ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска економија

Страна 24 of 27 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25, 26, 27  Next

Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Јан 09 2018, 11:51

king напиша:Пак нешто се мучка околу ФЕНИ?!?

... те се правеле местенки, те се објавуваат деманти, па деманти на демантите .....
Фени е јасен ко кристална кугла Smile.  Херр Директор на КБ ,еден грчки влав (увек се власи) ,еден Професор и некои швајцарски муфљози имаат насамарено некои "бугари" , а кога овде кај нас у пари налетуеш на бугари читај руси или израелци. За солидна пара се работи , иако у светски размери ситна , ама ние сме ситен народ. Е сеа израелциве, насамарениве, кои патем заради шарадава сјебале и некои костариканци дошле по своето. Да не паѓаат и се тркалаат сите глави , ќе се стркала некоја колку да се замачкаат работите. Smile Smile  Најверојатно некоја директорска или вајс директорска. Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Нед Јан 14 2018, 16:35


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Нед Јан 14 2018, 17:23

king напиша:http://telma.com.mk/6-bugari-i-eden-makedonets-osomnicheni-za-finansiski-zloupotrebi-od-rechisi-13-8-milioni-evra-so-fabrikata-za-kabli-negotino/

..кој друг ако не бугари .... во ген им е лоповлукот ....
..у тесна злосторничко криминална врска со некои овдешни дал бивши дал уште сдсм-овци... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Нед Јан 14 2018, 17:32

so ve cudi.
sds e edna teska namipulatorska kriminalna bratija koja vo sustina, sto i se pokaza, e teska bugaristanska ekspozitura..
sto ocekuvas od bugaromongolski podlizurkovci od SDS, od zajacki kalap.
VOL
VOL

Posts : 16796
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Нед Јан 14 2018, 17:53

ништо бе , еден поглед ко иљада збора...
Македонска економија - Page 24 Fnjerfednj
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Мар 01 2018, 22:50

Македонска економија!
Веќе непостоечки термин.... и во речникот
...ајт на здраје .... за живот ... Very Happy Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил Саб Мар 03 2018, 17:47

Нели Заев ветуваше дека на порта Македонија ќе стави бројчаник на кој ќе се прикажува долгот на државата. Сега изгледа не знае колку бројки да има на дисплејот. Дали во милијарди, десетици, стотици милијарди евра.
Патем, ако старата власт наводно украла 5,5 милијарди евра за 11 години, 500 милиона годишно, зошто сега нема вишок пари во буџетот. А сега не се гради скоро ништо, не се покачија пензиите ... Само во првите два месеца од оваа година власта се задолжи за повеќе од 600 милиона евра.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Саб Мар 03 2018, 18:13

Она шо требаше да се напрај, кастрење на администрацијата, не се случи. Овие дури и привработуват. Глупости! Товарење неразумно! Mad

А за задолжувањата, објективно, мора да се враќат кредитите, си доспеват тие. Пари од каде? Шо беше продуктивна инвестиција од кредитите шо беа земани претходно?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил Саб Мар 03 2018, 18:39

Сите доспеани долгови што треба да се отплатат во оваа година се предвидени во буџетот. Дефицитот е проектиран на нешто помалку од 300 милиони евра, а за два месеца имаме задолжување од повеќе од 600 милиони, а предвидени се по неколку задолжувања месечно до крајот на годината.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил Вто Мар 06 2018, 19:34

За евиденција. Денес владата се задолжи со нови 56 милиони евра. Минатиот вторник 33 милиона.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил Пон Мар 12 2018, 16:29

Да забележиме дека владата на Ахмети и Заев утре ќе се задолжи за нови 93 милиона евра.

http://javno.mk/dojde-zhivot-utre-novo-zadolzhuvane-od-93-milioni-evra/

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил Саб Мар 17 2018, 18:28

Кога кредитниот рејтинг на Македонија стана од ББ- ББ+ средствата за информирање соопштија дека ПОРАСНАЛ кредитниот рејтинг на Македонија. Сега кога од ББ+ се враќаме на ББ- велат дека рејтингот бил СТАБИЛЕН. Практично економскиот рејтинг со години ни е благодарение на мерките на минатата влада ББ, а тоа плус или минис до сега беше поради политичка нестабилност предизвикана секогаш од СДСМ. Порано со насилната Шарена револуција сега со излетите надвор од демократијата лани со криминалниот избор на т.н. претседател на Собрание, сега со начинот на шверцување на законот за ставање на албанскиот јазик како единствен јазик во Македонија заштитен со драконски казни. Сега за прв пат по светската економска криза минусот е и поради енормното задолжување за кусо време и економската несигурност на стопанството.

трендафил

Posts : 144
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Мар 19 2018, 13:14

king напиша:Македонска економија!
Веќе непостоечки термин.... и во речникот
...ајт на здраје .... за живот ... Very Happy Twisted Evil

Ај уште еднаш

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Мар 22 2018, 23:00


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Чет Мар 22 2018, 23:27

king , sto te cudi.
neli go fatija so snimkana , kako mu go pusi na grkon, za promena na imeto, za sitna para?

 zajkoto odzadi ke go prima, ovaa budala odnapred, i se im e naredeno za juznociganive....
VOL
VOL

Posts : 16796
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Сре Мај 02 2018, 06:13

Klanot zaeBi ....

https://emagazin.mk/vesti/vest/48533


izgleda ovoj Micko gi naceka so spusteni gakji , zajacive
http://emagazin.mk/vesti/vest/48510?title=mickoski-kamionite-na-bratot-na-zaev-prikrieno-vozat-za-rek-bitola

Македонска економија - Page 24 Mickoski-registracija0(2)


Зоран Заев не негираше дека во минатото фирмата на неговиот брат вршела превоз на јаглен што кореспондира со периодот кога се обавени снимките и за кого постои сомневање и дилема дека фирмата „СВ Инвест“ вршела превоз на јаглен со камионите сопственост на „Тотал инжинеринг“ односно Вице Заев.
Ако посочените камиони не се сопственост на битолската фирма „СВ Инвест“ како што тврди Заев тогаш зошто истите се со струмички регистарски таблици и до пред непосреден извесен период директна сопственост на дирмата „Тотал инжинеринг“ на Вице Заев.?.

a be...

zajakot saka da KRADE i pase po  bavci, i misli deka nikoj ne go gleda., ama go izdavaat GOLEMITE USI :>
..kako i Pinokio, nosot.
koga lazat, im rastat Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 16796
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Spray Сре Мај 02 2018, 21:12

https://fokus.mk/zaev-ne-sme-daleku-od-reshenie-ama-mozheme-da-bideme-i-navistina-daleku/
https://a1on.mk/archives/888655

Заев вели дека ќе ја носел ЕУ кај нас,зпод претпоставка да нема шанса за ЕУ ни НАТО.

тоа, не го очекувавме од него затоа што и пред него, Груевски на носеше Европа и светот во Македонија.

Инвест ин Мацедониа. Џонсон Мети. контрол, Кро,мбер, Ванхол, итн..
тоа е ЕУ донесена во Македонија, а се знае како се донесуваат- ниски давачки за да се привлече странски капитал, ниска работна сила, , чии плати сепак не се најниските во државава а некои странски компании и доста добро ги плаќаат македонските работници..

ако не понуди Заев, она што понуди Груевски, дури и повеќе, нема никаква Европа да ни дојде.

Интересно е што најавува неуспех за НАТО и ЕУ . Изгледа му догоре свеќата па најавува-мрак.
Spray
Spray

Posts : 220
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Мај 03 2018, 12:53

...одамна зборам.., дека времето на една инвентивна ,ама општо земено будлетинка... ко Грујо, ќе се памети ко Златното Време на Македонија...
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Саб Jул 28 2018, 16:52

https://telma.com.mk/45-000-evra-i-za-prv-bratuched-za-veleshkiot-gradonachalnik/

Овој бе фондот за иновации да ти бил буре без дно!
... абе колку ли иноватори сме имале, колку ли само сме биле богати со иновативни луѓе.... просто човек да се чуди?
.... не знам кај прочитав ... некој добил и грант за иновацијата ... реинкарнација ... Twisted Evil Twisted Evil

... толку иноватори и иновации а ваму тонеме у секој поглед...
... освен леб, млеко и дрва за огрев тешко да најдеш некој друг МК производ...

п.с.  На списокот за финансирани иноватори го нема еден Војо и неговите изуми за ефтина енергија... кој ли пропуст Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Саб Jул 28 2018, 21:16

da be.
vidi gi, od mali noze vo partija, vredno cekale i docekale


[size=32]И Никола Мемов од СДСМ се „омрсил“ со пари од Фондот за иновативност[/size]


Македонска економија - Page 24 ZМакедонска економија - Page 24 2Q==

Покрај Хари Локвенец, Кочо Анѓушев и снаата на Цветанка Ласкова, средства добил и Никола Мемов од СДСМ. Мемов е член на партијата од 90-те години, уште од мали нозе, имаше периоди на активно учество, но и пасивизација. Во секој случај, со актуелниот директор на ФИТР, Јован Деспотовски, се знаат од СДММ, уште од тоа време.

vidi gi ti, masala, dojde "zivototo" i zinale da lapaat, bedni stvorenja.

ebati banjatite ebati, so ovie si ibalo majkata i ekonomija, i industrija i razvoj i se'.

ja predadoa i unistija Makedonija, pa sega kako DZUKELI-KOJOTI da otkine koj kolku moze, kolku mu zinala muckata.
VOL
VOL

Posts : 16796
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Саб Jул 28 2018, 21:19

[size=32]Фирми на луѓе од СДСМ добија 776.000 евра државни пари- дополнителни 35 милиони евра за сомнителниот тендер за реагенси[/size]
[size=32]https://republika.mk/941240[/size]
VOL
VOL

Posts : 16796
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Нед Jул 29 2018, 00:24

...лова до крова , дојде живот Smile  Што би рекле некогаш на радио : пљачка је у току.   Wink
concrete
concrete

Posts : 7020
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Aвг 30 2018, 11:30

https://lokalno.mk/vo-zhivo-zoran-zaev-za-zgolemuvaneto-na-platata-vo-obrazovanieto/

Уф уф уф .... дури цели 5% ... или у превод, едвај да си ја платат месечната претплата за мобилниот телефон .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
.... нема што ептен им рипна стандардот на просветарите ....

... па уште у живо на гала прес конференција .... Twisted Evil Twisted Evil

... веќе почна да го надминува и паторот во сликање и снимање... Twisted Evil Razz

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Сре Сеп 05 2018, 20:14

https://sitel.com.mk/poradi-masovno-iseluvanje-biznisot-nema-kadar-za-rabota


 А копуцине се прашале ли зошто се бега во странсво????
... е па се бега зошто бегаат од нив робовласниците кои сакаат за ич пари да им се работи ...

... па господа го знаете проблемот ... достоинствено платете ги вработените и никој нема да помисли надвор да бега ... ни друго ни трето нема ...

... како викаат зајковци ... од патриотизам не се живее.... Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пет Окт 26 2018, 21:49

https://sitel.com.mk/i-administrativcite-se-iseluvaat-zatoa-sekoj-den-ima-novi-oglasi-za-vrabotuvanje

Па две години се на власт а иселувањето е во подем ко никогаш досега.... нели бе само да се дочепаат до власт одма ќе го решеле тоа... мој таков го решија како никогаш до сега се иселуваат и тоа цели фамилии... ај да не набројувам колку луѓе ми фалат, фатија кој каде...

...па нормално ... кој будала би работел одговорна работа за цркавица од плата како во администрацијата уште побетер у приватниот сектор ...
...па подобро садомијач у странство него овде да те у здрав мозок ебе секоја покондурена будала ... и стално да си под притисок дали ќе останеш на работа ако не направиш ова или она од разно разни политички  партии

... е па ќе нема луѓе за работа....
... затоа ќе има се повеќе со бугарски пасоши кои кога ќе излезат надвор стануваат бугари, малолетните деца надвор во ЕУ ги запишѕваат у бугарски школи... па јбг, такви документи имаат ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10683
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 24 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 24 of 27 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25, 26, 27  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот