Смртна казна во Македонија .... да или не

Go down

Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by king on Сре Aвг 20 2014, 00:37

Двојното убиство ги налути вевчанци
Да се врати смртната казна во Македонија!

http://vecer.mk/makedonija/da-se-vrati-smrtnata-kazna-vo-makedonija-0

Повод за темава е погоре посочениот напис ...

Последниве години сме сведоци на се полесното посегање по туѓ живот од најразлични причини ... разбојништво, крвна освета, наивни караници кои крваво завршиле итн ...
... многу се дискутирало за ... да или не смртна казна ... но во последно време заговорниците, нарочито на Балканов, на оваа казна се се погласни ...
.. од една страна преовладува дека ни државата нема право да одзема живот (која хипокризија .. па што се војните, нарочито оние кои се водат неколку илјади километри од дома) а од друга страна се вели дека постоењето на таа казна би имало голем одвраќачки елемент кон извршување на злосторство ... и дека за некои злосторства само таа казна е најсоодветна на тежината на направената беља ...

..интересно!!!!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by Arhimed on Сре Aвг 20 2014, 21:51

Не.

Потребно е неселективно спроведување на законот. Стави некој корумпиран функционер во затвор со цимер некој што украл за своето семејство - ќе му го дотераат паметот.

Некој мафијаш извршил злосторство? Осуди го, плус испитај му го имотот од каде му е, конфискувај доволно за да се плати отштета (со тоа што ќе му страда и фамаилијата).

Засега не гледам причина за смртна казна.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by чучулига on Саб Aвг 23 2014, 20:38

Не.

Порано ко детиште бев за да.... арно ама сега знам. Човечки капитал.

Наместо бездомниците во/за Фукушима, такви створења се совршени.

Толку.
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by king on Саб Aвг 23 2014, 20:44

чучулига напиша:Не.

Порано ко детиште бев за да.... арно ама сега знам. Човечки капитал.

Наместо бездомниците во/за Фукушима, такви створења се совршени.

Толку.

.А  ..аааа ..ти би за казна со одложено дејство ...

..замисли ..Фукушима ...  не умираат одма од зрачењето ... туку .. пополека почнува да им се гади, повраќаат, косата и другите влакна да им паѓаат, органите еден по еден пополека да им откажуваат бидејки се зовриени одвнатре ...  па почнува кожата да им отпаѓа и  да за на крај у маки скончаат ...

..што садист си била ... Very Happy Very Happy
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by чучулига on Саб Aвг 23 2014, 20:54

king2 напиша:
чучулига напиша:Не.

Порано ко детиште бев за да.... арно ама сега знам. Човечки капитал.

Наместо бездомниците во/за Фукушима, такви створења се совршени.

Толку.

.А  ..аааа ..ти би за казна со одложено дејство ...

..замисли ..Фукушима ...  не умираат одма од зрачењето ... туку .. пополека почнува да им се гади, повраќаат, косата и другите влакна да им паѓаат, органите еден по еден пополека да им откажуваат бидејки се зовриени одвнатре ...  па почнува кожата да им отпаѓа и  да за на крај у маки скончаат ...

..што садист си била ... Very Happy Very Happy

Садист... шо знам...

Во секој случај, наместо ранење на тешките престапници за педофилија, силување, убивање, производство и дистрибиција на дрога и нивни обиди за рехабилитација.... јас би постапила кон проактивен чекор за отплаќање на општествениот долг.

Шо знам дали сум садист.

Насилниците (педофилите, силувачите, убијците... и тн.) не се категорија која се рехабилитира.

Не знам, можи сум во криво.

avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by concrete on Саб Aвг 23 2014, 21:05

..Фокушима, чудно ..никој ни зуц .., ја ставија под тепих..А катастрофата е поголема од Чернобил и уште трае.
Фоките и белите мечки се десеткувани , а за рибите кои кај и да е ќе дојдат и овде како скапа туна.., ноќе светат флуересцентно жуто...и да не збориме Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by чучулига on Саб Aвг 23 2014, 21:15

concrete напиша:..Фокушима, чудно ..никој ни зуц .., ја ставија под тепих..А катастрофата е поголема од Чернобил и уште трае.
Фоките и белите мечки се десеткувани , а за рибите кои кај и да е ќе дојдат и овде како скапа туна.., ноќе светат флуересцентно жуто...и да не збориме Very Happy Very Happy Very Happy

Има веќе пријавени двоглави морски животинки....

има.

На луѓе им ја испратив мапата за ширење на радијацијата од Фукушима месец по хаваријата.

Дел од нив ме прогласи за двоглава морска животинка.

Можда и сум.

ЈБГ.


avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by king on Саб Aвг 23 2014, 21:16

concrete напиша:..Фокушима, чудно ..никој ни зуц .., ја ставија под тепих..А катастрофата е поголема од Чернобил и уште трае.
Фоките и белите мечки се десеткувани , а за рибите кои кај и да е ќе дојдат и овде како скапа туна.., ноќе светат флуересцентно жуто...и да не збориме Very Happy Very Happy Very Happy

.. ни зуц ... а не ко оние од најлепша нивна што кренаа толкава галама ради една крава на плажа што беше нежно погалена ..
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by чучулига on Саб Aвг 23 2014, 21:18

king2 напиша:
concrete напиша:..Фокушима, чудно ..никој ни зуц .., ја ставија под тепих..А катастрофата е поголема од Чернобил и уште трае.
Фоките и белите мечки се десеткувани , а за рибите кои кај и да е ќе дојдат и овде како скапа туна.., ноќе светат флуересцентно жуто...и да не збориме Very Happy Very Happy Very Happy

.. ни зуц ... а не ко оние од најлепша нивна што кренаа толкава галама ради една крава на плажа што беше нежно погалена ..

Вии сега оти не си другар...

ти се фокусираш на краткотраен ефект и релативизираш.

Не си рамноправен учесник и дефокусираш.
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by king on Саб Aвг 23 2014, 21:23

чучулига напиша:
king2 напиша:
concrete напиша:..Фокушима, чудно ..никој ни зуц .., ја ставија под тепих..А катастрофата е поголема од Чернобил и уште трае.
Фоките и белите мечки се десеткувани , а за рибите кои кај и да е ќе дојдат и овде како скапа туна.., ноќе светат флуересцентно жуто...и да не збориме Very Happy Very Happy Very Happy

.. ни зуц ... а не ко оние од најлепша нивна што кренаа толкава галама ради една крава на плажа што беше нежно погалена ..

Вии сега оти не си другар...

ти се фокусираш на краткотраен ефект и релативизираш.

Не си рамноправен учесник и дефокусираш.

Е добро де ....

...сега ти би ги педофили и слични испраќала во Фукушима... а се сеќаваш на една тема таму негде во изгубените анали на нетот ... кога со велечесниот предлагавме, клешти, цвикцангли и слични ми ти реквизити ... како ли се не не нарече ... Very Happy Very Happy 
.сепак мислам дека тие спомнатите реквизити се далеку похуман метот ... од радијацијата ... lol!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by concrete on Саб Aвг 23 2014, 21:28

..не бе не дефокусирам, само ме потсети да угасам сијалица за да видам дали светкам..жут отсјај Very Happy Very Happy
Инаку противник сум на смртна казна како правен институт..со истраги, сведочења,пресуди и слично. Се прават непоправливи грешки, пропусти и големи намештаљки.
Имам некои свои концепти за тоа , ама мислам дека е прерано да ги елаборирам овде..
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by чучулига on Саб Aвг 23 2014, 21:29

@ king

А придонесуваат кон враќење на општествениот долг?
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by concrete on Саб Aвг 23 2014, 21:32

чучулига напиша:А придонесуваат кон враќење на општествениот долг?


...општествен долг?? .....кој е општествениот долг на роден у Качаник сечач на детски глави???
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by чучулига on Саб Aвг 23 2014, 21:34

concrete напиша:
чучулига напиша:А придонесуваат кон враќење на општествениот долг?


...општествен долг?? .....кој е општествениот долг на роден у Качаник  сечач на детски глави???

Отсечените детски глави ко идни данични обврзници.

И плус ако е ко во некои земји, мож и да му се рачуна и приход од идни погибени генерации.


Последната промена е направена од чучулига на Саб Aвг 23 2014, 21:39. Мислењето е променето 1 пати
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by concrete on Саб Aвг 23 2014, 21:38

..чиви даночни обврзници??
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by чучулига on Саб Aвг 23 2014, 21:40

concrete напиша:..чиви даночни обврзници??

Чии де?
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Смртна казна во Македонија .... да или не

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот