„Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray on Пон Ное 20 2017, 18:33

Интересна е оваа понуда на МПЦ како се нуди да биде под БПЦ.
има неколку дилеми кои треба да си ги разјаснат попо ите од МПЦ.
пред се, ако прифатат, треба да му се каже на народот дека тоа значи МПЦ односно православието во Македонија ќе биде егзархиско. Ја губиме архиепископската Македнска црква.
од ово чин , имаат корист само поповите.
Македонија губи уште еден белег на независен, автохтон народ .

Ќе го поделат народот во таа нова БМПЦ па не знам колку паства - верници ќе имаат поповите од БМПЦ.

дефинитивно поповите во МПЦ збеснаа .
не знам и не ми е јасно, како, и кога со толку голема храброст и елан, се одвои МПЦ од СПЦ, и опстои како така, а сега овие попови да одлучуваат за нешто што не смеат ни да го помислат.

прво канонски застапник, на МПЦ е СПЦ, која ја признаваат и поповите во МПЦ.
затоа и се бараше до сега да се признае нашата црква од страна на СПЦ!

канонски, според нивни верски правила, ние сме се одделиле, од СПЦ.
ова го изнесувам затоа што
проблем број 1
на СПЦ нема да им се допадне оваа идеја- сеуште нерешени односи МПЦ - СПЦ а некои попови во МПЦ се пикаат под бугарска мантија.

проблем број 2
ова нема да им се допадне ни на грците, затоа што имаат одлични односи,
и секогаш се на иста фреквенција по прашање на македонските односи, се подржуваати во политиката на балканот: грците би ја подржале СПЦ во тоа сме може да сме сигурни. Сметајте на гркото влијаније, да не заборавије кој е Деметриос Архонтонис, а тоа е името на гркот кој го знаеме како вселенскиот патријарх Ваертоломеј .

проблем бр.3
И да влезе МПЦ под БПЦ, еве што ќе се случи: СПЦ и онака не ја признаваше МПЦ, нема ни сега да ја признае, па макар БПЦ и станала мајка на МПЦ. И не само СПЦ туку и грчката црква и други..

Досега, ако бевме барме споменувани, исто како и непризнатата црногорска , украинска, и други православни цркви, кои исто така ја делеа судбината со Македонската Православна Црква, ако евентуално се случи да ја прошверцуваат МПЦ под бугарска мантија,нема ни на тоалет хартија да не споменуваат.

Проблем бр.4
Од непризната, но горда и афрокефална црква, успех за македонскиот народ, МПЦ ке стане безгласна буква под БПЦ. Зарем некој навистина си мисли дека бугарите кога ќе ги стегнат рацете околу жртвата која цел век ја бвркале а наеднаш сама и влетала во рацете- дека ќе го попуштат стисокот, за да избега вратот пак?

и за крај, да резимирам: поповите се само луѓе. Овојпат претерале , и тие се и смртни, и грешни.
Црквата припаѓа на народото а не на поповите.
тие се менлива категорија.
Ќе се подели народот и верниците- ќе се изредат разни секти, ќе се изникнат разни православни , полуправиславни, западни, секташки и не знам какви цркви, како село без кучиња.
затоа, под итно, ако е ова вистина, народот, да ги реши сите овие авантури на одредени попови, и ако Зоран Заев, има прсти вмешано во оваа завера, односно ако е ова дел од договорот со бугарите, и ако решил и црквата да ја продаде која како спомнав е на народот, ќе треба да му се случи народ.


avatar
Spray

Posts : 110
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray on Пон Ное 20 2017, 18:59

Околу планот „3-6-9’’ на Заев
тоа не е никаква енигма

се однесува на посветување кон соседите токму спрема овој систем кој е аплициран од бројчаникот на часовникот, и страните на светот


3- е исток, Бугарија
6- е југ, Грција
9- е запад, Албанија

ова не е од мене измислено, ова е и НАТО постапка за означување на правец.
ги нема „12“ т.е север, - Србија.
затоа што Србија е далеку од НАТО, а Заев сака експресно да не внесе во НАТО.
И тие му се приоритетите за решавање, дали за 3-6-9 месеци или плус минус не знам.
avatar
Spray

Posts : 110
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete on Пон Ное 20 2017, 19:28

..може сум малку екстремен , но мислам дека само дооолги цевки , калл 12,5 ,храбро срце,ладен ум, бистро око и мирна рака  го решаваат проблемот у десетина едноставни потези. Се друго е втер и магла... Smile Smile
avatar
concrete

Posts : 6595
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL on Пон Ное 20 2017, 21:57

concrete напиша:..може сум малку екстремен , но мислам дека само дооолги цевки , калл 12,5 ,храбро срце,ладен ум, бистро око и мирна рака  го решаваат проблемот у десетина едноставни потези. Се друго е втер и магла... Smile Smile

u, pa ova e premnogu nasilno, Shocked
avatar
VOL

Posts : 15077
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king on Вто Ное 21 2017, 13:00


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9272
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete on Вто Ное 21 2017, 15:26

king напиша:Упсссс....

http://republika.mk/849123
Глупандери, ништо не ги пере, ќе мора да му праат друштво на Заеб потпрени на бетонското ѕидче... Cool
avatar
concrete

Posts : 6595
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL on Вто Ное 21 2017, 17:46

bogami nisto

temata dzukeli na forumov, ima da gi opejuva i razvejuva da ne im se zaboravat delata komu zlodelata.

moroni.
ete im go grujo, neka go jadat sega.
grujo im bil kriv, nikoj ne go brani, neka go po sudovi.

a za predavstvata koi gi napravija site ovie linguri- ni gospod nema da gi spasi, od pravdata!

semeto da im se zatne.
avatar
VOL

Posts : 15077
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete on Вто Ное 21 2017, 18:42

VOL напиша:bogami nisto

temata dzukeli na forumov, ima da gi opejuva i razvejuva da ne im se zaboravat delata komu zlodelata.

moroni.
ete im go grujo, neka go jadat sega.
grujo im bil kriv, nikoj ne go brani, neka go po sudovi.

a za predavstvata koi gi napravija site ovie linguri- ni gospod nema da gi spasi, od pravdata!

semeto da im se zatne.
.. јас мислам имам поконкретен предлог од семенарство, почнува со: доооолга цевка,....... Very Happy


.
avatar
concrete

Posts : 6595
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray on Саб Ное 25 2017, 07:03

Историјата се повторува.

во раните деведесети
Знамето- го сменија господата од СДСМ.
Името- го сменија господата од СДСМ.
затоа и не можеа да издржат повеќе од 4 години власт.
за кратко време се покажуваа нивните погубни политики кон Македонија како држава
и кон македонците како нација.

денес
ПАК СДСМ сака да смени име ( а зошто тогаш го менуваа првиот пат???)
а се оди дури и подалеку- да се расури државата.

Што ли ке донесе , ако преживееме до тогаш, некоја трета влада на СДСМ?? да не укинат скроз, како македонците во Грција или Бугарија???

д
avatar
Spray

Posts : 110
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by concrete on Саб Ное 25 2017, 09:04

Spray напиша:Историјата се повторува.

во раните деведесети
Знамето- го сменија господата од СДСМ.
Името- го сменија господата од СДСМ.
затоа и не можеа да издржат повеќе од 4 години власт.
за кратко време се покажуваа нивните погубни политики кон Македонија како држава
и кон македонците како нација.

денес
ПАК СДСМ сака да смени име ( а зошто тогаш го менуваа првиот пат???)
а се оди дури и подалеку- да се расури државата.

Што ли ке донесе , ако преживееме до тогаш, некоја трета влада на СДСМ?? да не укинат скроз, како македонците во Грција или Бугарија???

д
Мислам нема да треба трета мајка , овојпут ќе не спичкаат. А нормално ко увек ќосиња има кога не требаат, или ги има колку само да се усликуат за историја....т.е. пост фестум..
avatar
concrete

Posts : 6595
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Spray on Пон Ное 27 2017, 21:00

дали е ова првиот шамар?
кофа ладна вода?

пред некој ден,разговараме на темава, и му велам на еден пријател: па зошто да се меша државата со црковните работи. Ако црквата сака така, тоа е нивна работа, и каква врска има има Заев и владата со МПЦ?
ми одговори иста онаква каква што имаше и Груевски со МПЦ.
објективно- во право беше.

само една работа заборавивме да си кажеме а ќе ја искористам овде.
Црквата не е ни на Груевски ни на Заев. Предноста на Груевски е тоа што тој не може да се поврзе со вакви вратоломни политики на МПЦ ( или некои владици ?) додека умилкувањето кон БПЦ е директна последица на политиката на Заев.

Шамарот, или кофа ладна вода,
http://novatv.mk/odlukata-na-bpts-e-vo-stilot-na-pogovorkata-i-volkot-sit-i-ovtsite-na-broj/

БПЦ, не ја признава МПЦ за афтокефална. Дали е време да се лоцира отпадот во МПЦ и соодветно да се „награди“?

Како ќе се претстави сега на македонската јавност оваа кратка но кисела авантура , последица на политиките на владата со Заев на чело?


avatar
Spray

Posts : 110
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by king on Вто Ное 28 2017, 11:15

http://telma.com.mk/vesti/poltika-spc-iznenadena-od-odlukata-na-bpc-da-ja-zastapuva-mpc

Па.... србијастанци .... изненадете ги и заебете ги бугарите .... признајте ја автокефалноста на МПЦ ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9272
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL on Сре Дек 06 2017, 23:46

lele lele..
https://kurir.mk/Makedonija/vesti/ojo-molchi-po-priznanieto-na-zaev-deka-po-negov-nalog-so-brusalitsa-e-izbrishano-bugarski-od-spomenikot-na-mucheto/

ОЈО молчи по признанието на Заев дека по негов налог со брусалица е избришано „Бугарски“ од споменикот на Мучетоa be CRPNATIOV malku ke mu bide eden zivot... za da dolezi.]
ili pak,  i ovoj mu e mnogu!


Прв акт на фалсификувањето на македонската историја и вовед во точките од Договорот беше сквернавењето на споменикот на народниот херој Благој Јанков – Мучето во Стумица. Од спомен – плочата, со брусилица беше отстранета придавката „бугарски“ како опис за куршумот кој го убил херојот.
Нарачател на ваквиот акт бил токму Заев кој ја дал наредбата да се отстрани зборот во својство на градоначалник на Струмица. Тој ова самиот го призна во интервјуто за бугарската БТВ на 17-тти минатиот месец…
Како е донесена одлуката за промената на содржината не е јасно, но дозвола за тоа може да даде единствено Собранието на Република Македонија, авторот и фирмата која го изградила:
Член 16 од Законот за меморијалните споменици и спомен обележјата
На изграден меморијален споменик или во негова непосредна околина не можат да се преземаат дејствија со кои може да се наруши интегритетот на меморијалниот споменик без согласност на Собранието на Република Македонија, на авторот и на правното лице од членот 8 став 2 алинеја 2 на овој закон… Со одлука, Собранието на Република Македонија го уредува начинот за давање согласност за вршење измени на подигнат меморијален споменик.
avatar
VOL

Posts : 15077
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL on Сре Дек 06 2017, 23:47

Сквернавењето на македонските споменици почнува да добива на интензитет. Во поречкото село Манастирец, уништена е спомен – плочата на манастирот Света Богородица, поставена во чест на 103-јцата локални жители кои биле ѕверски убиени од бугарската војска во Првата Светска Војна. Видливо е дека е искршен токму делот што го содржи терминот „бугарски“, пишува телевизија Алфа.
semkata predavnicka...
avatar
VOL

Posts : 15077
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by VOL on Чет Дек 07 2017, 20:34

bugarotestislizacot, crpnatiot "premier" , donese "zivot" i "sloboda"
ova kje da e najverojatno, negovata perspektiva za zivot em sloboda..
no za povampireni bugarolajna.

Негаторот на македонскиот народ и ултранационалист Каракачанов отвора политичка партија во Македонија
http://kurir.mk/Makedonija/vesti/negatorot-na-makedonskiot-narod-i-ultranatsionalist-karakachanov-otvora-politichka-partija-vo-Makedonija/


.. za ova se "borea" sarenite "revolucionari", da im ebam se po spisok, i na niv i na zajckoto pleme.

da dade gornion, vo pepel da se prebrojuvaat po doma, semkata predavnicka da im se sotre.
avatar
VOL

Posts : 15077
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Заедничката историја со источните ни соседи“..според З.Заеб.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот