ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Саб Фед 14 2015, 21:57

?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 22:52

mala sala.
VOL
VOL

Posts : 16901
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Саб Мај 16 2015, 22:30

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Нед Мај 17 2015, 22:27

Ептен мразам ко ќе се повторвам, вака, јавно...

http://www.poetryfoundation.org/poem/175772
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Вто Jул 21 2015, 18:31

Интересно четиво

Psychopath од Keith Ablow

Авторот,  Keith Ablow е форензички психијатар или како и да се вели кај нас, неговиот главен лик е исто форензички психијатар и негативецот (сериски убиец) е психијатар.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Нед Сеп 27 2015, 21:22

Ми текна на два наслови од детството и сакам пак да ги препрочитам... 

Малиот Мук; и
Јан Бибијан
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by king Нед Сеп 27 2015, 21:50

чучулига напиша:Ми текна на два наслови од детството и сакам пак да ги препрочитам... 

Малиот Мук; и
Јан Бибијан
Кај ли само ти текна на него...

https://silvy1105.wordpress.com/2013/01/17/%D1%98%D0%B0%D0%BD-%D0%B1%D0%B8%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD-%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD-%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD/


... со него го имав првиот допир ... ај наречи ја ...Научната фантастика .... бидејки Јан Бибијан е повеќе само Фантастика ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Нед Сеп 27 2015, 21:56

Мммм детството... многу читав и сеуште многу читам... среќна сум и благодарна на моите родители чиј резултат сум.

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Пет Дек 18 2015, 15:30

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Сре Фед 10 2016, 22:15

http://www.poetryfoundation.org/poem/173100

Кога веќе го кладов овде“In her first passion, a woman loves her lover, in all the others all she loves is love”
 

Бајрон...
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by king Сре Фед 10 2016, 22:55

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 _________________4ec106ea3f02e


АВАНТУРИТЕ НА АРТУР ГОРДОН ПИМ
 
Авантурите на Артур Гордон Пим е вонвременска книга за бездните на љубопитноста и за границите на човековата издржливост. Воден од несовладливата желба за авантури, главниот јунак се качува како слеп патник на бродот чиј капетан е таткото на неговиот другар Август. Оттука почнуваат бизарните настани: затворен повеќе денови во утробата на бродот, без храна, вода и доволно воздух, сепак успева да го преживее бунтот на морнарите. Но подоцна е фрлен во сурови услови кои го ставаат на вистински тест човековиот нагон за опстанок: борбата за храна, канибализам, необичниот темен остров на кој домородците го убиваат целиот екипаж на бродот. Единствените преживеани, Гордон Пим и Питерс, успеваат да избегаат од проколнатиот остров и се упатуваат на неверојатно патување кон Јужниот Пол...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10782
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Вто Фед 23 2016, 22:53

Ја читам Полноќна палата на Карлос Руиз Зафон и ми текна на неговата Сенка на ветрот...

препорачувам Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Нед Јун 12 2016, 19:52

Konstantin Simonov 


Čekaj me 


 Čekaj me, i ja ću doći,
samo me čekaj dugo.
Čekaj me i kada žute kiše
noći ispune tugom.
Čekaj me i kada vrućine zapeku,
i kada mećava briše,
čekaj i kada druge nitko
ne bude čekao više.
Čekaj i kada čekanje dojadi
svakome koji čeka. 

Čekaj me, i ja ću sigurno doći.
Ne slušaj kad ti kažu
kako je vrijeme da se zaboraviš
i da te nade lažu.
Nek povjeruju i sin i mati
da više ne postojim,
neka se tako umore čekati
i svi drugovi moji,
i gorko vino za moju dušu
nek šiju kod ognjišta.
Čekaj i nemoj sjesti s njima,
i nemoj piti ništa. 

 Čekaj me, i ja ću sigurno doći,
sve smrti me ubit neće.
Nek rekne tko me čekao nije:
Taj je imao sreće!
Tko čekati ne zna, taj neće shvatit,
niti će znati drugi
da si me spasila ti jedina
čekanjem svojim dugim.
Nas dvoje samo znat ćemo kako
preživjeh vatru kletu-
naprosto, ti si čekati znala
kao nitko na svijetu.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by concrete Пон Јун 13 2016, 07:55

..која будала овој твој Константин Симонов..., очигледно уште веруе во митот кој го смислил Хомер за да ги утеши елините.., кои биле доволно луди да си ги остават жените сами дома..... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Пон Јун 13 2016, 08:05

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

фала конретен за смеењево од сабајле, Господ здравје да ти дај!

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by чучулига Саб Окт 01 2016, 21:18

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by concrete Саб Окт 01 2016, 22:29

...го имам ко книга преведена од англискиот превод на српскохрватски уште од пред 40 години... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Книги кои би ги препорачале да се прочитаат - Page 2 Empty Re: Книги кои би ги препорачале да се прочитаат

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот