ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

+2
чучулига
king
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by king Вто Јан 13 2015, 20:42

Дали знаете што прават вашите деца на интернет?


Сајбер предатори преку лажни профили на социјалните мрежи демнат малолетни деца и ги залажуваат на средба. Последниот ваков случај во медиумите беше поврзан со 13 годишно момче - жртва на педофил од Охрид кој со лажени профил на Фејсбук го намамил во својот дом и сексуално го злоупотребил, ветувајќи му нов мобилен телефон. Ова е само една од низата немили случки кои биле започнати на интернет чет. 
Дали знаете што прават вашите деца online? Најголемиот дел од родители велат дека внимаваат што се случува на интернет.

Родителите мора да им посочат на нивните деца за опасностите што демнат на интернет, но никако не смеат да ги заплашуваат ниту да им забрануваат да сурфаат на интернет, советуваат упатените.

Интернетот е корисна алатка за истражување и учење, но социјалните мрежи можат да бидат опасни по приватноста и безбедноста на корисниците и нивните семејства, велат од невладината Метаморфозис. Децата случајно или намерно на интернет споделуваат голем број податоци за себа, почнувајќи од асрасата на живеење, учулиштето во кое учат, имињата на нивните родители... Алармантен е податокот дека голем број деца под 13 години отвораат профили на социјалната мрежа Фејсбук. За да се регистрираат тие го мамат системот за годината на раѓање.  

Девојчињата, во трка по повеќе лајкови, често споделуваат разголени фотографии на социјалните мрежи, притоа свесно или не привлекувајќи го интересот на сајбер предаторите.

Биљана Божиновска

http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=88009#.VLV0PaJhqUk

... би додал ... и кои опасности ги демнат.

Сведоци сме на млади генерации зависници од интернет ... дома, на школо, во град, во кафанче, на улица, во автобус ...  висат на нетот...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 20:44

Вчера во српски блиц мислам, имаше за то шо прат чупињата основки таму.

Ме задума дали и кај нас е така.

Некни било

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/525596/SKANDALOZNO-Devojcice-se-na-Fejsbuku-takmice-u-golotinji

И не се занесвајте со муабетот... за деца збораме!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by king Вто Јан 13 2015, 20:53

Настрана сето тоа .... од дремењето пред компјутер ... газовите им се раширија и залепија за столиците ....
... немаат бе никаква физичка активност....
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Вто Јан 13 2015, 20:55

Немат, на ништо не личат, фрикинг јас поќе изгледам ко дете од нив... татко ми таквите (возрасни) ги велеше "некрофлии"

Бог да го прости, никогаш не научив то шо значи.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by VOL Вто Јан 13 2015, 21:26

heheh... samo ve gledam..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by gestapo Вто Јан 13 2015, 21:58

Mnogu prosto e da se resi problemot...treba zakon da se donese facebook profil da ne moze nikoj da otfori....Samo vo policia da podnese baranje,togas lazni profili nema da ima,na vakov nacin policiata ke gi ima pod kontrola.Za sve ima nacin...neka go koristat malce maliot mozok tie od mvr,kasata ke se polni i problemite ke se namalat.
gestapo
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by VOL Вто Јан 13 2015, 22:21

go koristat, go koristat, ne se sekiraj.
samo ti cepaj..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Чет Јан 29 2015, 09:46

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by Centarec Чет Јан 29 2015, 09:51

и родителите се криви што им даваат таблети телефони уште на 3-4 години да користат. за да го скине скурца му фрла таблет и као ај крши глава. и ако го прашаш зашто му дава вика, да биде у тек со технологија... а вакви гадови како на линков што го стави чучулига да ми паднат у раце ахххххх ме-ле-ње. тепање дур мрда.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Чет Јан 29 2015, 10:03

Треба да се разговара со децата... да се разговара и разговара и разговара...

Мора да има добра комуникација меѓу децата и родителите за децата да бидат правилно информирани и запознати со светот околу нив.

То е единствениот и најбезбедниот пат мислам.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 18:48

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 18:58

чучулига напиша:Треба да се разговара со децата... да се разговара и разговара и разговара...

Мора да има добра комуникација меѓу децата и родителите за децата да бидат правилно информирани и запознати со светот околу нив.

То е единствениот и најбезбедниот пат мислам.
toa, ne odi taka.
aj razgovaraj-i razgovaraj- i razgovaraj...so 5 godisno dete?
...so ke mu kazes? ke go zapoznaes so aspektite na nedozvoleniot seksualen akt, i seksualnata nezrelost za polov odnos so 10 pati postar pedofil? za dete, koe ne razbira sto toa pravat "cickovcite" , tie razgovori-em razgovori-em razgovori... se ednakvi na "dzis-pazi stekerot, sporetot, , kuceto-am , kasa, macet grebe.." itn.

kastracija mu e spas..
solidna doza -zatvorska kazna. nisto pod - dozivotna.
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 19:06

VOL напиша:toa, ne odi taka.
aj razgovaraj-i razgovaraj- i razgovaraj...so 5 godisno dete?
...so ke mu kazes? ke go zapoznaes so aspektite na nedozvoleniot seksualen akt, i seksualnata nezrelost za polov odnos so 10 pati postar pedofil? za dete, koe ne razbira sto toa pravat "cickovcite" , tie razgovori-em razgovori-em razgovori... se ednakvi na "dzis-pazi stekerot, sporetot, , kuceto-am , kasa, macet grebe.." itn.

kastracija mu e spas..
solidna doza -zatvorska kazna. nisto pod - dozivotna.

Неблагодарно е јас да излагам мислења сметам.

Инаку да, се согласувам за кастрација на педофилите.

Бар хемиска да има кај нас.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by king Пон Мар 30 2015, 19:10

Со цвикцангли
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Пон Мар 30 2015, 19:18

Имам 4 годишен внук.

Безбедноста на неговото детство е најмногу во рацете на неговите родители, да се разбериме!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by VOL Пон Мар 30 2015, 21:05

roditelite se najodgovorni za svoeto dete. ne samo od moralen, eticki, emotiven , rodninski, human, i ne znam kakov sve aspekt - tuku i zakonski!.
..no, kategorijata - opsta opasnost,kako,na primer, struen udar, napad na zivotno, soobrakjajka, izgorenica, bilo kakva povreda..... na dete.
moze da spreci- toa e i poentata na negata i grizata , a i da se ..leci..
no, taa "kategorija" na opasnosti kon deteto ne e ni oddaleku bliska so svesno, planirano, manijakalno zlostavuvanje na dete!

kako , povtoruvam, da naucis dete od 4-5 godini da prepoznae pedofil ..i da se cuva od nego?

zatoa, kaznite treba da se drasticni.... ili minimalni!
.......... za da ja dovrsi roditelot, do maksimum..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Пет Ное 06 2015, 10:08

ФОТО: Учителка од Куманово се разголува за на Фејсбук, родителите реагирале, ама попусто

Колку шо разбрав, требало да бидиш полнолетен за да се регистираш на фејсбук. 

Имам прашања до згрозените родители: а шо барат вашите деца на фејсбук кога тој е наменет за полнолетни лица? Се регистрирале сами, без ваше знаење? 

Сега шо прајме? М?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Пет Ное 06 2015, 12:26

Уууу па се извинувам, не морало да бидиш полнолетен за ФБ, 13 години требале.

Е сега, колку годишни се нејзините ученици ме интересира?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by concrete Нед Ное 08 2015, 10:35

чучулига напиша:Уууу па се извинувам, не морало да бидиш полнолетен за ФБ, 13 години требале.

Е сега, колку годишни се нејзините ученици ме интересира?
..можат и шестогодишници , ако знаат бар малку да лажат.... да се регистрираат.
Никој на Интерент не бара крштеница или извод од матично..., таму се верува на чесен збор... Cool
Од друга страна , ако некој..татко, мајка.., баба и слично не пријави вакви извитоперени активности , незнам како се доаѓа до нив???...нели се почитува приватност и забрана на неовластено прислушкување??? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Нед Ное 08 2015, 10:44

Конкретен, поентата ми е дали тие деца воопшто и треба да бидат на фејсбук?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by concrete Нед Ное 08 2015, 12:52

чучулига напиша:Конкретен, поентата ми е дали тие деца воопшто и треба да бидат на фејсбук?
..е ајде, оди земи им компјутер... Wink глеј после кој и со што ќе ти се истири...од невладини, владини до последниот еу педофил... Very Happy Very Happy
..тоа е проблем на домашно воспитание , но веќе и детето ќе ти го земат и ќе те бутнат у бајбок , ако му врзеш некоја воспитна завратница(што би рекла баба ми за шамар..) Cool


Последната промена е направена од concrete на Нед Ное 08 2015, 12:54. Мислењето е променето 1 пати
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by king Нед Ное 08 2015, 12:54

Фацебоокот треба да се укине и забрани ... и точка!
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Нед Ное 08 2015, 14:33

concrete напиша:
чучулига напиша:Конкретен, поентата ми е дали тие деца воопшто и треба да бидат на фејсбук?
..е ајде, оди земи им компјутер... Wink глеј после кој и со што ќе ти се истири...од невладини, владини до последниот еу педофил... Very Happy Very Happy
..тоа е проблем на домашно воспитание , но веќе и детето ќе ти го земат и ќе те бутнат у бајбок , ако му врзеш некоја воспитна завратница(што би рекла баба ми за шамар..) Cool
Така, домашно воспитување.... е сега, можиш да ми објасниш оти родителите на децата се згрозени од сликите на учителка која според нив била поќе по себесликање на своето тело одколку по воспитување на нивните деца? Учителката претпоставувам гола не одела да ги учи децата на училиште.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by king Нед Ное 08 2015, 15:47

Родителите глумат згрозување ....
100% пола од нив помислиле ... „што би и го швркнал на оваа“ Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by чучулига Нед Ное 08 2015, 15:54

Безврска ја изшиканираја жената.

Нив самите ко не му е гајле за то дека децата му имат пристап на фејсбук, учителката му е крива... хипокризија.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали знаете што прават вашите деца на интернет? Empty Re: Дали знаете што прават вашите деца на интернет?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот