ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Страна 3 of 19 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Next

Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Сре Дек 17 2014, 00:33

И... кој ве тантели..

не прашвајте ако не одговарате.
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Сре Дек 17 2014, 00:40

чучулига напиша:И... кој ве тантели..

Зошто така....
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Сре Дек 17 2014, 00:43

не сте вредни тантелење...

знајш бе другар како се изработува тантела?
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Сре Дек 17 2014, 00:46

Јок ...
..ај подели го знаењето ... Very Happy

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Сре Дек 17 2014, 00:50

Цк.

Освен ако не се заречиш дека би тантелел.
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Сре Дек 17 2014, 00:55

Освен ако не се заречиш дека би тантелел.А хаааааа ха ... ме местиш ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Сре Дек 17 2014, 00:55

Поштено и отворено.
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Пон Дек 22 2014, 01:19


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Пон Дек 22 2014, 09:20

Да...

ме потсети на ова од пред некој ден

http://libertas.mk/видео-ужас-во-штипската-физикална-тер/

кај шо чоекот има легитимно прашање дека кога веќе водата која извира е 60+ степени  зошто се радијаторите ладни.
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Пон Дек 22 2014, 10:02

чучулига напиша:Да...

ме потсети на ова од пред некој ден

http://libertas.mk/видео-ужас-во-штипската-физикална-тер/

кај шо чоекот има легитимно прашање дека кога веќе водата која извира е 60+ степени  зошто се радијаторите ладни.
...ова е типичен пример на кој се потврдуваат неколку теории за македонската глупоќа...
..првата е мотото , идеата водилка.., северницата на Македонското небо: да му умре на комшијата козата..., втората..: јас не сум надлежен, кур ме боли.., третата :  ако не е мое тогаш е алајбегово, четврта : ако може џабе.. петтото: штом те изберат у власт стануеш марсовец....  итн.итн. сигурно секој може да додаде по 10 вакви... Smile  Тоа сигурно знаеме... Wink
Пред некоја година имав некоја нарачка во она фабриката која правеше стаклопластични цевки ( италијани) за регионалниот водоводот...и како дојдов сабајлето дознав дека ќе треба да чекам до поручекта. Одма си испланирав ручек каде и како и што , но остана дупка од 3-4 саати. Ми требаше пола да дознаам телефон од бањата. Ми се јави некој машки глас...
Прашуам:  добар ден  , тра лалала..па ..има ли таму кај вас некои џакузи би сакал да дојдам едно саат-саат ипол да лежам у млака минерална вода..да се накиснам, одморам , опуштам.  Смеењето од таа страна беше антологиско , мислам дека се валкаа по патос... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Инаки чучулига не е наједноставно топлата вода од бањата да се користи за греење, ако знаеш како е супер , ако незнаеш ќе направиш само голем трошок..... Cool
Но ние сме глуп народ , не само за бањи , туку за се. Еве нај дестилатот , екстрактот од нас, наречен влада , па  универзитетски професори итн. тоа и емпириски го потврдува...
concrete
concrete

Posts : 7021
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Пон Дек 22 2014, 10:18

Не ни мислам дека е едноставно то да се изведи. 

Глупо е шо не се изведува.

Туку.... замисли ( за одењето на бања) ти речеја дојдете господине, бујрум.... ти одиш расположен за опуштање и го гледаш она шо е прикажано на сликите...

бррррр.
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Пон Дек 22 2014, 13:44

Додека овој народ си мисли дека бањите се само за болни и пензионери така .... брррррр ...ќе биде ...

Само малку посеверно ..во Хрватска ... сликата е поинаква ... се живо и диво оди во нивните „топлици“ ...
..на викенд, на попладне ... и то ..

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Пон Дек 22 2014, 13:49

И во Словенија...

види на интернет колку место за резервација нема таму.

Мене ме интересира Катланово спа како е?
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Пон Дек 22 2014, 13:52

Не лошо ...да се напраи руска сауна ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Пон Дек 22 2014, 13:53

Со мавење со врбови гранки?
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Пон Дек 22 2014, 13:57

чучулига напиша:Со мавење со врбови гранки?
Не оној другиот тип ...

...седиш у вруќа пара, излегуеш од таму и онака зацрвенет рипаш у базен мраз ладна вода, па седнуеш на маса и маваш едно 200-300 милилитри водка...
па пак и вруќа пара ... и ... и така неколку циклуси ...
,,излегуеш надвор ..кукурек ..
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Пон Дек 22 2014, 14:19

Еве чучулиго ... се потврди нашето ...

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/183207--Spasov-Ogromna-zainteresiranost-za-banjsko-klimatska-rekreacija-dogodina-ke-zaminat-5500-penzioneri?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kurir%2Fmakedonija+%28%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80+-+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0%29


пак само пензионери ...
..а тие се докажано слаби т.е. никакви потрошувачи ... 

т.е.  базен, када, спиење ....

... си носат од дома шишенце ракија и толку ...

... поред пензионерите треба да се анимираат и помладите да почнат да одат по бањи ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Пон Дек 22 2014, 14:35

То е бе кинг... култура на живеење...

сите чекат да се расипи нештото па да одат на поправка.

Ко да не се свесни дека има и негување и одржување.

То е.
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Пон Дек 22 2014, 15:17

king напиша:
чучулига напиша:Со мавење со врбови гранки?
Не оној другиот тип ...

...седиш у вруќа пара, излегуеш од таму и онака зацрвенет рипаш у базен мраз ладна вода, па седнуеш на маса и маваш едно 200-300 милилитри водка...
па пак и вруќа пара ... и ... и така неколку циклуси ...
,,излегуеш надвор ..кукурек ..
не заебаај :онака зацрвенет рипаш у базен мраз ладна вода, па седнуеш на маса и маваш едно 200-300 милилитри водка...
па пак и вруќа пара ... и ... и така неколку циклуси ...
,,излегуеш надвор ..со нозете напред... Very Happy Very Happy
..тоа треба да го праел пра-пра дедо ти, па пра-дедо ти, па дедо ти...па татко ти, само некој кој ја прошол таа селекција може да си дипушти таков луксуз... Wink
concrete
concrete

Posts : 7021
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Нед Дек 28 2014, 17:55

чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Саб Јан 17 2015, 13:58


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Нед Јан 18 2015, 01:45


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10797
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Пет Јан 23 2015, 18:27

МОТОР НА ТЕЧЕН ВОЗДУХ.
Воздухот може да се втечни со стандардна индустриска опрема на -176 C ..тогаш  710 литра воздух се втечнуваат во едно литро. Се одржува и чува во сад без притисок , само доооброoo изолиран.
Е сеа на некој еглез му текнало дека, ако се донесе на собна температура тој кубен дециметар( 1Л) ќе експандира 710 пати..
И направил мотор:
E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 96e3a4_9ffc52f0c3da4cbbbe075142b2ce6e64.png_srz_p_660_390_75_22_0.50_1.20_0


има само еден такт.. експанзија.
Нешто ала бош пумпа шрицнуе некоја мала количина, клипот оди доле до максимална експанзија, па по инерција се враќа нагоре издувувајќи  воздух....
Она што излегува од цилиндерот  е мноогу студен воздух практично преладен воздух. Ако овој мотор движи камион ладилник , не му треба ништо друго туку истиот да се спроведува во ладилникот.
Која уштеда , а никаде нема некое загадување со CO2... Very Happy
А воздухот може да се втечнува секаде каде има вишок енергија или било каква евтина енергија. Не го интересира дење или ноќе, шпиц не-шпиц....
А се транспортира без потреба од егзотични и скапи резервоарски скаламерии.
Интересно , ова треба да се следи.
Веќе неколку европски и други фондови дале грантови на проектот , а се вклучиле и респектабилни компании и институции...стварно занимливо , ако не испадне и ова да има некои кваки кои сега не ги гледаме . Како барутниот мотор на инжињерот од Багат пред зилион години..... Very Happy Very Happy Very Happy
Најверојатно онаа квака наречена степен на искористување.....
concrete
concrete

Posts : 7021
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Саб Јан 24 2015, 23:01

Aj ќе му покажам ова на мајсторот па ќе се пазариме за другата сезона... ако има лиценца нормално.

http://inhabitat.com/12000-square-foot-3d-printed-mansion-pops-up-in-china/
чучулига
чучулига

Posts : 13503
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Пон Јан 26 2015, 08:05

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 6ej11h
A much smaller, more efficient radio wave circulator has the potential to double the useful bandwidth in wireless communications by enabling full-duplex functionality—meaning devices can transmit and receive signals on the same frequency band at the same time.
concrete
concrete

Posts : 7021
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI - Page 3 Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 19 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот