ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали Македонија е ксенофобна?

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 23:00

чучулига напиша:Во ред.

Јас ти кажвам дека богатунери нема да видиме. Бар јас до кај шо гледам.
  па тогаш кого бе да увезуваме, арапи,црнци,авганистанци и жути???  зошто би што ни фали сега???
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 23:02

Анемични и неподвижни сме.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Нед Јан 11 2015, 23:26

чучулига напиша:Анемични и неподвижни сме.
aaaa...заговараш генетска инекција...да поцрниме малку??? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Нед Јан 11 2015, 23:47

Хахаххахахааааааа....

Laughing Laughing Laughing

ах не ми се врева....

кој сака да поцрни, нека поцрни...шо имаш ти па против... страв некој?

Laughing Laughing Laughing

Не бе конкрит... шо мислиш од со генераци, периодично, најпрво од Отоманска Македонија, па поранешната Југославија а денес од Република Македонија на налети се отселува многу население?

Оти на некој му требат конкрит.
И тој некој нуди далеку поубај услови за живот од тековните. Никој не ни прашва дали тие се исти ко за домашните жители, ама ај.... еуфорија!

Е сега, пред избраните да одат таму се простуват со роднини, пријатели и се по список и ги продават на татко нивите, на баба куќата и пак се по список оти нели,  се куртулиле од бедата и кинисват во поарниот свет.

И стигнуват тамууууууу...

Дават депозит за кирија, барат работа, купват храна, ги запишват децта на училиште со се дополнителни активности за поарна иднина и... по многу кратко време останват чаљо! И... фатиле некоја работа па ај ова она.. и по некое време земат кредит... за куќа најчесто... е тогаш се стигнува на ниво, чаљо шитната дели.

Тогаш, се станва модерен роб!

Оти угоре високо, удолу длабоко.

Високи политики муабет... искрено, не мислев дека на никој нема да му текни.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Пон Јан 12 2015, 19:33

по некое време зема кредит! ова е кључниот збор : ))кај нас ни тоа неможеш да го направиш Smile

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Пон Јан 12 2015, 19:40

Мене ми е чудно, крајот не можам да ни го фатам.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 11:21

ksenofobija..od makedonci? a be ajde
ne znam sto e pozadinata na vakvi temi
samo ke kazam edna kratka storija.
so prijateli , domasni em stranski i nivnite prijateli/

pavevme "barbikju" kako sto se veli.

ama na nas teren .amerikancite se rezervirani pa se' kaj niv e so rakavici. i da ne mu se dopagjas on ke se kezi ..ama gi ima razni.cesni. retkost. necesni. sekakvi. voglavno so mnogu plitki i duhovno i intelektualno i za toa potpisuvam so dve race.ama za toa drugpat.

na otvorenava zabava so mnogu meso i pijacka imase i dosta  makedonki.

posle rakijata kolku za meze, amerive- tie novite,posto tie ne znaat da pijat i mavaat na eks, im se vidoa  lesni makedonkive pa nivnata ljubezbost ja zloupotrebija za da im se pustaat.. aj nekako gi pretrpevme a zenite velea ostajte gi pijani se.. makedonska trpelivost.i gostoprimstvo.
sednavne ko lugje na masa iako go jadea mesoto uste od skara....ne cekaa..


Последната промена е направена од VOL на Саб Фед 14 2015, 11:34. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 11:30

aj i toa se pretrpe iako zenive se otepaa od drobenje salati i mezelaci i serviranje..i dve amerikanki pomaga, normalno.prijateli.
i sto se ne istrpea od demokrative koga im visea nad glava zakacajki gi.  od vangli so race  zemaa od marulite i krastavicite.. i.nekoi od zenive se nalutija no  gi smirivne. i nie pievme povekhe odkolku" nju amerikejnz.."

se' se istrpi de, pijana rabota.Malce se potsmevaa na adetive ama ok, stranci de, ne znaat.Iako koga ke piojdes kaj niv ke ti dada "manual instruction book" kako da se odnesuva.

i pocnavme so zdravica, e  toa go znaat..
iako ne znaeja deka ne e dobro pri ziveli, pola alkohol od casata da ti se isturi vo supata pa uste fa se kezis ko zelen.

nejse. prodolzivme..

si pocnavme , gozba ipol.

koga najbliskiot do mene prdna i kako nisto da ne bilo si prodolzi so edno ladnokrvno "skjuz mi".. glavata mu ja zabiv vo tanjirot pred nego.

posle bese mirno.
znam samo deka zenite stanaa i im objasnija kade e izlezot.najkulturno. im kazaa, popat, mozat i drug pat da dojdat koga ke naucat da se odnesuvaat.

 ostanavme samo nie makedoncite, dva para vistinski prijateli amerikanci i mir vo gozbata...
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 11:39

nastanov e raskazuvan po Skopjevo.
ne zalam sto tanjirot se skrsi so glavata na prdezot.najksenofobno sto moze.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Фед 14 2015, 12:21

Е сега ако се дружите со хилбилис шо очекувате???

Велиш на пример дека Чомски е плиток и духовно и интектуално???

Потпишваш со двете раце???
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 13:26

poleka , prvo potsredi se. Smile zemi vozduh.
domasnoto vospitanie e vo prasanje i elementarna kultura. toa e odraz na edna nacija.
Noam Comski ne jade svinsko a i ne mi bese taa nedela za vikanje po rasporedot..Wink inace, kako ne, stalno se druzime Smile Smile
lugjeto jas ne gi delam kako sto ti gi delis , na hilibili i na NoamComskisti. ..
inaku pravilniot izraz sto trebase da go upotrebis bese redneck a ne hilibili Wink

takvi se. toa e fakt. so mnogu retki isklucoci. no na prsti se brojat.kaj nas, gi nema..
i ja mnogu cenam eden grk , Sokrat, ama eden e , i garant ne mozel da postigne na sekoja proslava da stigne za da ho popravi vpecatokot za grcite demek se site pametni kako Sokrat.
a za Comski imam svoe mislenje i napisano e na edna tema .


Последната промена е направена од VOL на Саб Фед 14 2015, 13:33. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Фед 14 2015, 13:30

Појма немам какви луѓе си запознал ама јас ич не се согласувам со твојата генерализација.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 13:37

чучулига напиша:Појма немам какви луѓе си запознал ама јас ич не се согласувам со твојата генерализација.
toa si e tvoja rabota.
ne se sekiram jas dali se soglasuvas ili ne.ne pisuvam jas za tebe da ti zadovolam.

ako ti se argumentira treba da-argumentiras. a ne da se eksponiras tuka sto ti bilo keif a sto ne.
ne gledam nikakva diskusija ni pro- ni contra- od tebe...
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Фед 14 2015, 13:40

Laughing Laughing Laughing

Да аргументирам дека американците не се примитивци ко шо си опишал???
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 13:44

toa doma argumentiraj si mene nemas potreba ama bas nisto da mi argumentiras.
ili otvori si tema za vospevanje na amerikanci Wink
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Фед 14 2015, 13:50

Едноставно,

немам комплекс од американци.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 13:53

aha.. sekako.
i, sto mi e galje mene sto kompleksi imas,....iskreno? Shocked
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Фед 14 2015, 13:54

Појма немам.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 13:57

pa imala nemala tvoe si ..so mi e gajle mene pa.
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Фед 14 2015, 14:00

И јас така мислам!

(шуќур да се согласиме во нешто Very Happy )
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Фед 14 2015, 14:02

a be ne umri magare do treva zelena..
VOL
VOL

Posts : 16893
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Фири Вто Фед 17 2015, 10:33

чучулига напиша:Прајме муабет дома за економски движења и таквимити работа и стигнуваме до цените на недвижностите...

и ....

се забележува отсуство на доселеници...

не навлегувам во то дали сме до толку економски, политички или било како поинаку отепани ко земја, па никој неќи да се досели кај нас, ме интересира дали, доколку некој би се доселил би бил прифатен рамноправно.
Ajде па и ти, толку албанци се доселиjа и то во скоро време од Косово ама па никоj не се доселувал Smile
Фири
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Пон Јун 08 2015, 20:52

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Пон Јун 08 2015, 22:42

...занимливо, како оваа Лени Фрчковска заборавила да нагласи дека традиционално јадење на македонските ѕверови е печено сиријче со надев  од рузмарин и рестлован компир во кравјо масло.... Cool
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Сре Јун 10 2015, 20:14

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? - Page 5 Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот