Национална Авио Компанија

Go down

Национална Авио Компанија

Пишување by concrete on Вто Jул 15 2014, 23:59

Изгледа на советниците на Миле Јанакиевски полека им пресушуваат идеите како да ќарат некоја пара по принципот :све пије нешто консултанту даје, Very Happy Very Happy Very Happy , па сеа после едно панорамско  тркало , му шепнуат ништо помалку ..туку и Национална Авио Компанија да ни протиња низ уши.
Нормално за тоа ќе го " консултира "  некој белосветски сезнајко кој проблемот на националните превозници го има у десни задњи џеб.
Гарантирам дека нема таков за мање од 20 милиона евра. Национална компанија сепак не е луна парк, за чие консултирање поделија по пола со шпанскиот консултант кој со луна паркови имал толку врска колку и со балон за лет у стратосфера....
Колку знам националните превозници ко кегли у куглана паѓаат, дури и оние кои се национална гордост на надуени нации  скоро цел век, ама тоа изгледа нему никој не му го кажал.  Освен нормално , ако не мисли за специфичен национален превозник со атрактивни летови од аеродромот на вода у Охрид... Very Happy е  тоа веќе би било атракција , у комбинација со туристичка подморница Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Национална Авио Компанија

Пишување by king on Сре Jул 16 2014, 00:07

Национална Авио Компанија

koja po red ke ni bide...

Вања Битољану ми се чини една погреба..
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Национална Авио Компанија

Пишување by punter ohrid on Сре Jул 16 2014, 01:35

Национална компанија е тежок проект, посебно за мали суштества ко нас, јас да сум тој ко што решава, не би се замарал со такви идеи, на властиве им гајле за загуби пошто сметките не ги покриваат од свој џеб, па ако има загуба нема да се потресуваат, се уште не може кај нас да се исчисти кумњарскиот синдром, да се има све по секоја цена, па макар и со загуба.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Национална Авио Компанија

Пишување by concrete on Сре Jул 16 2014, 09:20

punter ohrid напиша:Национална компанија е тежок проект, посебно за мали суштества ко нас, јас да сум тој ко што решава, не би се замарал со такви идеи, на властиве им гајле за загуби пошто сметките не ги покриваат од свој џеб, па ако има загуба нема да се потресуваат, се уште не може кај нас да се исчисти кумњарскиот синдром, да се има све по секоја цена, па макар и со загуба.

Хммм, не е воопшто проблемот во тежината на проектот.., тој и не е така тежок проект во овие денешни времиња, туку намерата. Нешто многу ми мириса на таканаречените Потемкин проекти, во кој главната финта е  да се мати водата за да не биде бистра, да може да се збори дека се остварува, а од тоа освен компјутерски анимираната илузија , звукот во ушите на народ  и  дебело набилданите сметки на "конуслтантите" нема ништо друго. Значи единствените кои ставаат нешто во џеб се такозваните , обично шпански консултанти по принципот : нешто пијам, а све останато  шарцу давам  и спомнатите  "шарци".
Инаку за 20 минути се најмуваат 10  комада 737 од претпоследната генерација во пакет со одржување и посади , се собираат доволен број доволно згодни женски кои не се плашат од летање, се договара кетерингот, се праи во Охрид мала донамба со туристички компании, претежно шипатарски, за промоција и договор околу провизијата од карти, со влада се потпишуе договор за субвенционирање 60% на секое седиште, се праи распоред на летови со конекција за летовите на вистинските летачи преку океан и на дооолги патеки, договор со евтини хотели на локации каде треба за посада и патници оставени на земја  и отприлике толку.
Но со тоа само се прави машина за трошење пари, која има логика , ако тоа трошење се брои како ќар за некого....
Тој марифет не им успеа  ни на србите, хрватите и словенците. Дури ни на  австралијанците и италијанците. Еден Ер Франс се клати, а Луфтханза праи тајни состаноци со кинезите.
Значи  нештото  наречено Национална Авио Компанијане не е ништо друго освен буре со отворен чеп , кое не пресушува само кога има некој кој постојано истура со кофи во него...и така ќе биде се додека некој нов Тесла не смисли телепортација.. Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy 
Мислам дека министерот сепак треба да си остане на тоа хидродромот у Охрид , ако не друго..поубаво звучи на овие вруќини....., а турцине од ТАV  мушки нека си ја носат муката со која се нагрбија и нека не пробаат да не сјебуат и наплатуат загуби под маса....
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Национална Авио Компанија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот