ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

+5
Centarec
чучулига
concrete
king
tigershark
9 posters

Страна 1 of 19 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by tigershark Вто Фед 25 2014, 13:39

Zdravo na site, mojot prijatel Concrete me zamoli da se vklucam i jas ovde i pokrenam topik so gorniot naslov. Kolku ke mozam da bidam koristen, ke se trudam...Za sega temata e malku posiroka, ako ima potreba podocna ke se podeli vo poodredenii sekcii.. Pozdrav.

tigershark

Posts : 2
Join date : 2014-02-25

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Вто Фед 25 2014, 14:58

Создадена компјутерска програма којашто го подобрува видот за 30 отсто

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI 65f5c369-77af-4c19-b140-3425b305566f_images_stories_vesti_makfax_2014_02_thumb_medium640_480

Група британски научници создадоа компјутерска програма којашто помага да се подобри видот за 30 отсто, пишува BBC.

Лицата коишто учествувале во истражувањето можеле значително да ја подобрат острината на својот вид и да го читаат текстот на растојание коешто порано било преголемо за нив.

Програмата трае два месеца, период во кој пациентот четири дена во седмицата минува по 25 минути на екранот од компјутерот. Покомплексните задачи со текот на времето се состојат во тоа да се погледната во примероци и цртежи кои се појавуваат во фигури или предмети коишто се повторуваат.

„Како резултат на тоа, мозокот почнува да работи поактивно, обезбедувајќи зголемено оптоварување врз мускулите на очното јаболко. Ние всушност го тренираме мозокот, што предизвикува зголемување на физичката форма на окото", вели еден од креаторите на новата технологија, Аарон Зејц

izvor ... Терателевизија   tera.mk
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by tigershark Вто Апр 15 2014, 15:09

podolgo ne sum dosol ovde gledam nema nekoi izmeni....king..koj se tvoite sferi na interes vo tehnikata...gledam samo ti si ovde , pa da pocneme da komunicirame...

tigershark

Posts : 2
Join date : 2014-02-25

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Чет Мај 15 2014, 16:19

Човеков има многу интересна приказна, пред скоро две години направив поприлична комуникација со него, бидејќи на прв поглед ми заличе на една од оние интернет шарени јадици за инвеститори  Very Happy 
www.valentintechnologies.com
Но идеата изгледа занимлива, а и математиката која ја презентира.., иако здравиот инжињерски разум ми вика дека сепак некаде овде има некоја квака , која за сега не ја гледам...инаку би било многу добро за да би било вистинито....
E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Ingocar
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Чет Мај 15 2014, 22:03

concrete напиша:Човеков има многу интересна приказна, пред скоро две години направив поприлична комуникација со него, бидејќи на прв поглед ми заличе на една од оние интернет шарени јадици за инвеститори  Very Happy 
www.valentintechnologies.com
Но идеата изгледа занимлива, а и математиката која ја презентира.., иако здравиот инжињерски разум ми вика дека сепак некаде овде има некоја квака , која за сега не ја гледам...инаку би било многу добро за да би било вистинито....
E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Ingocar

Wheel motors (4) 440 kW (600 PS)?????


king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Чет Мај 15 2014, 22:53

хидраулика е човече тоа Smile

мене ми го матат умот ЗАГУБИТЕ...и можноста реално да се направи оној мотор каде клипот директо пумпа флуид во резервоарот под притисок....... Very Happy
Тој Валентин ме откачи на основа дека овде немаме технолошки можности да произведеме компонети со така висока толеранција, кога му предложив нешто од тоа да правиме овде , а и асемблираме и нешто крајно...ко автобус и локомотива.... Smile Smile..уште пред две години. Сеа гледам и германски превод, изгледа посакува соработка таму...
.............отсекогаш сум бил слаб на судбината на Колска од Велес и Автобуси од МКД... Smile 
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Сре Јун 18 2014, 00:29

king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Пет Јун 20 2014, 11:52

Stižu nam prvi plodovi iz svemirske bašte! Evo, koja hrana je uspela u vasioni

Astronauti su počeli da gaje povrće početkom maja u Međunarodnoj svemirskoj stanici.

U svemiru je počela da raste prva zelena salata u okviru programa američke svemirske agencija Nasa koji austronautima omogućava da sami gaje povrće u kosmosu.


Mala svemirska bašta se nalazi u kapsuli od 45 centimentara dužine.

Astronauti su posadili šest salata rumunske crvene vrste i one sada lepo rastu, navela je Nasa.


Salate rastu pomoću specijalne ljubičaste svetlosti i u bašti je podešena temperatura, strujanje vazduha i vlažnost.


Međutim, astronauti neće moći odmah da jedu salatu, koja prvo treba da bude ispitana da li sadrže patogene elemente.


Prvi uspeli plodovi biće najpre zamrznuti i poslati na Zemlju na detaljne analize.

http://www.24sata.rs/vesti/svet/vest/stizu-nam-prvi-plodovi-iz-svemirske-baste-evo-koja-hrana-je-uspela-u-vasioni/140512.phtml
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Demonstrates First-Ever Guided .50-Caliber Bullets

Пишување by king Саб Jул 12 2014, 11:30

king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Саб Aвг 16 2014, 10:53


интересна идеа, сега за сега прескапа ....и во блиска иднина прескапа.., но како теничко решение , како идеа отвара можности.
..на https://www.indiegogo.com/projects/solar-roadways глеам направиле попара... Very Happy Very Happy 
Инаку добар класичен пример на почнување на мал бизнис со интересна иновативна идеа , на која после се закачуваат инвеститори... Laughing 

http://www.solarroadways.com/intro.shtml

Зошто кај нас нема индиегоого и кик-стартер се збори ОСМЕЛИ СЕ, ама нема каде... Very Happy  Very Happy 

concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty СОЛАРЕН БЕХАТОН

Пишување by concrete Саб Aвг 16 2014, 10:58интересна идеа, сега за сега прескапа ....и во блиска иднина прескапа.., но како теничко решение , како идеа отвара можности.

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI 20140510015536-parkinglot4
..на  https://www.indiegogo.com/projects/solar-roadways  глеам направиле попара... Very Happy Very Happy 
Инаку добар класичен пример на почнување на мал бизнис со интересна иновативна идеа , на која после се закачуваат инвеститори... Laughing 

http://www.solarroadways.com/intro.shtml

Зошто кај нас нема индиегоого и кик-стартер  се збори ОСМЕЛИ СЕ, ама нема каде... Very Happy  Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Саб Aвг 16 2014, 11:05

king2 напиша:Хе хе хе ...

Treadmill Washes Your Clothes

http://news.discovery.com/tech/gear-and-gadgets/treadmill-washes-your-clothes-140613.htm

...одамна зборам дека сите тератани и вежбалници МОРААТ да имаат справи каде отпорот ќе биде од генератор. За да добие дозвола секој таков бизнис ќе мора да дава струја у мрежа. Ем ќе вежба народ , ем газдата ќе има дополнителни приходи со кои ќе ја амортизира опремата и ќе ќаруе, ем поише енергиј во мрежа..која патем е и ЗЕЛЕНА... Very Happy  И ако се направи сметка ..ич не е за бацање...потенцијалот.
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Нед Сеп 07 2014, 12:28

concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Вто Окт 07 2014, 19:20

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Demons10 Технолошкиот демонстратор март 2015 , ако Бог да... Very Happy
E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Demons12E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Demons11  
Вака се реди до 16 нивоа, се напојува од мрежа и од Сонцето Very Happy  Треба да враќа околу 35% енергијата назад. Заштита од пожар, одводнување и вентилација супериорни во однос на било што слично. Компјутер мисли на се . На 45 м2  на тлото, во кула од 16 нивоа 33 возила и со покрупнички димензии.  Cool
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Вто Окт 07 2014, 19:24

Браво конкрит!
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Вто Окт 07 2014, 22:33

Благодарам многу, но  наоѓај инвеститор. Продавам  25% удел во проектот за 80.000 евра...Smile  
Првите  два система во вкупна вредност од 400.000 евра се веќе букирани во книгата за нарачки на невидено  т.е. на основен проект  и репутација, со по 10% од вредноста на нарачката.
Сегашниот план е вкупно 39-40 системи за 5 години.
Хомологација до  Јули-Август 2015. Европска хомологација до крајот на 2016 .
Ние сме ти типичен пример за модерен европски мал бизнис... Very Happy Very Happy Very Happy
А,  ако Бог да ќе бидеме и подобри од типичните...
Според  Executive Summary за проектот:
E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Untitl11
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Сре Окт 08 2014, 19:26

Па вака како шо си ги напишал бројките зошто да продаваш толкав удел?
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Сре Окт 08 2014, 19:54

чучулига напиша:Па вака како шо си ги напишал бројките зошто да продаваш толкав удел?

..ќе требаат пари да се избуткаат хомологациите овде и во ЕУ , исто и нешто за  комплетирање на технолошкиот демонстраторVery Happy Very Happy  
..може си у право , но  остатокот удели до 48% кои секако ќе ги продавам, после првата испорака,ќе бидат баааја поскапи Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Сре Окт 08 2014, 21:47

Ti ne si svesen kolku se zbieni redovite vo momentov.

Најчестите препораки за лична инвестиција шо ги добивам се: оружје, муниција и храна - се' за лична употреба.

Ми текна нешто за во твојов случај, само, ти прво мора се да си искристализираш.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Вто Ное 18 2014, 19:06

чучулига напиша:Ti ne si svesen kolku se zbieni redovite vo momentov.

Најчестите препораки за лична инвестиција шо ги добивам се: оружје, муниција и храна - се' за лична употреба.

Ми текна нешто за во твојов случај, само, ти прво мора се да си искристализираш.
хм..па купување храна, оружје и муниција за лична употреба у случај на светски растур  и не е инвестиција , туку трошење... Smile
инаку ако веќе мислиш на такво нешто...не е лошо да подразмислиш за поиновативни.. неконвенционални , но многу делотворни. Да не спомнуам како само ококорени и запрепастени ..оние зомби и други напасници кои ќе те вознемируваат на имотот ќе отидат кај Големиот Маниту...
...а и добрано поевтини се... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Сре Ное 19 2014, 12:43

concrete напиша:хм..па купување храна, оружје и муниција за лична употреба у случај на светски растур  и не е инвестиција , туку трошење... Smile
инаку ако веќе мислиш на такво нешто...не е лошо да подразмислиш за поиновативни.. неконвенционални , но многу делотворни. Да не спомнуам како само ококорени и запрепастени ..оние зомби и други напасници кои ќе те вознемируваат на имотот ќе отидат кај Големиот Маниту...
...а и добрано поевтини се... Very Happy Very Happy Very Happy
Не размислувам за такви инвестиции... тажно би било да сме само ние и уште по некој останати на светов и веков.

Во случај на таква ситуација поарно ќе ми биде да е и за мене исто ко и за сите. 

Муабетот ми беше кон шо се ориентирани големите рипки. Ептен ги имаат збиено редојте.
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete Сре Ное 19 2014, 16:33

....големите рипки ги збиле редовите???  како нема кога китоловците , кај и да е ќе испловат.
Мајката сега му е да си гирица....  Very Happy Very Happy Very Happy  или чучулига на небото...., никој не испукуе дури ни стара стрела 2М за некоја таква птичка..
concrete
concrete

Posts : 7029
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king Вто Ное 25 2014, 09:50
 а еве и друг модел .. со многу вишок деловиconcrete ... отприлика колку би коштала една едноставна хидраулична наша склепана мк направија?

..само ќе ја офарбаме у некоја убава боја ...

..како основа, тело,  добро би послужил некој стар 2 метарски струг ...
king
king

Posts : 11104
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига Вто Ное 25 2014, 10:07

Имам цепач од Словенија.

чинеше околу 500 евра. 

За разлика од овие, вертикално се поставува трупецот.

За мене лично, се исплати оти јас сама со направијата цепам дрва. Шо ќе речи ме прај да се осеќам индепенде Very Happy


Последната промена е направена од чучулига на Вто Ное 25 2014, 10:09. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13528
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by Centarec Вто Ное 25 2014, 10:09

: ))))))морав извини

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI Empty Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 19 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот