Pripyat, град на духовите

Go down

Pripyat, град на духовите

Пишување by king on Вто Јун 24 2014, 00:45Градот дух, како што денес уште го нарекуваат, во седумдесетите беше гордост на Советскиот Сојуз. Деветтиот “Атомград“ во државата, изграден специјално за потребите на атомската централа Чернобил имаше сè што би било потребно за беспрекорно функционирање на еден современ град од педестина илјади жители. По хаваријата од 1986 кога нуклеарката експлодираше, градот оддалечен 25 километри беше евакуиран за два дена, по што на негово место остана само пустош.
Денес, само храбрите авантуристи наминуваат да видат како Припјат си живее сам со своите тивки објекти обвиткани од радијација. Но, по 25 години вистинскиот ужас не е ризикот од добивање екстра органи кај вашите деца ако го посетите ова место, туку преноќувањето тука. Првата слика во продолжение е од времето кога сè беше нормално, останатите се од поново време. Некои украински компании нудат организирано разгледување, па, сте за една тура?


Последната промена е направена од king2 на Вто Јун 24 2014, 01:33. Мислењето е променето 1 пати
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Pripyat, град на духовите

Пишување by king on Вто Јун 24 2014, 00:52
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот