ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Угостителската сцена

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 11:17

losos: 250 den. 400 grama. koski ic,samo meso e
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 11:19

Кај се служи добра риба во Скопје?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete Вто Јан 20 2015, 11:20

VOL напиша:losos: 250 den. 400 grama. koski ic,samo meso e
хмммм  тогаш е радиоактивен..., имаш гајгерив бројач????  тој стануе обавезен реквизит.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 11:22

VOL напиша:losos: 250 den. 400 grama. koski ic,samo meso e
В.,

онде во кулинарското ќоше можиш да споделиш со нас како ќе го спремиш... ако сакаш нормално.

Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 11:25

pisue Nordic Seafoof Denmark. Shocked, ne kje da e fukushimski..

Konkrit, pa ne treba skapa oprema za proverka na radijacija bre..
sakas da ti kazam kako ke doznaes..?
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 11:26

чучулига напиша:
VOL напиша:losos: 250 den. 400 grama. koski ic,samo meso e
В.,

онде во кулинарското ќоше можиш да споделиш со нас како ќе го спремиш... ако сакаш нормално.

Smile

ama vrabec.. Embarassed kaj me najde sega, Embarassed pa toa e .jas samo zderam.. ( ama se zaebaaav... Laughing Laughing)
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 11:30

Ок... ако не готвиш, не готвиш, то е.

Кој не готви мора да јади то шо ќе му биди сервирано... Razz
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete Вто Јан 20 2015, 11:31

VOL напиша:pisue Nordic Seafoof Denmark. Shocked, ne kje da e fukushimski..

Konkrit, pa ne treba skapa oprema za proverka na radijacija bre..
sakas da ti kazam kako ke doznaes..?
лососот радиоактивен е од Севермо Море , не е фукушимски ..од нордиски испорачатели И МНОООГУ ЕФТИН.... Very Happy Very Happy Very Happy   што мислиш колку подморници со одамна кородирани заштити на јадрото лежат на дното на тоа ПЛИТКО море??? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
..кажи да дознаам.....
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete Вто Јан 20 2015, 11:32

чучулига напиша:Кај се служи добра риба во Скопје?
Угостителската сцена - Page 2 Ouii10
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 11:36

Laughing Laughing Laughing

не бе, овие страшни се... едната изгледа збора, другата ноѕе има... мутанти пу пу пу скраја да е.

Јас за обична риба прашвав, шо не збора, нема раце ни ноѕе...
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 11:41

concrete напиша:
VOL напиша:pisue Nordic Seafoof Denmark. Shocked, ne kje da e fukushimski..

Konkrit, pa ne treba skapa oprema za proverka na radijacija bre..
sakas da ti kazam kako ke doznaes..?
лососот радиоактивен е од Севермо Море , не е фукушимски ..од нордиски испорачатели И МНОООГУ ЕФТИН.... Very Happy Very Happy Very Happy   што мислиш колку подморници со одамна кородирани заштити на јадрото лежат на дното на тоа ПЛИТКО море??? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
..кажи да дознаам.....

 e ako bil tolku radiokativen, cekaj na mostot u Lisice vecer ako pliva nesto sto sveti, znaj deka toa e od radioaktivniot lososo sto sum go jadel.
ama kazi mi, za da ne zemam drug pat od istiot.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 11:43

чучулига напиша:Laughing Laughing Laughing

не бе, овие страшни се... едната изгледа збора, другата ноѕе има... мутанти пу пу пу скраја да е.

Јас за обична риба прашвав, шо не збора, нема раце ни ноѕе...
ako si seriozna, ima mesta, so ubava riba.restorani ne. ribnici, odnosno sveza riba, pred tebe ja koli cisti sakas tuka da ti ja przat, sakas doma nosi si ja..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига Вто Јан 20 2015, 11:45

Сериозно прашав.

Практично е да се има такви информации.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL Вто Јан 20 2015, 11:53

seriozno ti kazuvam

kako ke poznaes dali e taze ili siluvana pastrmka?

ke ti ja slapnat vo tanjir i ti kao "veliki poznavalac" uste ke kazes mm-m-m.. e ova e riba.
Raguza bese ok.. sto znam nemam podamna pojdeno.
da ne ispagja sega reklami da pravam.

i onie , "manastirska pestera" i "meckina dupka"
neznam koj bese koj, ama onoj vo pesterana tamu riba imam jadeno.odlicna.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Laba Чет Јан 22 2015, 08:22

Чучулига, има доста локации во Скопје, но ако си по рибата ти препорачувам да појдеш во Рамстор, имаат избор на свежа морска храна ципура, лаврак, сардина, фриса, лосос, шкампи, школки, краби, јастог, октопод, ракчиња, лигњи и свежа пастрмка и крап, од домашните.Wink
а бидејќи Преспа ти е многу поблиску од Скопје, појди таму, најубавиот крап што може да се најде во Македонија , ама да ти го спремаат таму Wink

Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec Чет Јан 22 2015, 08:42

скопје и свежа морска храна неможат да одат во една реченица.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Laba Чет Јан 22 2015, 11:10

Па малце е нихилистички. Wink
свежа храна има. Скопје не е приморски град па да има рибен пазар како, да речеме Солун или Истамбул.
Но има свежа морска риба, и тоа е факт. можеби нема како што има кромид или портокали на секој чекор, Smile ама кој сака ќе најде. Јас напишав каде има и што све има.Свежа слатководна риба секогаш има .
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec Чет Јан 22 2015, 11:15

свежа морска риба? мислиш ја ловат у 3 сабајле и веќе во 7 сабајле е во рамстор?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Laba Чет Јан 22 2015, 11:17

кажи ми, ти цел живот си на кавијар, месо од туна старо 10 минути и школки ама исклучиво со бисреи внатре? Wink
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec Чет Јан 22 2015, 11:19

не сум, а каква врска има тоа со фактот дека во скопје нема свежа риба?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Laba Чет Јан 22 2015, 11:21

тоа е твое тврдење
јас кажав каде има , што е добро познато , за тие што сакаат морска риба.
а ти како сакаш..
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec Чет Јан 22 2015, 11:26

добро познато е дека во град со економија каква што има скопје, (значи каде што нема редовен дотур на свежо уловена риба пошто едноставно е скапо и нема купци за тоа) кој што е на 200 километра од најбилското море кое не е во рамките на границите на државата каде што се наоѓа градот - неможе да има свежа риба. а ти како сакаш : )))

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Laba Чет Јан 22 2015, 11:28

не кажа ништо непознато Центарец. Wink
само и одговорив на чучулига ( ако сака ) добра риба. Тоа е најдоброто што може да се најде, тоа е тоа.
Laba
Laba

Posts : 424
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec Чет Јан 22 2015, 11:30

извини се упалив на keyword СВЕЖА. иначе добра или недобра е прашање на вкус и како ке ти ја спреми куварот. а тој што знае риба, ќе препознае разлика од свежа и смрзната безразлика колку е добро спремена.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига Саб Мај 07 2016, 16:43

Ме бендиса сладоледот во Soul Kitchen на кеј.... 

пробаните вкусови: темно чоколадо, орев и смоква и јагода

ммммм

I love you I love you I love you
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Угостителската сцена - Page 2 Empty Re: Угостителската сцена

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот