Ирак, Сирија...арапскиот свет

Страна 27 of 31 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31  Next

Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Нед Окт 16 2016, 13:37

Сега прочитав и "Петар Велики"тргнал во заеднички поход со Кузњецов.Ај ај ај ај ...Ако и Петар Велики тргне навистина спрема Средоземјето тоа сигурно значи дека ќе држат стража  за една стратешки голема акција во Сирија.Тие два брода се ударни бродови на Северната флота која е стратешка флота на Русија.Се спрема одлучувачка битка и се чекаше ослободувањето на Алеп која е услов без кој не се може.Доаѓаат можеби најтешките за мирот во светот месеци,и затоа се тргнати овие два брода да го обезбедат мирот во светот.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Нед Окт 16 2016, 16:10

avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Пон Окт 17 2016, 18:59

Planiraat uste da pravat...Kuznecov e solidna voena masina ama e sam.jues nejvi ima deset.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пон Окт 17 2016, 20:02

VOL напиша:Planiraat uste da pravat...Kuznecov e solidna voena masina ama e sam.jues nejvi ima deset.
......јуес нејви ор.. америќенска морнарица е напааѓачка морнарица, предвидена да оди по свет и убија народ због америќенски од бога дадени права. Русине , бар од времето кога им ја шитнаа аљаска не покажуваат такви империјални склоности.., повеќе само си го бранат своето. А тоа полесно се реализира со подморници чучнати на дискретни непознати дубини кои можат да лансираат ефикасен раскостувачки противудар. За целиот друг шминкерај , павкање и пувкање со модни детаљи наоколу се задолжени америќењците, кои пополека почнуваат да се прават наудрени во однос на одаааамнааа воспоставените правила на игра, но како гледам почнаа да добиваат веќе по прсти секаде каде ќе го брцаат носот поише од што допушта општа култура ин домашно воспитание.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Пон Окт 17 2016, 23:38


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Сре Окт 19 2016, 16:45

Упсссс....


Москва следи преку сателит: "Ослободувањето на Мосул не е ни започнато!"

http://tocka.com.mk/1/210730/moskva-sledi-preku-satelit-osloboduvanjeto-na-mosul-ne-e-ni-zapocnato

Пак некој режирал холивудски спектакл ..... ќе да испадне дека уствари се е договорено ... да овие исиловците бидат транспортирани со се оружје и опрема (па и нешто плус додадено) во Сирија и таму продолжат да прават проблеми а CNN  и остали квази медиуми да на цел глас кукакат како Асад и понатаму масакрира недолжни цивили ...
..абе говно стално е гомно.... поготово тоа од другата страна на барата ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Чет Окт 20 2016, 21:49

Американците излегоа од преговорите и им се заканија на Русите со планот Б.
Русите не знаат што е планот Б и од каде со што и како ќе биде американскиот одговор и затоа носат голема сила и ми изгледаат како шарппланинец кој ја подигнал главата високо над тревата му мириса на опасност( волк) ама не може да го види,мускулите му се набрекнати сите сетила до крај изоштрени и чека да реагира натрапникот.
"Адмирал Григоровоич го товараа денес а утре испловува за Сирија уште два разарача од јужен атлантик ќе се придружат на северната групација и ќе влезат во Гиблратар.
Се собира страотна сила.Russian Navy march / Северный флот - YouTubeRussian Navy (Moscow Never Sleeps) - YouTube

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Пет Окт 21 2016, 07:25

a be nikakvo
trupanje na sili ne plasi nikogo denes..
 se trupale zbirstina od zbirstina na Ruska granica.. nekakvi si balticki nato "sili" sto ja znam.. pa nekakvi si "udarni sili za ekstra super brzi intervencii".. pa ne znam... super opremeni vakvi onakvi..
od obete strani..
ama do sega nemam videno "zastitna oprema za vojnik za nuklearna vojna" ima gas maski ima zastitni navlaki, pelerine, sto znam , rakavici, itn.
ama nemam videno anti toploten, anti udaren I anti radijaciski  plast, odelo, satorsko krilo makar, ne znam sto.
zatoa, "trla baba lan da joj.." si znaete, koj si znae.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Пет Окт 21 2016, 13:25

VOL напиша:..................
ama do sega nemam videno "zastitna oprema za vojnik za nuklearna vojna" ima gas maski ima zastitni navlaki, pelerine, sto znam , rakavici, itn.
ama nemam videno anti toploten, anti udaren I anti radijaciski  plast, odelo, satorsko krilo makar, ne znam sto.
zatoa, "trla baba lan da joj.." si znaete, koj si znae.Seva-SUit Very Happy Very Happy Very Happy Twisted Evil


impact50%
Rupture 50%
Explosion 50%
Firearms 40%
Burn 80%
Chem. Burn 70%
Electric Shock 90%
Radiation90%
Night Vision2nd Generation
Weight9 kg

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Пет Окт 21 2016, 13:47

Која е вистинската причина за војната во Сирија: приказната почнува уште во 2009

http://www.mkd.mk/svet/analizi/koja-e-vistinskata-prichina-za-vojnata-vo-sirija-prikaznata-pochnuva-ushte-vo-2009

.... т.е.   демократија, човекови права, диктатор итн .... се само изговори и приказни за мали деца ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пет Окт 21 2016, 17:13

king напиша:
Која е вистинската причина за војната во Сирија: приказната почнува уште во 2009

http://www.mkd.mk/svet/analizi/koja-e-vistinskata-prichina-za-vojnata-vo-sirija-prikaznata-pochnuva-ushte-vo-2009

.... т.е.   демократија, човекови права, диктатор итн .... се само изговори и приказни за мали деца ...
....занимлива е една ситница: Ил соле 24 оре тврди дека Кенеди навел разузнавачки информации дека американските тајни служби, заедно со Катар и Саудиска Арабија, веднаш почнале финансирање на сириската опозиција и подготовки за уривање на режимот во Дамаск.

..нешто ми е многу слично.. и овде кај нас,   америчкиот и другите негови амбасадори , просто е неможно да ги скинеш скурца....стално се качени..и ден и ноќ упорни ко тафтабити Shocked
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Саб Окт 22 2016, 22:32

king напиша:Seva-SUit Very Happy Very Happy Very Happy Twisted Evil


impact50%
Rupture50%
Explosion50%
Firearms40%
Burn80%
Chem. Burn70%
Electric Shock90%
Radiation90%
Night Vision2nd Generation
Weight9 kg
nokna vizija 2 generacija?
pa ova e uste i - zaostanato , :lol:denes, a I pred deset godini, standard e 3 generacija,
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Нед Окт 23 2016, 09:52

nokna vizija
S.T.A.L.K.E.R.  -  Тень Чернобыля

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

-------------------\
--------------------
_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Нед Окт 23 2016, 11:06

...не џабе се вика сириска смоквичка, најслаткото овоштие на светот. Не џабе во Сирија се искрцале "боговите" !!!
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Пон Окт 24 2016, 13:16


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Чет Окт 27 2016, 18:19

VOL напиша:a be nikakvo
trupanje na sili ne plasi nikogo denes..
 se trupale zbirstina od zbirstina na Ruska granica.. nekakvi si balticki nato "sili" sto ja znam.. pa nekakvi si "udarni sili za ekstra super brzi intervencii".. pa ne znam... super opremeni vakvi onakvi..
od obete strani..
ama do sega nemam videno "zastitna oprema za vojnik za nuklearna vojna" ima gas maski ima zastitni navlaki, pelerine, sto znam , rakavici, itn.
ama nemam videno anti toploten, anti udaren I anti radijaciski  plast, odelo, satorsko krilo makar, ne znam sto.
zatoa, "trla baba lan da joj.." si znaete, koj si znae.
Кога на почетокот на 1999 година Елцин излезе на телевизија и рече дека му пишал писмо на Клинтон во кое му кажал дека нападот врз Југославија е неприфатлив. И ги загрозува руските национални интереси јас летав од радост и реков конечно се јави Русија и ќе го спречи нападот врз Југославија.Во исто време беше во полн ек трупањето на американските сили околу Југославија,па јас онака еуфоричен му велам на татко ми "Ајде нека нападнат сега мајку им ебам фашистичка","татко ми се сеќавам ме праша реторички каде е руската флота на јадран и средоземје каде е руската авијација,и ми рече ќе ги нападнат сигурно,се додека на терен не можеш да им парираш.времето покажа дека беше во право и ми е многу криво што не ги доживеа овие денови.Само дејствувањето на терен ја прави реалноста на терен и никакви детски фантазии дека сега Русите ќе им речат и овие ќе се преплашат.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Чет Окт 27 2016, 18:25

кнез напиша:
VOL напиша:a be nikakvo
trupanje na sili ne plasi nikogo denes..
 se trupale zbirstina od zbirstina na Ruska granica.. nekakvi si balticki nato "sili" sto ja znam.. pa nekakvi si "udarni sili za ekstra super brzi intervencii".. pa ne znam... super opremeni vakvi onakvi..
od obete strani..
ama do sega nemam videno "zastitna oprema za vojnik za nuklearna vojna" ima gas maski ima zastitni navlaki, pelerine, sto znam , rakavici, itn.
ama nemam videno anti toploten, anti udaren I anti radijaciski  plast, odelo, satorsko krilo makar, ne znam sto.
zatoa, "trla baba lan da joj.." si znaete, koj si znae.
Кога на почетокот на 1999 година Елцин излезе на телевизија и рече дека му пишал писмо на Клинтон во кое му кажал дека нападот врз Југославија е неприфатлив. И ги загрозува руските национални интереси јас летав од радост и реков конечно се јави Русија и ќе го спречи нападот врз Југославија.Во исто време беше во полн ек трупањето на американските сили околу Југославија,па јас онака еуфоричен му велам на татко ми "Ајде нека нападнат сега мајку им ебам фашистичка","татко ми се сеќавам ме праша реторички каде е руската флота на јадран и средоземје каде е руската авијација,и ми рече ќе ги нападнат сигурно,се додека на терен не можеш да им парираш.времето покажа дека беше во право и ми е многу криво што не ги доживеа овие денови.Само дејствувањето на терен ја прави реалноста на терен и никакви детски фантазии дека сега Русите ќе им речат и овие ќе се преплашат.

Efendi Elcin,vo edna poseta na SAD ima istrcano od hotelska soba vo Vasington li bese, Njujork li bese, ama po se izgleda Vasington..
onaka, nacukan. e sega spekulacijata e dali gol, po gakji, ili po penjoar.
ama ne e ni bitno.
pa sega ti sam zakluci.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Чет Окт 27 2016, 19:14

Не си ја фатил поентата.Само акцијата на терен ја создава реалноста на терен.Никакви натприродни моќи немаат Русите над америте и обратно.Локалните судири ќе го решат локалниот сооднос на силите и никој нема да ги земе во обзир твоите интереси ако во тој дел на светот не можеш да проектираш сила која ќе ти овозможи победа.Кога тие ќе се исплашат од пораз тогаш ќе те сватат сериозно

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Чет Окт 27 2016, 21:48

кнез напиша:Не си ја фатил поентата.Само акцијата на терен ја создава реалноста на терен.Никакви натприродни моќи немаат Русите над америте и обратно.Локалните судири ќе го решат локалниот сооднос на силите и никој нема да ги земе во обзир твоите интереси ако во тој дел на светот не можеш да проектираш сила која ќе ти овозможи победа.Кога тие ќе се исплашат од пораз тогаш ќе те сватат сериозно
...јасно е тоа кнеж-е од јерихоските труби , а и пред тоа навака... само кур у туѓи руки расте , ништо друго. Во време кога е Југославија искупусана,  Русија со јелцин ( мала буква) беше пичкин дим ...расуло ,смрзната.., отидена у курац од каде уште не може да се врати. Најмногу заради тоа што и пред тоа беше Потемкиново село..приказна како онаа грујовата.....кој се коцка со тоа дека колата ќе ни запали на буткање.
Сега е во многу што подруго , ама тоа ги чинеше живот Југославија , Либија, Украина и уште некои други..., а баја ја осакати и Сирија. Но се назира пресврт, освен ако кошер господарите на америка не решиле да хибернираат едно 200 години у бункер , а светот да го остават да ја симне и промени кожата...па да си се вратат у новиот рај... SmileSmileSmileSmile
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Саб Окт 29 2016, 23:56

http://tvnova.mk/vesti/balkan/huriet-turskite-voeni-avioni-gi-prekinaa-napadite-vo-sirija/

.... упссс .... некако не им се лета .... Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Чет Ное 03 2016, 22:16

Ахахаааааа ...CCN  фатени со спуштени гаќи ....

http://republika.mk/677871


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Пон Ное 14 2016, 20:20

http://tocka.com.mk/1/213269/spektakularna-snimka-od-zarobuvanje-na-dzihadist-vo-sirija-izlegol-od-dupka-pa-pocnal-da-place

Гледам курдите вооружени со не така ефтината германска HK G-36  пушка??????

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Вто Ное 15 2016, 03:12

kojznae I dali se kurdi Wink

a I g-36 ne e taka nedostapna puska, plus svabite sakaat da ja menjaat..
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Вто Ное 15 2016, 10:12

...гератето го има прилично околу , а у тоа снимената сторија или курдите се измитариле и не личат на себе , или јас сум станал маор..., одамна не сум се погледал у огледало... Smile Smile
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Сре Ное 16 2016, 06:43

si tolcat li si tolcat,
den po den, mesec po mesec.
I se' vo senka na : rozeviot f'stan na Obaminata domakja dunda, izborite vo SAD, fLizurata na Tramp, najnoviot hit na Edikojsi , globalnoto zatopluvanje....
... dosega trebase 4-5 "muuvies" da izlezat Holivudski hitovi -po defolt, ama pustoto nemet , nejse..

http://www.mkd.mk/svet/vesti/ruskite-lovci-su-33-za-prvpat-uchestvuvaat-vo-operaciite-vo-sirija-video


Од „Адмирал Кузњецов“

Руските ловци Су-33 за првпат учествуваат во операциите во Сирија (ВИДЕО)

trista (solunski) patrdii ni prilozija od samoto patuvanje na Kuznjecov, od severnite vodi do siriskiot breg, vakov bil star bil  kuznaj kolku opasen bil go sledea avionic na RAF, na USAF, na NATO.... mizerija.duri I so podmornici go sledea, -na pristojna dlabocina I dalecina I so voeni brodovi.
kako toj da im e najgolemiot neprijatel koj ete ke im bide alibi da krevaat paniki po evropa demek " ene , trekji sveCki samo so ne pocnal" da sataniziraat I demoniziraat -kako se programirani.
ebati evropata so se amerika na cello..

da gi upotrebea tie silni avioni i brodovi i podmornici, seto toa potroseno gorivo, barem da pripomognea da se unistat gnojovite na ISIL namesto da snimaat "muuvies" sledejki go Kuznjecov, bezpotrebno, paranoicno, i za senzacija, tie se gluporaa okolu nego, kako da im se najgolem dusman na "demoNkratijata" em "slobodata"..
pa uste , glasno i jasno objavuvaa kako NEMA da mu prodadat gorivo za tankiranje, ( SPancite, englezovcite i drugi nato "sili") ..

  a Kuznjecov, samo si plovese, mirno, spokojno, i pokraj site tie krestavi i neprijatelski raspolozeni "sojuznici " protiv ISIL..
i udri po ISTITE tie idioti, koi predizvikaa KVICENJE niz evropa, koi ja zapalija, francija , belgija , onoj kamen vo vodata narecen engleska, da im onadam toa kraljicata so se snajka, idioti najgolemi, podli.i slicni ...  kvicat od migranti- od bombi doma, od glavorezi, a prajaat lovci i podmornici na Kuznjecov.. ebati evropata ebati.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 27 of 31 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот