ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интересни и корисни програмчиња

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Сре Јун 04 2014, 19:29

На

https://play.google.com/store

има доста интересни работи за smart телефоните, некои од апликациите не работат на сите „паметни“ телефони или таблети... поголемиот дел од нив се  FREE

За почеток .... доста добро програмче е

Videoteka Ex-Yu filmovi serije

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sr.videoteka


Последната промена е направена од king на Пон Јан 19 2015, 17:48. Мислењето е променето 2 пати.
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Сре Јун 04 2014, 19:32

king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Сре Јун 04 2014, 19:36

Mak TV


Гледајте ги сите Македонски Телевизии во живо на вашиот телефон или таблет. Преглед на последните вести, водич на телевизиите како и гледање на YouTube каналите на Македонските телевизиии. Сител, Канал5, Телма, Тера, Алфа , Орбис, Алсат и многу други Македонски телевизии во живо. Гледајте стреам од камери во живо од центрите на повеке Македонски Градови.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maktv.alfa
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by concrete Чет Јун 12 2014, 09:33

имаш ли некоја идеа кое е она програмчето за одење или возење точак кое е врзано со GPS и т дава информации за се , па и колку вода треба да испиеш. Средно име му беше мундо...???
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Чет Јун 12 2014, 10:28

So mundo, mondo ... takvo nesto ne najdov..

vidi ova..

Map My Ride GPS Cycling Riding

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapmyride.android2

Description
FREE OFFER: Samsung Galaxy S5 owners receive 6 months of MVP advanced features.

Turn your phone into the ultimate cycling computer.
Easily track route, speed, distance, calories, time with audio alerts and much more!

★★★★★ - “Awesome - Easy to use and everything you'll need. Auto-stops when you're held up by a light. Sharing controls and a great flyover of the route when you're done. Also useful to find local routes from other riders.” - Atlstjohn

Basic and advanced ride tracking capabilities for novices thru competitive cyclists.

Track running, walking, cycling, and over 600 types of other activities with:
⊕ Pace (Avg, Max, Current)
⊕ GPS Route Mapping
⊕ Distance
⊕ Calorie counting
⊕ Elevation profile
⊕ Route navigation
⊕ Nutrition, food, diet, and weight tracking
⊕ Real-time Stats (avg, min, max) during workout

-------------------------------------

ili

Ride with GPS - Bike Computer

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ridewithgps.mobile


i

BikeMate GPS

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zeroonemia.bike_mate_gps
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty AVANT Ultimate Browser

Пишување by king Нед Окт 26 2014, 02:32

Не е андроид програмче .... виндовс ... ама да не отварам друга тема ...

.... Avant Browser Ultimate version ...три во едно ...IE, Firefox и Google Chrome ... engine..
од еден у друг режим се пребацуеш со еден клик...
... најдобра опција му е split-от на екранот .. паралелно гледаш две страници

Интересни и корисни програмчиња Untitl11

...а тек ако сурфаш на тв.. со голем екран ... тогаш чуда се прават ... со опцијата гигантски монитор ..

еве споредба со Firefox (во мојот случај Waterfox ... 64 битната верзија на Firefox ) за трошење на рам меморијата

Интересни и корисни програмчиња 1210
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by OSA Вто Ное 25 2014, 19:26

Sportypal Smile
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Ное 28 2014, 00:40

Еве три добри GPS програмчиња

GPS Navigation BE-ON-ROAD
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.aponia.bor3

GPS Navigation & Maps Sygic
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura

MapFactor: GPS Navigation
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator


За работа со нив не е неопходна интернет врска ... бидејки мапите се складирани во меморијата од телефонот..


...при инсталација одберете ги само оние мапи кој стварно ви требаат ... бидејки ќе ви отиде мемо-картичката ...
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by concrete Пет Ное 28 2014, 05:27

King едно практично прашање : дали некаде си налетал да постои хардверски-софтверски додаток со кој го штекнувам  телефонот на PC со неговото кабелче, а после го гледам на компјутерот и работам со него преку компјутерот.  т.е. слушалките и микрофонот од компјутерот, бирам од тастатура, читам, пишувам и праќам SMS ,а ако треба и го снимам разговорот у компјутер,  но тоа да биде физичка врска телефон-компјутер, а не вајфај, блутут или незнам што????
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Ное 28 2014, 10:22

Не, уствари никогаш не сум се заинтересирал за такво нешто...

... знам за програми за менаџирање на телефонот... но што прават тие ... не сум пробал ...

..едноставно, не ми притребало такво нешто ...
... користам наједноставна усб-микроусб врска за префрлање на податоци и толку ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Јан 02 2015, 07:51

concrete пред некој ден ме прашуеше за некоја програма ...
... еве му нешто што можеби ќе му користи ...

Android  емулатор за PC

http://kickass.so/bluestacks-rooted-version-0-9-6-4092-modded-english-dubs-t9937942.html

Код:
● Run games and applications on Windows and Android tablets
● Has all the features of Android
● Supports many android apps
● New graphics and HD
● Award at CES
● Ability to Sync
● Ability to backup the data and applications stored on the phone on the computer
● New GUI for Windows
● Internet connectivity


Код:
• OS: Windows XP, Vista, 7, 8 (32-bit, 64-bit)
• RAM: 2 GB
• HDD: 500 MB
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пон Јан 19 2015, 17:49

Popcorn

Програма за онлајн гледање на филмови и серии со добар квалитет на слика, има богат избор, можност за преводи и други подесувања....

https://popcorntime.io/

update

http://popcorn-time.se/

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Сре Јан 21 2015, 01:06

Топ 25 најчесто користени   лозинки

    123456
    password
    12345
    12345678
    qwerty
    1234567890
    1234
    baseball
    dragon
    football
    1234567
    monkey
    letmein
    abc123
    111111
    mustang
    access
    shadow
    master
    michael
    superman
    696969
    123123
    batman
    trustno1

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by чучулига Сре Јан 21 2015, 01:10

Не го виде Кимел со скеќот за лозинките?

Laughing Laughing Laughing
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by VOL Сре Јан 21 2015, 01:11

aj kazi dali sea site si gi probal Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 16895
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by чучулига Сре Јан 21 2015, 01:15

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Нед Мај 31 2015, 22:57

Микрософт изеде гомна ... ништо од бесплатниот виндовс 10 за домашни корисници... кој треба да излезе на крајот од август ...

... бесплатна ќе биде само надградбата со вин 10 на постарите лиценцирани виндовси

.... еве ги цените во предпродажба

Интересни и корисни програмчиња 15ez493

...јбг ... да се живи торентите ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by concrete Пет Jул 03 2015, 15:51

Интересни и корисни програмчиња 30dibn9

Интересни и корисни програмчиња Sqmf7q
а мојата макина од тоа време е TRS 80  ист ваков , ќе мора да отидам у подрум да го ископам...сеа е веќе историски артефакт....
Интересни и корисни програмчиња 2w74zk6
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пон Jул 06 2015, 22:00

хихихи ... ебати компанијата ...

Hacking Team компанија за шпиунски софтвер е пробиена, засрамувачки мејлови се откриени


http://lokalno.mk/hacking-team-kompanija-za-shpiunski-softver-e-probiena-zasramuvachki-mejlovi-se-otkrieni/


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Чет Jул 23 2015, 23:15

Ајдеее ...уште само шест дена до фамозниот Windows 10

... но ако микрософт и овој пат се држи до традицијата (јбг, до сега не оманал) пак ќе ни пушти некој баговит полупроизвод .... за чие оправање и доведување до пристојно ниво ќе потрошат цела една година на закрпи ...

... но колку што можев досега да видам ..од онаа пуштената пробна и рекламна верзија ... скоро и да нема ништо ново ... освен името ... и новиот веб браузер  кој по најавите е подобар од сега веќе одличниот Интернет експлорер 11 ... 
..слободно може да се рече дека по подолго време со Интернет експлорер 11 микрософт повторно се врати на тронот за интернет прелистувачите ... јблг ... омилениот ми мозила фајрфокс во последно време озбилно почна да штуца, прелистувачот на Гугл е невидено срање, штета што Опера некако го запостави својот одличен и супер брз прелистувач ...
... Сафарито за под виндовс ама баш никако не се покажа... катастрофа е ...

...ааааа ... како што најавија ... десетата верзија на виндовс ќе стартува директно во десктоп... она Метрото ... го отерале упм кај што и му е и местото ..

... најавуваат дека надградбата од 7-ца, 8-ца на виндовс 10 дека ќе е бесплатна .... но да не испадне да бесплатното биде поскапо од платеното ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Jул 31 2015, 09:50

ХЕ ХЕ ХЕЕЕЕЕ ... иде, иде ...

Интересни и корисни програмчиња 2n7dy82


...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Jул 31 2015, 10:14

Се симна ... сега се прави бутабилно USB

Интересни и корисни програмчиња 11kctg5

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Jул 31 2015, 10:20

nVidia ... не каснат со драјвери...

Интересни и корисни програмчиња 11bp4wp

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Jул 31 2015, 21:40

Па... први импресии од десетката ...

... како прво ... фала курцу го тргнале она Метрото ... т.е. има класично старт мени како кај седмицата....

... што знам .. дифолт темата ... прозорците .. ми се некако многу бледи бели ... белото преовладува ...

... трето ... стварно не лажеа од микрософт ... онлајн надградбата од осмица (ваљда и од седмица е исто) е комплет бесплатна и добиваш целосно активиран виндовс ...

... новиот интернет прелистувач, наследникот на интернет експлорер ... Microsoft Edge   за ова кратко време колку што видов е стварно брз и добар и има една згодна опција во врска со веб страниците и нивно едитирање, снимање и препраќање .... кој ќе користи ќе види ...

... ќе заборавев ... завчера излезе а веќе има неколку безбедносни апдејти ...

има вградена интересна кад програма ... 3D Builder....

... akо ви е досадно .. уклучете ја Cortana   виртуелниот асистент и микрофонот ... и зезајте се со неа ....  скоро да со неа може и прав чет да си праите ... Very Happy Very Happy Very Happy

.. има уште многу ... но засега и ова е доста ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by king Пет Jул 31 2015, 22:06

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10777
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Интересни и корисни програмчиња Empty Re: Интересни и корисни програмчиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот