Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Фед 27 2017, 22:16

...зошто мораат???
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Пон Фед 27 2017, 22:23

zosto? a kaj ke odi, vraboten preku partija, ako ja napusti partiskata platforma, celi..?ednostavno, ovie se potrudile na clenovive I sipmatizerive da im najdat rabota, I mislis lesno e da se kaze " pu pu ne vazi, od denes ne sum so vas"?
a od druga strana, onoe sto se simpatizeri na opozicijava- videni, po mitinzi, slikani so boja vo racete.. I sto da pravat tie? koj ke im veruva sega deka ako odlucat da go napustat zajacarnikot, ke im dade vrabotuvanje vo polciija, vodovod, vlada..?
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Сре Мар 01 2017, 21:30

panta rei.
misijata prodolzuva  Cool
ah.. da. I , nevozmozna si ostana Wink
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Чет Мар 02 2017, 08:49

Тактички погрешен потег.
Сега кога ќе тргне притисокот како после аблицијата и пожесток,Иванов на наговор на Груевски ќе мора да попушти.
Секоја чест за Иванов и неговата храброст,тој е најмакедонски политичар во овие 25 години.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Чет Мар 02 2017, 19:25

кнез напиша:Тактички погрешен потег.
Сега кога ќе тргне притисокот како после аблицијата и пожесток,Иванов на наговор на Груевски ќе мора да попушти.
Секоја чест за Иванов и неговата храброст,тој е најмакедонски политичар во овие 25 години.
....ако попушти тогаш е курва индијанска и фикус. Нема тука друга тактика кнеже, единствената личност..последната со регуларен изборен мандат и претседателски прерогативи ја зема работата у свои руки. Может единствено да го убијат.., мислам дека треба да се престраши и да го прифати тој ризик.., одамна ни треба таков кој не лиже таму каде плукнал...често го давам примерот...Кромвел. Само народи кои имале такви ..ги биднало. Нови избори и точка , премногу се љигави работите за да се проба да се измијат...
...иако лично не верувам , премногу е папајца, јес да е најмакедонска , ама сепак папајца...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Чет Мар 02 2017, 20:58

Курва е тој што се крие како пичка и не излага пред народот,па мораше Иванов да го направи овој потег оставен сам на ветрометина.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Чет Мар 02 2017, 21:39

кнез напиша:Курва е тој што се крие како пичка и не излага пред народот,па мораше Иванов да го направи овој потег оставен сам на ветрометина.
..нема бе друг кој веќе , другите се избербатија у своите говна..... Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Пет Мар 03 2017, 09:04

Не може тие што не доведоа во оваа позиција со погрешни проценки во последниве две и половина години да ја вадат Македонија кога тие пред две и половина години беа во мноооогу неспоредливо подобра позиција од сегашната.
Разбирам тактичко повлекување па и стратегиско повлекување,ама катастрофалните проценки се нешто што не можат да ги поправат истите луѓе зошто толку им е капацитетот.
Сега наместо да се повлечат некој потези како што се повлекување на македонските деца и жени од западните делови,па создавање на кампови некаде на исток за истите тие,па вооружување на Македонците во истите тие региони,па одење (кое требаше да биде најмалку пред три години)во Москва и барање на секакво вооружување,па конечно и дефинитивно замрзнување на нашето членство во за нас непријателските организации,превземање веднаш на МВР,......па на крај Иванов да излезе.
А оваа курвава Грујо,ко последен педер го нема никаде,чекал народот да ја извади работата.
Македонскиот народ е малубројен и нема да може сам да ја извади работата.Него му треба подршка од голем пријател кој ќе седне на нашата страна од клацкалицата и ќе воспостави најмалкурамнотежа,па посе ние и оваа фашистичко-балистичпка багра ќе се пресметаме.
Друг план нема и се друго е амортизиеање н македонскиот гнев од губењето на сопствената држава.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пет Мар 03 2017, 09:28

.....не се занесуј кнеже ко мало дете, на нашата страна на клацкалицата нема да седне никој од проста причина што ние немаме клацкалица, праевме некоја од 44 навака , ама некои мангупи 2001 дефинитивно ни ја скршија , па сеа ние можеме само да седнуеме на нечија клацкалица . Ако русиве не напраат бргу некоја голема за да има место и ние да седнеме ќе биде добро , ако не... наебавме, на американската нема место, па американциве не седнуат на нешто ко на помошно седиште, што според нив е решение ...шипатарскиот кур.., се надеваат дека нема и од него да паднеме.....при клацкањето.. Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Morski galeb on Пет Мар 03 2017, 20:51

Земете бе дупете нешто.
Да ви се крене духот малце. Smile

Morski galeb

Posts : 119
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пет Мар 03 2017, 21:38

Дупиме, дупиме галебу морски, растураме и духот ни е многу високо..Ниеден галеб нема таков плафон на лет....па затоа им се чини дека  роса ги роси , не сваќаат сироти тие тоа ние  ги мочаме од високо.. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Саб Мар 04 2017, 01:07

Порнографијата у споредба со нашата политика е право невинашче .... Very Happy

...како што читам .... аљи од скутот на гујо седна на зајковиот ....  Evil or Very Mad

... или обратно ќе да е ... гујо стана за зајко да се посади на аљиевиот.. Twisted Evil

... е јбг ... куплерај ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мар 04 2017, 07:45

Се очекува Иванов да возврати со прогласување вонредна состојба
Доколку се гледаат настапите на повеќе новинари и аналитичари кои ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, а сметаат дека СДСМ врши предавство со прифаќање на албанската платформа се поизвесно е дека ќе се очекува од претседателот Иванов да прогласи вонредна состојба и да ја преземе командата над вооружените сили. 
http://faktor.mk/se-ochekuva-ivanov-da-vozvrati-so-proglasuvanje-vonredna-sostojba

neka ni e na zdravje...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мар 04 2017, 08:09

Vonredna sostojba...
za laici mozebi ne znaci nisto.
odlicno sum zapoznat so ovoj termin, ke se obidam da analiziram, za forumov,

generalno, vonredna sostojba najblago receno, e "sostojba von red" t.e nesto sto se progasuva koga nesto vo drzavata ne funkcionira od redovnoto. t.e ima nekoja zakana: zakana po bezbednosta ili zakana od katastrofi,dali e pred Ili po nastanot.. na primer, ako nekoj del od drzavnite institucii e von igra da receme , zdravstvovo komplet ni kolabrira, ova e samo primer, radi eve neka e generalen strajk, znaci, preventivno.da se organizzira zdravstvena nega pod itno zatoa sto ke mora da funkcionira toj segment I da se najdat soodvetni lica -medicinski personal zatoa sto nikoj ke nema da leci..
ili ako na primer ima epten pozari, koi se zakana za naselenite mesta... ili ako vrnezi ne prekinuvuvaat pa proglasat vonredna sostojba za da se podgotvuvame za poplavi.
isto taka I posle poplavi,ili zemjotresi ili drugi katastrofi moze da se proglasi vonredna zaradi efikasno spravuvanje so posledicite, itn..

za bezbednosta, da ne dolzam mnogu, na site im e jasno, kaj nas se ocekuva tokmu toa..znaci, vo nasiov slucaj- preventivno.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мар 04 2017, 08:26

..ima , generalno, dve ramki , za vonredna stostojba: zakonskata I operativnata.
znaci, zakonskata , koja proizleguva od zakonot koj ja obrabotuva ovaa sostojba kako I Ustavot, I operativnata, koja se odnesuva na konkretnata sostojba I se odnesuva za specificnosta na zakanata, na primer, organizacija na silite za spravuvanje, planovite za spravuvanje I slicno.
 mora da kazam , deka, iako zakonskata ramka e proizlezena I e vo funkcija na pocituvanje na demokratskite prava I megjunarodnite zakoni, operativnata moze da napravi mal shift od seto toa, vo "interes na spravuvanje" so krizite..
e toj "shift" t. e pomestuvanje levo ili desno, prosiruvanje na ogranicuvanjata, itn e ... interesniot del.

znaci, nekoj moze da se najde vo situacija na -ustavna diktatura, t.e
- ima zakani od poplava: Vlasta proglasuva site gradjani da polnat vrekji so pesok, po 5 vrekji dnevno sekoj rabototsposoben gragjanin od 15 do 60 godini? sedum dena vo nedelata, a ako potrae- cel mesec?
toa sepak E VO RAMKITE na ustavot, ama nema da mu se dopadne na sekoj, I nekoi nema da go pravat toa, t.e ke go prekrsat proglasot na vladata za OBVRSKITE na gradjanite vo slucaj na vonredna sostojba.
.. ke recat nekoi, toa ne e demokratija..!

a treba da se spasuvame SITE od poplavite. ete ti magicen krug..
a od druga strana, pak, ako na vladata I e POEFTINO gradjanite da im polnat vrekji, pa nema da mora da angazira vojski, policii, drzavni institucii, - toa moze I da go prodolzi , da ne recam, da I se zaarni, pa namesto da se resi krizata za eden mesec, da si gi "raboti" svoite gradjani cela godina.
..nesto slicno.
samo aplicirajte go toa I vo nasava kriza: bezbednosna. Wink
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Саб Мар 04 2017, 08:32

...а  бе не цинцулирај , ако Иванов во текот на наредната недела не прогласи вонредна состојба дефинитивно е ФИКУС!!! А вонредна состојба значи суспендирање на вообичаениот закон и ред, воведување на ограничување на движење со строга контрола , директен надзор на функционирање на сите јавни и битни институции,објекти, системи и слично , рационализирање на храна, вода  и гориво, посебнии овластувања за полицијата и судот, војска на улици како превентива, боева муниција у пушки и укинување на трте-мрте , шарено молерски активности, шетање по планини и долини и сите такви активности манифестации од било кого...со директно фрлање у бајбок на непослушни. Затварање на граници и пропуштање со строга контрола.Замолување на амбасадори заради своја безбедност да си седат дома. Снимање и контрола на сите и сечии комуникации. Од одма распишување на нови избори за еден месец, а месец после локални...и толку. И замолување на Русија да учествува во мониторирање на целиот процес барабар со ЕУ. Американци да си седат дома, или ако се ептен перверзни , нека ѕиркаат преку жица од Косово. Cool
ЕЕЕЕ сеа се поставуе вистинското прашање...,  со кого и со што Иванов ќе прогласи вонредна состојба??? , има едно три четири години тој само курето у руки може да си го држи ко Председател и Врховен командат , плус чувар на Уставот. Нема ни војска, ни устав,  ни држава..


Последната промена е направена од concrete на Саб Мар 04 2017, 08:37. Мислењето е променето 1 пати
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мар 04 2017, 08:32

e sega, kontrolnite mehanizmi za vonredna sostojba od strana, se malce kilavi.,
da receme ima eden kilav megjunaroden komitet -pakt za gradjanski I politicki prava, koj koj propisuva
-pocituvanje na zakonite I garancija za covekovite prava , ( jes hau nou..) vo slicajn na von. sostojba
- objavuanje( da se obznani deka e von. sostojba, so site pravila na igra!)
- racionalnost, isklucitelnost I proporcionalnost - da ima realna zakana, da se upotrebuva ljudstvo I materijali I merki, proporcionalno prema zakanata, a ne da se digne cela drzava za pozar na selska niva..ili da se iznese policija na ulici I vojska na ulici za policiski cas- vo nedogled, zatoa sto vlasta taka si e raat..
otprilike taka nesto.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мар 04 2017, 08:39

ponatamu, vo nizata OGRANICUVANJA koi moze ( a nema sigurno da se zaboravat) da se proglasat se
-zabrana ili ogranicuvanje na javni sobiri
- vnatresno prerasporeduvanje na vooruzenite sili, vonredni angaziranja
- premestuvanje, evakuacija na lugjeto od nivnite zivealista
-  proverka, kontrola,na lica , domovi , instituci,  lisuvanje od sloboda, bez posebni redovnite postapki ..
- konfiskacija na imot I materijalni dobra
-kontrola nad mediumite
- regulacija -kontrola I na firmi, mesanje vo proizvodstveno ili finansisko rabotenje
- donesuvanje na akti za kaznenata politika za nepocituvanje na propisite pri vonredna sostojba.

treba li da objassnam sto znaci seto ova..?


Последната промена е направена од VOL на Саб Мар 04 2017, 08:41. Мислењето е променето 1 пати
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Саб Мар 04 2017, 08:40

....не бригај народ овдешен е кроток ко јагне.., треба само стапот да му се покаже и кучињата-чувари да зааржат. Се ке биде ко песма лета ....само уште писац текста, композитор, оркестар, пејач и вокали да најдеме.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Мар 04 2017, 08:49

znaci, konrkit, badijala kvalifikacii, fikusi, jagninja, kurovi, ovci, pevaci I pevaljki, se e u kurac, ova ona.
tapkanje vo mesto.
 vo red, licno mislenje I toa e toa.
ama aj porealno, bez emocii sega..


realno IMA pravo da donese odluka za vonredna. ima ili nema? ke ti kazam odma. ustavno pravo. IMA.
 
realno, SAM ne ja donesuva odlukata. taka e?? taka e. tuka se drzavnite sovetnici, za bezbednost, agencijata za razuznavanje, itnitn. toa ne e NIKAKVA super tajna koja ke ja bladame napamet po forumi. toa e nivna ZAKONSKA obvrska, da pomognat da donese pravilna odluka vo vistinski moment I sigurno deka znaat mnogu podobro za situacijata otkolku po forumive.

ne navlagam vo politickata igra, sto saka VMRO DPMNE a sto SDSM.

zakana , licno za mene, e federalizacijata, I dvojazicnosta, koja kako laik, NE MI TREBA poseben dokaz, gledajki gi albancive sto izjavuvaat baraat I Zaev sto nudi da napravi..
se trgav od moe licno ucestvo vo ovie nekolku postovi, da nema moj udel samo prenesuvav okolu vonrednata, ama, ete I moj licen stav. tolku za mene..

dali ke bide opravdana taa sostojba ako se ostvari ili ne..
ne znam.

do tolku, ne mozam ni jas da procenam.
zakana postoi, kolku e devastiracka po drzavava, mozam samo da pretpostavam.
 samo edno ke kazam: Nitu go najdoa MOSTOT na koj trebase da se sretnat, nitu se najdoa JARCI za da se sretnat na mostot, nekade se razminaa, a ne be a ni jarci..
od VMRO I od SDSM..
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Саб Мар 04 2017, 09:04

Ебале ве вонредни состојби ...(колку што гледам само соросоидите трубат и пожелкуваат такво нешто)

Абе, Ѓоргија уште денес треба да на зајковци им го даде мандатот ....
.... а тие како што се „способни“   за некој месец сами ќе побараат да си одат .... Very Happy Twisted Evil Twisted Evil

...а оние другине 51 ли беа... по примерон на зајковци ... нек си седат дома грицаат пуканки,  пијуцкаат пивцеи, земаат плати, паушали и друго што им следува....  и нек чекаат да разно разни ЕУ пробисвети ги ко млади невести молат .... Twisted Evil

.... а оние првине 49 (не знам дали и пола од нив се сдс оФци .... јбг ... се и сешто и од сегде турија у нивните листи)... нели политиката е курва .... можда некој нивни и не е нивни или нема да биде нивни...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Саб Мар 04 2017, 09:41

....добро де Ѓорѓија мора да истрча круг два, да не си помисли сешто петелот. Така тоа го прави од кога го знам....
Да беше кој требаше да биде уште одамна ваквата ситуација немаше да ја бидне. Но веројатно таков каков е , е избран за таму каде е со дообра проценка. Никој овде не бидува ништо , ако не е ракоположен...Уште од градинка се одгајаат...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Саб Мар 04 2017, 19:38

concrete напиша:.....не се занесуј кнеже ко мало дете, на нашата страна на клацкалицата нема да седне никој од проста причина што ние немаме клацкалица, праевме некоја од 44 навака , ама некои мангупи 2001 дефинитивно ни ја скршија , па сеа ние можеме само да седнуеме на нечија клацкалица . Ако русиве не напраат бргу некоја голема за да има место и ние да седнеме ќе биде добро , ако не... наебавме, на американската нема место, па американциве не седнуат на нешто ко на помошно седиште, што според нив е решение ...шипатарскиот кур.., се надеваат дека нема и од него да паднеме.....при клацкањето.. Cool
Конкрете ти си решил да го чекаш Годо.Ти би да се случи чудо и некој друг да ја заврши нашата работа.Тоа нема да се се случи.
Ние мораме да бидеме спремни во секој момент да дадеме жртви.Нашите дадоа во НОБ преку 20 000 жртви.Секој што се родил еден ден ќе умре,само прашање е како.
Македонскиот народ  има своја спеџифична тежина на својата земја.
Секако дека не може да натежне во однос на некоја голема сила,ама со помош на некоја голема сила шансите рапидно растат.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Саб Мар 04 2017, 20:21

кнез, основно правило , ама апсолутно битно правило , нешто што посебно народ како Македонскиот треба да го учи од забавиште дека  не е јунаштво да загинеш за својата земја , туку да ги натераш нејзините непријатели да умрат за неа....
една од големите глупости на крајот на НОБ е непотребното жртвување на 20.000 млади луѓе на некакви чудни сремски фронтови само за да се каже дека и Македонија дала жртви.... Ние  реално гледано никогаш не сме имале капацитет и маса да покренеме бран, секогаш сурфаме на бранот кој некаде некои други услови го створиле. И не сме некои сурфери , не работат како бавча и ни ја пишуваат историјата како си сакаат па се случува тоа што се случува. Бидејќи , кој сака што сака нека каже Македонската историја од моментот кога во целост е збришана од сеќавањата , ја пишуваат ојлевци дојлевци по потреба , а ние растеме и живееме на тие такви напишани и исконструирани корени и сме такви какви сме никакви...
И точно е тоа дека секој кој се родил умира , но е многу важно колку и како ќе живее и колку долго и по што ќе го паметат после тоа.... Wink
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by чучулига on Нед Мар 05 2017, 11:27

VOL напиша:znaci, konrkit, badijala kvalifikacii, fikusi, jagninja, kurovi, ovci, pevaci I pevaljki, se e u kurac, ova ona.
tapkanje vo mesto.
 vo red, licno mislenje I toa e toa.
ama aj porealno, bez emocii sega..


realno IMA pravo da donese odluka za vonredna. ima ili nema? ke ti kazam odma. ustavno pravo. IMA.
 
realno, SAM ne ja donesuva odlukata. taka e?? taka e. tuka se drzavnite sovetnici, za bezbednost, agencijata za razuznavanje, itnitn. toa ne e NIKAKVA super tajna koja ke ja bladame napamet po forumi. toa e nivna ZAKONSKA obvrska, da pomognat da donese pravilna odluka vo vistinski moment I sigurno deka znaat mnogu podobro za situacijata otkolku po forumive.

ne navlagam vo politickata igra, sto saka VMRO DPMNE a sto SDSM.

zakana , licno za mene, e federalizacijata, I dvojazicnosta, koja kako laik, NE MI TREBA poseben dokaz, gledajki gi albancive sto izjavuvaat baraat I Zaev sto nudi da napravi..
se trgav od moe licno ucestvo vo ovie nekolku postovi, da nema moj udel samo prenesuvav okolu vonrednata, ama, ete I moj licen stav. tolku za mene..

dali ke bide opravdana taa sostojba ako se ostvari ili ne..
ne znam.

do tolku, ne mozam ni jas da procenam.
zakana postoi, kolku e devastiracka po drzavava, mozam samo da pretpostavam.
 samo edno ke kazam: Nitu go najdoa MOSTOT na koj trebase da se sretnat, nitu se najdoa JARCI za da se sretnat na mostot, nekade se razminaa, a ne be a ni jarci..
od VMRO I od SDSM..
Каква црна вонредна состојба какви црни камења!!!

од то сценарио гледам само победа на бугарштината... бррррр!!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот