СДСМ ќе се разбуди наесен

Страна 1 of 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Вто Јун 17 2014, 02:42

Опозициската СДСМ ќе се разбуди наесен


Иако опозициската СДСМ најави дека паралелно со формирање на владата ќе ги обелодени и своите кадри кои ќе се дел од владата во сенка, повеќе од очигледно е дека нема да го исполнат ова ветување и ќе се активираат наесен

Влада во сенка и уличен Парламент. Ова се најави од СДСМ за нивното делување. Иако првичните најави од "Бихаќка" беа дека владата во сенка ќе се формира паралелно со новата влада во четврток, единствените одговори кои засега доаѓаат од партиската централа се дека се уште е рано. Ваквата можност, велат извори од опозицијата, може да се отвори дури наесен, по што може да се заклучи дека ова ќе биде долго топло лето за СДСМ.

Политичкиот аналитичар Александар Пандов очекува дека кадрите на Социјалдемократскиот сојуз кои сега не се ангажирани ќе се раштркаат по веќе постојните опозициски партии, и ќе станат најгласни критичари на партијата. Според него, во демократски и нормални партии таквите министри во сенка, по правило, се и пратеници и својата политика ја промовираат во Парламентот.
-Како, каде и кому ќе му се обраќаат овие министри, претпоставувам само Заев си знае. Мислам дека таму уште долго ќе се занимаваат со сами себе. Не знам како може Заев да очекува да ги тргне од партиски позиции речиси сите што значеа нешто во таа партија и тие луѓе да седат мирно. Истите тие, ако Заев што поскоро не им најде некаков ангажман во партијата и форма за нивно идно политичко дејствување, сигурен сум дека или ќе влезат во некоја од постојните опозициски партии или ќе направат нова и ќе бидат негови најголеми критизери, а воедно и на СДСМ, вели Пандов.

Од опозицискиот блок засега не даваат детали за начинот на функционирање. Прецизните активности велат ќе ги соопштат наскоро.
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави дека ќе упатат повик до професори, експерти, новинари, невладини организации, здруженија, малцински групи да се приклучат во градење на заедничка платформа за дејствување.

Најголемата опозициска партија засега не прогнозира како кај народот ќе помине оваа иницијатива, но сепак очекуваат да добие поголема поддршка од отпорот.
Пратениците, најверојатно 33 на број, ќе бидат во постојано заседание, но надвор од Собранието. Предвидено е уличниот парламент да дава мислење за секој закон што ќе биде донесен во Собранието.

На почетокот на минатата година, откако опозицијата одлучи да го бојкотира законодавниот дом, неколкупати организираше граѓански парламент пред Собранието.
Во меѓувреме, бојкотот на Заев е на стаклени нозе. Од ден во ден се поголем број избрани пратеници не ја исклучуваат можноста да се вратат во собраниските клупи. Голем број кандидати за пратеници кои доаѓаат следни на листите на опозицијата во шесте изборни единици најавуваат враќање во Собранието.

Според досегашните најави, досега најмалку петмина пратеници ќе го прифатат мандатот и ќе се вратат во законодавниот дом. На тој начин, опозицијата би можела да состави пратеничка група која би броела над 10 народни избраници.

По констатирањето на оставките, ДИК ќе им ги понуди мандатите на сите кандидати на листите на здружената опозиција, а токму тоа е причина за голема паника во редовите на СДСМ.
Во собраниските комисии засега се празни шест претседателски места во работните тела кои е предвидено да ги води опозицијата. Парламентарното мнозинство го има кворумот во повеќето работни тела, а доколку останат без претседател, собранискиот спикер Трајко Вељаноски ќе назначи друг пратеник за да ја води расправата. (Ј.Ц.)

http://www.vecer.mk/default.asp?ItemID=5B8F955F0034944EA9EF5B390096E4CA

Живи смешки се!
Напролет бојкотираат па работно лето за на крај есенско будење ....!!!!!
Од што се будат?
Се свестуваат од глупостите што ги прават?

Не, не бива веќе ништо од нив, а оние што ќе влезат во парламентот ако сдсм е доследен ( јбг ..во последно време се пишман аџии се ) на себе, ќе треба да ги исклучи од членство ... со тоа сдсм го отвара патот за некоја нова опозиција а самиот себе се изолира од сите текови, ќе станува се побезначајна партија за која никој нема да се интересира ....

Не знам на Грујо што му треба сега ова последново „подавање рака“ на сдсм!!!???
Зар пак ќе ја прави истата грешка?!
Повторно ли ќе го воскреснува мртвиот сдсм?
Зајкото ни од далеку не е од калибарот и налик на БЦ, ни вода не може да му носи...
А бе ... нека им веќе еднаш фрли лопата!

Туку си ибал векот тој ... си има опозиција каква секоја власт си посакува, си ги знае што дилејки се, кој не би посакал таква опозиција ... не му се потребни експерименти со некои други.

avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Вто Јун 17 2014, 10:29

..мора да го воскресне, без еднојајцевиот близнак е готов за пола сезона. Од одма ќе се види дека, ако не е срањето од сдсм како талон за споредување , за кур не го бива...
Освен нормално за градба на симтоматично прескапи кулиси, потемкинови села и подруми на нео-барокни новоградби покрај вардар направени како да се на врвот на Арарат, а не 10 метра од најголемата река во Македонија....... Very Happy Very Happy Very Happy 
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Чет Aвг 21 2014, 23:52

Дал да плачеш дал да се  кинеш од смеење...првиот столб...

Ајде бе ...  добро утро ... аферим ..конечно после дваесет и кусур години ја открија топлата вода  ...   море невидена хипокризија!!!
...туку кај беа да ги слушнат проблемите и потребите на граѓаноте кога транзицираа се живо и диво ...


5000 тимови од врата до врата и над 1000 стручни екипи како пандан на владата
....   а бе ... аааха хаааааааа .... овие да ти биле  сите со мокра чорапа челосани ..

.. за нив, (сдсм) ..има само една опција ...САМОРАСПУШТАЊЕ ... тоа ќе биде најголемата добрина што би му ја направиле на овој народ ...
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Пет Aвг 22 2014, 08:43

king2 напиша:Дал да плачеш дал да се  кинеш од смеење...првиот столб...

Ајде бе ...  добро утро ... аферим ..конечно после дваесет и кусур години ја открија топлата вода  ...   море невидена хипокризија!!!
...туку кај беа да ги слушнат проблемите и потребите на граѓаноте кога транзицираа се живо и диво ...


5000 тимови од врата до врата и над 1000 стручни екипи како пандан на владата
....   а бе ... аааха хаааааааа .... овие да ти биле  сите со мокра чорапа челосани ..

.. за нив, (сдсм) ..има само една опција ...САМОРАСПУШТАЊЕ ... тоа ќе биде најголемата добрина што би му ја направиле на овој народ ...
..дефинитивно.., 5000 тима Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy ..освен ако не увезат марсовци нема шанса да соберат меѓу себе толкав број доволно заинтересирани со капацитет за да можат да одработат така сложена операција како слушање на ѓраѓаните, кои сеуште им памтат како од фини јужноевропски граѓани ги направија треторазредни клошари.
Колку знам марсовец има само еден, освен ако не успеал да организира туристичка агенција....па увезуе земјаци, кој ти го знае..одамна ќути ко заливен.. додека на воденица бугарски мишеви му играат оро.... Very Happy  Very Happy  Very Happy 
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Дали СДСМ го подвитка опавчето

Пишување by king on Саб Aвг 23 2014, 21:33

Според последните завиени, увиени изјави на зајкото ... дека техничката влада всушност не е техничка (ако и тој сам знае што е ... )... и се поочигледната пропаст од водењето погубничка и безумна инаетчиска политика, се крие обид на сдс-оФците за помалку осрамотено враќање во институциите
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Саб Aвг 23 2014, 21:47

king2 напиша:Според последните завиени, увиени изјави на зајкото ... дека техничката влада всушност не е техничка (ако и тој сам знае што е ... )... и се поочигледната пропаст од водењето погубничка и безумна инаетчиска политика, се крие обид на сдс-оФците за помалку осрамотено враќање во институциите


..........незнам што мисли таа проста сељачина, ама секако на моја голема радост ја закопуе таа партија која со социјал демократската идеа има исто толку, колку и и чичолина со картезијанките Very Happy Very Happy Very Happy 
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Пон Aвг 25 2014, 23:08

Зајкото пак со иста финта ко од пред изборите ... Грујо сам кажи си или ние ќе кажеме ...
..само сега ... (според сорос порталчињата) ... би се свело на ...ако не ги прифатиш нашите услови имаме работи кои ќе ти наштетат и тебе и на државата ....

... ај ..да му наштети на Грујо ..ама и на државата ...  ех што ти прави манијакалната пуста желба за калиф наместо калифот..
.. од една страна вика ..диктатура, режим ..а од друга страна е спремен да предизвика штетни последици спрема државата само да би се дочепал до власт ... ако воопшто после тоа (штетата) има и држава со која би владеел,...

... во нормални демократии, кои не ги вадат од уста, за такви најави за можни нанесувања на штети на државата се оди у бајбок ...

... но овој зајкото со неговите уцени се повеќе наликува на оние ос ISIS  ..или во ислам или во смрт ... само среќа е што позади него не стои ама баш никаква сила ...

... а од друга страна .. „ или прифати го нашето или ќе кажам“ ... ако не е наивен блеф, уште еден во низата .... покрај тоа што е класична уцена прави и прикривање на наводно криминално дејствие ....
...на кратко карикирано ... дај ми пола од чоколадато или ќе те кажам дека го украде ...

.. а работата да биде посмешна ако веќе не е и трагична ... никој веќе не го ни зема за озбилно ... народ си тера мајтап на негов рачун ....


Последната промена е направена од king2 на Пон Aвг 25 2014, 23:57. Мислењето е променето 1 пати
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by чучулига on Пон Aвг 25 2014, 23:23

king2 напиша:Зајкото пак со иста финта ко од пред изборите ... Грујо сам кажи си или ние ќе кажеме ...
..само сега ... (според сорос порталчињата) ... би се свело на ...ако не ги прифатиш нашите услови имаме работи кои ќе ти наштетат и тебе и на државата ....

... ај ..да му наштети на Грујо ..ама и на државата ...  ех што ти прави манијакалната пуста желба за калиф наместо калифот..
.. од една страна вика ..диктатура, режим ..а од друга страна е спремен да предизвика штетни последици спрема државата само да би се дочепал до власт ... ако воопшто после тоа (штетата) има и држава со која би владеел,...

... во нормални демократии, кои не ги вадат од уста, за такви најави за можни нанесувања на штети на државата се оди у бајбок ...

... но овој зајкото со неговите уцени се повеќе наликува на оние ос ISIS  ..или во ислам или во смрт ... само среќа е што позади него не стои ама баш никаква сила ...

... а од друга страна .. „ или прифати го нашето или ќе кажам“ ... ако не е наивен блеф, уште еден во низата  .... покрај тоа што е класична уцена прави и прикривање на наводно криминално дејствие ....
...на кратко карикирано ... дај ми пола од чоколадато или ќе те кажам дека го украде
...


.. а работата да биде посмешна ако веќе не е и трагична ... никој веќе не го ни зема за озбилно ... народ си тера мајтап на негов рачун ....
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Чет Сеп 11 2014, 00:02

Овие јаднициве денеска биле живи смешки ...
... најавиле „нови“ асови за дочепување до власт ....

... а бе ... нек одат да се сокријат и покријат ... што само се брукаат???
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by punter ohrid on Чет Сеп 11 2014, 02:22

king2 напиша:Овие јаднициве денеска биле живи смешки ...
... најавиле „нови“ асови за дочепување до власт ....

... а бе ... нек одат да се сокријат и покријат ... што само се брукаат???

поголеми јадници Македонија не памти, ептен дојдоа на дерџе со гајда да ги жалиш.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Чет Сеп 11 2014, 09:39

..здрава партија со социјал-демократска провиниенција и треба на Македонија ко бели лебац. Овие зајациве , не што не вршат работа , туку го зафаќаат тој дел на политичкиот простор и ги матат работите за да бидат што понејасни. Плус ги залажуваат луѓето. Сеуште многу народ се надева на нив , ама залудно. Тие џукели треба да се праат зајачка компир јанија , за ништо друго не ги бива.
И ако не се самоутепаат , треба да им се помогне. Со сите заебанции кои и ги приредија на Македонија, заслужуваат.
Историска партија, јеботе благи бог и слатки римски папа..таквите историски, како тргнало и ќе не напраат историски.. Cool
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Сре Сеп 24 2014, 00:39

Дојде есен, некој се разбуди, погледна околу себе и извика .... Very Happy Very Happy

avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Вто Окт 14 2014, 23:24

Ја, ја ја ..... што слушам сега на тв Сител .... за жал нема линк за веста ..
... па тоа изборот на делегати за   последниот конгрес на сдсм било страшно ...
... некој лично си правел ... пиши-бриши ... според тоа како му одговарало, за се да му пројде ...
... ќе биде деновиве тешка афера ...
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Вто Окт 14 2014, 23:44

king2 напиша:Ја, ја ја ..... што слушам сега на тв Сител .... за жал нема линк за веста ..
... па тоа  изборот на делегати за   последниот конгрес на сдсм било страшно ...
... некој лично си правел ... пиши-бриши ... според тоа како му одговарало, за се да му пројде ...
... ќе биде деновиве тешка афера ...

...зар има уште некој кој сака да биде пишан-бришан у таа партија ???? мора да се некои кои само нивните мајки можат да ги сакаат...помалку.. Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by чучулига on Вто Окт 14 2014, 23:48

concrete напиша:
king2 напиша:Ја, ја ја ..... што слушам сега на тв Сител .... за жал нема линк за веста ..
... па тоа  изборот на делегати за   последниот конгрес на сдсм било страшно ...
... некој лично си правел ... пиши-бриши ... според тоа како му одговарало, за се да му пројде ...
... ќе биде деновиве тешка афера ...

...зар има уште некој кој сака да биде пишан-бришан у таа партија ????  мора да се некои кои само нивните мајки можат да ги сакаат...помалку.. Very Happy Very Happy Very Happy

Ова нема шанса да е конкрит!

Ехххххх... жално.

avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Пет Окт 24 2014, 13:04... и овие .... јорган востаници... Laughing
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Чет Ное 06 2014, 01:29


Овој пак е целиот конспиративен...

..ова ко најава за голем холивудски блокбастер ...а у ствари ..гола вода ... веќе виден филм ...
Заев: Доколку со доказите не го урнеме Груевски, ќе поднесеме оставки!

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=41792

... јбг... на осуден за изнесување на невистини ... никој ништо и не му верува ...
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Чет Ное 06 2014, 12:11

avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by Arhimed on Пет Ное 07 2014, 17:46

king2 напиша:
Овој пак е целиот конспиративен...

..ова ко најава за голем холивудски блокбастер ...а у ствари ..гола вода ... веќе виден филм ...
Заев: Доколку со доказите не го урнеме Груевски, ќе поднесеме оставки!

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=41792

... јбг... на осуден за изнесување на невистини ... никој  ништо и не му верува ...
А до кога ќе чекаат за да изнесат докази, па да поднесат оставки?
Ако нема предвремени, редовните избори се за 3 и пол години.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Пет Ное 07 2014, 18:22

..мислам дека треба , дури и најзаблудените обожаватели на сдсм-транзиционите соросоидни џукели да се заборави било каква зајачка политичка перспектива. Такви никакви НИКАД нема ни да го загрозат, а не пак да го соборат од власт вмро-овскиот блок.
Нас ни треба нешто ко словенскиот  SMC и шпанскиот Podemos   т.е  торнадо кое ќе ги оддува сите овие џукели, пацери, залижани квази политичари , лажни националистички џепчии и дрговци со дрога ... Директен удар меѓу очи треба. Cool
Али рука на срце младиве за кур не ги бива....тие мислат дека се што лета се јаде .., баш како што им кажуваат рекламите за мобилни  : се е демек џабалеску.., се додека не стигне извршителот на врата.. Very Happy  Very Happy  Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Сре Ное 12 2014, 22:19

...еве и јас ....никогаш не претпоставив дека овие можат да бидат до тој степен , никакви, љигави и вака долни. Чисти полнокрвни педофилистичарски џукели...:
http://sdsm.org.mk/default.aspx?articleId=11269&mId=55&agId=6
имаат тие бе едно најобично, најпросечно чувство за лична самопочит, која ...ако не друго не допушта да се падне на такво ниво, да не спомињам што нас како народ не праат свинско корито.... Very Happy Very Happy Very Happy
...добро бе зар како последни педери уште ќе добацуат од трибина и нема да се симнат во арената , ако ги бива .. уште ли наводно ќе се пазарат со нешто , со што , ако се вистински Македонци , патриоти и домољубци уште одамна ќе го извадеа на видело без пардон и без никакво условување за да ушиќарат нешто...за себе.
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by king on Чет Ное 13 2014, 01:30

concrete напиша:...еве и јас ....никогаш не претпоставив дека овие можат да бидат до тој степен , никакви, љигави и вака долни. Чисти полнокрвни педофилистичарски џукели...:
http://sdsm.org.mk/default.aspx?articleId=11269&mId=55&agId=6
имаат тие бе едно најобично, најпросечно чувство за лична самопочит, која ...ако не друго не допушта да се падне на такво ниво, да не спомињам што нас како народ не праат свинско корито.... Very Happy Very Happy Very Happy
...добро бе зар како последни педери уште ќе добацуат од трибина и нема да се симнат во арената , ако ги бива .. уште ли наводно ќе се пазарат со нешто , со што , ако се вистински Македонци , патриоти и домољубци уште одамна ќе го извадеа на видело без пардон и без никакво условување за да ушиќарат нешто...за себе.


..бомба, докази .. а нигде ништо не процурило....

Овие да ти биле бетер и од НСА ... Laughing Laughing

.. ке биде пак некоја петарда ...
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by concrete on Чет Ное 13 2014, 10:02

...не е вицот во процуруење, викиликсови и слично. Вицот е во принципот, образот и бескомпромисноста кога Македонија е во прашање. А не љигаво пазарење за постигнување на некоја  позиција за своја ЛИЧНА КОРИСТ..... т.е. стануење Ќалиф наместо Ќалифот... ( ова Ќ намерно како прва буква во еден друг збор на Ќ)
За ваква ситуација за која упорно верглаат , нема пазарење..од одма  и без да се гледаат последиците по себе се излегува во јавност..Посебно пак некој кој тврди дека е државотворец на Македонија.  Ебати тогаш и  творбата , ако творците ја користат за свои себични цели, искористување и рудник на азно...... Sad
Затоа се Заев и онаа богатунерката Шеќерна ..џукели, не заради тоа што тврдат дека се "социјал-демократи" Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by кнез on Чет Ное 13 2014, 11:26

Рада и Зајко ја имаат несреќата во лошиот личен избор во политиката инаку во спротивно би биле одлични сегашни вмровски министри(ала Миле,Ставре,..),што ќе рече дека денес имаме вмро-вска влада и вмро-вска опозиција(акцентот е на малите букви на вмро. Smile

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: СДСМ ќе се разбуди наесен

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот