите?? Тие се баја и , ако прават даржва тоа ќе биде баја големка држава.., па би требело веројатно да имаат некоја општа кауза околу која се собираат и која би требело да нуди солидни бенефити за големите играчи.
Ние македонците ја немаме,па затоа скоро ќе одиме у красни курац..и покрај , веројатно случајно стрефената држава, шипатарите ја имаат, а курдиве незнам , не сум информиран. Макар да како на романтичен либерален дијалектички материјалист нивните амазонки  од ППК  секогаш ми биле омилени ликови на борци против глобалистичките свињи. А може и комплетно се лажам....???
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Вто Aвг 23 2016, 21:47

Американците играа и на Ердоган и на Курдите.Ако се расипа калимерата со Ердоган сега следат Курдите,чиј план е создавање каде и да е Курдска држава за после да станат играч на блискиот исток кој може да понуди една слепа послушност.
Курдите имаат двојно поголем наталитет од Турците кој пак имаат одолку 12-13 промили,што е скоро како и европскиот,додека курдскиот е 20 и плус.
Релано тоа е народ кој демографски експлодира и е тешко да се задржи.Тоа го знаат американците и секогаш го одбираат таквиот народ кој делува "перспективно"и кој може да прави проблеми со својата демографска бомба која ја носи.
Шиптарите се истиот пример кај нас.
Ако се изгнезди Курдистан тогаш америте ќе имаат таму долги години послушен сојузник.
Таму има три релативно снажни народи Турци Персијци и Арапи кои треба да изгубат територии за да се создаде Курдистан.
Арапите такви какви што се разединети и амерички слуги со губиток на сосема мал дел од нивниот животен пристор најмалку би се бунеле за создавање на Курдистан.Персијците сега засега имаат најмалку проблеми ама тоа американците имаат намера да им го направат рак-рана во иднина,ама Турците најмногу ќе изгубат.Турската загуба е неподнослива за Турција и тоа ќе оди многу тешко и крваво.
Како ќе се одигра ова преструктурирање на блиски исток е навистина тешко предвидливо и сојузништвата ќе се менуваат во еден опасен круг.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Сре Aвг 24 2016, 06:56

KNEZ.
okoli natalitetot:
ne e relevanten natalitetot veruj, zatoa sto MORTALITETOT , po nasilen pat, e mnogu poggolem vo sporedba da receme, so evropskiot,  , a I razborlivo e I zosto, neli?
treba da bide jasno deka toa se zemji vo konflikt, kade sto kolku I da se mnozat kako zajaci, GINE rabotosposobno, voeno sposobno znaci mlado pred se-MASKO naselenie ( zatoa da ne te cudi zosto imaat onolku "mladi partizanki" so bi rekol Konkrit, mislejki na omladinkite koi gi zamislue-kako I jas, dabome, bez caksiri, bez kosulji pski I redenici tuku ko brazilki na plaza.. Smile )
postojano se vo konflikt postojano gubat lugje, se tucaat I mnozat ama vo onie planinski uslovi potprreni se sami na sebe- turcite sigurno nema da se okozat da im pustat patronazna sestra na novoporodeni majki, ili da gi vakciniraat malite kurdistancinja ili bilo kakva plus medicinska nega.
znaci I bez nasilna smrt, -mortalitetot kaj kurdite  e pogolem otkolku kaj turcite, kako I sto e natalitetot..
a bogami, koga se gine- se gine..
ne e toj demografski boom vo realnost taka kako sto izgleda.
okolu drugoto, se slozuvam.
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 11 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот