ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали Македонија е ксенофобна?

+2
concrete
чучулига
6 posters

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 17:19

Прајме муабет дома за економски движења и таквимити работа и стигнуваме до цените на недвижностите...

и ....

се забележува отсуство на доселеници...

не навлегувам во то дали сме до толку економски, политички или било како поинаку отепани ко земја, па никој неќи да се досели кај нас, ме интересира дали, доколку некој би се доселил би бил прифатен рамноправно.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete Саб Јан 10 2015, 17:36

зависи кој , од каде И КАДЕ БИ СЕ ДОСЕЛИЛ...а пошто си светска жена знаеш дека е тоа така секаде освен во делови на неколку светски мегалополиси...., а ние се комплет сепак сме многу рурална земја.....
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 17:36

pa.. uste vonzemjani kaj nas ne se sletani, a drugo se' pominalo, za kakva ksenofobija stanuva zbor, togas..
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by king Саб Јан 10 2015, 17:38

Сигурен си за вонземјаните?
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Саб Јан 10 2015, 17:40

овие од анадолија кај бојо на факултет се рачунаат за странци?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 17:44

concrete напиша:зависи кој , од каде И КАДЕ БИ СЕ ДОСЕЛИЛ...а пошто си светска жена знаеш дека е тоа така секаде освен во делови на неколку светски мегалополиси...., а ние се комплет сепак сме многу рурална земја.....

Било каде да се доселат, а доселениците да бидат "скроз различни од нас", по боја, религија, култура...
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Саб Јан 10 2015, 17:48

еве чучулига да ти кажам, во зградите во строг центар и во капиштец се повеќе се забележува растечки тренд на одселување на староседелци пошто им станува скупо да живеат у центар, а се повеќе доселување под кирија на турци. никој до сеа не сум чул да промрчи нешто.

кај мене у влез веќе има 4 стана со (младо)турци орни да го добијат своето квалитетно знаење кај бојо. па ти види ја нашава надворешна политика - едно гиро нема у скопје кај да се најде, а донер имаш на секој чекор а тоа очигледно на никој не му смета. што значи ок сме.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 17:54

Ха... интересно. И позитивно.

Фала центарец.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 17:55

znaci Makedonija  ne e ksenofobnaaa...
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 17:58

Сеуште не сме заклучиле чекај па ти, не брзај.

Ако тие новите комшии на центарец не беја турци, да беја кинези, индијци, пакистанци или конгоанци на пр. уште не знајме шо би било.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 18:02

чучулига напиша:Сеуште не сме заклучиле чекај па ти, не брзај.

Ако тие новите комшии на центарец не беја турци, да беја кинези, индијци, пакистанци или конгоанци на пр. уште не знајме шо би било.

se racunaat i palancani? Laughing
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:05

Цк.

Laughing
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Саб Јан 10 2015, 18:08

мислам дека и зависи што прават тука. да се кафанџии пазарџии дуќанџии ќе има проблеми ради хигиена, култура, васпитање итн. ако се некој си лакшми митал или некој кинез директор у фабрика онда не го ни приметуваш.

прво ние треба да пробаме со туристи да видиме тоа како ке иде.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:10

Ахаааааааа,

детектирани двојни стандарди!

Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 18:11

mene seuste ne mi e jasna temava.

a be nie sme zrako-prcna rakrsnica u sred balkanska vuko-glagol za parenje, i site ni doagjaat, si odat, ostanuvaat...
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:15

Супер си е јасна темата В. и интересна мислам.

Тебе шо те буни?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 18:17

a be i ja mislam deka e interesna, de
samo sto uste ne kontam.
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Саб Јан 10 2015, 18:17

чучулига напиша:Ахаааааааа,

детектирани двојни стандарди!

Very Happy

да така е, мора сите варијанти да се знаат. у зависност од културниот развој на доселениците и на домаќините ќе можеш да видиш дали сме или не ксенофоби. у суштина секој ке ти каже ок е, али кога ке му се уселат пакис до него и кога ѕидовите ке му замирисаат на кари незнам баш.

значи сметаат или ќе сметаат навиките. се друго е небитно.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:20

VOL напиша:a be i ja mislam deka e interesna, de
samo sto uste ne kontam.
Шо?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:24

Centarec напиша:
чучулига напиша:Ахаааааааа,

детектирани двојни стандарди!

Very Happy

да така е, мора сите варијанти да се знаат. у зависност од културниот развој на доселениците и на домаќините ќе можеш да видиш дали сме или не ксенофоби. у суштина секој ке ти каже ок е, али кога ке му се уселат пакис до него и кога ѕидовите ке му замирисаат на кари незнам баш.

значи сметаат или ќе сметаат навиките. се друго е небитно.

Можиме да претпоставиме тогаш дека не сме нексенофоби... не вервам дека доселеници би фатиле ајвар да прат... ќе си прат то шо си праеле по нивно.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 18:24

pa ic ne sme ksenofobni. treba da pocneme.
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:25

Оти така мислиш В?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec Саб Јан 10 2015, 18:31

чучулига напиша:
Centarec напиша:
чучулига напиша:Ахаааааааа,

детектирани двојни стандарди!

Very Happy

да така е, мора сите варијанти да се знаат. у зависност од културниот развој на доселениците и на домаќините ќе можеш да видиш дали сме или не ксенофоби. у суштина секој ке ти каже ок е, али кога ке му се уселат пакис до него и кога ѕидовите ке му замирисаат на кари незнам баш.

значи сметаат или ќе сметаат навиките. се друго е небитно.

Можиме да претпоставиме тогаш дека не сме нексенофоби... не вервам дека доселеници би фатиле ајвар да прат... ќе си прат то шо си праеле по нивно.

незнам и црнци многу да почнат да се шетаат низ скопјево како ќе се прифатат.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL Саб Јан 10 2015, 18:32

ne znam ti kako ja zamisluvas Makedonija, ama nie ne sme Svedska ili Germanija pa da se tepaat lugje za iselenicki vizi za Makedonija.

a od druga strana ima eden kup od "onie" koi Makedonija ja gledaat kako jaze koe visi od  brodot narecen EU, vo voda sme, ama se vleceme po EU, dodusa daleku od brodot.. e sega nekoj od niv i dopolzuva do Eu, preku nas, t.e. "jazeto" a nie prodolzuvame da se vleceme ,tamu nekade vo voda, pozadi brodot EU..


kako nekoj spomna, se povekje se zakacuvaat na jazeto od matnata voda , raznorazni turci, i tuka ko krlezi ostanuvaat, pa .. ova makedonsko jaze stanuva pretesko..

da ne se skine od Eu-jahtata.
VOL
VOL

Posts : 17146
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига Саб Јан 10 2015, 18:34

Centarec напиша:
незнам и црнци многу да почнат да се шетаат низ скопјево како ќе се прифатат.

И јас не знам....  нешто ми вели, не многу добро.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Дали Македонија е ксенофобна? Empty Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот