ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сексуално образование

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Сексуално образование Empty Сексуално образование

Пишување by чучулига Пон Aвг 17 2015, 15:05

Го прочитав написов во српски блиц со се коментарите и се задумав како е кај нас?

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/583404/U-Beogradu-abortiraju-i-devojcice-evo-koliko-je-najmladja-imala-godina

Ако и приближно е слично ко во Србија несомнено треба да се воведи предмет за сексуално образование наместо децата да се остават на "образование" од улица и порнографија на пример.

Уствари, оти и нема предмет за сексуално образование?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by king Пон Aвг 17 2015, 16:17

Што ќе им е ... си знаат тие се ... да е жив нетот ...
... само уште еден предмет причина за бегање од часови ...
... но и добра причина за државно ухлебување на многумина ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Пон Aвг 17 2015, 16:21

Не зафркавај.

Ако знаеле се', немало да има абортуси на 14, 15, 16.... никогаш...

ти текнува?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by king Пон Aвг 17 2015, 16:29

Е добро де, никој не е совршен .... па и некој од MILF категоријата утињаат ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Пон Aвг 17 2015, 16:35

Јас јасно стојам зад правото на избор на жената да се разбериме... имаше тема на Утопеница кај шо пробав јасно да го изразам својот став околу то прашање иако, лично сум сосем на другиот крај на таја приказна.

Во случајов прајме муабет за деца а не зрели жени а то се два крајно различни моменти.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 01:36

Еве на пример америчко дете како и шо мисли под наркоза

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 17:41

znaci: mene me interesira, zasto site zeni nemale klitoris, I dali zbog zaradi zasto neli, nemaat, mislam, tie sto ne se opremeni so klitoris, dali tie mozat da doziveat orgazam.
prasanjeto e do postavuvacot na informacijata, cuculiga
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 17:43

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 17:44

e ne znam engleski so takvi tehnicki termini, objasni mi ko na prost coek,toa mozes...bar od iskustvo
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 17:53

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 17:56

a be sega, aj da ja zatvorime temava za diskusii, I da si barame po internet?a?

te prasav, dali vi e kljucen factor toa klitorisot za orgazam, I dali moze da svrsavate bez klitoris, kako so mi kaza, deka nekoi zeni se ragjale bez toa.. klit..oriz....
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 18:01

Не сум напишала дека некои жени се раѓат без клиторис... иако, не исклучувам таква можност, само до сега не сум прочитала за таков случај.

Сум прочитала за случај на жена родена со гениталии но без матка и јајници.

И ... па не гледам дека нешто дискутираш по темата...

кое е твоето мислење за сексуално образование на децата?


Последната промена е направена од чучулига на Вто Aвг 18 2015, 18:03. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 18:03

чучулига напиша:Не сум напишала дека некои жени се раѓат без клиторис... иако, не исклучувам таква можност, само до сега не сум прочитала за таков случај.

Сум прочитала за случај на жена родена со гениталии но без матка и јајници.

aj sea.. znaes ti kade ama ok.
drugo bese prasanjeto- orgazmot...?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 18:04

Кое е твоето мислење за сексуално образование на децата?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 18:05

cekam odgovor, na prasanje so prasanje ne se odgovara...ne e civilizirano..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 18:06

Шо за оргазмот Вол?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 18:09

e sea, stopati te prasav, procitaj so te prasav, pa odgovori Rolling Eyes scratch
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 18:17

Има разноразни научни истражувања на темата женски оргазам. 

Кога веќе женскиот оргазам ти е до толку непозната работа и си љубопитен, поарно ти е да најдиш некое од нив и да си прочиташ шо имат заклучено научниците од истражувања врз репрезентативен број жени наместо да се информираш на форум.

И сега... шо мислиш за сексуално образование за децата?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 18:23

pa, da sakav da se "naucnoobrazuvamodreprezentativnireprezentativci" kako I za drugi prasanja, togas-zosto si otvorila tema koga ne znaes da kazes edno prosto prasanje?
prasanjeto, vo sustina , ne e zaebancija
iskluci me mene kako postavuvac na prasanjeto I celata ovaa kakafonija koja ja pravis ke dobie druga dimenzija.
eve , prasanjeto ti go postavil..to go stavil..."Centarec"...a ne jas.
I?
toa e licno iskustvo, a ti kao system za odrzavanje na vagina, takozvana zenka, vo svetot na homosapiensot, go znaes najdobro. I, sega, dali klitorisot kako organ e klucen za orgazam ili na primer, moze da doziveete orgazam I ako e
a/ go nema, od ragjanje
b/ mislam deka nekoi religiozni idioti im go vadat-secat, na devojcinjata..?

prasanjeto seuste visi..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 18:38

Па баш дека е лично, индивидуално искуство се надевам сфаќаш колку е неразумно јас да одговарам за женски оргазам. Одговорот не би бил објективен,  разбираш?

Или ти се интересираш за мојот оргазам?

На претходната страна имаш линк од википедија за женското генитално сакатење/женско обрежување.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 18:41

pa ako nejkes za tvojot orgazam, eve, od drugarkite togas,na primer, ima li nekoja bez toa klilitoriz, a da ima orgazam, I to,
da ne ja sirime pricava sea, muabetot bese dali -bez-"toa"-mozete da svrsuvate ili ne
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 18:56

Некои жени можат, некои жени не можат, некои жени воопшто не доживуваат оргазам.

И сега ќе го кажиш твоето мислење за сексуално образование на децата?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 19:04

koe seksualno obrazovanie bre.
si imavme nie domasno seksualno obrazovanie..
dovolno dobro da ne odrzi vo zivot, so vekovi.
a potoa dojdoa izvitoperenite javaci na apokalipsata. da pokazat grst $$ I da si kupat orospii za zabava. a da prodavaat veter I magla, pedofilija I  
I potoa dojde prasanjeto za "seksualno obrazovanie".


toa ti e nesto kako, koga nekoja "domakja zaba" ke ja otkrie amerika, pa ke sere tuka kako treba da se jade "korn fleks" ne znaejki ni od sto e napraen. a nas tie "zitarici" ne odrzuvale duri I kako osnovna hrana , vo najizvorna I naj"ekoloska" forma gi konsumirame..ali bitno e da se otkrie amerika, neli.

seksualno obrazovanie od javen karakter?
toa im treba na debili I idioti. koi nemaat familii-apropos nemaat ni semen moral, etika, pravila.

nas, ni treba domasno vospituvanje sto ne radjase debili koi setaat po svetot da si kupat nevesta ili zet, bez razlika na rasa, pedofilicna razlikja u godini, nacija.. tuku normal I potomci koi "nikad ne pogresile" crna dupka" iako do "momentot" ne videle kako izgleda, neli.

ne sum idiot pa da ne znam deka I ovde imalo slucai- kakvi sto gi osuduvam. pa majku mu, rano se mazele babive nasi, neli, so se veli op- na 17-18 deca ragjale.nekoi I porano. no ne so obetki na pupak, so spric u raka I cigara vo usta.

domasno vospituvanje.
a solidnoto domasno vospituvanje proizleguva od zdravi semejstva. povrzano e.denes , za kurovi, picki ciciki, orgazmi , vo skolo moze da baraat samo razvedeni, "napredni" ko so velis ti, brzozbogateni nedokvakani koi dosle do nekakov luksuz so peechka ili so malverzacii..na normalno semejstvo, ne mi treba nekoj 24 godisen nastavnik da objasnuva na 14 godisna srednoskolka kako ide oralen seks..zaebi toa.

dovolno ti odgovoriv.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 19:50

Го лоцира проблемот.

Ме интересира зошто сметаш дека сексуално воспитување на децата не е добро барем како дел од решение?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by VOL Вто Aвг 18 2015, 21:20

za sto , mori, resenie??
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Сексуално образование Empty Re: Сексуално образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот