ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонска економија

+17
Spray
gestapo
Прч
izotop
Laba
jambo
VOL
OSA
ribar
Sahara raj
YAS
Centarec
кнез
чучулига
Arhimed
king
concrete
21 posters

Страна 16 of 28 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 28  Next

Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by gestapo Чет Jул 30 2015, 13:41

http://libertas.mk/нов-проект-невработени-жени-бесплатн/

Везилке, кажи како да се роди

проста и строга македонска песна

од ова срце што со себе води

разговор ноќен во тревога бесна?

- Два конца парај од срцето, драги,

едниот црн е, а другиот црвен,

едниот буди морничави таги,

другиот копнеж и светол и стрвен.

Па со нив вези еднолична низа,

песна од копнеж и песна од мака,

ко јас што везам на ленена риза

ракав за бела невестинска рака.
Судбинско нешто се плело за века

од двете ниски, два созвучни збора,

едната буди темница што штрека,

другата буди вкрвавена зора.Везилке, крени наведена лика,

погледај в небо во претпладне златно:

се зари таму и чудесна блика

твојата везба на синото платно.
За тебе нема ни вечерен запад,

ти - морно око на трепетна срна.

две бои таму ти горат и капат,

две шарки твои - црвена и црна.
Зар не се плашиш јаркоста нивна,

и најмил спомен дека ќе ти згасат?

Зошто се губиш, ти строга, ти дивна,

дните ти минат, прокоби се гласат.
- И најмил спомен што в душа ми блесна

се гаси од нив ко цвеке без боја.

Но ти што ловиш звук на чудна песна,

ти си ја кажа судбината своја.
gestapo
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Чет Jул 30 2015, 14:35

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Чет Jул 30 2015, 14:50

чучулига напиша:Му е гајле нив а богами и на државата која сесрдно и апла ги поддржува. Дудуша, тие си се тие истите ама ние ќе се прајме будалички и на триипол.

Велам јас, Братски Врџн Ајландс.
...боље да се вратат со парите овде, отколку да избегаат , каде ги пушти сдсм со Herr Бране на чело на времето кога им ги даде имотите на државата на тацна и за многу мито..
..кога се овде не е тешко со еден потпис, па се тоа да си биде наше.... Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пет Aвг 07 2015, 11:09

Роди ме мајко со ксмет и фрли ме во странство за да сум странски инвеститор во Македонија

Фактор: Белгиски ВАН ХУЛ од Владата доби субвенции вредни 17 милиони евра!

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Aвг 07 2015, 15:13

чучулига напиша:Роди ме мајко со ксмет и фрли ме во странство за да сум странски инвеститор во Македонија

Фактор: Белгиски ВАН ХУЛ од Владата доби субвенции вредни 17 милиони евра!
.....нормално бе Чучулига , а зошто би дошол инаку овде???  за лепе очи , или због јагула на жар или можеби затоа што ни се поголеми???
Проблемот и не е во правењето на автобусите, ние ќе ги направевме исти такви...за исти плати и со ист број работници.....само со парите од субвенцијата кога би ги имале во ќеш и кога би имале банка која би ги кредитирала купувачите........ама ај оди ОДИ ПРОДАЈ ГИ...  Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пет Aвг 14 2015, 00:48

http://alsat.mk/News/208880/krivichna-za-prviot-chovek-na-makpetrol

Опаааа .... допреа еден од недопирливите ....
... нешто чудно се случува ....
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пет Aвг 14 2015, 09:51

king напиша:http://alsat.mk/News/208880/krivichna-za-prviot-chovek-na-makpetrol

Опаааа .... допреа еден од недопирливите ....
... нешто чудно се случува ....
6,1 милион евра???  ма ајде.... очигледно некого пак потплатиле. Тоа е можеби сумата за бурек и јогурт. Само мене ми дужат по основ на пљачка 214.000 евра без камати и побарувања за нереализирана добивка Wink
Иако мислам дека ова не е заради истерување правда туку поише конфискација на конфискаторите.Ако беше до закон и правда ќе беше многу одамна , за дубарата и врапците под стреите на стара железничка чуруликаат веќе 25 години.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Саб Aвг 15 2015, 18:20

Кое е објаснувањето за блокирање на сметката на Макпетрол разбира некој?

ВИДЕО: Блокираната сметка на Макпетрол ќе предизвика сериозна енергетска криза

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Саб Aвг 15 2015, 20:07

чучулига напиша:Кое е објаснувањето за блокирање на сметката на Макпетрол разбира некој?

ВИДЕО: Блокираната сметка на Макпетрол ќе предизвика сериозна енергетска криза
...СМ ќе го презема Макпетрол .. тоа ќе да е. Сеа ОК ќе им влезе и ќе им понуди по милион евра свакоме на АЈ и СЛ и ќе им покаже врата. Другите ќе останат со прст у уста... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ...редно е да го доживеат и тие тоа пријатно чувство Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Саб Aвг 15 2015, 20:15

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

ме потсети на она тајновитото чоече (Орце можда му беше ник?) од Утопеница шо се појавуваше одвреме на време и користеше иницијали ко ќе отркиваше нешто.

Еве да го поздравам.

Smile Smile Smile Smile Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Саб Aвг 15 2015, 20:23

чучулига напиша:Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

ме потсети на она тајновитото чоече (Орце можда му беше ник?) од Утопеница шо се појавуваше одвреме на време и користеше иницијали ко ќе отркиваше нешто.

Еве да го поздравам.

Smile Smile Smile Smile Smile
..да бе ..имаше таму респектабилни никови..., дефинитивно оној ченто треба да омасти јуженце.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Пон Aвг 17 2015, 12:17

concrete напиша:
чучулига напиша:Кое е објаснувањето за блокирање на сметката на Макпетрол разбира некој?

ВИДЕО: Блокираната сметка на Макпетрол ќе предизвика сериозна енергетска криза


...СМ ќе го презема Макпетрол .. тоа ќе да е. Сеа ОК ќе им влезе и ќе им понуди по милион евра свакоме на АЈ и СЛ и ќе им покаже врата. Другите ќе останат со прст у уста... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ...редно е да го доживеат и тие тоа пријатно чувство Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Игрите почнаа ...

http://kapital.mk/okta-prekinuva-so-isporaka-na-nafta-za-makpetrol/
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пон Aвг 17 2015, 12:42

Прочитав сабајлево твит... еве го
Владата на #Ж го спаси Ван Хол од затварање, а "помага" на Макпетрол да се затвори...локал-патриотизам 
@6joco9
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пон Aвг 17 2015, 16:44

чучулига напиша:Прочитав сабајлево твит... еве го
Владата на #Ж го спаси Ван Хол од затварање, а "помага" на Макпетрол да се затвори...локал-патриотизам 
@6joco9
Макпетрол треба  да се донесе на просјачки стап и на берза за 1 мил. евра да се продаде на Пуцко Петрол,  тие се лопови и шверцери подобро аклиматизирани на модерните биснис пристапи.
Оилко да се казни со такви сочни казни за перење пари... да не му текне А да каже..., а на неговите турски финансиери да им заглави залакот белвица од тоа.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Пон Aвг 17 2015, 16:47

Читав за преносот на капитал од Макпетрол во Оилко во Фокус пред неколку години.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Пон Aвг 17 2015, 20:19

Оилко е школски пример на второстепена транзиција. Кога матно стекнатата сопственост се префрла во чиста лична сопственост...на волшебен начин и со помош на таинствени самовили и ангели...во нешто што е  само овдешен локлен патент наречен Командитно Друштво со акции Very Happy
 А многу е јасно што е Командитно Друштво илити KG  (Kommanditgesellschaft) што во принцип  значи  дека ist eine Personengesellscaft, in der sich zwei oder mehrere naturlishe oder jurusdiche Personen zusammengeschlossen haben, um unter einer gemeinsamen Firma ein Handelsgewerbe zu betreiben .....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 10:50

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Aвг 18 2015, 12:13

Бомо видели...сеуште е нејасно , но ќе се разбистри со хаосот кој ќе настане. Не сум сигурен дека "конкурентите" ќе имаат капацитети.
Од друга страна не ми е јасно блокирањето на сметките. Не верувам дека во тековното финансиско работење има нешто спорно како на пример утаениот данок и несоодветните ХТП и други услови кај Велија. Криминалот на АЈ,МЛ&Банда KG со акции не е џепарошки приземен, туку во раквици, пури, коњак и шампањ во некои прилики.
Тој не се решава со блокади на штета на иљадници вработени и стопати по толку муштерии Cool
Занимливи ќе бидат последиците за аеродромите и воздушниот сообраќај во подем, како и по  тв-телма, што може да излезе дека се основната причина за дешавката баш во екот на сезона...
Ако сеа се појават некои снабдевачи од сенка на LWSK и LWOH се ќе биде јасно Wink
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Aвг 18 2015, 14:38

Регулаторната комисија за енергетика очигледно е скуп на мајмуни , а регулаторите строго бирани бабуни. Одамна не сум чул покретеноидни изјави на таа инстанца од последните околу Макпетрол.
Кај ги наоѓа Грујо тие џукели не ми е јасно..., дефинитивно треба да го изанализира Ленин. А тој убаво рекол: нас до глава ќе ни дојдат мангупите од внатре.....и дооообро да размисли , ако воопшто уште може да мисли, со кого тоа се опкружил и кој го пупи за шут од кој ќе одлета на врв Шарпланина.....
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 14:45

чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete Вто Aвг 18 2015, 14:58

чучулига напиша:Хаоси... саде пресврти во филмов

Јавното обвинителство бара одблокирање на сметките на Макпетрол


хе...некој очогледно јадел бурек и тумачел како ми ќејф..:
"Од таа причина до Основниот суд Скопје 1 – Скопје беше доставен Предлог за обезбедување на имотот и за привремено запирање на извршување определени финансиски трансакции, кој предлог беше усвоен од судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, појаснуваат од Основното јавно обвинителство – Скопје."
..инаку и врапците знаат дека : запирање на извршување определени финансиски трансакции   не значи и блокирање на сметките и запирање на работењето на компаниите...
Чудно некое време , секоја будала да може свашта да зине и да кажува како треба... Shocked
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига Вто Aвг 18 2015, 15:07

Абе министре срамота е тукутака да се носат одлуки врз основа на то ти шо си вервал или не....

Ставрески за „Макпетрол“: Не очекувам посериозни економски реперкусии


Резил
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by ribar Чет Сеп 03 2015, 00:00

http://radiosarajevo.ba/novost/196033/zemlje-koje-su-na-rubu-bankrota-hrvatska-Makedonija-crna-gora

Се што допре ДПМНЕ му еба мајката ... И Белизе на ивица на банкро

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL Чет Сеп 03 2015, 00:03

znaci, ako setas po plostad, da polnis oci od spomenJAcite so gi postavile od VMRO-DPMNE, I uzivas u lepotite na mermerot I bronzata, I nekoj vmrovec te dopre- trk doma da vidis majkati...? Laughing Laughing Laughing
(ova, generalno, licno ne.)
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king Чет Сеп 03 2015, 01:10

Босна ја нема нигде на списокот ...или не ја рачунаат за држава?

... стварно се уште не ми е јасно ... у стање се да цел ден го поарчат барајки по нетот кој напишал нешто лошо за Македонија ... тоа е веќе озбилна манија ...


king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 16 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 28 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 28  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот