актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Go down

актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by Spray on Сре Окт 24 2018, 19:27

белки заслужуваат тема,
се реструктуираат, прочистуваат или нешто друго е во прашање?

она што никако не може да ги оправда постапките на седумината пратеници на ВМРО ДПМНЕ кои се решија да гласаат за отварање на Уставот, е тоа што за оваа намера тие играле тајно, без знаење на партијата. Мицковски и останатите во ВМРО ДПМНЕ тоа го толкуваат како забивање на нож во грб. Во суштина и е така, ако се знае дека ако не поминеше референдумот, изборите беа неизбежни.
Ако сметале дека имаат слобода да размислуваат поинаку, тоа и би го направиле. Би ги изнеле своите ставови и соопштиле своите намери на нивните седници пред своите сопартијци.

како што полека еден по еден се изјаснуваат,гласале по сопствено убедување, иако не се многу убедливи во тоа.
До пред некој ден беа на линија на политиката на ДПМНЕ; за во последен миг да изненадат. Барем дел од нив.

Но, можеби и да е така. Можеби заради стравот од повеќедневно шиканирање и притисоци,а ко се изјаснеле пред гласањето во арламентот. Да претпоставиме, пред се, кај пратениците кои не беа во затвор, знаејки ги строгите партиски правила ,можеби бил пречка за отвореност према матичната партија.
Иако, во тоа скоро никој да не верува.

Превратот го направија скоро како од заседа. Можеби за дел од нив Мицковски и знаел но најверојатно некои го изненадиле, посебно дополнувањето до бројка од точно 80 пратеници колку да помине гласањето. Симптоматично и има доста индикатори за мито, корупција, уцени .

Добра страна е тоа што таа партија го одстранува сите елементи кои доведоа до пад на партијата, губење на изборите и кои имаат камен околу вратот - дела за кои СЈО има покренато или има намера да покрене истраги.

Кога веќе не можат во парламентот да остварат единство и бројка која ќе ги блокира и отфрли амандманите, останува да се ослободат од товарот и криминалните елементи кои се одамна препознати и посочени од ЕУ и НАТО.
avatar
Spray

Posts : 143
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by VOL on Нед Окт 28 2018, 18:14

https://makfax.com.mk/Makedonija/%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D1%81%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%BE-%D0%B4%D0%BE-%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BA/


eh, eh, eh..

se javi Sasha
i?

Mnogu ljut, ocigledno, 
ne mi e jasno , zbesnal kako partijata da im e licno od tatka im ostavena, pa sega kako nekoj da im ja uzurpiral... prvo ednoglasno e isklucen, kolku sto ima dostapni informacii do javnosta. Drugo, ima stavovi kako da e ljut more i epen zbesnat tretoeshaloniran zajacki sledbenik. "Zosto ne povikal na masoven bunt", "Zosto ne povel narod na protesti"..

ova samo ke go iskomentiram- dosta glup komentar od liceto S.M:

taktikata na Micka, piese  vida i toa kako, taka da tuka mijalkov "sam sebe ubio" zatoa sto povtoruva nekoi floskuli napamet nauceni  a se karakteristika samo na zajackive banjati.

NE-vadenjeto na narod se pokaza dobro, zatoa sto
referendumot pokaza za sto e - ili ne e narodot, i posle nego, site karti bea vo racete na vmro dpmne. 
banjatite ne znaeja na koja strana da begaat, so izbori pred niv, i bejli zad gaz. 
so "najdemokratski" metodi, "nekoj" uspea da napravi najneverojaten presvt vo istorijata na politikata- od do-vcera-jasno-izjasneti-javno-izjasneti, opoziciski "ne", pa do naednas ( cudo?) tvrdo ubedeni glasaci za otvaranje na amandmanska rasprava? a be ajde.
ova kako da dobies penal, i odredis koj ke ti sutira, sutiras topkata ide u gol- a golmaniot se baca u sprotivna strana , znaci skoro gol... i u posleden momenat, nekoj od tvojot tim se baca kon topkata i odbranuva za sprotivniot tim. a toj branac, ti bil nekoj ko.... mijalkov?
a be ajde.


1. partijata ne im bese procistena. na protesti mozea da se pojavat i RAZNI FRAKCII ( a gi ima, reformatori, Kekekrekenovci, i slicni) koi mozea da si vidat sansa za licna afirmacija, kako na primer- nekoj od niv da povika na po-zestok bunt,nekoja "americka ambasada" ili slicno da malce "zadimi" i drugi nepromisleni raboti, so sto ednostavno, se stava KAPAK na partijata vo mnogu delikatni uslovi ( imas KEC u rukavu- neuspesen referendum, i SIGURNI izbori a sam si gi rusis poziciite!)

2. na seto toa sto posocuva Mijalkov, vsusnost posocuva na odnapred videnite ZAMKI i ZASEDI koi se pretpostavuvaa.
kako ke se dokazat koga ne se slucija ?
 kasno ke bese ako se-slucea, zatoa nema sto da pali i zari Mijalce, ovde.
znaci, vtorata zamka bese , Micko da naredi "juris" na protesti, a vo Skopje eden kup dzanam, merkeli, pomosnici na zamenicite na levite bekovi od nekoe americko ministArstvo, i slicni diplomati.
i sega, tie dosle da mudruvaat sred Skopje , a Micko vadi clanstvo, 
znaci se legitimira kako partija koja povikuva na protest.
i na toj protest od nekoja dupka kade "cuci i ceka" nekoj si Janko Bacev, - OP! ene ti go so rusko zname, so pajtasi oblecen ko kozaci,kako si ja treska glavata od asvalt pred sobranije , ja kolne amerika pred kameri, baca flasi votka kon kolite na ambasadorite , go pali americkoto zname, i igra "kazacok" pred americka ambasada?

i od Sasha neka e , mnogu e.

mislam, prividno.

a , za sto e obvinet vo partijata im, toa nitu znaeme, nitu pak, nekogo go interesira posebno.
Go isklucile ednoglasno. Micko ne isklucuva, kolku znam, tuku  CK na KPJ uups..Laughing. jebote  , 
podracna jedinica Centar, a tamu mozel da im vlijae i da im kaze " Micko ve laze, ja sum nevin ko cvet" ali ovie odlucile da go - odstrafat.
baska ako vo toa izvrsen komitet li e , sovet na mudreci li e , ne znam kako im se vika najvisokoto telo, ako tamu odlucaat , ke povtoram , ednoglasno da go isklucat, toa mu e.

Nekako mnogu zbesnato mi deluva, epten "uvregjeno i povregjeno" 
a koristi frazeologija i vokabiular naviknati da gi slusame od najrevnosnite zajaci, pa cudno e duri, so taka pa uste i javno mu isprakja pismenca na Micka, ko da ne moze da mu se javi po telefon i da mu kaze "peder eden so me iskljuci be!" ili slicni raboti..

ova kao, da se dokazuva pred novite gazdi deka e procisten, preobratten i deka ke "gine" ako treba pred kauzata....samo ovojpat , na zajacite?

ps: a , koga se krkase se bese taka bajno i sjajno i nemase potreba od javni prepiski  Wink
a bas se cudevme onaka ocarani, kako nema niedno obvinenie protiv, DUI na primer, a bea vo koalicija so VMRODPMNE, ili eve na primer, protiv mijalkov...cudo nevidgjeno, ali so zajacive i se  e mozno?
avatar
VOL

Posts : 15745
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by VOL on Нед Окт 28 2018, 20:07

avatar
VOL

Posts : 15745
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by king on Нед Окт 28 2018, 20:31

Ништо ново и чудно па да се крева толкава галама ...
... па и зајко ко го „поставија“ за султан  у сдс .... напрааи чистка, дури и статутот го променија...

.... целата ујдурма со толкавото занимање со вмро и само со вмро е отргнување на вниманието од катастрофата што ни се случува на сите полиња во Македонија ...
... се е ... замрено ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9609
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by VOL on Нед Окт 28 2018, 20:36

..ili sto bi se reklo, 
dik shejk in kold vater  Laughing

svarno be, so tolku opsednati so partiive, Micko vakov, Mijalce onakov, koj qr...
avatar
VOL

Posts : 15745
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by VOL on Вто Окт 30 2018, 21:48

uu.. Antonio baca rukavicu  Laughing" po levata strana igracot so broj 69 ja prima topkata i so brz dribling preku prazno pole sutira kon golot..ke se baci li golmanot da odbrani ili e na pauza..." 


[size=32]Милошоски: Долгогодишни соработници не треба да пишуваат писма ами лично да поразговараат[/size]
avatar
VOL

Posts : 15745
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by king on Чет Ное 01 2018, 00:12

Едни оставки...
...другите оргазми...

... не знам што се радуваат толку, кога и тие што даваат оставки не можат да го смислат сдс....

... па и оние седумина ... кои не се свесни дека туриле точка на политичката кариера (кај ќе одат, ќе формираат некое по којзнае кој пат ново безначајно вмро-мртвороденче??) .... а дел од нив, ако нешто не се измајмуниса, најверојатно ќе започнат затворска кариера...

... за крај... каков и да биде епилогот од овие случувања во вмро, резултатот ќе биде само еден, уште посилна партија ...  само овие бањатите кои не користат када или туш туку wap машина тешко да го разберат тоа ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9609
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by concrete on Чет Ное 01 2018, 17:10

king напиша:Едни оставки...
...другите оргазми...

... не знам што се радуваат толку, кога и тие што даваат оставки не можат да го смислат сдс....

... па и оние седумина ... кои не се свесни дека туриле точка на политичката кариера (кај ќе одат, ќе формираат некое по којзнае кој пат ново безначајно вмро-мртвороденче??) .... а дел од нив, ако нешто не се измајмуниса, најверојатно ќе започнат затворска кариера...

... за крај... каков и да биде епилогот од овие случувања во вмро, резултатот ќе биде само еден, уште посилна партија ...  само овие бањатите кои не користат када или туш туку wap машина тешко да го разберат тоа ...
Чисто сумњам. Целата шарада која е во тек има за цел ЗАБРАНА на ВМРО.  Денешното ставање во процес на одземање на имотот на ВМРО и Зградата во центар, само е првиот конкретен чекор. Сите активности и на сегашното и на минатото раководство , како и нивните парламентарци е во тој правец......
avatar
concrete

Posts : 6771
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by defo on Чет Ное 01 2018, 19:39
куку...

defo

Posts : 65
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by concrete on Чет Ное 01 2018, 20:15

defo напиша:
Дефо бе кај се губиш.., и ти ко курвине камењарки по темница излегуеш.. Smile Smile
avatar
concrete

Posts : 6771
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by VOL on Чет Ное 01 2018, 20:24

ovoj odlepil.
avatar
VOL

Posts : 15745
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by king on Чет Ное 01 2018, 21:33

defo напиша:

куку...

Постов, по се изгледа дека ги исполнува условите за јавна закана по интернет .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9609
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by concrete on Чет Ное 01 2018, 22:02

king напиша:
defo напиша:
куку...

Постов, по се изгледа дека ги исполнува условите за јавна закана по интернет .... Twisted Evil Twisted Evil
..овој е кловн , тажен.. за жалење е..нема ништо потажно од тажен кловн... Wink
avatar
concrete

Posts : 6771
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by defo on Чет Ное 01 2018, 22:43


flower

defo

Posts : 65
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by VOL on Чет Ное 01 2018, 23:13

avatar
VOL

Posts : 15745
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by king on Пет Ное 02 2018, 00:24

defo напиша:
flowerRazz Razz

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9609
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by VOL on Сре Ное 07 2018, 18:38


Vidi majkata
Nemaat kvorum za gruevski
Ali se prepotija se izligavat do 80 pratenici za otvaranje na ustavot ?!?

I?
Grujo da zivee Makedonija NE?

Pobiten e mandatot na grujo od postoenjeto na makedonskiot identitet?

I zatoa ke glasaat ovie "sedumminata na zajakot"?
avatar
VOL

Posts : 15745
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: актуелно во ВМРО ДПМНЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот