ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'80 -'90 muzika

Go down

'80 -'90 muzika Empty '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Саб Сеп 12 2015, 08:19


Пет Шоп Бојс се Британско поп музика/електронска музика дуо, кое според Нил Тенант (Neil Tennant) кој ги изведува главните вокали, клавијатури и многу ретко гитара, и Крис Лоуи (Chris Lowe) на клавијатури и многу ретко вокал. Главно ги имаат напишано нивните песни како и песни за други изведувачи.

Пет Шоп Бојс имаат продадено повеќе од 50 милиони копии ширум светот. Трајноста на нивната кариера генерално се должи на нивната способност да создаваат мелодична и интересна поп/денс музика. Уште од 1986, тие имаат триесет и девет Топ 30 синглови и дваесет и две Топ 10 хитови во Велика Британија, вклучувајки четири број еден: "Девојките од Западниот Крај", "Тоа е Грев", "Секогаш во Моите Мисли" и "Срце".

Пет Шоп Бојс биле многу успешни во Соединетите Држави во средните 80’ти, постигнувајки број еден со "Девојките од Западниот Крај". Нивниот последен Топ 40 сингл, "Домино Играње", постигна број 18 на американската поп табела во 1988. Од тогаш, тие продолжија да го уживаат култскиот и клубскиот успех во САД и се отсекогаш едни од четирите најуспешни денс уметници на американската Billboard dance табела, позади Мадона, Дона Самер и Џенет Џексон со осум Billboard Dance број еден хитови. Пет Шоп Бојс имаат превземено четири светски турнеи во 1991, 1999 – 2000, 2002 и 2006 – 2007. За време на секоја турнеја тие извеле долги серии на концерти во САД.VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Саб Сеп 12 2015, 08:44

A-ha.
Norvezani, formirani vo 1982  godina ,sostav,Morten Harket -vocal, Mahne Furuholmen I Pol Vaaktar Savoj.
koj saka.. eve mu.  http://a-ha.com/
da ne tupam sea ja gi slusav, I uste mi se ok, nesto od niv:

prepoznatliva muzika, ( klavijaturite posebno, karakteristiki za new, wawe I alter pop- rock, od "ona vreme"


eve nesto so go nema na internet, a treba da go znae sekoj koj idel na koncerti, slusal muzika,sobiral ploci, podcna kaseti , pa cd-a, pa denes, da gi ebm, na sto uste gi ima Smile


skandinavcite , koi najcesto ke gi slusnete kako peat na -angliski jazik, pokraj toa sto imaat odlicna pop rock electro tradicija, za razlika na primer, od nekoj Londonski punk band, ili seedno, englezi koi ne moraat da se pravat englezi, t.e -englezi si se Smile , znaci ovie nemaat nezgoden engleski naglasok i  peenjeto e na jasen prepoznatliv angliski jazik koj moze da se prepoznae i da se prevede , slusajki gi pesnite.
jazikot ( svedski, norveski, danski, valjda mnogi slicni , e po "krut" od engleskiot, pa mozebi toa e i pricinata sto koga peat na engleski, zvucat po razbirlivo)


nema zargon, zborovite vo pesnite se izbrani koj slusal , na primer, ABBA, moze da si ja nauci pesnata slusajki gi , i skoro i da gi pogodi zborovite, bez da znae sto znacat. Smile ..

takov primer e A-ha, - Morten pee jasno i cisto, i tie na primer ne se ligavat vo pesnite ko nekoi "domakji" koi na primer, peat na "srpski ili makedonski, ili kako na pocetokot na devedesetite- hrvatski" koga na sred pesna se ubacue "ameJriKenjska" strofa kade so kao pee nekoj reJper ( priucen strit-lenguidz) od domakji proizvod.

zatoa ovie do nekoja mera mi se ok za slusanje, zdosaduvaat zaradi "preteranata korektnost " ( skandinavci ko skandinavci :> ) ama zatoa si gi imam ISTOCNO GERMANSKITE nepobedlivi... XXXXXXXN !! heheee

, znaci, A-HA
 

primeredna od podobrite, spored mene, ( The SUn always..)
od tralalajkite nekoja.. ( ne e losa,.. valjda.. Laughing )
VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Саб Сеп 12 2015, 08:46

iii.. da ne zaboravam:
temata za James Bond 007 ( Living Daylights)
VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Вто Дек 08 2015, 00:18

fuk-jea..
zakon

80-ti...
Roxy Music Smile


zlatni 80-ti Smile 


ODLICNA prerabotka na edna poznata pesnicka od 1960-61 godina opteana od Shireless ( englezi ,doduse crnjkinji  Smile )
mozda ne e nesto ali spotcevo e jako Arrow
VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Вто Дек 08 2015, 00:27

hehehe..


Bryan Ferri, lejdiz end dzentlmen, from dvajsprvi fejsbuk sencuri, Brajan Feri.. Cool
VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Сре Јан 27 2016, 23:29

D' Dzandari Laughing

VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Сре Јан 27 2016, 23:40

a ovie gi mesaat na Youtube so Depeche.. Laughing ...pa koj si znae, si znae.. Winku stvari e pomalku poznata grupa ("When I Rome", isto kako I knigata I filmot Laughing )
engleski bend, numerava e od 1988,
VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Вто Фед 16 2016, 23:27

Бананарама ... интервју од пред некој ден ...
... па по снимките ... „момичињата“ по толку години добро се држат Very Happy Very Happy


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by чучулига Вто Фед 16 2016, 23:33

на VH1 сега има late night love некоја програма... ова одеше шо би се рекло, соооооу најнтис... мадона
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Сре Фед 17 2016, 00:46


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Саб Фед 20 2016, 22:43

Rolandov  vocal unique , FYC, 85'..
VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Саб Фед 20 2016, 22:46

par dobri hitovi engleska "skola" Wink

se vrtese dosta dolgo na MTV   "..drives me.."

VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Пет Дек 23 2016, 18:33

VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Пет Мар 31 2017, 00:47


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Пет Мар 31 2017, 00:49


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Пет Мар 31 2017, 00:51


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Пет Мар 31 2017, 00:53


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Пет Мај 19 2017, 01:52


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by king Чет Мај 25 2017, 00:58

Три саата одбрано...


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by VOL Сре Aвг 01 2018, 22:12

VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

'80 -'90 muzika Empty Re: '80 -'90 muzika

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот