ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско образование

Страна 2 of 44 Previous  1, 2, 3 ... 23 ... 44  Next

Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Ное 18 2014, 09:14

Не знам, не разбирам, не сфаќам...Многу добро знаеш за што збориме Конкрит.Не можеш во исто време да бидеш и луд и збунет.

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Ное 18 2014, 09:15

king2 напиша:А што е проблемот со АВС  .... ????

... недоветен е, недоносен е, нетокму е???????
А каде виде ти дека некој рекол дека проблемот е во ABC.Напротив проблемот се јавува кај бледите копии.Далеку се од оригиналот како Колумбо од Индија.

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Ное 18 2014, 09:21

Така, така.Треба да им се покаже местото на студентите кај им е.Они ке се бунеле против власта на пастирот.Па кој им е крив што не си стават розеви очила.Иако и тогаш ке имаат проблем,зошто ке мора да гледаат портокалово.Срамота бе.Они знаеле што е добро за нив,повеке од Грујо величествениот,спасителот наш македонски.Само да се мрчело нешто.А настрана тоа што сигурно имаат замешано прсти СДСМ,Сорос,европедофилистичарите и кошер американците.Плус па оној Бранко.Он е бе криф за се.

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Ное 18 2014, 09:46

OSA напиша:

ostaj drugo ,se zivo licenciraa ...kaj go najdoa toj proklet zbor ,shto veli drugarka mi .....licenci za vospituvacki i negovatelki so slednive prashanja :  koj ja izdava licencata za negovatel - vospituvac ? odgovor :  ministerot za trud i socijala   ,sledno prashanje (demek ke gi proveruvaat kolku se sposobni da bidat na toa rabotno mesto )  kolku treba da bide temperaturata vo friziderot kaj shto se chuva hranata za decata ?odgovor od -2 do + 4 stepeni .....i so vakvi GLUPI prashanja on gi licencirashe ovoj profil na rabotnici ,i zamisli site ko moroni polagaat ,a shto da pravat so po 25 -35 godini staz da ostanat bez korka leb .....
koj neveruva moze da proveri na stranata na MTSP ,jas proveriv ,mislev deka drugarkami preuvelicuva i ne i veruvav ,koga ono VISTINA bile vakvi prashanjata ...
i kade so vakov VOSPITNO OBRAZOVEN KADAR ?????? u evropa ??????
Сите тие работи ни кажуваат само едно ..

Образованието ни е отидено у три лепе п...е материне, почнувајки негде од средината на 90-те со воведувањето на таканаречените Сорос паралелки па завршувајки со тоа да бивши „семкари“ отвараат универзитети ...

ММЕ во „паметните“ земји образовниот систем е два три века непроменет а ние за нецели две децении милион експерименти пробуваме...

Класичниот школски систем е најдобар... нормално единствено стално технички осовремуван со современи учебни помагала  (предметни кабинети, компјутерска техника и слично)...

„лиценца“ .... а шо прајме со ... „апликација“  кај се изгубија оние наши убави зборови ... молба, пријава, барање итн????
king
king

Posts : 10446
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Вто Ное 18 2014, 18:28

кнез напиша:
Centarec напиша:зашо мрза? кој ти вика дека утре нема да се најде некој ербап, кај провладин професор да падне на испит, а на екстерно да напраи попара за инат? замисли хорхе тоа да биде Smile

сеа грујо отвори факултети у секоја шупа за да добие гласови. штипскион факултет стана ноќна школа за сите 50 годишни таленти од скопје. бојо со она градинкана за ретарди му чинеше додека си имаа натиго дајмиго. е сеа одеднаш не бивала работата.

државен испит нека има, ако се поклапа со болоња шо ти ја знам. ама после 2ра година да му праиш ти екстра стрес, е малце си се заебал тука.


Како бе зошто мрза.Па овие сегашниве студенти сакаат да ја добијат дипломата  исто како претходните нивни колеги,значи без ни малку работа.
Се ќе беше во ред ако си продолжеше вака понатаму.Тие не се бунат што има во секое село факултет,тие не се бунат што е критериумот на проаѓање рамен на 100 проценти,тоа ним не им смета,туку им пречи ако тоа некој се обиде да го смени.
А овие од министерствово кои замисли се фалеа со 98 проценти запишани средношколци на факултет,па испоотворија насекаде факултети па дадоа едночудо лиценци за приватни факултети,одеднаш се во големо чудење како тоа немало квалитет,па наместо грешката да се побара  во нив и кај професорите,тие ќе прават комедии со студентите.Лудо и незаборавно.
напротив, бунењето им е сосема легитимно. без никаков логичен основ се воведува екстерно тестирање. тоа што што во секое село се отворени факултети не е кривица на студентите (добро криви се оние студенти што ги гласаат вмро 10 пати). ај ако не па остај телефон на фејсбук да те прашаат тебе за што да штрајкуваат. кога ти лепотане патриотски застана на браникот на војводата беломорски уште од времето на воденица, и ги оправдуваше неговите потези, еве ти го сеа на Smile касно ти е сеа да даваш сугестии кој кај требал да ја бара грешката, кога ТИ грешката не ја виде тогаш кога се праеше.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Вто Ное 18 2014, 18:30

и уште нешто. нели во духот на контра протест го донесоа оној кретенски закон за секој професор што ќе штрајкува да има замена дпмне професор што ќе ускочи додека овој штрајкува за да не трпат децата.

сеа глеам школиве немаат пари за парно, па нема ни настава. зашто владата сеа не ускочи за да не се поебе контиуниетот на наставата?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Ное 18 2014, 23:32

Што те гледам чуден.Владата да ускочи.Па они и ги поебаа парите за парно на школите.Ако не си забележал единствените општини во кои наставата се одвива нормално се оние кои се управувани од опозициски градоначалници.

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by OSA on Сре Ное 19 2014, 00:14

Centarec напиша:и уште нешто. нели во духот на контра протест го донесоа оној кретенски закон за секој професор што ќе штрајкува да има замена дпмне професор што ќе ускочи додека овој штрајкува за да не трпат децата.

сеа глеам школиве немаат пари за парно, па нема ни настава. зашто владата сеа не ускочи за да не се поебе контиуниетот на наставата?
kaj ne uskochue vladata da ne se poebe kontinuitetot na nastavata ,pa i OPOZICIJATA ja nema da pushti troa nekoe izvestuvanje u stil :shto praime sega decata po ulici li ke odat ,poshto nema parno u shkolite ,pa da iskocat i da predlozat zakon onie POBEGULJITE  od sdsm ,za da se vraboti pod itno NOVA VLADA ,dodeka ovaa ne najde sredstva za da gi plati dolgovite ....neshto kreativno da kazat so primitiven recnik i tie od "sviripichino "da gi razberat ....kaj se denes da im objasnat na graganite deka ONI (SDSM )  se tie shto ja frlile rakavicata ,i na frlena rakavica ne se odgovara so frlanje rakavica  od DPMNE  i so soopshtenie isto od DPMNE  deka se  CHESNI I POSHTENI (ko NEVINA PROSTITUTKA)
ovie od opozicija molcat ,ili ke pushtat nekoj da procita neshto nekreativno ,glupo ,nekoncizno ,so recnik za branenje doktorski trud ,i posle placat ...epa chorba maro ....
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Сре Ное 19 2014, 00:25

Сигурна си дека опозицијата не реагирала?


YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by OSA on Сре Ное 19 2014, 01:34

YAS напиша:Сигурна си дека опозицијата не реагирала?

abe shtom jas ne sum "ja slushnala "znaci isto ko da ne reagirala ....mora da naucat ona epten na nisko nivo da komuniciraat so graganite ...kratko i jasno da kazat ,odnosno da mu nacrtaat na MAKEDONCETO ...ne sega u stil :poshto vladata ne prefrlila 176 milioni ,poshto nemala od kaj da zeme kradit ,poshto ne e dobra i nikoj ne i dava kredit ,i sega poshto nema pari da plati shkolite nerabotat ......i shto dodeka da kaze poentata ,gledacot odnosno slushatelot go gubi interesot ,i opozicijata ne POENTIRA ....zatoa velam da se najde nekoj alijas ilija dimovski ,pa da mu kaze na makedonceto se po red deka monstrumot ne uspea da gi zatopli uchilishtata i decata sega ke bidat bez nastava ...pa da kaze deka SDSM ke vraboti NOVA VLADA ....i.t.n.
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 08:14

Centarec напиша:
кнез напиша:
Centarec напиша:зашо мрза? кој ти вика дека утре нема да се најде некој ербап, кај провладин професор да падне на испит, а на екстерно да напраи попара за инат? замисли хорхе тоа да биде Smile

сеа грујо отвори факултети у секоја шупа за да добие гласови. штипскион факултет стана ноќна школа за сите 50 годишни таленти од скопје. бојо со она градинкана за ретарди му чинеше додека си имаа натиго дајмиго. е сеа одеднаш не бивала работата.

државен испит нека има, ако се поклапа со болоња шо ти ја знам. ама после 2ра година да му праиш ти екстра стрес, е малце си се заебал тука.


Како бе зошто мрза.Па овие сегашниве студенти сакаат да ја добијат дипломата  исто како претходните нивни колеги,значи без ни малку работа.
Се ќе беше во ред ако си продолжеше вака понатаму.Тие не се бунат што има во секое село факултет,тие не се бунат што е критериумот на проаѓање рамен на 100 проценти,тоа ним не им смета,туку им пречи ако тоа некој се обиде да го смени.
А овие од министерствово кои замисли се фалеа со 98 проценти запишани средношколци на факултет,па испоотворија насекаде факултети па дадоа едночудо лиценци за приватни факултети,одеднаш се во големо чудење како тоа немало квалитет,па наместо грешката да се побара  во нив и кај професорите,тие ќе прават комедии со студентите.Лудо и незаборавно.
напротив, бунењето им е сосема легитимно. без никаков логичен основ се воведува екстерно тестирање. тоа што што во секое село се отворени факултети не е кривица на студентите (добро криви се оние студенти што ги гласаат вмро 10 пати). ај ако не па остај телефон на фејсбук да те прашаат тебе за што да штрајкуваат. кога ти лепотане патриотски застана на браникот на војводата беломорски уште од времето на воденица, и ги оправдуваше неговите потези, еве ти го сеа на Smile касно ти е сеа да даваш сугестии кој кај требал да ја бара грешката, кога ТИ грешката не ја виде тогаш кога се праеше.
Немој да си безобразен.
Никој не пиша дека бунењето не е легитимно и легално,ние овде пишуваме за мотивите за студентскиот бунт.
Мотивите се,да се задржи постојаната состојба во образованието кој ја донесе нели беломорскиот војвода па ти љубави  подржувајќи ги протестиве си баш на линијата на досегашните потези на беломорскиот војвода.
Дали ја разбираш твојата контрадикција?
Ако ја разбираш да продолжиме?

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Сре Ное 19 2014, 09:10

Хе, хе, хе ... какви ли само излегуваат со дипломи ...  би им вовел бар уште три четири такви испити ...
..а бе кој си знае, не се плаши од никаков испит ...

шала на страна ....

... бунењето .. како бунење е сосем легитимно, но сега со ова излегува нешто друго на површина, овде кај нас стално се некој се буни само кога мисли дека ќе му биде нарушен комодитетот...
... докторите се бунат само за плати, а за тоа што работат во субстандардни услови, нарочито матичните доктори ... мукла, се им е по таман
... судскине работници отворија уста пред некое време исто само за пари ... а колку што работат и тоа што го зимаат им е премногу...
... наставниците исто така само за пари ... а за условите на работа ..штама ... па какви излегуваат децана од школине ни тоа не го заслужиле ... нек идат да прашаат работник на лента или у приватно како се крваво заработува и онаа мала цркавица што се нарекува плата ...

... сеа најново ..студентите, академски граѓани ... експресно се обединија за протест против проверка на знаењето ... а кога треба за нешто друго посуштествено за нив .... двајца без тројца не може да се соберат .... исто ко оние отпорашине  на бела Лада ...

Да расчистиме ... тој испит и јас го сметам за тотално непотребен ... овде кнез алудира на нешто друго ...
..ако веќе постои сомнеж за квалитетот на знаењата тогаш студентите се најмалку криви, вината е на друго место, тие само одат по линија на најмал отпор (кога веќе некој тоа го допушта) зошто да се мачат и учат макотрпно кога системот им дозволува да се провлечат со малку труд ...
king
king

Posts : 10446
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Сре Ное 19 2014, 12:27

не не, обидот на кнезот е веќе прочитан. грујовата влада дава непопуларна мерка за срање кои самите го имаат напраено. кнезот го омаловажува протестот под мотото - немаме појма за што штрајкуваме - кога веќе не се успеа со спин дека сдс стои зад протестот.

логиката на кнез вика - не штрајкувајте не дигајте галама, грешка е на владата, ќе го повлече законот, грујо ќе искочи херој против лошиот чичко шипо кој е министер за образование и сите пак ќе си го гласаме ко наш спасител на наредни избори.

околку комодитетот. НОРМАЛНО дека ке штрајкувам и бунам ако некој ми го наруши комодитетот, зарем ти кнез не би? ако си мерино ок, терај. па и на грујо кога му го нарушуваат комодитетот пушта корњачи да тепаат, или од нигде спонтано се збираат контра протестанти. или само власта има право според тебе да си го штити комодитетот?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 15:51

Еееееј ти си бил ист ко овој колегава твој YAS.
Толку ти е капацитетот,затоа терај даље,не вредиш муабет.

кнез

Posts : 688
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Сре Ное 19 2014, 16:01

им го ебеш форумот на конкрит и кинг со вакви муабети. ти ни за свински к не вредиш не па за муабет па пак те толерира некој. убаво ти беше на форумов додека не дојде некој со контра став, сеа одма цвикаш.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Arhimed on Сре Ное 19 2014, 17:38

king2 напиша:Да расчистиме ... тој испит и јас го сметам за тотално непотребен ... овде кнез алудира на нешто друго ...
..ако веќе постои сомнеж за квалитетот на знаењата тогаш студентите се најмалку криви, вината е на друго место, тие само одат по линија на најмал отпор (кога веќе некој тоа го допушта) зошто да се мачат и учат макотрпно кога системот им дозволува да се провлечат со малку труд ...
Јас секој ден имам екстерно тестирање на тоа што сум научил. Газдата сака прецизни цртежи и квалитетни делови. И добро плаќа.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_education_system На Википедија читав дека Македонија има исто како и Германија дуален систем на едукација, со пракса. Практично средношколците имаат екстерно тестирање, ама никој не ги плаќа, ниту пак некој се заинтересирал да го провери постоечкиот систем.

Кога работев во фабрика имаше студенти кои работеа за пари, како дел од нивната пракса да бидат стручни ЦНЦ машинисти.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Сре Ное 19 2014, 17:55

....ми требаат CNC апсолвенти, дипломци или  млади инжињери/ки  ко лебац..., кај ги има???? Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Arhimed on Сре Ное 19 2014, 18:02

concrete напиша:....ми требаат CNC апсолвенти, дипломци или  млади инжињери/ки  ко лебац..., кај ги има???? Very Happy
Стави оглас на Машински , во ЕМУЦ, ...
Пракса + пари кај Конкрит, цена по договор.
ЕДИТ - кога учев 1 година на Машински, имав доста колеги дојдени од машински училишта, со практично искуство на струг. Работење со ЦНЦ е степен погоре, треба да знаеш Г јазик (а се учи).
Види, ако некој ти дојде со желба да работи долгорочно, ќе се договорите и да го обучиш.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Сре Ное 19 2014, 18:50

Arhimed напиша:
concrete напиша:....ми требаат CNC апсолвенти, дипломци или  млади инжињери/ки  ко лебац..., кај ги има???? Very Happy
Стави оглас на Машински , во ЕМУЦ, ...
Пракса + пари кај Конкрит, цена по договор.
ЕДИТ - кога учев 1 година на Машински, имав доста колеги дојдени од машински училишта, со практично искуство на струг. Работење со ЦНЦ е степен погоре, треба да знаеш Г јазик (а се учи).
Види, ако некој ти дојде со желба да работи долгорочно, ќе се договорите и да го обучиш.
хе....немам време за обучување, ми треба некој кој вози  MasterCam Very Happy Very Happy   но ќе закачам пусулче....
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Чет Ное 20 2014, 08:39

concrete напиша:


хе....немам време за обучување, ми треба некој кој вози  MasterCam Very Happy Very Happy   но ќе закачам пусулче....
.... таков не наоѓаш!
... да бараше стручњак за facebook  можда и најдеш некој .... lol!

..и после ќе протестирале против проверка на знаењето....

.. а бе ..биди среќен ако некој од одма знае да употреби шублер ... компаратор не му ич покажувај, ќе мисли дека е инструмент за ректоскопија .... Laughing
king
king

Posts : 10446
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Чет Ное 20 2014, 09:07

А кој тоа треба да го проверува знаењето на студентите Кингу.Освен нивните професори кои веќе го направиле тоа?Некој како Адеми,со купена диплома? Twisted Evil

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Чет Ное 20 2014, 10:13

Како прво ...понапред реков дека тие испити .. за проверка .... се тотално непотребни....
... а чим се размилува за нивно воведување ..сигурно на некој ... касно по обичај ... му текнало дека професорите не си ја баш најсовесно завршиле работата ... и дека масовновноста никогаш не носи и квалитет...
... студентски протести ... а бе ајде ...
... студентите ..некогаш беа интелектуалната елита ... но денес кога секоја шуша е студент и на 23/24 години е магистер а на 25 ..доктор на науки ..туриитаквото на таа елита ...
... ја колку што видов од протестите ... виидов само рекламирање и демонстрирање на фотографските можности на телефоните ...
king
king

Posts : 10446
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Чет Ное 20 2014, 10:51

king2 напиша:
Како прво ...понапред реков дека тие испити .. за проверка .... се тотално непотребни....
... а чим се размилува за нивно воведување ..сигурно на некој ... касно по обичај ... му текнало дека професорите не си ја баш најсовесно завршиле работата ... и дека масовновноста никогаш не носи и квалитет...

... студентите ..некогаш беа интелектуалната елита ... но денес кога секоја шуша е студент и на 23/24 години е магистер а на 25 ..доктор на науки ..туриитаквото на таа елита ...... ја колку што видов од протестите ... виидов само рекламирање и демонстрирање на фотографските можности на телефоните ...


Со горново би се сложил.Но ова подолу...Нејасно е малку.Сакаш ли да кажеш дека протестите требаше да бидат порадикални,а барањата да бидат многу повеке,отколку само барање за невоведување на екстерно?

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Arhimed on Чет Ное 20 2014, 19:07

king2 напиша:Како прво ...понапред реков дека тие испити .. за проверка .... се тотално непотребни....
Да се паметни студентските лидери, би побарале платена пракса (150 ден / час нето) наместо екстерно тестирање.

Кој знае да ракува со шублер и да си ја врши работата, нека го платат.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Чет Ное 20 2014, 19:24

YAS напиша:


Со горново би се сложил.Но ова подолу...Нејасно е малку.Сакаш ли да кажеш дека протестите требаше да бидат порадикални,а барањата да бидат многу повеке,отколку само барање за невоведување на екстерно?
Во моментов навистина незнам како ќе е операционализира овој екстерниов испит да не испадне трагикомична негација на самиот себе и девалвација на идеата која ја наслутувам.
Факт е дека во Македонија се испрофаниса високото ( другите нивоа не ги ни спомнувам) образование. И за тоа најмногу се криви тие кои го продаваат...:професорите. Дефинитивно ни некоја образовна смешка со три титули Проф.Др.Др. Бојо ( на кој ама ич не може да му се оспори  капацитетот да намириса бизнис) не може да направи таква штета , како професорите кои го продале својот интегритет и морал и тераат бизнис со такви.  Целата таа клима СИГУРНО се пренела и на столбовите на високото образование како УКИМ и другите ..државни. Не може а да не се пренесе ..истите луѓе се или и таму и таму или од таму излезени. Верувам дека барем тие не купиле дипломи због бизнисот...ко Бојо и Фиат... Wink
Треба да се воведе ред. Екстерните се сега наједноставниот начин..., ко Маршалите на Генерал Грант на Дивиот Запад. Секако , ако такви најдат во случајов..инаку се е џабе.
concrete
concrete

Posts : 6973
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 2 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 44 Previous  1, 2, 3 ... 23 ... 44  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот