Ирак, Сирија...арапскиот свет

Страна 26 of 31 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31  Next

Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Нед Aвг 28 2016, 11:54

кнез напиша:Дараја е слободна.Тоа е големо растеретување за сириската армија.
Ердоган се држи до договореното,Бајден беше да прети и да се заканува на што Ердоган додржа.Сега притисокот врз Ердоган ќе се зголемува па не сум сигурен дека тој ќе може да го издржи,затоа е важен овој моментум да се искористи и да се извојуваат неколку важни победи во Сирија.
...нема шанса, ако не се намали притисокот и отворат нови фронтови кои ќе ги ангажираат и апсорбираат капацитетите на САД во секој поглед, посебно фундаменталистите, гавазите, кучињата на војната и машите за жар , тоа е барем јасно и од физика за петто оделение... Wink
А ако тоа не биде на нивно домашно тло , незнам колку ќе биде ефикасно како надежна медицинска постапка за лечење на веќе добрано болнава планета ...
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Нед Aвг 28 2016, 20:14

Ќе се отворат и нови фронтови госн Конкрете.Огромните маневри на руската армија ќе го добијат својот епилог за неколку години.Планот е направен сега ќе се реализира.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Нед Aвг 28 2016, 20:16

кнез напиша:Дараја е слободна.Тоа е големо растеретување за сириската армија.
Ердоган се држи до договореното,Бајден беше да прети и да се заканува на што Ердоган додржа.Сега притисокот врз Ердоган ќе се зголемува па не сум сигурен дека тој ќе може да го издржи,затоа е важен овој моментум да се искористи и да се извојуваат неколку важни победи во Сирија.
kojznae koi se namerite na erdogan
pokaza dosta " vratolomna" i avanturisticka nadvoresna politika,
rusite ne mu veruvaat,( ili nesto ne znaeme  ..)
amerikancite se vo nebrano..( ili pak nesto ne znaeme)
gi napagjaat kurdite vo sirija a ovie negovive domasnive kurdi paramparce gi pravat turskite voeni konvoi i istureni bazi.
ili coekov e totalen idiot ( so sigurnost ne znaeme, ama moze da nasetime..)
ili e nekoj superinteligenten tip koj moze da ja vidi idninata.
zasega, ne znam vo sto gleda, vo gravcinja ili vo semki od tikvi, ama znam deka pozicijata na zemjata koja ja vodi e
a/raznisana,( odnosite so EU) ,b/ ponizena do trtenje( izvinuvanjeto kon Putin, ponudata za indzirlik kon rusite, osteta za avionot, i tn..), v/nedoverliva ( kako li sega "sojuznicite od nato" ke gledaat na ova forma na -turcija?)
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Нед Aвг 28 2016, 20:21

novi frontovi zasega NEMA da se otvorat.
se kontroliraat.
zatoa 
1.  Ermenija i Azerbejdzan , otvorijha ama  brzo go ZATVORIJA frontot
2.  Ukraina se prska ama ne smee da pisne ( zatoa i ubacuva diverzanti, "i se iska ama ne i stiska") ,
3. sekade nekoj nesto "saka" ama ima da sedi i da "rani praseta i ne dira dugmeta" kako mu GAZDA "kaze" ( Republika Srpska, Kosovo, "tralalaLIRIDA" , secesionistickite Baskija, Skotska, nekakvi si Valonci i Flamanci, Krimski Tatari, Pridnestrovie, Modavija,  Palestajnci.....i ostala boranija.. seto toa e "macji kasalj" vo sporedba so 5 godisnata Siriska bedotija!)
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Пон Aвг 29 2016, 09:24

Подигањето на такви маневри на руската армија е сигурен знак дека русија очекува отворање на наредни фронтови и дека се спрема за тоа.
Е сега дали нејзината спремонст ќе делува на некого превентивно па ќе го обесхрабри во плановите ќе видиме.Но јас мислам дека американската политика е толку залауфана да и да сака некој разумен човек да ја запре нема да може.
Затоа сигурен сум дека во наредниот период ќе се отвораат нови фронтови и тоа на евроазиско копно.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Нед Сеп 04 2016, 16:36

Во Алепо повторно е затворен обрачот.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Нед Сеп 04 2016, 16:39

Прашање на ден беше само ....
..уствари прашање е и дали намерно се пропуштени, пуштена им е вода, да ги фати еуфорија да се излетаат и изгинат ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Пет Сеп 09 2016, 12:46
Два турски тенка одат упм за минута две ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пет Сеп 09 2016, 12:59

..што се муваат таму, не ми е јасно, глуматаат војна сила...
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Чет Сеп 15 2016, 00:23


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Вто Сеп 27 2016, 18:23

Хандарат и големата тврдина во центарот на  Алепо се слободни.
Дали се надзира тоталниот слом на амриканските кучиња во Алеп? Smile Smile Smile

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Сре Сеп 28 2016, 21:48

Дури и Папата се јави и кука во американскиот хор за умерените и неумерените крволочни убијци.Кери му се јавил на Лавров да не бомбардираат со противбункерски бомби,изгледа дека неговите кучиња доле почнаа да добиваат неизджливи удари.Што е кукњава а?Курви покварени!!!А кога ја уништуваа Сирија и масакрираа се што тие мислеа дека не треба да живее тогаш беа силни копилиња животински?Сега ќе плачат ко кај нас у Диво Насеље,Ја ништа не знам.Мајката да им ја ебам курвинска
Досега е ова најголемо кукање што значи дека Сириската народноослободителна армија е пред историска победа во Алеп.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Сре Сеп 28 2016, 22:05

..ako ne vletaat demonkraticno uplakanite socustvitelni amerikenjci, vpecatlivo potreseni od sudbinata na glavosecite, I da gi oslobodat tie 9 sindzira robje ISILsko , da skrsat tiranski okovi, da oslobodat narod em bradati nevini glavorezi...
 .. pa da procveta Holivud, da se opee narodnooslobodilackata borba na amerikenjskiot narod na cello so drugarkata Kurvari Guzinoton, parodon, drugarot od Kenija, takozvani Drug Crni ( orig.:Drug Crni u NOB-u"), posto on e seuste aktuelen arambasa neli..
 
sto e mozno da se sluci, zatoa sto taa rasa koja zivee vo sopstveniot sanatorium, gi ima iskriveno I zakonite na fizikata, a za realnsota,pravdata, vistinata.. da ne govorime..
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Пет Сеп 30 2016, 07:16

I sto da se cudime sega?
amerimoronite se zadovolni koga na igralisteto koe e na gradinkata, ke bidat samo tie.
ednstavno site deca da gi izbrkaat I samo tie  da bidat tamu vo pesokot.. a potoa da si gi kanat site drugi decinja vo igralisteto, I da im kazuvaat kako, ete, ke im dadat edno krukce, na vrteleskata, malku ljuljanje na ljuljaskata, a ako bidat dobri I ako gi slusaaat ke im dadsat I edno lizganje na lizgalkata..]

od takvite nivni politiki na samobendisanost I arogancija, sekogas koga ke vlezat nekade da delat pamet I fosfor, na drzavite im nedostasuvaat milioni ( Korea, Vietnam, Afganistan, Irak..) svoi gragjani..
http://www.slobodnaevropa.mk/a/28023570.html

sega pak nesto se lutat, ne trpat oni da ima I drugi decinja na igralisteto, pa ke bidat skar..
taka I vo Afganistan, izigraa, se napravija samo da im nastetat na rusite ina DRA ( Demokratska Republika Afganistan) za da si gi dovedat TALIBANITE I AL Kaeda na Vlast , po 1990 godina.
Rusite se povlekoa, nastapija americkite pudli.
od Demokratska, sozdadoa Islamska Republika Afganistan. toa e I oficijalnoto ime na Afganistan.
Ima POVEKJE ubieno , proterano, unisteno , vo amerikansko vreme otkolku vo -sovetsko.
ete toa e rezultatot na idiotite.

slicno ke bide I vo Sirija.
milioni stradaa vo Korea, a podelbata ni go donese onoj debelion so prai nuklearki a ne moze da im go kontrolira letot..
majko bozja, more Kolumbo, sve ti ibem po spisok.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Вто Окт 04 2016, 13:17

Упсссс...

http://lokalno.mk/rusija-rasporeduva-vo-sirija-napreden-pro-sistem-ke-soboruva-raketi-od-us-brodovi/

... изглеа амероговната имале намера да по „грешка“  ракетираат Асадови единица ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Вто Окт 11 2016, 09:11

Морам со задоволство да констатирам дека Русија ги издржа сите жестоки притисоци од Западот и оди до крај.Изјавата на Лавров дека  стратегиското трпение на Русија заврши става печат на идната руска политика.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Вто Окт 11 2016, 10:07

кнез напиша:Морам со задоволство да констатирам дека Русија ги издржа сите жестоки притисоци од Западот и оди до крај.Изјавата на Лавров дека  стратегиското трпение на Русија заврши става печат на идната руска политика.
...Лавров многу збори  т.е. јаде бурек и пие ладна вода....ко да е Грујо, нек си ебе матер. Вистинското куче во еден момент престанува да лае....., дур нит р'же ...Мислам дека беше доволно лаење досега, па Западот нека си конта што значи гробната тишина...  Cool
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Вто Окт 11 2016, 10:30

concrete напиша:
кнез напиша:Морам со задоволство да констатирам дека Русија ги издржа сите жестоки притисоци од Западот и оди до крај.Изјавата на Лавров дека  стратегиското трпение на Русија заврши става печат на идната руска политика.
...Лавров многу збори  т.е. јаде бурек и пие ладна вода....ко да е Грујо, нек си ебе матер. Вистинското куче во еден момент престанува да лае....., дур нит р'же ...Мислам дека беше доволно лаење досега, па Западот нека си конта што значи гробната тишина...  Cool
Состојбава како што рече и Штајнмаер е најтешка после кубанската криза и се повеќе се влошува.
Американците ги бомбардираа сириските  сили кај Дар ез зор во кој имало и руски советници.После тоа следеше удар на руската авијација на Алепо во кој  загинале како сто се наведува 30-тина американски еврејски и британски советници.Заканите и тешките изјави стигнаа до начелници на генералштабови на двете земји и на министрите за надворешни работи.Над нив се само претседателите.
Значи стигнато е до крај,некој мора да попушти а не се гледа кој ќе биде тоа.
Ослободувањето на Алеп е катастрофа за Американската политика на Блискиот Исток и можеби уште поважно признавање дека светот веќе не е Американски.
Судирот е сличен на македонско-грчкиот.Нема компромисно решение.Може само едната страна да биде поразена.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Вто Окт 11 2016, 15:35

По Виетнамскиот синдром сега америте ќе патат и од Сириски синдром .... Twisted Evil Twisted Evil
... но овој ќе е со потешки симптоми....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Сре Окт 12 2016, 20:55

Путин им наредил на руските дипломати да ги вратат своите фамилии дома.Пред една недела имаше вежби на цивилното население на секој руски град а пред тоа издаде наредба да се изградат атомски скривници за уште 12 милиони луѓе.
"Адмирал Кузњецов"исплови од Мурманск и фати курс кон Сирија.Америве се спремаат за демек-напад на Мосул(им треба победа пред избори)а руски извори тврдат дека се договориле со Исил да 9000 борци од Мосул тргнат кон источна Сирија и во замена за Мосул да ги освојот со американска помош Дар ер Зор и Палмира.
Не ме арестват работава. Smile SmileZapoceli smo Treci Svetski Rat,neka nam je sa srecom - YouTube

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Сре Окт 12 2016, 21:40

кнез напиша:Путин им наредил на руските дипломати да ги вратат своите фамилии дома.Пред една недела имаше вежби на цивилното население на секој руски град а пред тоа издаде наредба да се изградат атомски скривници за уште 12 милиони луѓе.
"Адмирал Кузњецов"исплови од Мурманск и фати курс кон Сирија.Америве се спремаат за демек-напад на Мосул(им треба победа пред избори)а руски извори тврдат дека се договориле со Исил да 9000 борци од Мосул тргнат кон источна Сирија и во замена за Мосул да ги освојот со американска помош Дар ер Зор и Палмира.
Не ме арестват работава. Smile SmileZapoceli smo Treci Svetski Rat,neka nam je sa srecom - YouTube
.јавувај кога ќе почне за да купиме доволно леб, месни нарезак и пиво....додека не затворат дуќаните Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Сре Окт 12 2016, 23:57

Aмеричките пулени изгледа трпат тешки загуби во Алепо и не знаат кај им се гаќите ....

... а тоа дека Америка отиде у курац се виде кога избраа црнец за председател и сега со двајцата кловнови во трката за председател ...

малку сличкички од Алепо ...
хихихи ... коментар под едно видео на јутуб Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Саб Окт 15 2016, 12:25

Американците го искористија исламот и шехидството од средниот век за да создадат војска со многу висок борбен дух кој ќе ги оствари нивние цели.ПЛанот беше да им се даде доволно пешадиско оружје за да се наутрализира предноста на локалната армија во  оклпона техника(особено со TOW)да се искористат самоубијците како оружје,да се оневозможи користење на армиското воздухопловство,и така да се создаде впечаток дека исламистиве се непобедливи.Меѓутоа во Сирија сите нивни предуслови за да се оствари победа не се исполнија и се опасно бесни па спомнуваат некој план Б Ви останати планови.
Русија ги задржа сите притисоци и одговори на нив,па сега олека доаѓаат резултатите кои ќе бидат тешки и крвави,ама друго ништо не останува да се направи.
Во Алепо сириската рмија вчера освои неколку стратешки места и квартови и сега првпат ми изгледа дека работата во Алеп е работа на егзекуција во која ќе нема уште стратешки изненадувања.
Уште еднаш орам да ги поздравам руските ВКС и целата руска групација таму,заедно со големата сириска народноослободителна армија со нејзините сојузници,и да им одадам искрена голема почит.
Слава Јунаци!!! 
УРА УРА УРАААА!!!

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Саб Окт 15 2016, 15:03

кнез напиша:Американците го искористија исламот и шехидството од средниот век за да создадат војска со многу висок борбен дух кој ќе ги оствари нивние цели.ПЛанот беше да им се даде доволно пешадиско оружје за да се наутрализира предноста на локалната армија во  оклпона техника(особено со TOW)да се искористат самоубијците како оружје,да се оневозможи користење на армиското воздухопловство,и така да се создаде впечаток дека исламистиве се непобедливи.Меѓутоа во Сирија сите нивни предуслови за да се оствари победа не се исполнија и се опасно бесни па спомнуваат некој план Б Ви останати планови.
Русија ги задржа сите притисоци и одговори на нив,па сега олека доаѓаат резултатите кои ќе бидат тешки и крвави,ама друго ништо не останува да се направи.
Во Алепо сириската рмија вчера освои неколку стратешки места и квартови и сега првпат ми изгледа дека работата во Алеп е работа на егзекуција во која ќе нема уште стратешки изненадувања.
Уште еднаш орам да ги поздравам руските ВКС и целата руска групација таму,заедно со големата сириска народноослободителна армија со нејзините сојузници,и да им одадам искрена голема почит.
Слава Јунаци!!! 
УРА УРА УРАААА!!!
..и од мене Кнеже поздрав со УРА УРА УРАААА!!!
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 26 of 31 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот