ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Преродбата"

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by чучулига on Пон Мар 16 2015, 00:11

concrete напиша:хмммм   ова "генералисимусов" веќе забегал со умот...Зошто бе тој човек не си остана на мемоари и слични ветерански активности...ќе беше достоен лик во нашата историја..и со дело и со појава, вака ќе заврши ко циркуски кловн или не дај боже нешто полошо....кој ли го подбуцнуе на вакви глупости  и му го дуе егото..

Дими вчера го исплука прописно по звање, образование и искуство... од кај па сега пресврт па според тебе дека ако ќутел ќе бил подобен за  достоен лик во нашата историја и за мемоари?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by concrete on Пон Мар 16 2015, 00:20

чучулига напиша:
concrete напиша:хмммм   ова "генералисимусов" веќе забегал со умот...Зошто бе тој човек не си остана на мемоари и слични ветерански активности...ќе беше достоен лик во нашата историја..и со дело и со појава, вака ќе заврши ко циркуски кловн или не дај боже нешто полошо....кој ли го подбуцнуе на вакви глупости  и му го дуе егото..

Дими вчера го исплука прописно по звање, образование и искуство... од кај па сега пресврт па според тебе дека ако ќутел ќе бил подобен за  достоен лик во нашата историја и за мемоари?
Мајка ми покојна би рекла: нит се тераш нит се водиш.
Одамна сум рекол дека тој е оперетски генерал , ала оној Мапаче од филмот на Сем Пекимпо..Дива Орда. Пред некој ден и брат Љубе у излив на бес кажа нешто што и него лично го грди...,  од каде и како тоа човеков биднал генерал.
Школото, квалификациите, образованието генералско се евидентно тоа што се ..но човекот лично излезе од премрежињата со заслужен ореол на храбар и чесен човек и борец за Македонските работи. Но очигледно има и некои други упливи, бубици и слично  и сеа сме во оваа смешна ситуација , за него посебно , а и ние како народ општо.., со тоа какви се ликови генерираме.....
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by чучулига on Пон Мар 16 2015, 00:24

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by concrete on Пон Мар 16 2015, 00:28

...нема веза , таа не би преќутела....  Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by Morski galeb on Пон Мар 23 2015, 22:29


Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by чучулига on Пон Мар 23 2015, 22:47

Фак, оти јас живеам... единствено шо можам е да ги треснам штипките во знак на протест ил да се гушкам со некаков болен полицаец....

Блазе ви вас мажите шо се' знајте.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by VOL on Пон Мар 23 2015, 22:48

zar policajcite se bolni?
VOL
VOL

Posts : 16546
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by чучулига on Пон Мар 23 2015, 22:52

Па такви се.... никој не ги испитал дали се погодни за полицајци, едно дека пукат по домашните, друго дека мижат пред неправди ... како ги рече газдарицата/управителката нивна... будалетинки.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by VOL on Пон Мар 23 2015, 22:55

da uvezeme od americkine, pa ko ke zines nakaj niv da te izresetaat? onaka, so stipki vo racete.. ili so sakas imaj, seedno- niv i onaka se'  im izgleda ko oruzje.. 
...pa pocnaa od deca da resetaat, neli, oni si igraat so igracki najmnogu..

da se vratime na temava..da? ne?
ednoglasno  predlogot e prifaten.
VOL
VOL

Posts : 16546
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by чучулига on Вто Мар 24 2015, 00:35

 Госпоѓица ‏[ltr]@ZenskiPrikazni[/ltr]  


Животот ти дал шанса да просветлиш цела нација, да им подобриш животен стандард, да те учат по историја... а ти крадеш парцели. Бедно бе #Ж 
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by Centarec on Сре Мар 25 2015, 23:53

Рекорд - Скопје

"Преродбата" - Page 2 11082590_10153139414742380_2936848306758573287_n

......

"Преродбата" - Page 2 993594_10151556512448235_1928884646_n

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by king on Чет Мар 26 2015, 00:03

Centarec напиша:Рекорд - Скопје

"Преродбата" - Page 2 11082590_10153139414742380_2936848306758573287_n

....
Спрема оној хоророт лево и десно од него ...супер е ! Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10446
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by Centarec on Чет Мар 26 2015, 00:05

читај втора слика.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by VOL on Чет Мар 26 2015, 00:06

ke ne kritikuvaat i za pornografija , onaa so handzaron i kantaron bez prsluci.. Twisted Evil Twisted Evil


Последната промена е направена од VOL на Чет Мар 26 2015, 12:27. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 16546
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by чучулига on Чет Мар 26 2015, 00:11

Не му замервам на кингот...

брутализмот не го знат многу луѓе, а барокот... па секој сака да биди французин.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by king on Чет Мар 26 2015, 00:19

чучулига напиша:Не му замервам на кингот...

брутализмот не го знат многу луѓе, а барокот... па секој сака да биди французин.
На што го темелиш ...болдираното?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10446
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by чучулига on Чет Мар 26 2015, 00:24

На твојот аватар.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by Прч on Чет Мар 26 2015, 11:49

Уште еден паметник за историјата, оставштина од злосторничкото здружување на чипираните идиоти на вемерето и на нивниот надвојвода Никола Груевски.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by concrete on Чет Мар 26 2015, 12:13

Прч напиша:Уште еден паметник за историјата, оставштина од злосторничкото здружување на чипираните идиоти на вемерето и на нивниот надвојвода Никола Груевски.
..што мислиш, ако им се одштека тој чип и им се бутне соросов.., ќе станат соросоиди???? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Идиот ко идиот, од чипот зависи другото. Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by Прч on Чет Мар 26 2015, 12:47

Бранко Тричковски не го сакам баш најмногу, ама оваа негова стилска фигура .. едноставно не можев да се воздражам да не ја цитирам. Извини, ама морално беше....

п.с Ако единствена алтернатива на кретенизмот е соросоидизам, тогаш најдобро нешто ни е да се обесиме на првото дрво. По можност ако е жална врба од коце.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by VOL on Чет Мар 26 2015, 12:51

"Преродбата" - Page 2 _1395191289
VOL
VOL

Posts : 16546
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by concrete on Чет Мар 26 2015, 17:03

Прч напиша:Бранко Тричковски не го сакам баш најмногу, ама оваа негова стилска фигура .. едноставно не можев да се воздражам да не ја цитирам. Извини, ама морално беше....

п.с Ако единствена алтернатива на кретенизмот е соросоидизам, тогаш најдобро нешто ни е да се обесиме на првото дрво. По можност ако е жална врба од коце.
...хе,хе...само си помислив, што ако им се смени чипот на сите оние кретени .... Very Happy Very Happy Very Happy 
Да се бесиме???, а зошто да се бесиме , па уште на жалните врби на коцекабана.... Cool Cool
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by Morski galeb on Пон Апр 06 2015, 17:57

ОФАМАНАМАН
Совети за крајот на Груевски!


Пишува: Бранко Тричковски

Господине премиер,
Ќе дозволите ли еден мал совет за крај каков што заслужувате вие и вашето епохално дело! Новата димензија на политичката антиматерија со која го нокаутиравте здравиот разум и културното наследство што го оставате да зрачи како темнината во паралдисаните очи на Македонецот, имаат право на посериозно внимание!
Престанете да се шетате по срамотно ефтините хангари што на простиот народ му ги подметнавте како спортски сали, не ви личи позата на трговски патник кој на луѓето присобрани од партиските филијали им држи предавања за можностите на разни "пауерџусери" и "волкмакс" патики. Вие заслужувате подобри објекти, подобра публика и подобри апарати за продавање!

Престанете да се расправате со Зоран Заев! Кој е Зоран Заев?! Вие го величате со тоа што тврдите дека тој и неговата дружина сакаат да го растурат вашето вонвременско дело! Па што ако сакаат!? Што сте се толку возбудиле околу тоа! Опсипувајќи го со такви моќи вие ја доведувате нацијата во заблуда и во врска со ликот и делото на Зоран Заев и во врска со ликот и делото на вашето величие, оти него го правите поголем и помоќен отколку што е, а себе си и своето дело ни се овоплотувате како поскромни!

Престанете да ја браните власта, бранете го достоинството, своето и на своето дело, независно од тоа што е расширен глас дека е силно негативно! Ако се повлечете од премиерската позиција, вие ќе испратите порака дека цело време сте работеле за интересите на граѓаните, ќе направите супериорен гест на супериорен човек, оправдана поза на човек кој вика:" власт (!), еве ви ја власта, ќе ме барате вие мене, ама мене нема да ме има!" Итн.
Престанете да се плашите дека по повлекувањето од премиерската функција ќе завршите в затвор! Престојот в затвор не е пријатна работа, се разбира, но за луѓе со вашата мисија може да биде фантастичен момент, мачеништво кое утре ќе биде земено предвид при можната беатификација!

Престанете да скапувате во таа одбранбена позиција и во неа да го чекате политичкиот крај. Така се однесувате како големо ебачиште кое умира од гонореа! Тоа е срамен крај! Отсекогаш било срамно човек да умре од трипер! Вашиот крај во такви околности ќе го убие вашето дело! Дали ме разбирате, господине Груевски!?
Не би ви препорачал да бегате. Прво, светот е интегриран и глобализиран, нема каде да избегате, уште помалку има каде да се скриете, второ, бегството многу негативно ќе го обележи вашиот однос со Македонија и вашиот однос кон целокупната ваша работа!

Немојте да помислувате да се убиете во топла када со пресечени вени или предозиран со кокаин или хероин! Не сте вие Витни Хјустон или некоја рок ѕвезда, вие сте капитална политичка фигура!
Идеално би било некој да може да ве убие, но не сум сигурен дека Миле може тоа да го организира на потребното ниво! Не е работата во тоа да се случи какво било убиство, туку некој спектакуларен атентат, како врз Немцов, или врз Ѓинѓиќ, како кај Мартин Лутер Кинг или Боби Кенеди! Таков крај дефинитивно, би ве вивнал во историјата, не само на Македонија!

Самоубиство со пиштол и трогателно проштално писмо до љубениот народ, можеби, може да дојде предвид, но и тука е нужна добра организација, избор на место, целата сценографија некој треба да ја осмисли и изорганизира, ако се решите за Брацо Димитровски или за Тони Михајловски знајте дека ќе ви го усерат самоубиството, можеби ќе се покаже дека кабинетот е најзгодно место, знаме зад грбот, десната рака со златното пенкало врз актот за вработување на 500.000 луѓе како последен чин и низа други детали веќе се тука и не би биле потребни дополнителни трошоци околу организацијата на самоубиството што во услови на криза не е занемарлива работа, а народот ќе знае да ја оцени пораката на тој вид на скромност!

Уствари, не би знаел на кој начин е најдобро да завршите! Но, ќе ви кажам како мислам јас да заминам од овој свет:
Викам три-четворица стручњаци, математичари и хемичари да ми пресметаат неколку работи: прво, колку килограми камења треба да си ставам во џебовите ( како Вирџинија Вулф) за да пропаѓам кон дното на Охридското езеро максимално бавно! Второ, колку милиграми елесди или некоја друга халуциногена дрога гарантира дека настапувањето на смрта ќе го следи пропаѓањето на моето тело, дека нема да настапи ни пред ни после, туку точно во моментот кога ќе го допрам дното. Читав некаде дека сликите што на човек му се прикажуваат на тоа патување заслужуваат да се платат со животот! Со каков било живот со тоа што колку е животот поусран добивката во квалитетот на смртта е поголема!
Знам дека ќе ме обвинат дека сум многу фин со вас особено по прашањата за вашето евентуално заминување, но оставете го тој ризик на мене, не барам никаква провизија, да се разбереме!

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by concrete on Пон Апр 06 2015, 20:25

Хе, хе  доообар ти е овој Тричко, штета што никогаш нема да дознаеме кои слики и во каков сјај му се прикажале кога тонел кон дното на Охридско езеро....Smile
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by VOL on Пон Апр 06 2015, 21:15

sakate tema za ova ili ke ideme u off topic....
VOL
VOL

Posts : 16546
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

"Преродбата" - Page 2 Empty Re: "Преродбата"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот