Ирак, Сирија...арапскиот свет

Страна 5 of 31 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 31  Next

Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пет Јан 16 2015, 11:15

Centarec напиша:мене ми се чини дека од крајност у крајност ке се отиде. можда не у нашиот век на живеење ама сигурно иде натака. акција и реакција.
животните на планетата земја скоро сите , живеат во глутници. Модерна , технолошки напредна глутница се вика бре држава.Значи државата , организираниот систем кој овозможува оптимализација на трошоците, синергија и левериџ во секој поглед е апсолутно потребна. Друг е проблемот што сеуште во секој од нас чучи по некој си принц Џон со својот Нотингемски шериф, плус по еден евреин. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
И тука е проблемот, давај идеа како и дали воопшто може да се реши тоа.
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Пет Јан 16 2015, 11:16

ko vi velam lugje, daj pobrzo da prejdeme vo anarhisticki promiskuitet, I toa vednas. Anarhizam pred samiot kraj, do ..jaj...koska bre..
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Centarec on Пет Јан 16 2015, 11:18

религии нации партии се се тоа вештачки измишљотини за поделба на народот. место да се разликуваме во тоа кој колку постигнал и кој колку има во црпката, ние побитно ни е да се поделиме на сечени/несечени. на антички/модерни. на комуњари/бугари. побитно дека некој ни наложил дека е тоа битно. па имаш после правило на генерализација каде што ради еден човек ти генерализираш за цел група на луѓе. и тако даље.

и ја сум се нашол у миљон ситуации кај што генерализирам те за бугари те за грци те за нас. ама тоа е мајндсетот што ни е вграден а е скроз погрешен! ја од маноли се разликувам само ради граничен прелаз. бре бре и за тоа војни се воделе у историјата и ке се водат. па ке се помести границата и ја и маноли ке бидеме исти. за мене тоа е жива глупост.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пет Јан 16 2015, 11:21

Centarec напиша:религии нации партии се се тоа вештачки измишљотини за поделба на народот. место да се разликуваме во тоа кој колку постигнал и кој колку има во црпката, ние побитно ни е да се поделиме на сечени/несечени. на антички/модерни. на комуњари/бугари. побитно дека некој ни наложил дека е тоа битно. па имаш после правило на генерализација каде што ради еден човек ти генерализираш за цел група на луѓе. и тако даље.

и ја сум се нашол у миљон ситуации кај што генерализирам те за бугари те за грци те за нас. ама тоа е мајндсетот што ни е вграден а е скроз погрешен! ја од маноли се разликувам само ради граничен прелаз. бре бре и за тоа војни се воделе у историјата и ке се водат. па ке се помести границата и ја и маноли ке бидеме исти. за мене тоа е жива глупост.
..кој ќе го контролира процесот  на проценка и вреднување на тоа кој колку постигнал и колку има во црпката и кој ќе ги контролира контролорите????
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Centarec on Пет Јан 16 2015, 11:23

анархијата ако ја гледаме од аспект на амерички филм како што е сервирана никој не ја посакува. ама за жал у тоа форма ќе пристигне во иднина. само заради прекумерната злоупотреба на моќта на државата односно на тие што ја водат и одлучуваат.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Пет Јан 16 2015, 11:23

ja mislam deka kako starcine od mapeti se prepirate,
a eve sto veli omladina za religijata, posle ova , za religija nema sto da se diskutira, na mladite ostanuva svetot:

odi direktno na 2 minuta i 10 sek. Twisted Evil :
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Centarec on Пет Јан 16 2015, 11:25

зашто да има човек или институција да го контролира тоа? зашто да има контрола? начинот на вреднување ке го одреди пазарот. ка-пи-та-ли-зам.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пет Јан 16 2015, 11:43

Centarec напиша:зашто да има човек или институција да го контролира тоа? зашто да има контрола? начинот на вреднување ке го одреди пазарот. ка-пи-та-ли-зам.
к а п и т а л и з а м......  тоа ти се бе Cентарец само 11 букви кои опишуваат нешто што во основа има некоја присила... небитно од каква природа .., а таквата во средина исполнета со  било какви суштества ствара реакција , а тоа е веќе процес и такво нешто во затворени системи каква е планетата Земја мора да се   к о н т р о л и р а со свесни одлуки , а не само автоматски реакции на  показателите од  сензори... До сега таквиот сензорски пристап  заебал милиони светови.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Саб Јан 17 2015, 14:03

Едно видео од борбите ... лани ...


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by чучулига on Вто Јан 20 2015, 08:35


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13462
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 22:57

Јапонија нема да ја исплати побараната сума од ИСИС за ослободување на заложницитеЈапонската Влада денеска објави дека нема да отстапи пред тероризмот, откако групата „Исламска држава“ се закани со егзекуција на двајца Јапонци за кои тврди дека ги држи во заложништво.


Групата „Исламска држава“ претходо објави видео со барање за откуп од 200 милиони долари за двајца јапонски заложници. ИД се заканува со убиство на заложниците доколку парите не бидат исплатени во рок од 72 часа. На објавеното видео се наоѓаат двајца заложници, кои џихадистите ги идентификуваат како Кенџи Гото Џого и Харуна Јакова, пренесува БТА.
– Ставот на земјата е да се бори против тероризмот, без да отстапува и тоа останува непроменето, изјави владиниот портпарол Јошихиде Суга на прес конференција по објавувањето на видео записот, чија автентичност се истражува.
Суга изрази уверува дека јапонската влада е подготвена да направи се што е можно, за да бидат ослободени киднапираните Јапонци, што е можно побрзо.
– Не ја исклучуваме можноста за нив да биде платена бараната сума, во моментот се разгледува и таа можност, нагласи Суга, додеавајќи дека разговарал со премиерот Шинзо Абе, кој се наоѓа во посета на палестинските територии.
Јапонскиот премиер изјавил дека Јапонија ќе дејстува врз основа на верувањето дека човечкиот живот е приоритет.
http://denesen.mk/web/?p=324843
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by gestapo on Сре Јан 21 2015, 12:23

Dva miliona pari se...i jas bi gi kidnapiral...ke gi delam so KING...i na VOL kemu frlime nesto....
avatar
gestapo

Posts : 175
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Сре Јан 21 2015, 12:27

..ne zaebaaj  Twisted Evil
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by king on Сре Јан 21 2015, 12:29

gestapo напиша:Dva miliona pari se...i jas bi gi kidnapiral...ke gi delam so KING...i na VOL kemu frlime nesto....
Двеста бе ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Пет Јан 23 2015, 12:23

NAJNOVO
Umrel saudiiskiot kral Abdula...
http://rt.com/news/225383-saudi-arabia-king-dead/
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пет Јан 23 2015, 13:21

VOL напиша:NAJNOVO
Umrel saudiiskiot kral Abdula...
http://rt.com/news/225383-saudi-arabia-king-dead/
.....да бе , читам сабајлево...и  Алах да му ја прими праведната душа у рајот и да му ја даде заслужената доза девици.
Но се прашам што сеа ќе праи стариот Буш, кој ќе му го финансира скупото за одржавање синче???? Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Пет Јан 23 2015, 13:34

nova stranica vo osnosite...neizvesno.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by concrete on Пет Јан 23 2015, 13:47

VOL напиша:nova stranica vo osnosite...neizvesno.
...би било интересно , кога би било можно...  за минатите година и нешто и во наредниот кус период да се следи состојбата на здравјето на сите , кои по било која линија биле или се потенцијални калифи наместо калифот. Тогаш може би можело, да се наслути   извесноста во неизвесното. Wink
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by чучулига on Пет Јан 23 2015, 16:00


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13462
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Саб Јан 24 2015, 22:56

Svijet » Bliski istok » Sirija
ISIL-ovi teroristi smaknuli jednog japanskog zarobljenika, ponudili razmjenu za drugog
E.G.
vrijeme objave: Subota - 24. 01. 2015 | 17:00
http://www.advance.hr/vijesti/isil-ovi-teroristi-smaknuli-jednog-japanskog-zarobljenika-ponudili-razmjenu-za-drugog/
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Саб Јан 24 2015, 23:25

drug izvorL
USA today...
http://www.usatoday.com/story/news/world/2015/01/24/isis-islamic-state-video-beheading-site-report-released/22269675/

Reports: ISIL video claims 1 of 2 Japanese hostages beheaded

eden od dvajcata japonci zaloznici na ISIL.. ubien?
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Laba on Сре Јан 28 2015, 09:55

Шестмина Бугари киднапирани во Судан

28.01.2015 09:39:42
http://vesti.mk/read/news/4439476/1673541/shestmina-bugari-kidnapirani-vo-sudan
avatar
Laba

Posts : 414
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by чучулига on Сре Јан 28 2015, 14:48

Сметајте се за известени.

Иран најавува реакција кон Израел.

http://web-tribune.com/u_fokusu/iran-upozorio-svet-izrael-je-presao-crvenu-liniju-ocekujte-posledice

Нуклеарките кои ги спомнува конкрит изгледаат поблиску.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13462
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by VOL on Сре Јан 28 2015, 15:48

avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ирак, Сирија...арапскиот свет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 31 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 31  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот