ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Можеше ли Југославија да опстане?

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by concrete Вто Сеп 23 2014, 23:04

Arhimed напиша:Тито самиот се прогласи, или ако повеќе милуваш го прогласија, за доживотен претседател на СФРЈ во Устав од 1974.
Ама ја остави СФРЈ неодржлива и зависна од кредити, и огромен паразитски и мафијашки апарат.
По смртта на Тито, откако ги потрошија сите пари и заштеди (штедачите), наследниците одлучија да живеат одвоено и скараа за поделбата на имотот.

Во Македонија некои политичари не се сменија. И по Ѕинго - Ѕинго.


..Тито е апсолутно коректен државник, за поднебје какво е Балкан-Бавча, апсолутна величина дури споредена и со светски талони. Немој да очекуваш чуда, сепак се работи за игра на многу интереси која е во постојана динамика и во која лесно се гори. Суштинскиот проблем е во ендемската глупоќа на народите на овој простор. Многу долго и многу темелно гаена од страна на оние кои систематски не работат, знаејќи дека нашето освестувањето и спознавањето на сопствените интереси ќе доведе до губење на тоа стадо така податно за стрижење и молзење.. Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 01:03

Следува пост на чучилига кој е цитиран од тема во ПОЛИТИКА


Конкретен ти барем си видел накакви понакви времиња...

мораш да разбериш дека на пр. јас сум амбивалентна оти... оти сум резултат на дејствувањата на вашите генерации... џабе се жестите сега и очекувате јас (пример) да реагирам од ко вие ни ја прокоцкавте иднината...

комплексно е то конкретен, многу, а одговорноста почни да ја бараш од себе.
 Па чучулига сега слободно повели ... изјасни се ...
..кој што и како ја заебал твојата генерација и други пред и по неа ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:06

На тема за Југославија кога јас сум била дете?

Сериозно ова или за мајтап?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 01:09

А што има врска дека си била дете?
... еве сега си голема, си средила сознанијата ... па повели ...
... не реков јас дека постарите ти ја упропастиле иднината ... ти го кажа тоа ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:11

Какви сознанија за Југославија бе кинг?!

дај бе малку!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 01:23

чучулига напиша:Какви сознанија за Југославија бе кинг?!

дај бе малку!
Па ова ...


мораш да разбериш дека на пр. јас сум амбивалентна оти... оти сум резултат на дејствувањата на вашите генерации... џабе се жестите сега и очекувате јас (пример) да реагирам од ко вие ни ја прокоцкавте иднината...

комплексно е то конкретен, многу, а одговорноста почни да ја бараш од себе.

тек така ти текна  или ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:27

не, ве читам, слушам како во Југославија било вака така онака....

немам шо да кажам за то, не го живеев то време, едноставно, не бев свесно постоење иако постоев... дете бев.... разбираш?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by VOL Нед Сеп 06 2015, 01:31

mislam deka izbegnuvas da odgovoris. usrano.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:34

Ти.... не ни свесен дека "братство и единство" е само траума од детството за мене чунки иако не' учеја за то, гледавме како то исто братство и единство се коли и беси меѓусебно???
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by VOL Нед Сеп 06 2015, 01:35

toa e tvoja rabota.
 drugo kaza drugo e prasanjeto
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:36

Вие навистина појма немате за генерациите после Југославија....
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by VOL Нед Сеп 06 2015, 01:40

чучулига напиша:Вие навистина појма немате за генерациите после Југославија....
oo gospode boze...
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:42

Добро се, сите освен тебе, ти Вол знајш се.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by VOL Нед Сеп 06 2015, 01:43

чучулига напиша:Добро се, сите освен тебе, ти Вол знајш се.
isuse...
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 01:43

Ова ...


ко вие ни ја прокоцкавте иднината...

..што треба да значи ... ???

.... како бе сме ви ја прокоцкале иднината, па нели ви ја донесовме толку посакуваната западна демократија и западните капиталистички вредности?

Што се жалите сега? Very Happy Very Happy

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:46

па значи вие свесно сте ни ја довеле западната демократија!

инаку не памтам дека некој мене (нас) не' праша шо сакам/е тогаш па да можиме да дебатираме.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 01:48

Татко ти и мајка ти се прашани ...

...а колку ми е познато ..родителите ги застапуваат своите малолетни деца ... Twisted Evil


Последната промена е направена од king на Нед Сеп 06 2015, 01:49. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:49

да, и знам како гласаја.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by VOL Нед Сеп 06 2015, 01:53

se obiduvam da I fatam logika u izjasnuvanjava - nikako ne ja gleam..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 01:56

Па ја нема бе Вол, не разбирам шо се замараш воопшто.

Нема ни логика мене некој да ме прашва за Југославија.

То вие разбирате?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by VOL Нед Сеп 06 2015, 01:57

nikoj ne te prasa za Jugoslavija, tuku nekolkupati ti e postaveno prasanje za nesto sto ti go kaza, ne go izmisliv jas.

a UPORNO izbegnuvas da dades odgovor.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by king Нед Сеп 06 2015, 01:57

se obiduvam da I fatam logika u izjasnuvanjava - nikako ne ja gleam..
И  мене не ми е јасна ....
...наместо да биде среќна што конечно е ослободена од стегите на комунистичката диктатура и ги ужива сите благодети на западните слободи таа се жали дека некој ја заебал ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by чучулига Нед Сеп 06 2015, 02:05

king напиша:И  мене не ми е јасна ....
...наместо да биде среќна што конечно е ослободена од стегите на комунистичката диктатура и ги ушива сите благодети на западните слободи таа се жали дека некој ја заебал ....
кои благодети ко по цел ден бомбардирате дека то нечини а вие свесно сте го донеле овде... до толку да се немло одговорност, па не знам.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by VOL Саб Окт 29 2016, 22:10

https://m.youtube.com/watch?v=7WgAsndZUEc

..
Posledniot branitel.
Ne se dava.
Koga i onie koi dadoa zakletva se povlekoa, go predadoa znameto,karaulata, vooruzuvanjeto i municijata ostana neprikosnoven nepodmitliv,veren do kraj.
Nema predavanje za nego!
Edvaj 19 godisnjaci se uste vo SMB so granicarski znacki..
A staresinite gi nema, samo vojnicinjata.srekja  barem Na videovo se e ok so niv. Tie samo sakaat doma.Komandirot na karaulata barem da go ispocutuvase znameto ,pred koe dal zakletva..da ne mu go frlat na zemja.toj dal zakletva ama... Posledniot branitel ne dal! a ja brani karaulata - iako e predadena, toj ne se predava. ja brani....


Последната промена е направена од VOL на Саб Окт 29 2016, 23:08. Мислењето е променето 2 пати.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by king Саб Окт 29 2016, 22:40

VOL напиша:https://m.youtube.com/watch?v=7WgAsndZUEc
..
Posledniot branitel.
Ne se dava.
Koga i onie koi dadoa zakletva se povlekoa, go predadoa znameto,karaulata, vooruzuvanjeto i municijata ostana neprikosnoven nepodmitliv,veren do kraj.
Nema predavanje za nego!
Edvaj 19 godisnjaci se uste vo SMB so granicarski znacki..
A staresinite gi nema, samo vojnicinjata.srekja  barem Na videovo se e ok so niv. Tie samo sakaat doma.[size=54]Komandirot na karaulata barem da go ispocutuvase znameto ,pred koe[/size][size=54] dal zakletva..da ne mu go frlat na zemja.toj dal zakletva ama... Posledniot branitel ne dal![/size]
A ja brani karaulata do kraj-iako e predadena, toj ne se predava.ja brani...
Кои старешини бе .... неколкуте последни (декада, две) генерации на старешини во јна таму беа само ради привилегиите у удобностите кои им ги нудеше јна .... ни в од војник немаше во нив ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10774
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Можеше ли Југославија да опстане? - Page 2 Empty Re: Можеше ли Југославија да опстане?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот