ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 22:47

VOL напиша:mislis i deka treba?
mozebi i treba, ama ko so rece beton-mozni li se i zloupotrebi....?

Мислам дека треба јавна дебата на темата со искусни стручни луѓе.

Посебно заради недостатокот на установи кои на луѓето во таја фаза на животот им обезбедуваат достоинство и такво заминување!!!

И недостатокот од свест за целата ситуација!!!


Последната промена е направена од чучулига на Пон Мар 30 2015, 22:52. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 22:51

pa, dobro, ne se site strucnjaci,neli, a lugjeto sepak umiraat, so ili bez strucno mislenje. ova mozebi povekje e prasanje za etika em moral, plus- zakonot treba da si go kaze svoeto..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 22:57

VOL напиша:pa, dobro, ne se site strucnjaci,neli, a lugjeto sepak umiraat, so ili bez strucno mislenje. ova mozebi povekje e prasanje za etika em moral, plus- zakonot treba da si go kaze svoeto..
Реков јас... филозофија... ама има добар удел и на пракса, економија и менаџмент... луѓе по својата 75-та година не се приоритет на тековниот македонски здравствен систем.... 

То е...

а башка, нели, некој треба да го огласи јавно прашањето.

Еве!

Ај да муабетиме!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 22:59

pa, po 75 godina..prioritet se' ama za da cicaat pari, oti toa e kategorija koja bi posetuvale lekari...
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:01

Си уплатиле...

ама по 75 ич некој не ги ферма оти се непродуктивни.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:02

a be vidi, sega, toa e vekje epten zrela kategorija.. period na odmor..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:04

Каков одмор?

Она бањскиот?

Еве одат и на то... и се лизга и паѓа и крши колк...

шо мислиш му менват колк?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:06

pa.. za suma pari- se ke napravat. no zaprasaj se- dali na tie godini treba da rizikuvaat da smenat kolk..? kako ke podnese 75+ covek takva operacija/oporavuvanje...?
mozebi treba da se preventira od takvi incidenti, zatoa sto lecenjeto e tesko...?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:10

Ок... еве да ја прифатиме твојата варијанта...

и шо со таков чоек... скршен колк, не можи да му се смени....

велиш тешко е опоравувањето...

кој е следствениот развој?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:12

pa, ne znam. so velis ti..?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:12

Тебе те прашвам!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:14

pa sigurno nema da se podlozi na eutanzija... ..ili...?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:16

Види линкот на почетокот од темата.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:17

a be dobro, go vidov.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:21

Дали во состојба на пациент кому медицинска помош му е оправдано недостапна треба да не му се дозволи право на одлучување за скратување на патење?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:22

чучулига напиша:Дали во состојба на пациент кому медицинска помош му е оправдано недостапна треба да не му се дозволи право на одлучување за скратување на патење?
ima i religiozen moment ovde, koj ne se spomnuva.....
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:25

Ахххх...

Господ, како и да секој си го нареква колоквијално, сака следбениците да патат и да умрат во најлоши болки со се смрдеи од гној и сепси и измет и се придружно...

Ок.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:28

dobro, samo spomnav- ima i religiozen moment, i toa treba da se pocituva, bez razlika sto mislis deka so deset ave-marija, se zgolemuva kamata na devizen vlog, a so 23 jezus kristus, se brisat grevovite do- 67 dena unazad. Wink .

vo prasvoslavieto samoubistvoto ne e  termin.....
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:31

А шо имплицираш?

Немој пак нешто да дефлектираш од темава кон мене....

не. не. не....

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:35

чучулига напиша:А шо имплицираш?

Немој пак нешто да дефлектираш од темава кон мене....

не. не. не....

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
???

nemam ni zelba ni namera.


prasav, samo, dali asistiranoto samoubistvo se kosi so religioznite veruvanja... odnosno so pravoslavnoto hristijanstvo.. ?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:38

Шо му е поентата на Господ па да ги умира луѓето во болка и гнасотија?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:40

a be sega, umirackata e neizbezna, da mu se snevidi..
ako trgnes taka- aj togas najdi odgovor zosto "gospod gi zema i decata" , i pak nema da najdes odgovor, taka?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:43

Децата и старите намат врска.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 23:45

e?
a sto,mislis deka nikogas ne e posegnato po eutanzija na ...deca?  Suspect     ......pomladi.....?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 23:50

Е како не е, само то не е темава, исто има и основана тема за бесправнастерилизација на жени.

Ако е, ти попрај ме.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство - Page 2 Empty Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот