Ирак, Сирија...арапскиот свет

Страна 24 of 31 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 27 ... 31  Next

Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Сре Мар 16 2016, 13:57

Упс .... нов развој на настаните... или само ни се чини дека е нов

http://www.mkd.mk/svet/vesti/siriskite-kurdi-kje-proglasat-federalen-sistem

и одма османлиите рипнаа ко попарени

http://lokalno.mk/mnr-na-turcija-voveduvanjeto-na-federalen-sistem-na-upravuvanje-od-strana-na-kurdite-vo-sirija-bi-bilo-nelegalno/

...некако со курдите тешко им оди ерменското сценарио

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Сре Мар 16 2016, 14:01

За слична работа загржшените западни демократии започнаа бомбардирање врз босанските срби ( непотврдено дека тоа тие го направија)

http://tocka.com.mk/1/189862/voeno-zlostorstvo-saudiska-arabija-bombardira-civili

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Сре Мар 23 2016, 17:55

Ослободена е древниот град Палмира,и сега се на само два километри од градот Палмира кој е клучен за центалното пустинско подрачје на Сирија а со тоа и до спојување со Хероите од Деир ез Зор. 
Да живее херојската Сириска Армија и Руските ВКС кои му пркосат на обидот за поробување на Сирија и светот.
Ура!!!!
Ура!!!!
Ура!!!!

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Сре Мар 23 2016, 18:19

кнез напиша:Ослободена е древниот град Палмира,и сега се на само два километри од градот Палмира кој е клучен за центалното пустинско подрачје на Сирија а со тоа и до спојување со Хероите од Деир ез Зор. 
Да живее херојската Сириска Армија и Руските ВКС кои му пркосат на обидот за поробување на Сирија и светот.
Ура!!!!
Ура!!!!
Ура!!!!
кнез???  прејде на стара-препечена............. Smile
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Чет Мар 24 2016, 14:34

Вечерва се спуштија во градот и почнаа улични борби.Има први снимки од ослободениот антички град Палмира кој се наоѓа на брдот над градот Палмира.
А сакам препеченица нема збор, Very Happy Very Happy

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Чет Мар 24 2016, 14:38


кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Чет Мар 24 2016, 15:25

...тоа е радосната, тажната е дека 600 исил-камикази дремат на нашата граница со грција и може некој од нив со послаби нерви да дрмне тоа елекот...овде , зошто ни е љут...грците и европјаните му пунат уши дека ние ги заебаваме и не ги пуштаме, а тие се линеарни еднодименионални мозочиња, одамна испрани од за нив  одговорниот исламски комесар..
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by кнез on Чет Мар 24 2016, 15:43

concrete напиша:
...тоа е радосната, тажната е дека 600 исил-камикази дремат на нашата граница со грција и може некој од нив со послаби нерви да дрмне тоа елекот...овде , зошто ни е љут...грците и европјаните му пунат уши дека ние ги заебаваме и не ги пуштаме, а тие се линеарни еднодименионални мозочиња, одамна испрани од за нив  одговорниот исламски комесар..
Никако не знаев дека ќе се случи овој егзодус,а тие што ме знаат,ме слушнаа дека многу пред тоа говорев дека за жал сигурно ќе дојде и кај нас до терористичка катастрофа.
Сите предуслови се тука и единственото што ги држи е тоа дека во моментов се поврзани со нивниот ментор американците и работите им одат по ќеиф.Првиот момент кога ние навистина ќе дадеме вистински отпор тие ќе ги активираат терористиве.Второ сега овие на границиве се неконтролирани од никого иако се артикулирани во стадо, но како поединци не ги сфаќаат стратешките цели.Тоа експоненционално го зголемува ризикот.Само чудо или некое глобално брзо решение може да го спречи тоа,а тоа не се ни надзира.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Чет Мар 24 2016, 16:08

кнез напиша:
concrete напиша:
...тоа е радосната, тажната е дека 600 исил-камикази дремат на нашата граница со грција и може некој од нив со послаби нерви да дрмне тоа елекот...овде , зошто ни е љут...грците и европјаните му пунат уши дека ние ги заебаваме и не ги пуштаме, а тие се линеарни еднодименионални мозочиња, одамна испрани од за нив  одговорниот исламски комесар..
Никако не знаев дека ќе се случи овој егзодус,а тие што ме знаат,ме слушнаа дека многу пред тоа говорев дека за жал сигурно ќе дојде и кај нас до терористичка катастрофа.
Сите предуслови се тука и единственото што ги држи е тоа дека во моментов се поврзани со нивниот ментор американците и работите им одат по ќеиф.Првиот момент кога ние навистина ќе дадеме вистински отпор тие ќе ги активираат терористиве.Второ сега овие на границиве се неконтролирани од никого иако се артикулирани во стадо, но како поединци не ги сфаќаат стратешките цели.Тоа експоненционално го зголемува ризикот.Само чудо или некое глобално брзо решение може да го спречи тоа,а тоа не се ни надзира.
..овде веројатно ќе се активираат само во моментот кога ќе се даде сигнал за општ напад на каурите  т.е. неверниците..у свет, зошто кај и да е ќе се одметнат од уса-кошерите кои сега за сега ги манипулираат...
Можен е , дури извесен тој исход..,за кога точно....треба многу длабока анализа и барем некој податок од внатре...
Ние можеме да се браниме само екстензивно со четири ширум отворени очи и уши, многу-многу податоци немаме , дури ги немаме ни многу ефтините Think tank тимови кои би ги играле алтернативите... Cool
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Сре Мар 30 2016, 08:24

Добро пердашење ....
...ја кажува целата дволичност на западот ...

“Индипендент”: А зошто Камерон и Обама молчат за заземањето на Палмира?

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Сре Мар 30 2016, 21:29

gi zabole niv za arheologija i istorija..ionaka postojat pomalku od 250 godini, za niv zguzvana limenka od kokakola iskopana od nekoe djubriste , so anticka vrednost od-1987 godina e senzacionalno otkritie so izvonredna istoriska vaznost..stotinjak dolari plakjaat za takov artefakt, dzanam...
.. a toa , Palmira... nemala koka koli togas.. sto znae amerikenjac sto qr nekakvi kamenja, steni stubovi, nesto, nekakvi reljefi i slicno..
a na limenkata moze duri i da si cita, neli...
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Сре Мар 30 2016, 22:10

hihihihi..


ФОТО) Дали е ова едно од најлудите ‘селфи’ на сите времиња? Британецот насмеан се слика со киднаперот!?
http://zase.mk/foto-dali-e-ova-edno-od-najludite-selfi-na-site-vremina-britanetsot-nasmean-se-slika-so-kidnaperot/

pisman terrorist Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Сре Мар 30 2016, 22:13

....јеботе благи бог.., а тек како изглеа таа што го остаила, кога овој вака-така и изгледал во еден момент.... и се чинел прилика за мужење.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Сре Мар 30 2016, 22:22

a be kindapiranite puknale od smea, -pogolema opasnost imalo da rikne nekoj od patnicive so go dupele -zarobeni od ovoj ..so teglive u zivri i potkosula , vrzan so zici , gajtani, stekeri nacukal so nasol, mozda im kazal deka sklopil atomska, napred u toa "teroristickiot pojas" mi lici deka u eden dzebovite ima nacukano od onie ploskine za rakija Smile Smile 
sigurno mu pomagale patnicive da se odmota od zicine so se izvrzal I go pridrzuvale da ne padne , dodeka "teroriziral " po avionot ..
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Чет Мар 31 2016, 00:21

Тој .... киднаперот ми личи на еден лик кој имаше ник на еден процесор .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Чет Мар 31 2016, 00:29

..moz go ostaila zenata Twisted Evil I nego...
...maticnata ploca, de Laughing
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Чет Мар 31 2016, 00:38

Абе ..последниве години се измешаа работите ....
... сега матичната плоча го ебе процесорот ..... Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Сре Апр 06 2016, 20:36

Трт милојко, америве ... од Асад мора да си оди ... сега ... народот треба да одлучи

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=94436

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Саб Мај 14 2016, 08:23

liderot na hezbolah ubien vo Damask , Sirija..
Hezbolah se borese protiv ISIL vo Sirija.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Вто Јун 28 2016, 18:17

avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Нед Jул 10 2016, 12:12

se srusi verzija ( izvozna) na Mi-24 vo sirija ( za izvoz istiot model se obelezuva so Mi-35, vo sustina istiot helicopter)
http://kurir.mk/svet/vesti-svet/video-od-urivaneto-na-ruskiot-helikopter-vo-sirija/
samo ne se znae so sto. I dali voopsto e pogoden od islamistive
zatoa sto se gleda dea dejstvuca so nevodeni raket od sakjestiot lanser, I pri strelba, naednas se slucuva eksplozija na zadniot rotor.. hmm.
se slucuva I defect na raketa koja ja ispaluva helikopterot,bidejki lanserot e otvoren od obete strain ( cevka). pa mozno e dejstvo-nanazad, t.e poradi zastoj  defect, nekako povratnoto dejstvo -gasovi ili plamen a mozda e I fragmenti od raketata da go zakacile zadniot rotor. a toj e neophoden za stabilnost.. pri pravec..bidejki ne se gleda traga od raketa, ako e eventualno pogoden od zemja...
kojznae.
zasega pilotot I operatorot se zaginati.
se slucuvaat vakvi raboti, ova e prv borben helikpter padnat na teritorija na Sirija, imase uste eden pogoden ( Mi8 ili 17...)
americkite zagubi na jurisni helikopteri vo Irak bea -29 helikopteri "apache" izgubeni.
posebno ranlivi se helikopterite zatoa sto se meta I na strelecko I na raketno vooruzuvanje a se koristat za bliska podrska znaci mora da se na domet na neprijatelot, I da imaat vizuelen kontakt so silite na zemja I nepr. pozicii.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Нед Jул 10 2016, 17:18

hm. steta.
impaktot ne napravi golema steta ili eksplozija no otfrlanjeto na zadniot rotor bese klucno za padot.
e sega, duri I bez zaden rotor, helikopterot zadrza horizont, I pokrj onoj nekontroliran obid za "looping"
... pogibieto e nastanato najverojatno od samata eksplozija poradi gorivoto ili raketnoto vooruzuvanje ... da nemase eksplozija dolu, bi preziveale, t.e imaat sansi.. so povredi lesni ili teski, sepak.
eve go videoto:
se gleda vo momentot pred kontaktot so zadniot rotor, trag od proektil,I mala eksplozija, posle koja helikopterot go gubi rotorot..

http://video.amaq.co.za/v/Rh09072016.mp4


minatiot pat koga erdogan naredi kukavicki napad odzadi ( a sega mu gi lize jajcata na Putin I moli za izvinuvanje Laughing Laughing ebati karakterot lingurski..), kolegite na zaginatiot pilot se odmazdija, so toa sto sramnija turkmenska baza vo Sirija ( na golem jad I cemer na erdogan, eden ziv ne ostaija) a potoa raketnite sistemi Z-Z ( TOS-1, vo prv plan)  ja deratiziraa I oblasta i sekoja naredna lokacija kade sto ke se pojavese ISIS ili nesto slicno.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Нед Jул 10 2016, 17:54

...занимлив видео....има три можности : механички дефект, подметнат експлозив или неверојатен-случаен погодок од истрелан проектил...
..парче иссфрлено назад од лансерот или парче од лансерот па всисано од роторот на опашката е можно , ама никогаш не сум слушнал за такво нешто.
Не е ни друг наведуван проектил..., бар некаков траг ќе се видеше...
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 24 of 31 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 27 ... 31  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот