ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали Македонија е ксенофобна?

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Саб Јан 10 2015, 18:38

мислам дека никогаш нема да дознаеме.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Саб Јан 10 2015, 18:39

..а што па треба сеа кај нас да доаѓа некој..., зар една поплава од шипатарес не ви беше доста???
...сеа слушам , додуше првпут дека има наезда на анадолски скакулци...... Cool
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:44

VOL напиша:ne znam ti kako ja zamisluvas Makedonija, ama nie ne sme Svedska ili Germanija pa da se tepaat lugje za iselenicki vizi za Makedonija.

a od druga strana ima eden kup od "onie" koi Makedonija ja gledaat kako jaze koe visi od  brodot narecen EU, vo voda sme, ama se vleceme po EU, dodusa daleku od brodot.. e sega nekoj od niv i dopolzuva do Eu, preku nas, t.e. "jazeto" a nie prodolzuvame da se vleceme ,tamu nekade vo voda, pozadi brodot EU..


kako nekoj spomna, se povekje se zakacuvaat na jazeto od matnata voda , raznorazni turci, i tuka ko krlezi ostanuvaat, pa .. ova makedonsko jaze stanuva pretesko..

da ne se skine od Eu-jahtata.

Да В. не се тепаат да дојдат кај нас и то реков е така.

Овде не зборам за илегални имигранти (ако правилно те разбрав)

Еве, јас мислам дека од доселеници би имале позитивен ефект на нашата економија (шо мислиш ти, оти се барат доселеници по западот?) а од друга страна ги имаме искуствата на западноевропските земји да ги разгледуваме.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Саб Јан 10 2015, 18:44

за некој со перископ си требал негде 2006та да ја предвидиш миграцијата Кonya - Скопје.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 18:55

takvi doselenici ,vrabec, se vikaat gazdi na stranski investicii ,otvoreni stranski fabriki..itn. Laughing 

ama ic ne sme ksenofobni kon takvi Wink

 ama ako mislis deka narodov ovde e glup pa mu trebaat svedski misioneri da ne opravele, se lazes.

nie pamtime i podobri vreminja.
nas pari ni trebaat a ne doselenici koi ke ne opravele: sto  efekt ke imaat tie doselenici ( ama ic ne mi e jasno sto qr baraat doselenici da ne opraele kako da sme nie africko pleme) sto bi popravile ekonomski kaj nas.

ova ke ti kazam samo:
doagja svabo kaj poznat gazda kaj nas, ne bitno kako sto, vazno nasiov go pobaral za sorabotka, demek privaten biznis, ranite devedesetti,sugestija, sovet i tn., Prosetal svabovo po pogonite, i prasal:kolku vreme ja rabotis fabrikava- nasiov , dve godini.
Svaboto mu rekol, ja mojata od tatko mi ja naslediv i olku nemame za 40 godini postignato i napraeno kolku ti za dve godini..pa vidi sea koj kogo treba da sovetuva.

nas ne ni fali narod bre,pa da uvezuvame po merka,..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 19:01

А мислиш на западњаците му фали народ па туку увезуваат доселеници?... не бе брат.. свежа крв му треба, поќе потрошувачи, поќе даночни обврзници...

само, се искурназија тие, додуше од ко се зафркнаја со претходно погрешен увоз на ептен различни од нив, па сега од кај нас (Балканот) цицат ли цицат свежа крв чунки поќе си личиме а и баги питоми сме.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Саб Јан 10 2015, 20:05

и сакаш да кажеш дека како цицаат така се ствара вакум , а него ќе го пополнат кумбиња, закукуљњени, замумуљени, забулени, турбаносани,  жути  и други инсекти??? Very Happy Very Happy Very Happy
Могуќе , могуќе...
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 21:41

Па јасно дека останва бришан, празен простор.

Шо ќе го пополни, не знам.

Не сме ние ко јапонците па да можиме да си клајме роботи во продавниците да не услужват.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:20

Јас да се прашвам, би сакала кинези да се доселат.

Very Happy Very Happy Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 16:24

почнаа ..ги имаш  веќе 1000, а секој пожар почнува со искра....се плашам да не изгориме од него.
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:26

Кај има кинези?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Нед Јан 11 2015, 16:29

кинези доаѓаат со кинески пазар и кинески ресторани. има време рано е за кај нас.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:32

Па ај нека дојдат мајку му!!!

Во Србија и Бугарија ги има одамна.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Нед Јан 11 2015, 16:35

нема бе, ѕвезден океан ги задоволува потребите на пазарот сега за сега. со лебарки, со лебарки ама битно задоволително е Smile

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:37

мене не ме бендиса...

ние во Битола имавме еден кинески зет шо си отвори ресторан.... е ама го затвори Sad

Цела надеж ми беше во него, дека ќе повлечи нога... ама цврцки.

Можда таква ни е официјалната политика за доселување... рестриктивна.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Нед Јан 11 2015, 16:42

и мене не ме бендисува поготово што шлапаат кило засладувачи.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:43

и MSG.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 16:44

чучулига напиша:мене не ме бендиса...

ние во Битола имавме еден кинески зет шо си отвори ресторан.... е ама го затвори Sad

Цела надеж ми беше во него, дека ќе повлечи нога... ама цврцки.

Можда таква ни е официјалната политика за доселување... рестриктивна.
и така треба да остане ...рестриктивна. Ние сме земја од центарот на светот и треба да останеме таква..ретко населена, зелена , тивка мирна и незагадена.....само некој со конто над 50 милиона евра префрлено у овдешна банка  да може да се досели... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:48

Не се согласувам конкрит.

Не можи вечно да останиме херметички затворени. Не бива никако.

Зато сме затуцани. Ни излегваме, ни оставаме некој да ни дојди.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Нед Јан 11 2015, 16:51

немаме ние никаква рестриктивна политика, него имаме катастрофа економија. толку е катастрофална што и кинезите не избегаваат.

не си стварајте илузии дека недостаток на такви моменти во нашата држава се на база на незнам какви бирократски политики или нарав на народот.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 16:52

чучулига напиша:Не се согласувам конкрит.

Не можи вечно да останиме херметички затворени. Не бива никако.

Зато сме затуцани. Ни излегваме, ни оставаме некој да ни дојди.
зашто затворени , ако сме скупи не сме затворени. А како мислиш не оставаме никој да ни дојди..баш мапротив, спонзорираме туристичка понуда..., ама тоа нема врска со доселување. Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:53

си прајме опуштен муабет центарец.

а заради економијата мислам дека ни се потребни доселеници.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Нед Јан 11 2015, 16:55

чучулига напиша:си прајме опуштен муабет центарец.

а заради економијата мислам дека ни се потребни доселеници.

опуштено де. ти викам дека доселеник да имаш треба да му понудиш нешто. ти имаш ситуација кај што се отселуваат луѓе а ти сакаш да ти дојде некој. не е тешко да се закључи зашто е тоа така нели? кој кинез ке ти дојде на кирија мислиш на трокадеро си?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 16:57

Треба нешто да се смисли...
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Нед Јан 11 2015, 17:01

треба да се смисли туризмот, ама не оној субвенциониранот на доодени холанѓани. од таму ќе се завлече после се друго.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 2 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот