ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

3 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 10:30

Го памтам случајов

http://libertas.mk/граѓаните-со-петиција-за-слобода-на-де/

Треба да има нов закон за самоодбрана сметам.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 10:56

чучулига напиша:Го памтам случајов

http://libertas.mk/граѓаните-со-петиција-за-слобода-на-де/

Треба да има нов закон за самоодбрана сметам.
...зошто нов закон?? мислам дека човеков си постапил во рамките на законот.
Проблемот е што е стар и сиромав и што адвокатите по дифолт се џукели. Било кој од големите магови кои со пуц на прст ослободуваат вистински убијци, проневерители или силувачи за пет минути во еден процес за пример ќе го ослободи од било каква кривица , дури ќе му овозможи барање на надомест за претрпен страв и душевна болка плус материјална штета.
Али тие ќутат ко мисири, а деца гледам на фејсбук спремаат демек  негово ослободување.
Кога овој народ ќе свати дека треба да има закон и ред.. во сите , па дури и во вакви очигледни ситуации?????
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 11:10

Не, не постапил.

Според нашиот закон требало да одговори еднакво, во случајов со моторна пила или удари и тоа само доколку нападот сеуште траел.

Еве шо најдов

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92012855499&id=12&setIzdanie=22684
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 11:19

чучулига напиша:Не, не постапил.

Според нашиот закон требало да одговори еднакво, во случајов со моторна пила или удари и тоа само доколку нападот сеуште траел.

Еве шо најдов

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92012855499&id=12&setIzdanie=22684
..не заебаај , законот вели соодветно на заканата..на пример твојава моторна пила близу до врат е смртна закана , можеш , ако имаш оружје при рака сосема слободно СМРТНО  да го употребиш во одбрана. Но ако некој тебе те нападне со тупаници незаконски е да вратиш со нож од 30 сантима или некој "Глог" од 9 мм.
Ние можеме вака до крај на времето, на суд ќе се види. Повторувам пак..старецов е сиромав и многу стар..било кој подобар адвокат ќе спречи било која евентуална судска лакрдија...незнам зошто некој од познатите до сега не се јавил, барем за да се откупи со едно добро дело кај бога...од своите гревови Cool
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 11:21

Арно ме зеде мене за пример.

Да ме нападни некој створ со тупајнци или било шо, како бе кокретен јас еднакво ќе се одбранам или заштитам?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 11:32

чучулига напиша:Арно ме зеде мене за пример.

Да ме нападни некој створ со тупајнци или било шо, како бе кокретен јас еднакво ќе се одбранам или заштитам?
ова би свршило работа..., а и некое спрејче не е на одмет...
Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана 669-Type-Rechargeable-High-Voltage-Self-Defense-Stun-Gun-with-LED-Flashlight-Black-6344306998215787501
плус научуење неколку растурачки карате финти...
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 11:33

Шо е то, не се гледа?

А спреј е нелегално да се поседува.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 11:34

чучулига напиша:Шо е то?

А спреј е нелегално да се поседува.
....зависи кој.... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 11:36

Арно велиш... лак за коса на пр. тамам е?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 11:43

чучулига напиша:Арно велиш... лак за коса на пр. тамам е?
....не бе имам рецептче еколошко ..глава боли. Кога ќе одиме кај Ribar на јагула ќе ти го кажам... Wink
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 11:49

Е ок.

Ама ќе мора во хипотетичкиот случај и напаѓачот да има исто спрејче ем то тој ќе треба прв да го употреби за јас да можам рамномерно и во исто време да возвратам инаку јас би била обвинета за напад. Имај и то на мукает!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 12:20

нормално, ама тупаница е на ниво на спрејче..па не бригај...
Инаку стариот бил врзан , неговата жена врзана,бандитиве роварат низ куќа и тој можел со полно право да смета , а такви примери веќе  има многу , дека ќе бидат на крај убиени за да нема живи сведоци. Тоа му дава полно право  бидејќи е плус тоа стар и немоќен за други методи, да го употреби своето чифте, кога на силни маки се одврзал и ослободил. Плус тоа локацијата е далечна и од пат, а тој преплашен за својот живот и животот на женатаму.....чиста ситуација ко суза. Не треба ни Хорхе ...ни аболиција ни било што друго , освен еден просечен спастрен адвокат......
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 12:33

Чиста ситуација не велам не, само, не соодветствува со законот.

Според законот, дедото противправно постапил.

Зато погоре напишав дека треба промена или нов закон.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by VOL Пон Мар 02 2015, 17:18

ne treba nikakva promena na zakonot..... ima zosto, ne se pravi toa tek-taka zaradi eden slucaj.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 19:20

Има потреба од промена на законот.

Не знам како си замислувате дека оди то.

Башка дека немаме право да се браниме со расположиви средства башка дека не ни е дозволено да имаме средства за одбрана... а и да ги имаме па шо... како оди то? ме напаѓа некој и јас му велам: се извинувам господине ај почекајте некоја секунда да извадам тејзер или солзавец... и тој би постојал и почекал? Мож па и треба прашалик за висина, тежина и општа здравствена состојба да пополни дури би чекал за да биди пресметана употребената сила рамнострана. Мхм да, така ќе да е.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by VOL Пон Мар 02 2015, 19:26

jas, imam argumetni za dovolnost na segasniot zakon.
koi argumenti gi imas ti, za promena, i vo sto baras promena na zakonot?

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 19:30

Жртвите на напад да не бидат кривично третирани за постапките при самоодбрана. То едно.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by VOL Пон Мар 02 2015, 19:32

pa ne se tretiraat. kaj go vide toa.

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 19:39

Дедото оди на суд обвинет за убиство, обид за убиство и поседување на нелегално оружје.

То не е кривично третирање?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by VOL Пон Мар 02 2015, 19:55

da.
 odi na sud. za raspit.
 sto e tuka- cudno? nenormalno?
ne e ova Wild Wild West i drzava na KONJOKRADCI koi se besat samo ako banda se sobere i rece- "eve go kradecot"

da pojasnam: nikoj ne e VINOVEN dodeka ne se dokaze deka e!
dedo Ljube pred zakonot treba da go OPRAVDA ubistvoto.

zatoa sto pred zakonot stoi , ne -dedo Ljube
 tuku liceto NN, koe TVRDI deka pukalo vo samoodbrana
a pred zakonot pokraj dokazite od medicina, im trebaat , materijalni dokazi, motiv, pricina, izjavi...
toa se pravi na SUD. zatoa Ljube ODI na sud.

nasite emocii ne vazat na sud. Jas licno veruvam deka starecot reagiral kako treba . Domakjin, na tie godini si go zastitil domot., Star kov, vakvi se na izumiranje, ljubezni kon stranci i nepoznati no spremni da go odbranat svojot pre-skromen prag.

Sekoja cest , za Ljube. Simnuvam kapa.
A sega, treba da se pomine SUDSKATA procedura za da se' bide po zakon, a Ljube dobie zasluzena ( sudska) "kazna" Wink

zatoa smetam deka ne treba da se reagira vednas od prva- ako nesto ne nie po keif- odma - da se preuredi svetot prema nas keif.. zakon ima, i dobar e.

..... ne sum se doiskazal seuste, ama ke cekam da vidam sto ke kazes. ako kazes.


Последната промена е направена од VOL на Пон Мар 02 2015, 19:59. Мислењето е променето 1 пати

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 19:57

чучулига напиша:Дедото оди на суд обвинет за убиство, обид за убиство и поседување на нелегално оружје.

То не е кривично третирање?
..а како да кажат бе Чучулига, дека бил во лов на еребици...имаме убиен, имаме ранет, имаме пушка без дозвола. 
Но имаме и стар човек, доообрано стар, негде у некоја вукојебина каде мечка држи трафика, а волкот е поштар и пушките се од турско....кого го врзале со преплашената баба и кој очекувал да биде убиен.
Дај малку сочекај пресуди ..што од одма навиваш за хиените , а не за старецот од Сиера Мадре??? Cool
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 20:10

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Абе зошто воопшто да биди третиран кривично?

Чоекот не ошол да лови па случајно пукнал некој... дома му влегле ..

абе ај ќе се расправам со сила сега... како да не....

праша Вол нешто му одговорив и толку.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by concrete Пон Мар 02 2015, 20:27

чучулига напиша:Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Абе зошто воопшто да биди третиран кривично?

Чоекот не ошол да лови па случајно пукнал некој... дома му влегле ..

абе ај ќе се расправам со сила сега... како да не....

праша Вол нешто му одговорив и толку.
MАКЕДОНИЈА не е дивиот запад во времето кога претедателот Грант ги смислил маршалите...
Како на пример ќе ја решиш тогаш ситуацијата , ако некој тврди дека убиениот му влегол неповикан дома, а никој тоа не го видел, ниту слушнал....????
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by чучулига Пон Мар 02 2015, 20:34

Македонија не била дивиот запад...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

ова ти е номинација за виц на годината?

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

онај Зекиров шо изгази старец на пешачки кај е?

во тековниве услови, Македонија да е ко за времето на дивиот запад, би било епохален цивилизациски исчекор нанапред.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by VOL Пон Мар 02 2015, 20:36

чучулига напиша:Македонија не била дивиот запад...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

ова ти е номинација за виц на годината?

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

онај Зекиров шо изгази старец на пешачки кај е?

во тековниве услови, Македонија да е ко за времето на дивиот запад, би било епохален цивилизациски исчекор нанапред.
a be CRNCI ne upucavaat na POLUDNEVNA baza kaj nas, sukjur.
..ili toa, deka nemame crnci izgleda (ta samo da se tesi nekoj...)

_________________
„БУГАРИТЕ ИМААТ ПРАВО ДА ЗБОРУВААТ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ И КИРИЛИЦАТА КОЛКУ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ ЗА ШЕКСПИР И АНГЛИСКА ЛИТЕРАТУРА“

- месопотамијски астроном и филозоф, ДБоуви, 569 година п.н.е

https://www.youtube.com/watch?v=U16Xg_rQZkA
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана Empty Re: Дедо Љубе и законот за нужна самоодбрана

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот