Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Страна 5 of 20 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Next

Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by чучулига on Сре Сеп 20 2017, 21:56

рециклирање
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Сре Сеп 20 2017, 21:58

toa e cisto tehnicko resenie: ist metal, samo mu se dava nov oblik, ok.
no toj metal vekje dobil finalen oblik, prestavuva nekogo.
zosto da se unisti toa dela, ako mu znaci na istorijata, narodot...?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by чучулига on Сре Сеп 20 2017, 22:04

VOL напиша:toa e cisto tehnicko resenie: ist metal, samo mu se dava nov oblik, ok.
no toj metal vekje dobil finalen oblik, prestavuva nekogo.
zosto da se unisti toa dela, ako mu znaci na istorijata, narodot...?
зато шо то дело е морбидно, не инспиративно и слави сериски убиец.

јас отворено признавам дека до поставувањето на споменикот појма немав дека ете имало некој џелат ќосе.

како споменикот на ќосето те прај поарен чоек? интелектуалната му оставштина ти дава креативност за смислување позитивни решенија за подобро утре, иднина?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Сре Сеп 20 2017, 22:13

a-ha.
pa, togas i na Aceta spomenikot , a?
toj otepal povekje lugje od Kjoseto!
i toa za osvajanje a ne za kaznuvanje na izdaici,razumes.
neli?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by чучулига on Сре Сеп 20 2017, 22:16

да. и да.

башка шо е крајно неестетски.

П.С. друго е во негово време да се прат споменици, кога луѓето, неговите современици имале бенифит од неговите освојувања и ширење на империјата. Разбираш?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Сре Сеп 20 2017, 22:20

ii..
a.. lavovite, na primer, se ,divi zivotni, i jadat bajcinja, pilenca,ripcina,  macinja, kucinja, telenca, pajcinja...?

niv-sto?
da gi pretopat vo nesto drugo? vo peperutki, vo boi na lgbt?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by чучулига on Сре Сеп 20 2017, 22:24

VOL напиша:ii..
a.. lavovite, na primer, se ,divi zivotni, i jadat bajcinja, pilenca,ripcina,  macinja, kucinja, telenca, pajcinja...?

niv-sto?
da gi pretopat vo nesto drugo? vo peperutki, vo boi na lgbt?
цк.

тие нека седат.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Сре Сеп 20 2017, 22:32

a...spomenikot na onaa tralalajka, - skenderbeg?
( mesan brak, sestri brakja monasi, popovi, srpski snai, pravoslavni, tatko pravoslaven, on katolik-islam-pravoslavje-budizam-jehovin svedok-animalizam,....?)  ??
em otepal mnogu turci a tie ni se denes, saveznici,znaci on e masovni ubica, em e u najmala raka neseriozen lik i na nekrolog da go stais a ne pak od nego heroj da prais..
nego da go istopime?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete on Сре Сеп 20 2017, 22:37

VOL напиша:a...spomenikot na onaa tralalajka, - skenderbeg?
( mesan brak, sestri brakja monasi, popovi, srpski snai, pravoslavni, tatko pravoslaven, on katolik-islam-pravoslavje-budizam-jehovin svedok-animalizam,....?)  ??
em otepal mnogu turci a tie ni se denes, saveznici,znaci on e masovni ubica, em e u najmala raka neseriozen lik i na nekrolog da go stais a ne pak od nego heroj da prais..
nego da go istopime?
...секое време има свои хохштаплери, а и такви не кои Господ толку им дал па незнаат друго од само да им бидат следеници... Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by чучулига on Сре Сеп 20 2017, 22:44

VOL напиша:a...spomenikot na onaa tralalajka, - skenderbeg?
( mesan brak, sestri brakja monasi, popovi, srpski snai, pravoslavni, tatko pravoslaven, on katolik-islam-pravoslavje-budizam-jehovin svedok-animalizam,....?)  ??
em otepal mnogu turci a tie ni se denes, saveznici,znaci on e masovni ubica, em e u najmala raka neseriozen lik i na nekrolog da go stais a ne pak od nego heroj da prais..
nego da go istopime?
јас да, би го истопила.

Македонските муслимани со албанско етничко чувство - македонци сепак, треба издржано да елаборират некои работи.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Сре Сеп 20 2017, 22:47

pa ispagja deka Kjoseto, t.e spomenikot najmalku od site ima pricina da se topel, secel, odsrafuval...
mozda nekoj sakaj dzinovski zajak namesto bukefal, vo vodana, pod Ace?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by чучулига on Сре Сеп 20 2017, 22:50

VOL напиша:pa ispagja deka Kjoseto, t.e spomenikot najmalku od site ima pricina da se topel, secel, odsrafuval...
mozda nekoj sakaj dzinovski zajak namesto bukefal, vo vodana, pod Ace?
не.

супер е ќосето, за почеток.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Сре Сеп 20 2017, 22:52

pa ja mislam ne.
nikomu ne smeta,
za inat i vrekja sol se jade.
baska, ako na nekoj so poptisuva predavnicki platformi i tatarski dogovori, ako mu smeta spomenikot na Kjoseto, na mnozinstvoto - ne im smeta.
neli?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by чучулига on Сре Сеп 20 2017, 22:53

Еве, мене лично ми смета.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Сре Сеп 20 2017, 22:55

i ja bi ..Vesnu Zmijanac...
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king on Сре Сеп 20 2017, 23:08

..одртавена е ....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Пет Окт 27 2017, 20:02

https://www.mkd.mk/Makedonija/skopje/grchev-najavi-mozhno-urivanje-i-na-spomenicite-na-aleksandar-makedonski-filip

da se znae, da ne se zaboraviГрчев најави можно уривање и на спомениците на Александар Македонски, Филип, Порта Македонија...

„По завршувањето на комплетните елаборати за спомениците на Ќосето и на Мајка Тереза, каде што беше утврдена нерегуларност од повеќе аспекти и беа приоритетни пред работната група за Скопје 2014, следни на увид се спомениците на Александар, Филип и Порта Македонија. Во овие случаи најгрубо е прекршена основната законска регулатива, односно Собранието не одлучувало за нив иако така наложува законската постапка. Со тоа е прекршен Уставот и затоа ќе мора бргу да се реагира. По завршување на елаборатите, како што наложува постапката, тие ќе треба да бидат отстранети, изјави за Макфакс Мирослав Грчев, член на работната група што ја подготвува анализата на проектот Скопје 2014.

 Грчев изјавил дека веќе била донесена одлуката да се отстрани споменикот на Андон Ќосето, кој се наоѓа кај компплексот судови.
Од Министерството за култура велат дека врз основа на анализата на работната група, а заедно и со град Скопје и општина Центар ќе се донесе и конечното решение. Ова решение нема да се донесе преку ноќ, туку според законските процедури, велат од Министерството за култура.

Laughing.....
..lele sto ke bide interesno, vo Skopjevo...

..eh bre...mojata cudesna zemja Makedonija..

tuku:
vo red, ke go simnel GRCEV ( ama mu lezi prezimevoo....!) ..
samo..

koga grkov so negovite grcinja ke go simne KJOSETO da ne se zaebat, pa da go simnat, i da pocne da- seta, konecno. dosta STOESE . Wink
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king on Пет Окт 27 2017, 23:10

Време да темава се преименува во „Влада на СДСМ, ДУИ  и остала ситна боранија“
... та е се но сега по повеќе месеци не е веќе нова

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king on Пет Окт 27 2017, 23:31

VOL напиша:https://www.mkd.mk/Makedonija/skopje/grchev-najavi-mozhno-urivanje-i-na-spomenicite-na-aleksandar-makedonski-filip

da se znae, da ne se zaboraviГрчев најави можно уривање и на спомениците на Александар Македонски, Филип, Порта Македонија...

„По завршувањето на комплетните елаборати за спомениците на Ќосето и на Мајка Тереза, каде што беше утврдена нерегуларност од повеќе аспекти и беа приоритетни пред работната група за Скопје 2014, следни на увид се спомениците на Александар, Филип и Порта Македонија. Во овие случаи најгрубо е прекршена основната законска регулатива, односно Собранието не одлучувало за нив иако така наложува законската постапка. Со тоа е прекршен Уставот и затоа ќе мора бргу да се реагира. По завршување на елаборатите, како што наложува постапката, тие ќе треба да бидат отстранети, изјави за Макфакс Мирослав Грчев, член на работната група што ја подготвува анализата на проектот Скопје 2014.

 Грчев изјавил дека веќе била донесена одлуката да се отстрани споменикот на Андон Ќосето, кој се наоѓа кај компплексот судови.
Од Министерството за култура велат дека врз основа на анализата на работната група, а заедно и со град Скопје и општина Центар ќе се донесе и конечното решение. Ова решение нема да се донесе преку ноќ, туку според законските процедури, велат од Министерството за култура.

Laughing.....
..lele sto ke bide interesno, vo Skopjevo...

..eh bre...mojata cudesna zemja Makedonija..

tuku:
vo red, ke go simnel GRCEV ( ama mu lezi prezimevoo....!) ..
samo..

koga grkov so negovite grcinja ke go simne KJOSETO da ne se zaebat, pa da go simnat, i da pocne da- seta, konecno. dosta STOESE . Wink
Тој ...грчев нека своите комплекси ги решава на друго место ...
..а пред да каже и одлучи нешто ... нега добро извага и добро промисли за можните реакции на очигледната провокација .. да недај  после сите се чешаме кај што не треба...
.... на него и сличните уште не им е јасно дека демократијата не дава власт еднаш за секогаш ... освоената власт не дава никако за право на еднопартиска освета, реваншизам и лечење лични комплекси ...
.... кај што имало криминал треба да се санкционира, а криминал имало и тоа сегде .... кога се делат пари никој не гледа на партиска боја...

.... но има едно големо ..но ... т.е. аномалија .... новиве сите сили ги насочиле во реваншизам и тоа само кон едни од бившите  и ухлебување на државна цицка на „заслужните револуционери“ (револуционери на кои устата им беше полна со она .... кобајаги не ги интересира власт, функција и привилегија... ).. а она за што се поставени (зошто големо прашање е и дали се избрани или се резултат на пазар) го имаат на мачка на опаш ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by concrete on Саб Окт 28 2017, 10:57

Ме чуди како до сега не се испили едно воено, повеќе би рекол милиција крајова крило на вмро кое ќе почне да емитира коминикеа?? Нормално Грујо и друштво ќе се дистанцират од тие неранимајковци , со благо навестување  дека знаат едни кои ги знаат дотичните т.е ко команданти Али имаат некои таму мобилни бројчиња. Smile Smile Кај му е братучедот јебо га благи бог кој се куропецаше наоколу и паунираше по државава онаму каде нема качаци???
Па после таквите фетфи до одредени лајачи по македонштината , нека рушат , ако сакаат да рушат...и имаат муда за тоа.  Стварно незнам што е работава , перјаницата на македонскиов народ како од моч  приправена.... Shocked
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by кнез on Саб Окт 28 2017, 11:38

Одговорот на тоа зошто не се случи се наоша во 30 годишното создавање "духовни вредности" дека парата,хедонизмот,се врховен идеал и да се стигне до нив се е дозволено.
30 години систематски во секоја општествена пора е потенцирано дека тој што во фамилијата има најмногу пари тој е најербап,дека тој што во маалото има најмногу пари тој е најитар,дека тој што во партијата или на работа има најмногу пари е најпаметен и најдобро се снашол,и сите го ценат и почитуваат тоа.Се сеќавам како 10-12 годишно дете,едно дете малку постаро од мене го фатија како краде наполитанки во продавница.Па тоа го разбра веднаш цела населба.Па тоа беше таков срам,таква брука да сестра му не излагаше од дома(а мене ми се бендисуваше)да мајками и останатите комшивки така драматично гледаа на тоа па тоа беше катастрофа.
Кога ќе се вратат таквите вредности тогаш ќе се вратат и општествените идеали.Не е тоа толку тешко и далечно колку сега изгледа дека е.

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Нед Окт 29 2017, 08:17

@konkrit.
vo najgolem del si vo pravo,
ona vo sto ne si  ili da bidam popreizen ne deka ne si vo pravo tuku ne si doprel do toa vo komentarot e situacijata koja VMRO DPMNE ne smee da si ja dozvoli ednostrano.. znaci ne moze i ne smee da generira problem.

ako angazira partisko clenstvo da "reze i sece" na site strani pokraj seto toa sto si go napsial a e tocno,, ke bide osudena i za predizvikuvanje na nemiri, mozna gragjanska vojna. a toa e tokmu toa- sto se ocekuva od niv, t.e ovie od drugava strana sakaat takva reakcija do VMRO DPMNE.

na SDS im odgovara, -konecno ke se otkacat od "neprijatelot" koj nikogas na izbori ne mozat da go pobedat, ako ne glasaat Bejli i Soros, a na siptarive im odgovara zatoa sto takva reakcija ke go unisti ona sto moze da im e precka vo stvaranje na  nekakvi golemi siptarii- najgolemiot del od makedonskiot narod, koj, sakale ili ne, se dopagjalo toa ili ne , se obedineti ( ili bea obedineti) okolu VMRO DPMNE.

Partijata mozebi ke ima problem da kontrolira del od clenstvoto koe ne razmisluva taka takticki , pa pocne da diga u vazduh raznorazni dvojazicni zajaci, federalizatori, melezi i linguri, ama sekako toa ke odi na smetka na partijata, a cinitelite, ako se fatat, i toa kako ke se vleckaat po mediumi.

siptaro-bugaristanskata koalicija saka, ocekuva, intervencija od strana  , toa na site ovde da im bide jasno:

-bugaromongolite, togas ke moze da ja kontroliraat zbunetata i izgubena SDS bulumenta kako sto sakaat, ocerupana, uplasena, zabezeknuta..
Sili za mir, plavi noksiri, sosedni mirovnjaci, i slicni sklopotini, ke odrzuvaat nekakov mir,kako na Kipar , da receme. Ili ko vo Bosna.
bezbednosnite sili vo Makedonija i onaka se retardiraat na nivo na opstinski pozarnikarni dobrovolni zdruzenija.
Sekernava mocka, ke JA KRATI ARMIJATA po nalog na nejzinite sponzori, preku amerikancite, so toa maksimalno da se unistat obbrambenite kapaciteti na vekje devastiranata vojska a bogami i policija.
Bas i e gajle dali bezbednosta ke ja garantira bugaromongolskata sklopotina i onaka karakacanov i e boss na Sekerinska, ili vo sekoj grad ke ima karakacanov policiski ucastok, ili pak ke se dovleckaat amerigovna ( a ona ke bide celata svetnata i srekna..) vo Pogolemite kasarni, dodeka makedonskata vojska ke im sobira lisja i cisti kanti.
toa e za SDS i sekernata mocka e uspeh: ete rekle nato i bi nato.
i bugaromongolite se-nato.
So ima Makedonija da vleguva vo NATO, ako vleze nato kaj nas toa e isto , spored sekernava, neli..
i narodot ima da si kjuti, da ne se uvredi nato , da ne si otide.

-siptarite ke se raduvaat na BOSNIZACIJA na drzavata, koja mozebi ke bide vo isti granici ama ke izgeleda kako BOSNA iako ima cca samo 20% siptati vo MKD!
i ima da si ja teraat vodata na svoja vodenica, nema "a " da kazat na makedonski.
toa e ona sto zajkovci ne go gledaat, opieni se so obivanje na vlasta i se obiduvaat od petni zili da go ubedat narodot deka se ke bide rozovo, deka narodot ne gleda kako sto treba, deka se e kako vo "u svetu postoji jedno carstvo u njemu caruje drugarstvo.. "
no, vistinskoto lice na nivnata cudesna koalicija vekje pocna da se pokazuva, i tie ne mozat da gi skrijat povekje posledicite od toa.
ne badijala pisuvav za onoj IDIOTON Maksim Dimitrievski, zazalnacalnik na Kumanovo, kako kolenicese i se trtese pod bugaromongolsko zname, ignorirajki go makedonskoto.
neka lazat site vo zemjava ama, fotografiite vredat iljada zborovi!

-------------------------------------------------------------------------
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Нед Окт 29 2017, 08:29

@knez
toa sto si go napisal e realnost.
da se nadovrzam, na prikaznava za napolitankive, sekoja makedonska familija go neguva toa nivo na moral, cest, sram. problemot e koga ke se zamesa nekoj od strana i od prosecnosta ke gi izvadi so "kuli i gradovi" vo zamena za taa cest i moral, a ovie 30 godini toa bea tokmu politicarite.

svoevremeno , vo Turcija znaeja mnogu dobro KAKO so politicarite koi ne bea dizajnirani za letanje a si stavaa krila.
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by king on Пон Окт 30 2017, 19:02

VOL напиша:https://www.mkd.mk/Makedonija/skopje/grchev-najavi-mozhno-urivanje-i-na-spomenicite-na-aleksandar-makedonski-filip

da se znae, da ne se zaboraviГрчев најави можно уривање и на спомениците на Александар Македонски, Филип, Порта Македонија...

Вечер ..... му поставува мошне интересно прашање ... Twisted Evil Twisted Evil

http://vecer.mk/Makedonija/kje-se-uriva-li-i-dvoglaviot-orel-vo-chair

....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by VOL on Пон Окт 30 2017, 19:07

se si mislam deka MVR ke ima teska zadaca , so ovie grk(c)evci, gerovci, trickovci, i slicni lajna..
..samo ne mi e jasno sto ne pocnaa da go odrstafuvaat Kjoseto?

treba da se simne konecno od ona postamentot..
da go simnat.

belki ke -proseta, konecno
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто - Page 5 Empty Re: Влада СДСМ & ДУИ плус ситно друго нешто

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 20 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот