Во Центар-Судир на Жерновски и Шиповиќ

Go down

Во Центар-Судир на Жерновски и Шиповиќ

Пишување by king on Чет Jул 17 2014, 00:56

Раскол на опозицијата во Центар-Судир на Жерновски и Шиповиќ


Се погласни се информациите дека се создава раскол во опозициските редови во општина Центар. Во последно време може да се забележи незадоволство кое се движи на две страни. Главната поделба, е помеѓу дел од раководството и членството на СДСМ во Центар

Раскол во советничката група на СДСМ и ЛДП во општина Центар.Неофицијалните информации говорат дека се работи за две спротивставени групи на коалициските партнери. Едната предводена од Мирослав Шиповиќ и дел од раководството и членството на СДСМ во Центар и другата предводена од членството и лидерот на ЛДП Андреј Жерновски од друга страна.

Неофицијално социјалдемократите меѓу кои и Шиповиќ му забележувале на градоначалникот на Центар и лидер на ЛДП дека не реализирал ниту 20 проценти од предизборниот договор, во кој било предвидено СДСМ да добие значителни овластувања на локално ниво како резултат на големата поддршка која Жерновски ја доби на локалните избори токму од членовите на оваа партија. Според нашите извори од крилото на Шиповиќ, Жерновски особено потфрлил во реализацијата на вработувањата во општината и нејзините институции каде што досега според истите извори не се вработени ниту 10 члена на СДСМ. Не помалку болно за социјалдемократите било и однесувањето на Жерновски во поглед на реализацијата на јавните набавки и тендерите кои ги спроведува општината, а кои според нашите извори оделе во корист на блиски лица на Жерновски.

СДСМ му префрла и за влегувањето на Роза Топузова во Собранието. На “Бихаќка” не се задоволни од реакцијата на градоначалникот на нејзината постапка. Шиповиќ како главен носител на целокупната изборна и постизборна активност на СДСМ во Центар, се чувствувал изигран од Жерновски, особено затоа што во предизборието презел обврски кон гласачкото тело на СДСМ во Центар и бил главна сила на изборната победа на Жерновски, а сега тоа не можел да го испорача кон граѓаните. Жерновски според нашите извори свесен за овој факт, веќе почнал со играта на обвинувања во која сака да претстави дека Шиповиќ, а не тој лично, е виновникот за расколот.

Преку медиуми блиски до опозицијата се лиферуваат информации дека Шиповиќ е под притисок од власта за поради случајот “Машинопромет” за кој беше и во притвор и дека затоа се однесува непредвидливо. Жерновски на прес-конференција информира дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара во Петок да се расправа за три проблематични детални урбанистички планови кои пред десет месеци веќе биле одбиени, знаејќи дека еден од советниците на коалицијата СДСМ и ЛДП ќе го смени ставот и ќе гласа за нивно усвојување. Жерновски не прецизираше дали се работи за Шиповиќ.

На овој начин според нашите извори Жерновски се обидува вниманието да го насочи кон Шиповиќ, а не кон основата на поделбата во опозицијата во Центар, нереализираните обврски за вработувања и тендери. Центарскиот градоначалник се обидел и успеал да придобие и дел од раководството на СДСМ во Центар. Но според нашите извори, се работи за мал број, а огромното мнозинство на членови на СДСМ во Центар остануваат лојални на Шиповиќ.

Градимир Марковски

http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=79868#.U8cBD0Yf3Tc

Готов е залижаниот паразит .. прочитан е ...


Жерновски објави дека го загубил мнозинството во Општина Центар


Во петок ќе се знае кој и како ќе гласа на седницата на Советот на Општина Центар. Советниците на ВМРО-ДПМНЕ предложија повторно да се гласаат измените на трите детални урбанистички планови. Во истите предвидено е кај Панорама на Водно да се изгради хотел на 10 ката. Се предлага измена и на плановите Капиштец - Водно и Мал Ринг, каде што за објектот на ГТЦ, освен обнова на фасадата, се предвидува и можност за надградба


Врие во Општина Центар. Како што наближува денот кога Советот треба да гласа за измените на деталните урбанистички планови за Тасино Чешмиче, Водно - Капиштец и Мал Ринг (ГТЦ), така почнаа обвинувања на релација ЛДП - СДСМ.

Најпрвин градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, на прес-конференција соопшти дека не е сигурен во мнозинството на неговата советничка група и јавно ги повика да не ги изгласаат предложените измени на ДУП. Тој смета дека ВМРО-ДПМНЕ обезбедиле мнозинство за гласањето.
- Ставањето на дневен ред на овие точки значи дека предлагачите очекуваат поддршка, не можам да предвидам што ќе се случи. Точно е дека на сите советници власта перманентно им врши притисок, а дали некој конкретно е уценет, не знам - рече Жерновски, кој не може да предвиди што ќе се случува во петок.

Од друга страна, пак, Република пишува дека, всушност, се работи за раскол во опозицијата во Општина Центар и незадоволство на СДСМ од работењето на Жерновски и ЛДП.
Според истиот извор, СДСМ не се задоволни бидејќи нивни членови не се вработени во Општината според коалицискиот договор, тендерите во Општината ги добивале луѓе блиски до Жерновски
, а му се префрла и за влегувањето на Роза Топузоска во Собранието и не биле задоволни од реакцијата на градоначалникот на оваа нејзина постапка. Жерновски, свесен за овој факт, веќе почнал со играта на обвинувања во која сака да претстави дека Шиповиќ, а не тој лично е виновникот за расколот.

Во петок ќе се знае кој и како ќе гласа на седницата на Советот на Општина Центар. Советниците на ВМРО-ДПМНЕ предложија повторно да се гласаат измените на трите детални урбанистички планови. Во истите предвидено е кај Панорама на Водно да се изгради хотел на 10 ката. Се предлага измена и на плановите Капиштец - Водно и Мал Ринг, каде што за објектот на ГТЦ, освен обнова на фасадата, се предвидува и можност за надградба.
- Мислев дека сите ќе бидеме согласни дека Водно не може да ја издржи градежната експанзија, но очигледно е дека не е така. Затоа, сакам да ги повикам советниците два пати да размислат пред да ги изгласаат овие планови. Во Мал Ринг тука е ГТЦ, кој според новиот детален урбанистички план доколку се прифати не се предвидува само барок, туку и надградба на ГТЦ, значи ќе може целосно да се изменува - потенцираше Жерновски.

Тој вчера во неколку наврати апелираше до советниците да не ги гласаат овие измени кои според него се штетни за жителите на Центар.

Шиповиќ: Не знам како ќе гласам
Претседателот на Советот на Центар, Мирослав Шиповиќ, кој беше првообвинет во случајот со Машинопромет" и е пуштен да се брани од слобода на 26 јуни, по скоро 10 месеци притвор повторно раководи со Советот на Општина Центар.

Вчера за ВЕЧЕР изјави дека нема коментар на изјавата на Жерновски и дека се уште незнае како ќе гласа во петок и дека нивната советничка група ќе има координативна средба, по што ќе се знае како ќе се дејствува во петок.
-И јас го слушам истото. И дека ме купиле со т.н. слобода и дека сум се испазарил, дека ќе дадам оставка, ќе гласам против предлозите на Жерновски. Што да ви кажам, изморен сум од се. Ако функционирав порано по 24 часа, сега сум активен едвај по три часа. Истрошен сум и физички и психички. Сите опции се во игра - изјавил Шиповиќ.

Од советничката групна на ВМРО-ДПМНЕ во Центар, кои се подносители на измените на урбанистичките планови, вчера немаа коментар на изјавите на градоначалникот Жерновски.

http://www.vecer.mk/default.asp?ItemID=A3860E363767804ABE42A299E42E9ADB

Што си мислеше залижаниот ... дека сдсм ќе го остави да прави што сака??????

Колку ли само гласови му обезбедија за тој к...т да си игра?
Дојде времето за наплата ... но сега касно е ... вмро-дпмне се ќе однесе ...

Стварно ..тие абдалите од сдсм кај најдоа тикви со лдп да садат ..па тие лдп досега  повеќе пати се покажаа како лешпери и паразити, кој се фатил со нив заебан и оставен бил .. ..  хинт ...пенов
..со тебе сум само додека го добијам што го сакам ... после ..кој те ебе ... сликај се
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во Центар-Судир на Жерновски и Шиповиќ

Пишување by concrete on Чет Jул 17 2014, 10:14

а бе Кинг што те гледам наивен...ЛДП ти е само едма мала група   педера  и тоа секому со малку ак'л у глаа одамна му е јасно. Уште од времето кога  Андов и се бутна на Демократска и ја претвори во амеба-партија на десетина личности со сомнителна провиненција кои секогаш се однесувале баш така...педерски.
..сдсм???? зарем тие уште мрдкаат Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот