ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Колумни, интервјуа ...

+11
Зугра
Arhimed
Laba
VOL
Прч
ribar
чучулига
Centarec
кнез
king
YAS
15 posters

Страна 23 of 23 Previous  1 ... 13 ... 21, 22, 23

Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Aвг 31 2019, 09:00

VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king Саб Сеп 07 2019, 13:49


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11086
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Нед Ное 03 2019, 04:56

Конзулот Калоѓера: Ме замолија да ја подржам политиката на Северна Македонија, се заблагодарив и дадов оставка


Горан Калоѓера, долгогодишниот почесен конзул на Македонија во Хрватска денеска преку својот фејсбук-профил информираше дека побарал да биде ослободен од функцијата.


Во писмото од 1 ноември доставено до Министерството за надворешни работи на Република С.еверна Македонија преку амбасадата во Загреб Калоѓера пишува: „Со оглед дека десет години служев како почесен конзул, најпрво би сакал да се заблагодарам на МКД „Илинден“ на чија иницијатива бев избран. За време на овие десет години, имав одлични соработници со градот Ријека, округот Приморје – Горски Котар, Филозофскиот факултет во РиЈека и Универзитетот во РиЈека.


Би сакал да се заблагодарам и на соработката на моите колеги од македонските научни институции, со кои остваривме одлични резултати во последните десет години. Моето заминување од позицијата почесен конзул не значи дека престанува и мојот постојан интерес за Македонија, нејзината литература, јазик, култура, историја. На сите кои ми изразија поддршка, на моите македонски пријатели и на моите поранешни студенти – Големо благодарам“, напиша конзујлот Калоѓера на Фејсбук.


Вчера Калоѓера малку пподетално ја објасни оваа своја неочекувана одлука:


„Дали сегашната македонска влада сака да го отстрани професорот eмиритус Горан Калоѓера од функцијата почесен конзул во Република Хрватска?


Веќе долго време од сите страни слушам гласини дека сум неподобен за сегашните македонски власти и дека би биле најсреќни ако ме „испратат со почести“ во конзуларна пензија. Денес слушнав дека не сум побарал продолжување на конзулската легитимација, која веќе 5 месеци не важи, па тоа некој го причитал како неискажување интерес за продолжување на мојот статус почесен конзул на Македонија во Хрватска. Ок, ќе побарам продолжување на картата, позитивен одговор би значел дека останувам на позицијата конзул, негативен крај на мојата богата и пофална „конзуларна активност“. Што се однесува до мојот статус на конзул досега имав само трошоци. Една и пол година го плаќав изнајмениот простор во Ријека, веднаш до хотелот Бонавија. За време на мојата една и единствена средба со министерот Димковски (мислам дека точно го напишав името), бев замолен да ја поддржам политиката на Република Северна Македонија. Одговорот беше: г-дине, јас сум научник и за што било да е во спротивност со моето научно знаење, ќе бидам против тоа. Како макдонист не можам и нема да се согласам со низа политички решенија, кои немаат никаква основа во науката и само му штетат на македонскиот народ. Нема да плукам на моите 15 книги и на целиот мој македонски опус, за што добив голем број награди и признанија од претходните влади. Нема да се откажам. Останувам на моите верувања и спознавања и ќе ги бранам од напади од сите страни, без разлика од каде доаѓаат. Политиката не ме заинтригира, сепак, кога политиката ќе влезе во сите пори на науката, културата, јазикот и литературата, наметнувајќи насоки и одлуки кои се надвор од секоја памет, јас сум против со аргументите и здравиот разум на  моите 69 години живот. Јас сум почесен конзул на Република Македонија во Република Хрватска и за тоа дадов речиси 14 години од мојот живот. Јас нема да се одрекнам од моите принципи и натаму, сега веќе не како почесен конзул (зависи од одлуката на македонската влада), ќе продолжам да дејствувам, пишувам и зборувам во корист на народот кој ми е безгранично близок. Народ кој ми го даде своето пријателство на што чесно и достоинствено одговорив“, напиша Калоѓера.


Хрватска


02.11.19
http://www.dudinka.org/гордан-калоѓера/

Go ima kaj Milenko. 
Ama posto mi e tralalajka poarno cel tekst da go preneseme da ne iscezne nekade, kiznaj so ke mu tekne utre.
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Фед 08 2020, 10:18

razgoluvanje malce...

idemo redom:

http://www.dudinka.org/%d0%b2%d0%bc%d1%80%d0%be/


kolku i da se obiduvame ovde srcepatalno da influensirame, 
treba da se razlikuvaat bugaromanite koi se za bugaristan a ne za Makedonija i makedoncite koi tezneele za samostojna Makedonija.

najcesto, govnata koi se za bugaristanija, ja upotrebuvaat Srbija, srbistancite i slicni koga treba da poentiraat.
tie ne gledaat drug dusman  osven srbistancite.
i koga ne se, ako treba so stap i sabja ima da gi potsetuvaat makedoncite deka edinstveno zlo sto ni se slucilo se tokmu srbistancite.

kako da ne znaeme nie koi se.
No?
zabraneto e da da pomislis onaka kako sto ke ti naredat- "srbite se zliii, bugaristancite dobrii.." i taka mantra do kraj.
ako dignes glava protiv bugaristanskite zverstva, ovie zestoki propagatori i mongolski govna, cinat masakr kako vo Vatasa, zlostorstva kako vrz Mirce Acev, Straso Pindzur, ubistva kako vrz Gjorce Petrov.

e pa sea, da ne vi mine ovoj tekst kako alva, kje go rasturime na delovi i kje objavime nesto za nego... kolku da im pukne mocaloto na bugaristancite sto nikako ne mozat pod koza da ni se vovlecat... hehe...

vo pretposledniot pasus, se srekjava vakva recenica:


Найстрашен беше седмиот павилјон, а деветиот никој не го чуваше.

й ?  Laughing Laughing Laughing


aloo, stoko bugaristanska.
vo makedonskiot jazik ima И i Ј no nema vakva bukva
se obiduval nekoj da preprava i da poprava, da filuva i da vitoperi AMA NE USPEAL site tragi da gi sokrie.

izvin'te, ali koga VOL bode, bode do jaja  Twisted Evil 

a za da vi bide bolkata pogolema, 
posto sigurno ke neam bugaromanski counterpart vo diskusijava,
odma ke go postavam ( so sekako nekoj vekje i go pomislil) i , ke go odgovoram ( za da ve dozakopam i nad celo) istiti prasanje...

ne e greska.

zatoa sto vo tekstot, se upotrebuva bukvata „Ј“ 
najverojatno ova e BUGARISTANSKI tekst, koj nekoj go prilagoduval i zamaskiral za da izlgleda kako - makedonski.

ali Karma is Bic, jebo vas Vol. Wink

e sea , ako ima J,  ima i Ќ .
no , za bugaromongolive, koi nemaat bukva Ќ, koristat  Ч.
eve dokazi
nekade zamaskirale za da izgleda kako makedonski a nekade ne uspeale, pa Vol gi fati kako bugarki so smknati gakji napupeni.

istiot pretosleden pasus.


небаре целата династија Караџорџевич

opaa.. nema tatarskata azbuka Ѓ и Ќ ?? e nema , mamuvibam.

ne ste uspeale tuka, iako nesto ste zamskirale, i toa poluzamaskirano ve izdade, posto ovde ste uspeale da zamenite bukvi:

tret pasus, odozgore..

Јавен обвинител беше полковникот Милан Раичевиќ
a ovde, ima sega Ќ???  aagahahahha...bugaromongoli.... jadna vi majka.
i КараЃорѓевиЌ и РаичевиЌ ( Раиќевиќ??) se pisuvaat so ISTI gramaticki pravila i transkripcija . ama toa BUGAROMONGOLSKI PROPAGATOR ne moze da go znae, zatoa sto se gnasi od makedonskiot jazik.


zatoa . dragi bugaromani e tuka Vol.. da ve nabie na "rogot". 
zasega tolku, nemam namera da se zanimvavam zasto ne znael "autorot" na "tekstot" da upotrebi Њ,pa koristi НЈ

bugarolajnata nemaat  S , Њ, Љ, J, Ѓ, Ќ.

vo tekstot, kolku sto moze zamaskirale za da iglea srcepatelen na makedonski jazik, no tatar si e tatar, da pisuvaat na makedonski jazik za niv e kako vampir da fatil krst vo raka, 
pa kade mozele, go fatile krstot vo raka i se gorele,
i namesto nivnoto ДЖИП , se ponizile i napisale ЏИП.

gi poznavam mnogu dobro, i zatoa sea ke gi kleckame bez dve cerveni ali do nesvest.

vo poslednata recenica , ne uspeale da zamaskiraat, pa im se prom'knala bugaristanskoto


Често гледав низ продзирката 

a toa e uste edno fakjanje na krstot so raka na bugaristanskite vampiri, NAJMAKEDONSKATA BUKVA koja ja nemaat ni srbostancite ni bugaristancite , bukvata „Ѕ“ ! cheers 
 oni pisuvaat kako vo primerot pogore...дз


idioti ko idioti, najverojatno nekoj od ovie domasnive petokolonasi , "prevel" od blgarstanski ama na kvazi makedonski, za da pali raja ovde.
ima dosta, i ova e dovolno.


za kraj.


nastanite koi gi pisuva se vo kaj 1951 godina.
makedonskta azbuka e kodificirana 1945. 
so Ѕ, Љ, Ј, Ж, Џ, Ќ, Ѓ... 
vo tekstot se naveduva deka glavniot lik trebalo da odlezi 5 godini, znaci nekade do 1956 godina a mozebi i povekje. 
sto i da pisuval, memoari, finti sto i da e , sigurno ne se vo zatvorot tuku posle 1956. 
po slobodna procenka moze da kazam deka i posle '60 -ta, no toa mi e pretposavka a se dosega e dokazlivo.


e sea, knigata, najdolu vo potpisot veli deka e izdadena 1999 godina.


a be, da si lud i bezmozocen ke svatis nekolku raboti>
-deka vo zatvor sigurno ne pisuval esei, ami tucal kamenja i presipuval od suplo vo prazno, se znae kakvi bile togas kaznite.
- deka i vo najranoto vreme koga mozel da pocne da memorira na hartija postoela MAKEDONSKA azbuka, pismo, i nema sansi vo FNRJ, podocna SFRJ, nekoj da mu dozvolel da stanca na bugarski, pri postoecki makedonski jazik!, na krajot od kraistata, ako bil borc ilidnenec za Makedonija KE SE RADUVAL NA MAKEDONSKI JAZIK, a ne na bugaristanski da pisuva!
- ako pak ova pogore ne e taka, odnosno ako sepak pisuval na bugaristanski jazik, znaci , mozda na toj se skoluval pa toa pismo go znael, ostanuva sledniot za propagatorite zaeban fakt: knigata ako e izdadena vo 1999 godina , na KOJ JAZIK E IZDADENA??? citatot e od knigata? zosto e na "zamaskiran blgaristanski" togas? ako e kaj nas izdadena sigurno nemalo dovolno ulav izdavac da se glupira so vakvo pismo, da stanca...


BUSTED! lol!


ps:
fakt e deka surova bila postvoenata vlast. kon site. Blajburg, ceticite, balistite, avtonomistite , bugarashite.
i sekako, makedoncite koi ne zaboravale deka vo srpsko ne terale da "pojemo" za "kralja" i da se prezivame na ИЌ.
znaeme, koga i kako sme formirale drzava, a za cudno mi cudo, borbata za makedonska drzava zavrsi TOKMU PROTIV bugaromongolskite gnidi vo WW2.
srpskite kolonisti so teski maki sme gi vratile od kade dosle, vo najgolem del, po '45.  
 site sme nie makedonci i vmrovci od Ilindensko.
samo znaeme da gi prepoznaeme bugaromanite-od-Makedonija, koi sakaat da ja pripojat kon na-majka-im-Bugaristanija.
ima razlika.


a tebe , Milenko, gluperdo, nema so da ti poracam. Ebati glupiot.
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Пон Фед 17 2020, 07:13


Најчевска до Мизрахи: Глупа си од раѓање или си научила да бидеш глупаko o cemu dzukela o pravdi


prvo, ovaa gnojava pojava ne a TRI CISTI i ne moze da se kontrolira vo 
a/ omrazata
b/ slepiloto i manijakalnoto idolopoklonstvo
c/ zelbata da bide IN vo sekoja prilika 

da pojasnam


a/ neskriena i e omrazata kon "vmrovcite" .
ne daj boze nekoj koj nikogas ne bil vmrovec, da izrazi troska nacionalno custvo, vednas napagja vo histerija i ocrnuva.
vo se gleda Gruevizam, sekade se penjavi da objasni kolku bile losi vmrovcite i nivnata ideja.
Za nea NE POSTOI nacionalno custvo, toa e grev, eres. postoi samo partiska zakrila , debelo crevo kade se nacukani site tie paraziti kade im e toplo, bezbedno, kade imaat zastita , funkcii, paricki.

No MAKEDONSKO nacionalno custvo, ne.
taa i Koco Racin ke go raspne, zaradi makedonski ideali!
ke mu plukne vo lice na slikata od Cento zaradi makedonskoto custvo!
  vo se ke ocrni "gruevizam"sposobna e da go nabedi duri i Panko Brasnarov i Goce Delcev, i Orce Nikolov za - Gruevizam!

b/ samo poglednete ja na debati...
zapocnuva so penjavenje, ligavenje, nekakvi evropski vrednosti, za po 5-10 minuti revnosno i manijacki se raznebiti samata sebesi i da go pokaze pravoto lice.
taa NEMA POJMA sto se socijaldemokratski vrednosti, no naviknata na crvena borzuaija, i na luksuzite sto i gi pruzale, kako i ostanatite od nejzinata bransa, slepo se treska od zemja so zapenjavena usta i zacrveneti okokoreni oci za SDS.
SDS utre da zakaci svastika, taa kako patoloski slucaj, ke ja slavi svastikata. 
ete, za zal, toa e profilot na ZAKORAVEN i besmislen idolopoklonik na bolni ideologii.
 
c/ovaa "profesorka" vo komunisticko, od dzam grebela da recitira stihotvorbi za drugarot Lazo, Tempo i razbira se, Tito.
taka i uspeala vo nejziniot pateticen zivot. so Poltronstvo. 
se pamti odosenje vo ucilisni i studentski dani, kako revnosen marksist.
A sega e REVNOSNA BUGAROMANSKA FASISTICKA GNIDA.
PREDAVNIK .
zatoa sto ...toa e IN.!


https://www.magazin.mk/%d0%bd%d0%b0%d1%98%d1%87%d0%b5%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b4%d0%be-%d0%bc%d0%b8%d0%b7%d1%80%d0%b0%d1%85%d0%b8-%d0%b3%d0%bb%d1%83%d0%bf%d0%b0-%d1%81%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d1%80%d0%b0%d1%93%d0%b0%d1%9a/

istoto, im go velea, srpskite zandarmi i vlasti na Makedonskite intelektualci koga sporea za makedonskiot identitet pomegju dvete svetski vojni!

istoto im go velea bugaromanskite fasisti na makedonskite patrioti koga gi zatvaraa i ubivaa vo vtorata svetska vojna.

istoto im go velea grckite monarhofasisti na makedonskite revoucioneri vo Egejska Makedonija a i pred toa.

Istoto im go velat i SDSovcjive perjanici na Makedoncite...VO Makedonija.

DOSTA e.
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Вто Мар 24 2020, 05:41

VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Вто Апр 28 2020, 19:05

Uups.. al se napalil ovoj na Bobe nas, na Ratka libeto brucos  tetovski...

https://www.burevesnik.news/index.php/ekskluzivno/381-bobo-sredovechniot-vunderkind

Shocked
Aman be?
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete Сре Апр 29 2020, 20:14

VOL напиша:Uups.. al se napalil ovoj na Bobe nas, na Ratka libeto brucos  tetovski...

https://www.burevesnik.news/index.php/ekskluzivno/381-bobo-sredovechniot-vunderkind

Shocked
Aman be?
Диплома на сите тие факултети е одамна гузиц-папир, а магистрите и докторите шрајбен доктори и магистри. Така да нема веза  .Кога ќе се земе во обзир со кого е оженет ...треба да му се прости. Тоа е само по себе доволна казна... Smile
concrete
concrete

Posts : 7028
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Мај 02 2020, 01:57

mu puknal, mu puknal.... HIMENOT mozda mu puknal, ili ljumferot.

https://infomax.mk/wp/%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d1%81%d0%be-%d0%bc%d1%83-%d0%bf%d1%83kha-%d1%84%d0%b8%d0%bb%d0%bc%d0%be%d1%82-ka%d0%ba%d0%be-%d0%b4%d0%b0-%d1%98%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%b1%d1%80%d0%b8/НА МАКСО МУ „ПУKHA ФИЛМОТ“: Kaко да ја избришам Вергината од мојата чојана униформа, мојата земја е Македонија, мојата нација Македонска

1. ti pukna  ljumferot, a? prvo, izguben po vreme , prostor i POLITIKA, nema tvoja "vergina" ama ti toa ne mozes ni da go razberes, tuku u emotiven zanos TRESKAS paranoicno, ocigledno pogoden od odjebot na tvoite...
KUTLES, a ne Vergina, Mini.. (  a ne Makso.. Mini..)

2. Preispitaj se dali tvojata zemja e Makedonija. da ne e slucajno Severna Makedonija? aj proveri pak pred da pravis vakvi vratolomni prevrtuvanja. ke ti se slosi od olku trkalanje po edinica vreme ( za kratko vreme, inace...)

3. Preispitaj se okou tvojata nacija Makedonska. Nekako ne ti ide nisto u prilog, nitu aktivnoto ti ucestvo na politikite za negiranje na nacijata po koja sega vies i kukas, nitu politickite potezi i aktivnosti, nitu... 
bljahh.... de ja vu, vo slucai kako tebe.. vekje e dosadno da se komentira.
ama , kolku za potsetuvanje neli

4. da TI posakame pobrzo ozdravuvanje, se razbira.
nacionalno, pred se.

za nego , osvesteniot i za takvi slicni ko nego, so najverojatno kje duvaat i na kocka mraz a ne pak na jogurt, od so se dzisnaa , poseben pozdrav so pesMata
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Мај 02 2020, 02:23

ps: na ona pogore napisano..

ako MINI ( noviot nadimak na toj nekoj si "Makso" kao Maksimalno, golemo, ama obratno, Mini, malo , malodusno,Minimalno..)
ako e tolku pogoden od toa sto nekoj mu go "dirnal znameto od :Vergina: od negovata mu cojana uniforma koga sluzel vojska" togas
osven so citame za negoviot jad i cemer izrazen preku luta reakcija od koja najverojatno kje ja osetat utrinskite vrapci na nekoja zica i ke se pocesaat so levo nodze od vrapcji bolvi ..

...togas naverojatno ke docekame Mini, da izripa od gorata kade e odmetnat i formiral gorsko nacalstvo a on kao odmetnik buntovnik -bez -pricina so flizura ko Dzems Din i u unidorma na H.T. Karpos, 
ke doleta pravo na plostadot u sred Palanka s brusilica u ruki, kao na vremeto H.T Karpos- so mitraljez, alo ovoj so brusilica..

..i ke go odbrusi plostadot- pak ke nacrta ona sto kletite dusmani mu go ozdele- sonceto od Vergina ( Kutles!) od cojanata uniforma , koga bil guster u nekoja kasarna.....

i ima taa Kriva Palanka so e kriva so mu go odbrusila sonceto od Vergina ( Kutles, Mini, KUTLES!) da ja ispravi i ima da ja izbrusi taka fino brusilnicko mitraljeski, pa da bide Prava Palanka.

 e ne. 
ke se zabeava nekoj so ozlojedjeniov ni Mini (ex. Makso)

dosta mu bese ponizavanje!

prvo  5G zracenjeto go natera da se natrti na kolena kaj Stracin kade sto bugaristanski general so buljuk vojska em u uniformi od vtora svetska oddavaa pocit a Makso ( sega Mini) zaradi toa zracenjata,
 malce pomuten u glava, kleknat pred bugaristanskiot vojnik so puska na ramo, pod bugaristansko zname... kleci li kleci, oddava i on pocit...

za spomenikot odma do nastanot kade bea ispisani iminjata na makedoncite ubieni od tokmu taa vojska na koja Makso ( sega Mini) kolenicese  najverojatno razmisluvale drug pat da ostaat nekoe suvo cvekje ili da oddadat pocit kon spomen plocata.... u nekoja temnica koga nikoj nema da gi vidi ,  so  toa sto nema da se izmocaat na plocata tuku ke mocaat dva metra podaleku..

nejse...

ama sega vekje go zamisluvame stegnat u lateks odelo, od glava do peti, ko supermen, superjunak ,X-men ( specijalnoost- Hilt- brusilic men) so super oruzje brusilica na baterii kako ke skokne u sred Palanka da go vrati sonceto od Vergina ( Kutles!)  koe 5G mrezata mu go odzede od negovata cojena uniforma ....


Во Крива Паланка со брусилици се брише сонцето од Кутлеш сред полициски час (ВИДЕО
[size=41]
https://netpress.com.mk/vo-kriva-palanka-so-brusilici-se-brishe-sonceto-od-kutlesh-sred-policiski-chas-video/[/size]
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king Саб Мај 02 2020, 15:00

VOL напиша:

Во Крива Паланка со брусилици се брише сонцето од Кутлеш сред полициски час (ВИДЕО
[size=41]
https://netpress.com.mk/vo-kriva-palanka-so-brusilici-se-brishe-sonceto-od-kutlesh-sred-policiski-chas-video/[/size]

Што се чудиш само за рушење, кршење, уништување и распродажби на се и сешто ги бива ... да не случајно знаат да нешто направат....

... а ова со брусилиците, жива срамота, ко лопови во полициски час...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11086
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Вто Мај 19 2020, 20:33

Borjan TRTKIca  vs Goran Monirovski, na nekakva Telma na nekalva debata u momenat...
Top Tema, 19.05.2020..

Dobro be, ovoj TRTKICA sVarno e za zalenje...? 
Ovoj "zaspij ako ne mozes" voditeljov go rasturi " ko zvecka" , a be izgubeni se ko VU-HANski  šišmiši posle prskanje so pesticidni insekticidi... Laughing Laughing Laughing
Lele more banjati banjatiii... a be za greota...????
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Чет Мај 28 2020, 07:03

Ova so zokica dzigerica flizur ivanov ispagja ko
" nemoj bate  , ne me brani, utepaa me"

https://youtu.be/2ypsght3Uy4

Treba da svati deka ,koga se konfrontira so nekogo u debata, ne moze da nastapuva povekje so dobro poznatiot stil " najcevska-ordanovski-ivanov- jovanovski- comovski"  da pocnat so generaliziranje na nestata i so " kao" kritika kon site u blaga nekoja forma, so blag pogled kon "posvetla EU idnina"  ,  i da glumi "vuk i jagnjeću kožu" pa kao nikoj ne primetue a on kao superintreligenten uspesno si gi zatskriva tragite i podvaluva svoi tezi kao izvanredno tacni i edinstveni.

Od nebo se gledaat i vekje na lugjeto im e skurceno od vakvi izvetveni, liti i vekje videni i procitani nastapi.

E sega , istite nastapi istiot stil go imaat  sekogas, a odamna - ne im pali.

Da se penjavis protiv faktite koi CELA Makedonija gi gleda i svakja bez dopopnitelno objasnuvanje kako nem film, znaci deka nemas dopir so realnosta, ili si nesto podmesten vo umot ili revnosno so penja na usta  pokazuvas CIJ si i KOGO branis..
VOL
VOL

Posts : 17136
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king Чет Мај 28 2020, 12:25

Остај бе, се фатиле ко слеп за стап.... „изборниот процес е замрзнат и мора да се продолжи таму каде е застанат“... тоа па тоа...
... а што ако од коронава имавме некој починат а е на листа за пратеници, што тогаш, ќе се гласаше со непотполни листи?????
...или во таков случај... отом потом.... ќе смислуваа нови вратоломии... упм. ненормални у ненормална ситуација право толкуваат....
...ниедна бе теза вода не им држи...
... неќат класична кампања, фејсбук кампања би терале???? ... ко да сите се и висат на фејсбук, а таа фејсбук кампања ќе се сведе на блокирање акаунти и објави...

п.с. ја пред некој ден глеам онаа шекерната на телевизија... на почетокот кажува дека нема да коментира за вмро што прави и што треба да праи, потоа новинарката поставуе прашања а таа пак  за времето т.е. вмро, ...они те ова те она требало, од уста не ги извади... си ја изрецитира песничката... ме боли таквото што праи вмро, опозиција се и може само да џавкаат, ништо не зависи од нив не се власт...  одлуките и владеењето на сдс власта директно се одразуваа на нашите животи последниве години... а како владееја, што ветува што правеа и што не/направија , непотизам, протекционизам, тотална партизација, само на нивни делеа и шаком и капом, од афера у афера улетуваа,  појма неам што очекуваат од изборите....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11086
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king Пон Јун 08 2020, 21:28

Суетниот распалил....

https://plusinfo.mk/enefot-makedoni-a/

... само кај му беа ушите и очите до пред година две... тогаш хвалоспевови им пишуваше...
..и не само тој ...и дузина други... „освестени“ или „запостевени“ и заборавени во „наградувањето“ за заслугите од минатиот труд...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 11086
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Spray Саб Aвг 01 2020, 06:53

Митко Јанчев е интересна фигура во политиката.
Јавно изјавува дека и тој е претендент за превземање на ВМРО ДПМНЕ, помеѓу останатите.
Ова му доаѓа како во приказните, секој себеси се гледа како зет, само што во приказните потенцијалните зетовци треба да завршат некоја задача за да се докажат дека се кадарни за раката на царската ќерка, да отепаат неккј змеј, џин или вештерка, а овие поранешниве вмровци изгледа им е доволно што ќе се погледнат во огледало да си речат "..па ми личи.." и да слушнат глас на подршка од дома " ..што не пробаш и ти, сине, умен на мајка?.. и се сметаат за кадарни од раѓање без да ја прашаат потенцијалната невеста.

Како да им е битна царската титула што ќе ја стекнат во бракот отколку мислењето на невестата. Таа нели, не е битна. Важно е да се биде препознаен како царски зет.
Бизнис си е бизнис. Па макар и со кисела вода, кожувчанка.

До овде е како во бајките..
Но овде, веќе паѓа шминката на Митко Јанчев. Далин од предолгото чекање гладен и жеден за да превземел власт во партијата па му се растече конечно, или пак сега, го начекал моментот па набрзина се нашминкал но невешто, па му се гледа вистинското лице , ќе пресуди јавноста.

"...Фокус: Вас ве нарече индиректно, потрошен кадар, зарем не мислите дека е тоа потценувачки, ако се знае дека сте вие еден од најдобрите градоначалници во државата?

Јанчев: Ви реков и погоре. Јас водам квалитетен и прогресивен град, граѓаните знаат да препознаат добри политики. Неговото потценување е потврда за неговата неспособност како лидер на најмоќната опозициска партија во Северна Македонија...."

Еден детал го издава.
Тој користи термин "Северна Македонија".
Партијата каде сакан ни повеќе би помалку да стане претседател е свесна дека името е сменето но не користи северна. Митко покажува дека нема идеологија и дека тоа не ми значи. Она што најмногу ги боли македонците Митко не го тангира. Ама сака токму таму да директорува?
Никој не ги тера луѓето и во тоалет кога одат да си повторуваат северна, за да им влезе во потсвеста.
Никој нема да го суди Јанчев ако каже Македонија, не мора ни Република. Со ова Јанчев укажува на курсот кој тој со Мијалков, Тодоров, Рангелова и останатите претендентинза царски зетови, дворски дами и дворски шутови, сакаат да ја разводнат идеологијата на партијата за да биде на линија со Заев- Вицето бизнис интересите а клучен збор е токму северна. И тоа да се кажува толку често и гласно за да се покаже дека софтверот со кој се програмирани работи а тие се верни на тој што ги програмирал.

https://republika.mk/vesti/Makedonija/intervju-so-mitko-janchev-go-prezemam-vmro-dpmne/
Spray
Spray

Posts : 236
Join date : 2016-01-12

concrete likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 23 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 23 of 23 Previous  1 ... 13 ... 21, 22, 23

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот