ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

За алкохолните пијалоци

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

За алкохолните пијалоци Empty За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 17:28

За алкохолните пијалоци

Алкохолот настанува со ферментација, што е процес со кој органска супстанција (обично шеќер) се претвора во алкохол со помош на едноклеточен мокроорганизам како што е квасна габичка. Заедничка состојка на сите алкохолни пијалоци е етил алкохолот или етанолот. Тука се вбројуваат пивото (4-6% алкохол); вината (9-13% алкохол); жестоките алкохолни пијалоци (коњак, џин, рум, водка, виски) добиени со дестилација на ферментиран алкохол (38-45% алкохол); ликерите (20-40% алкохол), добиени со засладување и ароматизирање на дестилирани жестоки пијалоци; и збогатени вина (аперативни вина, шери), направени со додавање жесток пијалок на вино (18-25%).


Под дестилирани пијалоци се подразбираат жестоките алкохолни пијалоци и ликерите - тоа се алкохолни пијалоци добиени со дестилација на ферментирани житарки или овошје. Овде не спаѓаат недестилираните ферментирани пијалоци, како што се пивото и виното. Под жесток пијалок се подразбира дестилиран пијалок којшто нема додаден шеќер и содржи најмалку 35% алкохол по волумен. Дестилираните пијалоци кои се засладуваат и ароматизираат се нарекуваат ликери. Дестилацијата е процес на загревање на ферментирана течност, испарување на алкохолот и негова повторна кондензација во течна состојба.
ja mislam deka domasnive gore dole zadovoluvaat potrebi
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 17:29

1.


Жестоки алкохолни пијалоци
      
Жестоките алкохолни пијалоци се дестилирани пијалоци на кои не им се додава шеќер и содржат 38-45% алкохол. Познати жестоки пијалоци се коњак, џин, рум, текила, водка, виски
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 17:31

2.


Виното е алкохолен пијалок кој се добива со вриење на грозје или гроздов сок. Виното е еден од најпопуларните алкохолни пијалоци кој се смета за една од главните состојки на многу европски и медитерански кујни, односно култури. Постојат разни врсти вина кои ја одразуваат разноликоста на климата и тлото на кое се одгледуваат различните врсти винова лоза. Обично ги разликуваме вината по боја (бело, црвено или розе и црно вино) - а бојата ја одредува бојата на зрната грозје. Во зависност од процесот на производство, виното може да биде негазирано или пенливо (газирано) кое обично го нарекуваме шампањ.

Бело вино

Белото вино е добро ако има златножолта боја. Според бојата може да се заклучи и за староста на гроздовите од кои е направено виното; колку позелена е нијансата, толку е и бојата на виното позеленкаста. Според лозата постојат неколку видови, меѓу популарните се:

  • Chardonnay - има различен стил, цветна арома и вкус;
  • Muscat - дава суви или слатки вина, постојани или пенливи, со арома на грозје, цвеќе и зачини;
  • Pinot Blanc - со арома на бадем или јаболко;
  • Riesling - ароматично и свежо вино со појака благост;
  • Sauvignon Blanc - свежо, освежително вино кое оди многу пријатно со храна;

Црвено вино

Црвените вина имаат различна нијанса, па така, постарите лози даваат нијанса на кафено, а помладите на розе. Вкусот не е многу променлив, со можност да нагорчува или да даде нежно кисел ефект. Горчливоста доаѓа од флобафените, поради кои е пожелно да се консумира виното. Познати врсти црвено вино се:

  • Cabernet Sauvignon - полно, јако, длабоко вино со вкус на ментол, ванила и шумско овошје;
  • Pinot Noir - е со посветла нијанса, лесно оди со јадења, а вкусот му е на јагода, малина, цвет или ванила;
  • Merlot е помеко и поблаго вино, со арома на шумско овошје, цреша, ванила, црн бибер или маслинка.

VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 17:32

3.


Пивото е потполно природен и биолошки урамнотежен производ, кој се смета за течна храна. Пивото, заедно со виното, се вбројува во слабите алкохолни пијалоци кои се недестилирани ферментирани пијалоци. Се добива со алкохолно вриење на слад (најчесто јачменов), хмељ, вода и пивски квасец. Пивскиот слад е основниот екстракт во пивото кој му го дава главниот вкус, пивскиот квасец го предизвикува алкохолното вриење при кое шеќерот се разложува на алкохол и јаглерод диоксид, а хмељот му го дава горчливиот вкус и карактеристичниот мирис. Основните состојки на пивото се вода (92%), етил акохол, јаглерод диоксид и непровриениот дел од сладот. Јаглеродниот диоксид му ја дава свежината на пивото и значајно влијае на пенливоста на виното. Густината на пената зависи од составот на пивото, па обично пивото со повеќе слад има појака пена.
Пивото е храна. Како и секоја храна и поради тоа е подложно на расипување како резултат на дејството на бактерии, светлина и воздух.
Во 1 литар пиво има околу 430 калории. Пивото, се разбира ако се конзумира во умерени количини, е полезно за здравјето поради високата содржина на фолна киселина и Б витамини.
На вкусот на пивото влијае и обликот и големината на чашата во која се пие и дефинитивно температурата на која се служи. Во зависност од врстата и состојките на пивото може да се одредат температурите на кои пивото има најдобар вкус. Генерално, што е пивото постудено, помала е количината на јаглерод диоксид, па со самото тоа и помалку изразен вкусот и мирисот на пивото.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 18:11

ne e loso da organizirame pijacka,a?
posto utvrdiv deka cuculiga posle tri piva ne praktikue seks,znaci e sosema bezbedna nadvor od kjumez, ke I dademe-4 piva
konkrit I king valjda ne zbesnuvaat po -treto pivo Cool  a ja sum prica za sebe.
tuku da najdeme uste nekoja radi balans , osa moze da ja vikneme od logorot na gargamelite, ona se deklarira ko ozbiljna cicacica na zestoko .
ili ne, ke treba da ja tepame.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 18:15

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

од кај ти истекнуват работи, блазеси ти...

"логорот на гаргамелите"...

о Господе Боже, не можам да престанам да се смејаааааам

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by king Пет Aвг 21 2015, 18:52

Па, во обзир доаѓаат само течности произведени од грозје  плус пиво ...

... оние другине бучкуруши направени од сточна храна .. подалеку од мене ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 20:45

Какво вино на пример кинг?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by concrete Пет Aвг 21 2015, 20:57

..предлагам 3 октомври у шумски фенери ручек... секој носи едно шише вино по свој избор , козјото сирење за сечење ќе се најде локално..... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 21:03

Very Happy Very Happy Very Happy 

мене ми одговара.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 21:43

ma dajte nesto po-prifatlivo,...poblisku,
oktomvri mi e oktober-fest,
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by king Пет Aвг 21 2015, 21:45

чучулига напиша:Какво вино на пример кинг?
Па до неодамна ...црно густо ... домаќе ... мое ...
... некако го отпив или препив ... Twisted Evil Twisted Evil
... па сега само бело, ракија (исклучиво моја ... гроздов препек и мастика) и пиво ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 21:45

ќе одиш?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 21:46

dabome
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 21:52

Ако можиш, ти препорачувам да поминиш и ваму

http://www.kreuzbergbier.de

вреди за пивото... една мала кригла се напив, ко се оклештив чудо едно... имав чувство дека од воздух сум.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 21:53

Ceska e za mene centar na svetot.. tongue
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 21:54

king напиша:
чучулига напиша:Какво вино на пример кинг?
Па до неодамна ...црно густо ... домаќе ... мое ...
... некако го отпив или препив ... Twisted Evil Twisted Evil
... па сега само бело, ракија (исклучиво моја ... гроздов препек и мастика) и пиво ...
Браво кинг, ептен домаќин чоек си бил.

Smile Smile Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 21:55

VOL напиша:Ceska e za mene centar na svetot.. tongue

Го има кај нас бадвајзерот нивни.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by king Пет Aвг 21 2015, 21:55

чучулига напиша:
Браво кинг, ептен домаќин чоек си бил.

Smile Smile Smile
А упм ..домаќин .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 21:56

pa ne e samo BUDVAR ( a ne- badvajzer!) cesko pivo, be Laughing ...
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 21:57

king напиша:А упм ..домаќин .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

шо бе, да не згрешив? Како да не речам дека си домаќин ко се' домашно м?

ај ексик
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by чучулига Пет Aвг 21 2015, 22:00

VOL напиша:pa ne e samo BUDVAR ( a ne- badvajzer!) cesko pivo, be Laughing ...
 
А шо има и друго чешко на пазарот кај нас? А за името, се тужеа дими со американците за ексклузивата и ја добија и си го користат...
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 22:04

nego batali toa prazni muabeti- ja prasav negde- da organizirame alcohol-sredba:
seljacive od provincija ke im dademe eden den fora da dojdat do Skopje, I nekade vo Skopje da se organizira pijanka.

posto ovde sme malce ( ali jaki Twisted Evil ) da gi vikneme I gargamelive od forumot na insketite, u znak na  pomirenje,
zaboraiv sto insekti se ispilija od larvite ovde koi galamea..
znam imase eden TOYS ( ebati nikot, ko "TOY'S" seksualno pomagalo  igracka za zeni, samo sto ovoj mi licese na TOY za analna upotreba  :> )
nego moze da go vikneme, I onaa zunzarana,
ne znam drugi mislam deka tie dvajca se cel forum, samo duplaci..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by VOL Пет Aвг 21 2015, 22:07

чучулига напиша:
VOL напиша:pa ne e samo BUDVAR ( a ne- badvajzer!) cesko pivo, be Laughing ...
 
А шо има и друго чешко на пазарот кај нас? А за името, се тужеа дими со американците за ексклузивата и ја добија и си го користат...
ako vekje pominjas americko MILER e toa pravoto a ne BAD( na vremeto Budweisser MILENIUM tegnev I za qr ke mi se fatea toa sankerite, oti ne mozea da mi ogranicat, ama ti I ne znaes sto e toa Twisted Evil )

nema sto amerikenjcite da se pletkaat so BUDVAR . toa e selo vo ceska kade ORIGINALNO se praelo pivoto.. ama silom priliko "kenta jaci" svabovite polagale pravo .. I taka.

inaku kaj nas ima I STAROPRAMEN , da ne mu ja mislis koe drugo cesko imalo kaj nas.
praksa e , kaj da pojdes vo koj I da e grad ili naseleno mesto- si pravat lokalno pivo..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by king Пет Aвг 21 2015, 22:08

posto ovde sme malce ( ali jaki За алкохолните пијалоци Icon_twisted ) da gi vikneme I gargamelive od forumot na insketite, u znak na  pomirenje,
zaboraiv sto insekti se ispilija od larvite ovde koi galamea..
znam imase eden TOYS ( ebati nikot, ko "TOY'S" seksualno pomagalo  igracka za zeni, samo sto ovoj mi licese na TOY za analna upotreba  :> )
nego moze da go vikneme, I onaa zunzarana,
ne znam drugi mislam deka tie dvajca se cel forum, samo duplaci..
А бе ... jambo ... им ја знае цела фамилија .... мајка, ќерка и зет .... и по некој швалер ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

За алкохолните пијалоци Empty Re: За алкохолните пијалоци

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот