Руска црква во Македонија!!

Go down

Руска црква во Македонија!!

Пишување by king on Чет Јун 12 2014, 10:43

Vo temata "Postovi od Vodenica", concrete i arhimed od razlichni prichini zapochnaa diskusija za Ruskata crkva shto ke se gradi vo Makedonija>
Sega moze ovde (nastrana licnite bockanja)da ja prodolzat taa diskusija ... shto za nas gradenjeto na edna takva crkva: znachi, plusovi, minusi, implikacii itn....

Poradi nekoi softverski nedostatoci .. od tamu, od taa tema, ne moze vo celost da se prefrlat postovite ..zatoa samo vaka del od zapochnatiot muabet..

concrete... malku provocira ..no toa e toa..

..на оваа сдсм-еурека изгледа воопшто не и е јасно дека една работа е некоја антимакедонска српско-грчка проститутка, а
сосема друга Големата Московска Петријашија .., центарот на Православието после падот на Константинопол , претходно опљачкан и осакатен од
европските џукели....

king2

Јасно им е!
Ама така им чини, зар не гледаш дека ама баш секоја вест ја испревртуваат, измелезуваат, спинуваат итн,  и како таква ја користат за оцрнување на сопствената држава, јблг... манијачката шизофренија за калиф наместо калифот е веќе излезена од секаква самоконтрола.

arhimed

Што убо ме спружи  Smile , тоа ли е политиката на привлекување нови членови овде?

Ако веќе си таму баниран, отвори ја овде истата тема, па да дискутираме.
Таму Трендо веќе ми одговори дека црквата не е на РПЦ, туку на МПЦ, и прашањата од мене завршија.


concrete

Здраво Архимед, многу пријатно ме изненади. Последна работа на овој свет ми е дури и помислата да спржам некого.
Незнам што кажал Трендо.., мислиш веројатно на Трендафил, ама мене не ми се верува дека Руската Православна Црква која  после падот на Константинопол се смета за Факел на православното Христијанство , освен , ако некој не верува дека осмалискиот султан за црни очи им дал право на грците да наводно ја обноват онаа која тој истиот или дедому пред тоа ја сотрел... Very Happy , да прави црква под покровителство на МПЦ која уште формално не ја признава. А зошто оваа градба не ја гледаме како конкретен прв чекор  во тој правец...???
Како што во Скопје Папата е застапен со црква , како што матната сопруга на уште поматниот кремиран претседател прави велелепно здание на некаква американска црква на Водно, што е чудно и Московската патријашија да има застапство овде.
Вранишковски е нешто сосема друго, тој е едноставно верски-бизнис квислинг и расколник...небитно дека тоа го прави заради пара, глупоќа или едноставно зла намера.
Најсрдечно  добредојде овде и би ми било драго да си праиме овде раат муабети.., без опасности за злонамерни бришења и банирања и непознати таинствени сопственици...и нивни гавази.


p.s.   Edno Srdechno dobredojde do noviot ni chlen "arhimed"
avatar
king

Posts : 9641
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Руска црква во Македонија!!

Пишување by Arhimed on Чет Јун 12 2014, 18:03

Во принцип, се додека се гради според закон, не ми пречи.

Не ми пречи Самсоненко да изгради црква. Вечер даде таков наслов, па помислив дека РПЦ гради црква.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот