ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Колумни, интервјуа ...

+11
Зугра
Arhimed
Laba
VOL
Прч
ribar
чучулига
Centarec
кнез
king
YAS
15 posters

Страна 21 of 23 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Next

Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Пет Мар 23 2018, 23:38

vlaska rabota.
nacekale pa zinale ,. i so gazovite.
ama ke im sekne.nabrzo.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 08:10

my predlagam, na Apasiev i negovite "soborci" koi ne useaja da se doberat do fotelja kako ona kopileno Pufle Bogoevski
da prezalat edna plata i da kupat 10 kola kurtoni i dve kila boja - vo konzerva, da napolnat toa kurtonite, i prvo samite megju sebe da se oprobaat, kako Palevski sto go ofarba onoj stvoron gerovski sred Skopje..

a potoa da "krenat" vo "juris" protiv okupaciskiot rezim koj ja rasprodava drzavata.
znaci, kurtonite vo race i na revolucija. Sarena.

ama posarena da vi bide od prethodnata.
na sto lici ova, site ste sarale vo sarenata, ama ko igrana so stolicine,
deset decinja a devet stolici, i vo krug trckaat igraat , se ceka na signal, ....ringe ringe raja doso cika paja... i na "cuc" site kon stolicite devet a decinja deset. edno ke ostane da stoiiii.. e pa Apasiev , ti si toa bez stolce Smile

ajd sega pak revolucioniraj.


nejse, zabeancija na strana.


Професорот Димитар Апасиев уште еднаш ја разобличи уставноста на Законот за двојазичност. Во вечерашната емисија Само Вистина на Канал 5 со факти Апасиев повеќе пати прикажа во кои аспекти Законот ги надминува рамките на уставот. Тој истакна дека сферите во кои се користи албанскиот јазик се дефинирани со Уставот и не смее да се дозволи да се ништи Уставот.
-Уставот дефинира во кои сфери треба да биде употребен албанскиот јазик. Албанскиот јазик се употребува во органи на државната власт. Пожарникарите државна власт ли се? Здравството државна власт ли е? Поштенските марки државна власт ли се? Уплатниците, фискалните сметки тоа не е државна власт. Власт е се знае Собрание носител на централната власт. Законот ги надминува уставните граници кои ги дава уставотворецот во Амандманот 5. Тоа се пет сфери. Не може вие сега да го ништите уставот. Има уставно дефинирани основи, вели Апасиев.
https://republika.mk/897855


mislam, da bide jasno: ne Apasiev, tuku vakvi "VOLOVI" odamna gi razoblicija ovie rpedavnicki govna, SEMKATA DA IM SE SOTRE banjata.

ama togas Apasievci "rusea rezim" so kurtoni vo boja,
sega im prorabote svesta.
i ne samo nemu.


samo se prasuvam, dali si "frlaat zad sebe" za da si najdat pred sebe, koga ovie kopilinja ke bidat smeneti od vlast?

ili pak pred vreme ja fakjaat "pravata strana" distancitajki se od "dolgata raka na..."?



kako i da e.

profesorot Apasiev e vo pravo.



ama, sto fajde od toa?



ps: patem, imase zolta i rozeva fleka na pantolonite, ne mu se izmile sigurno od bojata.....se fatila pa ostanala.. Wink
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by кнез Саб Мар 24 2018, 08:46

Во Македонија секој кој е јавна политичка личност има големи шанси да работи за евроатланските служби.
Почнувајќи од Миленко и Мирка па се до овој млад мајмун,сите тие се најверојатно врбувани од американскиот режисер и им,се само доделени улогите кои треба да ги играат во преставата"Распаѓање на македонската држава и уништување на македонскиот народ".

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 08:49

..a sto pravime koga jagninjata ke stivnat....
Laughing Twisted Evil Twisted Evil
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by кнез Саб Мар 24 2018, 09:06

Кога јагнињата ќе стивнат можат да се случат две работи.
Македонија и македонскиот народ да бидат изедени или да се појави македонскиот народен Дух,кој секој народ го поседува па сум сигурен дека и ние го поседуваме.
Е тогаш ќе почнат деновите на глоговите колци.
Ех да ми е да ги дочекам тие денови......

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 09:44

nikogas makedonskiot narod ne bile izedeni.

nitu bilo nitu e se sluci.
nema pesna vo koja ne se kolnat predavnicite vo nasata istorija.
nema predavnik koj ne e "opean".
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete Саб Мар 24 2018, 10:46

..дај бе побрзајте , зошто се глогов колец тешко најдува... Cool
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 10:51

Tivka voda breg roni .
Ni od nas pocnala Makedonija ni so nas zavrsuva.
Sekoj koj misli deka makedobskiot narod mu e izmislen da m bide zabava dodeka mu trae zivotniot vek, pa pred da si umre, moze da isklyci, da izbrise, da restira, ze sto postoelo, ili da ja izvadi videokasetata koja imalo snimano makedonizam, se zaebal.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete Саб Мар 24 2018, 12:20

VOL напиша:Tivka voda breg roni .
Ni od nas pocnala Makedonija ni so nas zavrsuva.
Sekoj koj misli deka makedobskiot narod mu e izmislen da m bide zabava dodeka mu trae zivotniot vek, pa pred da si umre, moze da isklyci, da izbrise, da restira, ze sto postoelo, ili da ja izvadi videokasetata koja imalo snimano makedonizam, se zaebal.
..јасно бе, ама  мртов коа си  кур те боли.Проблемот е каков свет останува за децата. А како гледам какви се пројдени низ америчка варикина па измиени, нив па ги боли патка.... Wink
А бе човече генерациите од 44 навака се за на кур.., не се туку занесуј. Од готово вересија напраивме , какви сме глупи и у  г'з праени.. Evil or Very Mad
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 14:32

Ne mislev na tebe tuku na lagodnive deca na soc-realistickite podopasesti strukturi. Koi se sega na vlast.
Nivnite a-la-Glistoslav Grcev sponzori mislat deka tie ja zapalile Makedonija, da im bide zanimalna, i sega, koga vekje ja izvetvija, sakaat i da ja ugasat ko neonska reklama. 
Ne smetam deka sme za nikade.
Imam i verba i nade vo narodot.
Zatoa sto ne go posmatram kako Waldorf &Statler od muppets od terasa.
Drug narod -nemam, niti pak stolce za posmatranje odstrana.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Прч Саб Апр 21 2018, 15:57

Малку четиво за разонода: Ништо не е заборавено, Орданоски!
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete Саб Апр 21 2018, 20:50

Прч напиша:Малку четиво за разонода: Ништо не е заборавено, Орданоски!
Колумни, интервјуа ... - Page 21 Thumbs11
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Пон Апр 23 2018, 21:43

au!
neko medzu nama nije nas? Twisted Evil Twisted Evil Laughing Laughing Laughing
Eftov bode vo cenar, mora da se priznae
\


pa dobro bre ,majkumu, sto e ovaa zbirstina podivena  kaj nas togas?
nitu Skenderbeg bil siptar, nitu onaa nene tereza...

tikvi bez koren.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Вто Jул 17 2018, 23:48

a be padavicar eden glup:
 ne izmisluvaj topla voda i ne izigravaj pameten, 
i na zenati mozda i baraat sekoj den ali do nejze e dali ke dade ili ne 
odnosno dali ti ke i kazes, zeno, od denes na site da im davas.
ebati logikata 
see magla i se gubi samiot vo sopstvenata magla..


[size=41]Пендаровски во „Само Вистина“: Грција побара „ерга омнес“ како последица на антиквизацијата на претходната власт[/size]
[size=41]https://plusinfo.mk/%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98/[/size]


grcija moze da bara sto saka, a erga omnes bara uste od samiot pocetok
ako ne si znael, a bi trebalo da si nekoj dokvakan posto se kandititase za precednik..(  Surprised Evil or Very Mad )
ama bas tvoite zajacki glodarski kopilnja predavnicki erga-onaniziraa se' i sesto i nema toa blage veze so antikvizacijata, zatoa sto e uste od 1991..
antikvizacijata gi pizdese ama i zaplasuvase posto najgolem del od tie spomenici  im se kleti dusmani ( Filip, negovata vojska..) t.e okupatiri na grcite, a ne ukradeni heroi Wink

plitok Pendarovski, srekja go nema nigde vo politikava ...
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete Сре Jул 18 2018, 10:58

VOL напиша:a be padavicar eden glup:
 ne izmisluvaj topla voda i ne izigravaj pameten, 
i na zenati mozda i baraat sekoj den ali do nejze e dali ke dade ili ne 
odnosno dali ti ke i kazes, zeno, od denes na site da im davas.
ebati logikata 
see magla i se gubi samiot vo sopstvenata magla..


[size=41]Пендаровски во „Само Вистина“: Грција побара „ерга омнес“ како последица на антиквизацијата на претходната власт[/size]
[size=41]https://plusinfo.mk/%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98/[/size]


grcija moze da bara sto saka, a erga omnes bara uste od samiot pocetok
ako ne si znael, a bi trebalo da si nekoj dokvakan posto se kandititase za precednik..(  Surprised Evil or Very Mad )
ama bas tvoite zajacki glodarski kopilnja predavnicki erga-onaniziraa se' i sesto i nema toa blage veze so antikvizacijata, zatoa sto e uste od 1991..
antikvizacijata gi pizdese ama i zaplasuvase posto najgolem del od tie spomenici  im se kleti dusmani ( Filip, negovata vojska..) t.e okupatiri na grcite, a ne ukradeni heroi Wink

plitok Pendarovski, srekja go nema nigde vo politikava ...
Пендаровски е проверена џукела, такви само у кафилерија ,што скоро и ќе го биде...
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Spray Пон Jул 30 2018, 06:37


„..Агатангел: Целиот чесен македонски народ никогаш нема да прифати промена на древното име на нашата татковина...“
https://republika.mk/944065
-

Дали е ова кадидат за следниот врховен лидер на МПЦ?
Spray
Spray

Posts : 233
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Нед Aвг 19 2018, 07:24

Zdruzenieto na novinari na Makedonija 
Mu go zacuka ( po kojznae lpj pat mu go zacukuvaat..) na 
Ovoj govorna  i mentalna maana od covek (covek?!)
https://ako.mk/селмани-героски-се-приклучи-кон-кампа/

Sranko Gerovski javno se posra koga izleze na "megdan" so Palevski a ovoj mu isturi kofa boja .
Se' drugo od bugaromongolot Sranjko Gerovski e magareski prdez, i toj negoviot  Pljukinfo , i toj nekakov  si
Rezimski pecat...
Od petni zili ocajnicki ko hiena grebe i cvili za da im pominat perdavstvata.
Ko da im e posledno, na zivot ili smrt.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Чет Сеп 13 2018, 03:18

ne mozam da go svatam admiral-marsalot stojanCence ...
ne mozam.
ovoj ne znae kaj odi. ne znae sto saka.
on bil za prekin na pregovori( mora da se pokaze kako fraer neli?) ali sega stvarno ubeduva deka trebalo da se glasa za.

mislam deka mu e vreme da iscezne, daaaleku-daleku, da smeni lik, ime i prezime, profesija, i da se vezba pikanje na glava vo pesok...

so mu e na ovoj covek, dali voopsto imal obraz, sovest, moral...?
se prodade vo ekstremi, od non stop izjavi deka rebra i krv daval do - podanicko prodavanje na se; makedonsko.

ako bil "borec" ke se borel do kraj, neli?
ama izgleda bil- za prodavanje . ko kriva krastavica na tezga.
tezgaros.

ne treba da go vleckaat po televizii. greota e.
ne znae sto zbori, ne znae sto DA zbori.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Сеп 15 2018, 01:23

ne go poznavam,ne mozam da go procenam ili da go cenam A.Nikolovski. ne e ni biten. 
ocekuvam lugje na visoki pozicii da drzat i visoko nivo na debata.

ovaa e POLUDENA skroz.
nema trpenie, slicna dzukela e kako onoj Mancevski, i dobar del lajaci od sds- bega od tema, se ubacuva ko dezuren lajac koga zbori drugiot...
ovaa NE E pri sebe, ili e na nekoja DROGA, ili navistina sive ovie godini e dobro cuvana mentalna distorzija , podaleku od ocite na javnosta, da ne se primeti deka ovoj "biser sdsOVCJI", deka e vo sustina psihopat, ali "zbog radi poradi"  komunjar-aristokratska sina krv, mora da se odrzuva vestacki u visoki pozicii.... bez razlika sto NE BI POMINALA psihotest za bilo koe vrabotuvanje....?

VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king Саб Сеп 15 2018, 13:56

Зар губиш време на неа?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10882
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete Пет Сеп 21 2018, 09:12

king напиша:Зар губиш време на неа?
...се надевам дека ќе доживеам да присуствувам на преставата :"Оскубаната кокошка" каде дотичната ќе ја глуми главната улога на фењер обесен на висока бандера.... Cool


Колумни, интервјуа ... - Page 21 Kva10
concrete
concrete

Posts : 7024
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Саб Сеп 22 2018, 09:17

Погледнете колку западни претставници дојдоа во Македонија буквално овој месец. Дојдоа лидерите на многу европски држави, лидери од САД. Сите тие не се срамат со своите јавни изјави во Скопје да повикуваат да се гласа на референдумот за поддршка на договорот од Преспа и за новото име на Република Македонија. Ако тоа не е мешање, јас не знам што е мешање, изјави Лавров, додавајќи дека Русија не кажала ништо по прашањето на референдумот што би можело да се протолкува како мешање
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Сре Сеп 26 2018, 05:40

hihihi
mu go zacuka uste od start, se' posle ponatamu u bese ocaen obid da iskaze nekoj stav, ama dzabe veze..
https://republika.mk/963537
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Сре Сеп 26 2018, 21:37

ebago, ne vo edna  tuku iljada i edna debata , kolumna, izjava idn banjative zajcki glodari se obiduvaat da ja protnat tezata deka
"pa vo Jugoslavija bevme makedonci-od -Jugoslavija" demek,
makedonci / gragjani na SFRJ

ne znam dali to e vrv na intelektualniot napor na najinteligentniot vo zajackiot tabor, da relatiiziraat "makedonec / gragjanin na Republika ( onaka kako sto posakuvaat- eve im qurac) Makedonija"

ama Makedonija NE E FEDEREACIJA , sostavena od ramnorpavni clenki si pravo na samoopredeluvanje,  spored posledniot Ustav na SFRJ od 1974 koj bese na sila do samiot raspad.
a i pred toa.

znaci do tolku se glupi sto mislam deka navistina se birani od strancive so - psiholozi i psihijatri, pred da gi obberat za ovaa scena , film.

nastrana sto kopilinjava sakaat da ja BOSNIZIRAAT Makedonija, i da napravat nekoja nova KON-federacija za da im olesnat na siptarive da vristat za samoopredeluvanje a da im ovozmozat na bugarokopilinjava da stavat raka na ona so ke ostane na istok od Vardar... samo sto tuka mislam deka i juznociganive ke imaat apetiti.

okje, okje , malo morgen. koplinja, SEMKATA da vi se sotre predavnicka.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL Сре Сеп 26 2018, 21:55

SE E KAZANO.

aahahah..
koga banjatava DOKTORKA NA NAUKI PRIZNAVA deka 
banjative kopilinja PLUKAAT po ASNOM , se e jasno


interesno e sto ovaa e nepodgovena, ne znae sto tropa, pa zema nekoi listovi od Apasiev, da cita, da uci nesto za da debatira ...
(21:25)

pa pak nesto cita ( 23:10,15...)

a kulminacijata za ASNOM e na 29:30 
kokovcevo se spletka, zdrka,  i  izgubi pa odokolu i prizna.
VOL
VOL

Posts : 16993
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 21 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 23 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот