ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Турција ... на крстопат!

Страна 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Пон Фед 01 2016, 12:52

...турски султан на колена...., кој ли мевлем за очи.. Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Нед Фед 07 2016, 22:02

Попиздел...


Ердоган: САД да избере кој им е партнер

http://www.makdenes.org/archive/news/20160207/428/428.html?id=27537056

И пази ... курдите во Кобане кои први со успех им дадоа отпор на исил ги нарекува терористи ....

.... некој ги измешал лончињата .... или дува во иста тиква со исиловци ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10716
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Нед Фед 07 2016, 23:41

king напиша:Попиздел...


Ердоган: САД да избере кој им е партнер

http://www.makdenes.org/archive/news/20160207/428/428.html?id=27537056

И пази ... курдите во Кобане кои први со успех им дадоа отпор на исил ги нарекува терористи ....

.... некој ги измешал лончињата .... или дува во иста тиква со исиловци ...
amerigovnata mnogu im dolzat na kurdite... uste od Irak.
ne znam kako erdogan misli da pritiska na amerikancite.. se si mislam deka koj so gjaolot tikvi sadi... ili krastavici ke bea..seedno. ke mu zavrsat zguzativno..
...nesto ne leta cesto ovoj erdogan velat, u posledno vreme..velat radi vremeto. a nadvor cisto, majku mu. Laughing
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Фед 09 2016, 06:12

dosta diplomaCki nastapil , nema sto.
dodusa,ovie na koi im se obratil, si zasluzuvaat da gi vlecka sekoj pomocko kako stigne.

Барајќи од ЕУ повеќе пари

Ердоган пред три месеци се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци

Турскиот претседател Реџеп Ердоган во ноември минатата година се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци доколку лидерите на Европската Унија не му понудат подобар договор за да помогне во справувањето со блискоисточната бегалска криза, тврди грчкиот сајт Јуро2деј, а пренесува британски Телеграф

.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 11:04

Ништо ново... кој памти (како еве јас) ќе му текни дека ципрас/варуфакис истото го напраја на еу кога преговараја за пакетите за спас... ко некој месец март ли беше, ко така ко некако, небитно, матно ми е точното време на муабетот.... иииии! не би долго потоа прво тивко почна а после вистина имаше преплавување со бегалци...

овај ердоган е имитатор, ич не е оригинален!

Пффф!

е!, ама останва сега да видиме дал ќе ги добие то миЉардите шо ги бара и од одма ќе биди појасно колку е сатот... бар мене така ми се чини.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king Вто Фед 09 2016, 13:08

е!, ама останва сега да видиме дал ќе ги добие то миЉардите шо ги бара и од одма ќе биди појасно колку е сатот... бар мене така ми се чини.

Камо среќа да ги добие .... во натура ... испорачани во облик на Руски бомби и ракети ... Very Happy Very Happy

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10716
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 13:10

king напиша:
е!, ама останва сега да видиме дал ќе ги добие то миЉардите шо ги бара и од одма ќе биди појасно колку е сатот... бар мене така ми се чини.

Камо среќа да ги добие .... во натура ... испорачани во облик на Руски бомби и ракети ... Very Happy Very Happy
Еееее... ама нема!, ти текнува дека меркел ич неќи русите шо бомбардират?  Wink

А од друга страна, во врска со бомбардирањето, карла дел понте изненади... прочитавте/чувте?

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/carla-del-ponte-ruski-udari-su-dobra-stvar
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Вто Фед 09 2016, 13:21

Падишахот пред неколку години соочен со предизвикот да ги послуша американците и да влезе копнено во Сирија,и страшната закана на русија ако стори нешто такво,избра да ги послуша русите т.е. ја одби наредбата од американците.После тоа му следеше една политичка голгота (од Таксим,корупциски афери,па шеикот од Америка....) и најважно проамеричка опозиција,која на претпоследните избори скоро и да го победеше.Кога виде педерган дека политички е тотално разнишан и скоро готов,за да остане на власт (да го сочува своето дупе)ги прифаќа американските диктати и победува на нредните избори.За возврат на тоа го испорачува првиот диктат а тоа е рушење на руски су-24,и обидот на американците во тогашниот моментум како дел од другите мерки да извршат притисок врз Русија.Кога тоа не пројде а пред сегашниот моментум(женевските преговори) педерган пак прима директива да се закани со влегување во северна Сирија и се до наредната директива........А што се случува во меѓувреме.Турција почна да губи економски трговски и финансиски на сите страни заради послушноста на педерган која е антитурска или проамеричка.Од невиденото заострување на односите со Русија до тешката и долготрајна војна на турската граница која тој и неговите газди ја предизвикаа,па се до военото активирање на курдското прашање  во Турција.
Многу слична перспектива ќе  има и Македонија.Сега би сакал аналогно да видиме кој е македонскиот педерган  која  е македонската опозиција и зошто и двете солуции се вин-вин за американците?

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 13:35

кнез напиша:
Многу слична перспектива ќе  има и Македонија.Сега би сакал аналогно да видиме кој е македонскиот педерган  која  е македонската опозиција и зошто и двете солуции се вин-вин за американците?
Кои се познатите потези на русија во корист и/или кон заштита на македонскиот национален интерес билокога?

Сериозно прашвам.

(со изземање на признавањето на Македонија под нашето име)
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Вто Фед 09 2016, 13:48

Прво мораш да прашаш кои се македонските потези било кога во полза на Русија и рускиот интерес?
Нашите стратегиски аспирации се токму спротивни на виталните руски државни интереси,па и покрај тоа тие не покажуваат никакво непријателство кон македонската држава и дури во најтеќките моменти за нашето постоење 2 св.војна и 2001 година ни помагаат.Знаеш ли зошто?Затоа што тие се стрпливи чекајќи промена во македонското раководство,знаејќи дека огромното мнозинство македонски народ ја сака Русија за свој заштитник.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 14:09

кнез напиша:Прво мораш да прашаш кои се македонските потези било кога во полза на Русија и рускиот интерес?
Нашите стратегиски аспирации се токму спротивни на виталните руски државни интереси,па и покрај тоа тие не покажуваат никакво непријателство кон македонската држава и дури во најтеќките моменти за нашето постоење 2 св.војна и 2001 година ни помагаат.Знаеш ли зошто?Затоа што тие се стрпливи чекајќи промена во македонското раководство,знаејќи дека огромното мнозинство македонски народ ја сака Русија за свој заштитник.
Не знам дека Македонија била некогаш доволно силна за да има моќ да влечи потези битни кон било чиј туѓ интерес.

Природно е/би било македонците да ја сакат русија за свој заштитник... прашањето ми е колку искрено русија сака да биди заштитник на македонците. Одтаму живо ме интересира и многу битно ми е да знам кога русија во минатото го штитела македонскиот национален интерес...

оти, пластичен пример: јас можам искрено, најискрено да те сакам тебе и наместо симбиотичка врска ти само да ја користиш мојата љубов за сопствен интерес и вечно да ти бидам монета за поткусирвање а то објективно мора да се согласиш воопшто не би било во мој најдобар интерес нАли овај?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete Вто Фед 09 2016, 17:05

чучулига напиша:
кнез напиша:Прво мораш да прашаш кои се македонските потези било кога во полза на Русија и рускиот интерес?
Нашите стратегиски аспирации се токму спротивни на виталните руски државни интереси,па и покрај тоа тие не покажуваат никакво непријателство кон македонската држава и дури во најтеќките моменти за нашето постоење 2 св.војна и 2001 година ни помагаат.Знаеш ли зошто?Затоа што тие се стрпливи чекајќи промена во македонското раководство,знаејќи дека огромното мнозинство македонски народ ја сака Русија за свој заштитник.
Не знам дека Македонија била некогаш доволно силна за да има моќ да влечи потези битни кон било чиј туѓ интерес.

Природно е/би било македонците да ја сакат русија за свој заштитник... прашањето ми е колку искрено русија сака да биди заштитник на македонците. Одтаму живо ме интересира и многу битно ми е да знам кога русија во минатото го штитела македонскиот национален интерес...

оти, пластичен пример: јас можам искрено, најискрено да те сакам тебе и наместо симбиотичка врска ти само да ја користиш мојата љубов за сопствен интерес и вечно да ти бидам монета за поткусирвање а то објективно мора да се согласиш воопшто не би било во мој најдобар интерес нАли овај?
...баш голема среќа е што не можеме да бидеме ни монета на поткусурување. Најмногу што е можно тоа е ѓериз, септичка јама за  мигранти во која ќе се таложат фекалиите за да прочистеното продолжи на север. Каде и колку може русија да ни помогне да ја избегнеме таа судбина  стварно појма немам. Можеме само да се надеваме дека писменоста и христијанството кое го примиле преку посредници од овие краеви, за што се потполно свесни, ќе помогне под маса да мавнат некои цеваници за да ги опоменат дека не им се допаѓа нивното газење по Македонците. Но таквата надеж во нивната сентименталност..секогаш е само надеж која може , а не мора да се исполни... Cool
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез Вто Фед 09 2016, 18:59

чучулига напиша:
кнез напиша:Прво мораш да прашаш кои се македонските потези било кога во полза на Русија и рускиот интерес?
Нашите стратегиски аспирации се токму спротивни на виталните руски државни интереси,па и покрај тоа тие не покажуваат никакво непријателство кон македонската држава и дури во најтеќките моменти за нашето постоење 2 св.војна и 2001 година ни помагаат.Знаеш ли зошто?Затоа што тие се стрпливи чекајќи промена во македонското раководство,знаејќи дека огромното мнозинство македонски народ ја сака Русија за свој заштитник.
Не знам дека Македонија била некогаш доволно силна за да има моќ да влечи потези битни кон било чиј туѓ интерес.

Природно е/би било македонците да ја сакат русија за свој заштитник... прашањето ми е колку искрено русија сака да биди заштитник на македонците. Одтаму живо ме интересира и многу битно ми е да знам кога русија во минатото го штитела македонскиот национален интерес...

оти, пластичен пример: јас можам искрено, најискрено да те сакам тебе и наместо симбиотичка врска ти само да ја користиш мојата љубов за сопствен интерес и вечно да ти бидам монета за поткусирвање а то објективно мора да се согласиш воопшто не би било во мој најдобар интерес нАли овај?
Е тоа ме нервира.Ние сме мали и затоа можеме на својата мајка да ја плукаме удираме да се дружиме со нејзините смртни непријатели ......Тоа што сме мали не ни дава никакво право да  се однесуваме бахато кон својата мајка.
Значи врската меѓу нас и Русија не е како двајца љубовници или другари туку врската ни е крвна како мајка и дете сугаре,кое секако дека мајката стрпливо ќе го чека да се поправи,ама никако не смееме тие баханалии на тоа дете да ги оправдуваме.Тоа истото важи и за Србија Бугарија и останатите славјански земји.Ние сега лутаме во шумата полна со ѕверови кои ни се прават пријатели и  не мамат во нивното дувло,а никако не ги слушаме повиците на својата мајка .

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 19:18

кнез напиша:
чучулига напиша:
кнез напиша:Прво мораш да прашаш кои се македонските потези било кога во полза на Русија и рускиот интерес?
Нашите стратегиски аспирации се токму спротивни на виталните руски државни интереси,па и покрај тоа тие не покажуваат никакво непријателство кон македонската држава и дури во најтеќките моменти за нашето постоење 2 св.војна и 2001 година ни помагаат.Знаеш ли зошто?Затоа што тие се стрпливи чекајќи промена во македонското раководство,знаејќи дека огромното мнозинство македонски народ ја сака Русија за свој заштитник.
Не знам дека Македонија била некогаш доволно силна за да има моќ да влечи потези битни кон било чиј туѓ интерес.

Природно е/би било македонците да ја сакат русија за свој заштитник... прашањето ми е колку искрено русија сака да биди заштитник на македонците. Одтаму живо ме интересира и многу битно ми е да знам кога русија во минатото го штитела македонскиот национален интерес...

оти, пластичен пример: јас можам искрено, најискрено да те сакам тебе и наместо симбиотичка врска ти само да ја користиш мојата љубов за сопствен интерес и вечно да ти бидам монета за поткусирвање а то објективно мора да се согласиш воопшто не би било во мој најдобар интерес нАли овај?
Е тоа ме нервира.Ние сме мали и затоа можеме на својата мајка да ја плукаме удираме да се дружиме со нејзините смртни непријатели ......Тоа што сме мали не ни дава никакво право да  се однесуваме бахато кон својата мајка.
Значи врската меѓу нас и Русија не е како двајца љубовници или другари туку врската ни е крвна како мајка и дете сугаре,кое секако дека мајката стрпливо ќе го чека да се поправи,ама никако не смееме тие баханалии на тоа дете да ги оправдуваме.Тоа истото важи и за Србија Бугарија и останатите славјански земји.Ние сега лутаме во шумата полна со ѕверови кои ни се прават пријатели и  не мамат во нивното дувло,а никако не ги слушаме повиците на својата мајка .
Не треба да те нервира а и не би сакала муабетов да нервира било кој.

Еве да земиме условно дека нас русија ни е мајка (со шо јас лично воопшто не се согласувам)... еве кажи ми ти мене зошто јас не знам дека ни е? Како, по шо би требало да знам, да познам?

Крвната врска на која се повикуваш е словенството?

И да, друго, кога се работи за нашиот национален интерес, според мене, не гледам пријатели непријатели го гледам само интересот ко впрочем и шо големите го прат.... интересот нема врска со туѓите чувства и не треба да има, деловен си е предимствено - посебно по однос на другите и то на големите мислам дека му е јасно и тука нема лутиш, на крајот на краиштата и тие така си "играат"... се' друго е - дипломатија и театарот наречен - национална политичка сцена.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Фед 09 2016, 19:46

srekja za svetov I za malkute slobodni na ovoja amerigovnarski  svet sto seuste ima lugje I narodi sto ne mislat taka "delovno" kako vas...
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 19:57

... ако ќе се лажиме...
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Фед 09 2016, 20:00

.. toa lazenje e osnova na toa "delovno " gledanje na rabotite..
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 20:05

ај најочигледен пример..

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Space_Station
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Фед 09 2016, 20:09

uste da citas, bar. od to sto linkuvas..... Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 20:11

шо е работата?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Фед 09 2016, 20:12

a so e "ocigledniot primer"?
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 20:19

соработка на лутите душмани и то само заради секој свој интерес ете то... то шо разбрав дека ти велиш дека го нема кај некои некави пресветли и чисти постоења... чист деловен интерес!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Фед 09 2016, 20:30

чучулига напиша:соработка на лутите душмани и то само заради секој свој интерес ете то... то шо разбрав дека ти велиш дека го нема кај некои некави пресветли и чисти постоења... чист деловен интерес!
a mozes eve , kako strucen deloven coek, da objasnis kakov e toj deloven interes, t.e kolku toa kjar imaat da receme , zemjite ucesnici I toa onie koi davaat najmnogu pari za stanicata, , koj im e fidbekot, kako si gi polnat kasite od stanicata>?

a..za ona sto ne citas, sto linkuvas, treba da svatis mozebi , deka stanicata e podelena ,ruskiot modul moze nezavisno da postoi, moze uste sega da se otkaci I da opstoi,taka da... ne ti pie voda deka se e taka rozovo I delovno.sorabotkata koja ne nosi realen kjar tuku samo trosoci,( znaci, samoto orbitiranje na stanicata ne go vrti brojcanikot na zarabotka , kako onoj na benziska pumpa..tuku obratno..vrtat samo trosocite.)
od ekonomska gledna tocka , toj "deloven interes" e cista zaguba
od naucen, sekoj si ima svoj interes...I planetata zemja be drzi site nas, pederski e na primer, rusite da go roknat svojot del , oti im se kefnalo, na primer, so nuklearki.
I stanicata spojuva ruski zarja modul I americki.. naukata e interes samo. a veruvam deka bas na stanicata pa I ne se delat najgolemite naucni otkritija I tajni , na primer, na rusite prema amerikancite, vice versa..
gledaat oni galaksii, sadat gladioli u beztezinska okolina, oploduvaat pacovi u svemir, I slicnimiti rabokJe..
sto e dobro, neli.
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига Вто Фед 09 2016, 20:38

чист деловен интерес!!!

ко шо и реков.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL Вто Фед 09 2016, 20:41

a be treses zelenkasto, aj nek ne e skroz zeleno., I toa ti e ..
VOL
VOL

Posts : 16825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Турција ... на крстопат! - Page 5 Empty Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот