ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Србомани во Македониjа

Go down

Србомани во Македониjа Empty Србомани во Македониjа

Пишување by хан Ацо Пет Јан 30 2015, 22:24

Блаже Конески (со крстено име Благоје Љамевић) е роден во 1921 година во селото Небрегово, Прилепско. Тој потекнува од србоманска фамилија позната како Љамевци. Од таа фамилија уште во турско време произлегле неколкумина дејци на српската пропаганда во Македонија коишто често соработувале и со Турците во борбата против македонските комити и ВМОРО. Најпознат меѓу нив е Глигор Љаме Соколовић, чичко на Блаже Конески. За злоделата на овој јаничар, српски четник, народот испеал песна којашто е запишана од нашиот познат фолклорист, Марко Цепенков (Цепенков, М.; Македонско народно творештво; Скопjе, 1972; страна 254-255).


"Глигоре, синко Глигоре,
Глигоре, бог да те убие,
што голем срам ни донесе
откога ти се посрби:
Името си го поцрни
татка ти, ти го засрами,
мајка ти си ја поцрни -
ти се продаде за пари,
на месец за пет минцои -
народо да го предаваш,
на сила да го посрбиш!
Синко, како не се срамиш,
на старост ти да се србиш
и за маскара да бидиш,
од народо да се делиш?
Нели сме ние Бугари
од две илјади години,
се бугарски зборуваме,
никој србски не знаиме
и сам ти србски не знаиш
каков Србин ти ке бидиш?
Глигоре, синко Глигоре,
кешке да се потурчеше,
одошто ти се посрбе
толку жал не ке ми беше."
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 330
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by хан Ацо Пет Јан 30 2015, 22:25

За србоманството во својата фамилија признава и самиот Блаже Конески кога вели: "Нашето село и некои други околни села инклинираат кон српската пропаганда. За тој пресврт е заслужен еден братучед на мојот татко, војводата Глигор Соколовиќ. Тој е познат како раководител на српска чета." (Андреевски, Ц.; Разговори со Конески; Скопjе, 1991; страна 76).

Чичкото на Блаже, Глигор Соколовић, ширејќи го српството и соработувајќи со Турците, бил голем душман на ВМОРО и убил многумина македонски комити и војводи. Поради тоа, ВМОРО носи смртна пресуда за него и во 1910 година е убиен.

Кога во 1912 година во Вардарска Македонија доаѓаат српските окупатори, дедото (Коне Љамевић) и таткото на Блаже (Ордан Љамевић) стануваат соработници на српскиот окупатор и директно земаат учество во убиствата и прогонот на семејствата на македонските комити во Прилепско. Во 1915 година, по протерувањето на српските војски од Македонија, поради своите злодела како српски агент дедото на Блаже Конески е затворен, но успева да се спаси и крие во Прилеп, останувајќи жив. После Првата светска војна Србите повторно ја окупираат Македонија, а Ордан Љамевић, таткото на Блаже Конески, заради своите заслуги кон српската власт и учеството во акциите против македонските патриоти, Србите го поставуваат како чиновник во општината. Како дете на српски чиновник, до крајот на својот живот Блаже Конески ужива во привилегиите за на крајот да стигне до титула "академик".

Образованието го продолжува во Крагуевац, Србија, кој претставува центар за создавање на српски пропагандисти, каде што исто така се школувале и Лазар Колишевски и Страхил Гигов, како и други дејци на српската пропаганда коишто после 1945 г., а некои и до денес беа на раководните државни функции и ја кроеја судбината на Македонија.

Кога студира во Белград, Блаже Конески често го посетува "Домот на Јужносрбијанците", а при школувањето во Крагуевац со своите врсници од Македонија комуницира на српски јазик, затоа што "не ги разбирал" македонските дијалекти. Во интервјуто ќе изјави: "Нашиот разговорен јазик во Крагуевац, во интернатот, беше српскиот јазик, а не македонскиот... Тешко ми беше да го следам... гевгелискиот дијалект" (Андреевски, Ц.; Разговори со Конески; Скопjе, 1991; страна 79).

Блаже Конески, роден како Благоје Љамевић, во текот на својот живот ја продолжува просрпската активност на својот татко, дедо и чичко, и е еден од предводниците на србизацијата во Македонија што особено доаѓа до израз при создавањето на азбуката и јазикот.
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 330
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by VOL Пет Јан 30 2015, 22:28

e, aj link stavi od seto ova sto si go napisal, za da ima potkrepa .

slobodnoumnost i napamet crtanje ne e mnogu ceneta vo istoriskiov del...
no I NEMORA DA SE MACIS Laughing Laughing
se ke ti najdeme .

ama nemoj od BLOGOVI kako ovoj, od kade si kopiral
http://vistinata.blogspot.com/2008/12/blaze-koneski.html
Laughing Laughing Laughing

naucnofantasticni filmovi se na druga vrata Cool


Последната промена е направена од VOL на Пет Јан 30 2015, 22:48. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by VOL Пет Јан 30 2015, 22:39

inaku  Blaze navistina bil rodnina so Gligor Sokolovic.
Ama ne bil Gligor Sokolovic.

toj ako bugaristanskite naucnofantasticni blogovi miluvaat da bide i srbin a ne samo srboman
ne napravil NISTO za srbizacija na makedonskiot jazik
naprotiv

Sto duri i samite srbi pisuvaat deka rabotel na MAKEDONSKOTO DELO a ne na srbiziranje.. Laughing Laughing Laughing


zatoa, ovie nebulozi, si postojat, ne e sporno deka bugaristanskite "naucnici" prosto vristat od faktot sto Blaze Konevski izvrsil standardizacija na makedonskiot jazik OD # GLAVNOGOVORNI NARECJA vo Makedonija.eve sto bugarska viki kazuva ( jas koristam linkovi i ne pisuvam napamet Cool )

Блаже Конески e основоположник и един от кодификаторите на книжовната норма в Република Македония. Той е книжовник, културен деец и общественик — поет, писател, есеист, филолог, преводач и професор във Философския факултет на Държавен университет „Св. Кирил и Методий“, Скопие,
идеолог на македони3ма.

Zosto togas , bugaristanskive izvori NE PISUVAAT deka bil za srbite a ne "IDEOLOG NA MAKEDONIZMA"? Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by VOL Пет Јан 30 2015, 22:47

a sega da gi vidime i srbite:


Блаже Конески (Небрегово код Прилепа, 19. децембар 1921Скопље, 7. децембар 1993) је био утемељивач и један од кодификатора савременог македонског књижевног језика и виђени књижевник, културни и јавни радник: песник, прозаиста, есејиста, историчар књижевности, филолог и лингвиста, предавач и професор на Филозофском факултету у Скопљу.

zosto srbite, ne pisuvaat deka toj bil nivni, ili pak mozebi bugaristanec ( Koneski inaku studiral vo...Sofija  Laughing Laughing Laughing ?? pa kako mozel eden clen na "cetnicka srbomanska familija da studira vo srceto na blgaristanstinata?? Laughing Laughing ??)


Студирао је филозофију на универзитетима у Београду (под именом Благоје Коњевић) и Софији (под именом Благој Јорданов Конев). Након ослобођења, активно се укључује у стандардизовање македонског језика. Саставио је правопис македонског књижевног језика, а такође је био уредник Речника македонског језика


i pazi sega- studiral i vo Sofija kako KONEV Laughing Laughing Laughing , ama za Hanot bil srboman??? Laughing


-------------------------------------------------------------

rezime:
 SPOREDETE gi bugarskive i srpsskive izvori

- bugaristanskive NE priznavaat nitu makedonski jazik, tuku pisuvaat "knizevna forma", i "makedonizam"

-srbistava pak, priznavaat deka ima " makedonskom jeziku.." ??? ebago..

sto za eden srboman od "srbomanska familija" e nedozvolivo, neli "makedoncive bile srbi" spored bugaristanskive iluzii?? Laughing Laughing

denes ,SAMO bugaristancive odgleduvaat srbizam, srbomanstvo, ili srbofilstvo, srbive odamna prestanaa do glupiranje, ama ovie se grizat da go podgrejuvaat i srpskiot nacionalizam i negiranje na makedonskata nacija, pokraj-nivnata.
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by king Пет Јан 30 2015, 22:53

Хану .... сто посто доживеа невидена екстаза додека го шкрабаше сето тоа погоре ...

.. а бе ..ќе пукнете ... што Коневски заебал некои бугарофилчиња ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by VOL Пет Јан 30 2015, 22:58

ne skrabal on nisto , tuku se obidel da ispadne pameten so copy paste od http://vistinata.blogspot.com/2008/12/blaze-koneski.html Cool
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by king Пет Јан 30 2015, 23:03

Аууууу .. па он тоа на дуплерица свршавал ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by хан Ацо Пет Јан 30 2015, 23:05

king напиша:Хану .... сто посто доживеа невидена екстаза додека го шкрабаше сето тоа погоре ...

.. а бе ..ќе пукнете ... што Коневски заебал некои бугарофилчиња ...
Ай да се разбереме,како е правилно-Конев,Конески или Коньевич?Имаме срекьа дека таа вртикапа не се е родила за време на Османлиското царство,тогаш ке имаше дури и четврто презиме-Коноглу Twisted Evil
Такви вртикапи ако са хероите на денешна Македония,ништо добро не я чека.
хан Ацо
хан Ацо

Posts : 330
Join date : 2014-11-15
Location : Бугариjа

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by king Пет Јан 30 2015, 23:08

Ха хаааааа ... бугар нашол да ми збори за вртикапи ....
... немој молим те .... да не почнам ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by VOL Пет Јан 30 2015, 23:12

a zosto pak turcite nemaat nikakvi problemi so KONESKI pa go pisuvaat kako TREBA, a ne KONJEVIC ili KONEV a ni na kraj pamet Konoglu? ( toa e bugaristanska karakteristika btw Twisted Evil )
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Србомани во Македониjа Empty Re: Србомани во Македониjа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот