Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Фед 04 2017, 19:01

concrete напиша:VOL  батали баби, тоа е минато завршено......, сеа ме занима мојот крај,  дал тоа ќе умрам ко жител на голема албанија или како имигрант негде другде.... Smile
barite-bataleni. Cool
a za drugoto,mislam deka ako go znaes odgovorot,nema da postavuvas ni vakvo prasanje.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Вто Фед 07 2017, 13:04

Овие ...

http://pozitiv.mk/vo-dui-e-mozhen-golem-raskol-ako-ima-koalicia-so-sdsm/

..ни на небо ни на земја .... Twisted Evil

.... ако коалицираат со вмро следи расцеп
...  ако коалицираат со сдс следи расцеп

...јбг ...Гордиев чвор ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Сре Фед 08 2017, 07:16

uste nema vlada? Laughing
a be sum go pogodil naslovov na temava-102,3% Smile

a I da formiraat... mission impossible si prodolzuva.
kako li ke vladeat samo Twisted Evil
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Сре Фед 08 2017, 07:20

ke se izrodi nekoj izrod od seksot megju ovie dve......
kahm.. partii...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Сре Фед 08 2017, 13:13

VOL напиша:ke se izrodi nekoj izrod od seksot megju ovie dve......
kahm.. partii...
..негде спомнав овде , моментално 20 шипатарес ебат 100 други. На пола од тие 100 им е фино и слатко стенкаат во очекување да се зачне тоа мутантот кој заедно со подводаџиите, кумите и држачите на фенери од "меѓународната заедница" со нетрпение го очекуваат. Ако го загледаш тоа главниот јебач од кај француски гробишта можеш да претпоставиш каков буљаш ќе се добие... Smile
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Сре Фед 08 2017, 21:57

ko u porno film.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Сре Фед 08 2017, 22:52

Ајдееееее....

http://www.mkd.mk/Makedonija/politika/sjo-gi-proveruva-donaciite-za-vmro-VMRO-DPMNE-dosega-bilo-razgovarano-so-stotina

.... пак ни праќаат шумар .... да им врзе по шамар два

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Саб Фед 18 2017, 08:23

uste nema vlada? ( mission impossible?)

meraci. na raat sme Twisted Evil
konecno gleam televizija na raat.

uups.. lazam.gleam samo nat-geo, discovery I klasik tv.
hu givs a fak, da se izrazam so odlicniot cuculigin engleski, ali so moi zboroi ...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Вто Фед 21 2017, 23:57

Aхмети - наскоро ќе донесеме важна одлука,
http://www.slobodnaevropa.mk/a/28323482.html


Uau.. da ne soopstis deka si truden, posto samo toa ostana 
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Spray on Нед Фед 26 2017, 09:00

НАНО РУЖИН ЗА ФАКТОР: Можен е нов испад на претседателот Иванов во стилот на „аболицијата“ само за да не му го довери мандатот на Заев
http://faktor.mk/-nano-ruzin-za-faktor-mozen-e-nov-ispad-na-pretsedatelot-ivanov-vo-stilot-na-abolicijata-samo-za-da-ne-mu-go-doveri-mandatot-na-zaev

И не верував дека така лесно ќе им го додели мандатот.
буквално се ќе им се испреврти ако се предаде власта.
маднаторот може да прави што сака ако му се даде правото на влада: ниеден министер од ВМРО ДПМНЕ нема да остане,
и покрај тоа што имаат технички- мнозинство по број на парламентарци.
значи крах на системот на владеење на ВМРО ДПМНЕ. најверојатно прво ќе ги изгубат сите министри, а потоа,
топката ќе се стркала надолу, ќе се менуваат сите клучни функции во секое министерство . и така до последен партиски вработен, а тоа ќе трае со години. Владата на СДСМ-ДУИ и останатите, во првите 4 , ако бидат 4, години, по се изглеа ќе се занимава со кадровски промени, и бркање на поранешни функционери од ВМРО ДПМНЕ по судови. Значи, следи период на тапкање во место, качи се мурто симни се курто. А во позадина, некој , ќе си ја тера платформата.
многу возможно сценарио, нуди Нано Ружин, само треба да се дознае дали има основа за тоа Иванов да не им додели мандат, дали има пречка законска или уставна, да им рече- не сте подобни или такво нешто.
Може да се кладиме дека ќе го искористи тоа право, ако се најде причина,за која сметаат дека е оправдана, како на пример- да се редефинира државата според умовите на некој од надвор, или да се менува уставот, и покрај ризикот да има нереди.Барем ако така се протолкува, од страна на претседателот.
avatar
Spray

Posts : 128
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Нед Фед 26 2017, 09:58

Иванов како основно треба да направи една едноставна работа: да си ги најде одамна изгубените муда. Ако тоа не му успее, еднаш у животу да биде Кромвел, ќе си остане запаметен како Фикусот од Македонија.
Во овој момент тој е единствениот човек во Македонија кој има легитимен мандат и е избран од народот на демократски избори по Устав и сите нишани, плус уставни должности, плус главен командант на килавата македонска армија. Ако и тој испадне љигава неупотреблива маса како четирите, плус некои у сенка џукели..., го обравме бостанот.
А се некако искуство ми шепоти дека дотичниот само ќе д'тка, како и секогаш во животот....
Дај боже да не сум во право.....
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Нед Фед 26 2017, 17:25

Прво да му честитам на Груевски што не состави влада и со тоа директно покажа дека има нешто во себе кое го определува како Македонец и  македонскиот народ го смета како свое семејство како и секој патриот што гледа на својот народ.
Сега дојде до второто што го пишав пред три месеци
Не смее да формира влада и не смее да дозволи да се формира влада.Кога ќе дојде до тоа тогаш Иванов прогласува вонредна состојба.
Друго решение нема и не може да има.
Сега да пишувам дека сево ова требаше да се направи пред 3 години е депласирано.Состојбата е мноооооогу лоша.Сега армијата ќе се подели полицијата ќе се подели,но не смее никако да не плаши тоа.Ние мораме да тргнеме по својот пат на одбрана на Македонија  со сила.Да се викнат тие толку спомнувани Руси и пот итно да се преговара со Москва за воена политичка еономска и финансиска помош.Да се побараат и кинескиот и сите други амбасадори од пријателските земји.Да се оди до Белград да се види каква координација со нив може да се направи.
Браќа фронтот е на видело,не смееме да се повлечеме ,зошто позади немаме каде да одиме,па и малата мачка кога е набиена во ќош е опасно опасно животно.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Нед Фед 26 2017, 19:11

кнез напиша:Прво да му честитам на Груевски што не состави влада и со тоа директно покажа дека има нешто во себе кое го определува како Македонец и  македонскиот народ го смета како свое семејство како и секој патриот што гледа на својот народ.
Сега дојде до второто што го пишав пред три месеци
Не смее да формира влада и не смее да дозволи да се формира влада.Кога ќе дојде до тоа тогаш Иванов прогласува вонредна состојба.
Друго решение нема и не може да има.
Сега да пишувам дека сево ова требаше да се направи пред 3 години е депласирано.Состојбата е мноооооогу лоша.Сега армијата ќе се подели полицијата ќе се подели,но не смее никако да не плаши тоа.Ние мораме да тргнеме по својот пат на одбрана на Македонија  со сила.Да се викнат тие толку спомнувани Руси и пот итно да се преговара со Москва за воена политичка еономска и финансиска помош.Да се побараат и кинескиот и сите други амбасадори од пријателските земји.Да се оди до Белград да се види каква координација со нив може да се направи.
Браќа фронтот е на видело,не смееме да се повлечеме ,зошто позади немаме каде да одиме,па и малата мачка кога е набиена во ќош е опасно опасно животно.
...а тек пацов..., сега и онака е ерата на пацовите..., затоа треба да си биде ПАЦОВИШТЕ  и крајно време е еднаш кур да не не боли што мислат другите.... Mad
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by king on Нед Фед 26 2017, 23:32

Ситуацијава се поеќе наликуе на онаа од 1991 ... кога македонецот  никако да сфати дека државата му (СФРЈ) е распукана по сите шавови.
А, бе ние не учествувавме во распадот и раздружувањето .. ние бевме едноставно ко непотребен баласт  просто избркани...

... а оние тогаш што брзаа да не закаснат на бродот за Београд сега брзаат за на некој друг воз  за УПМ ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Пон Фед 27 2017, 01:22

Македонија се распаѓа три години и Груевски ништо конкретно не стори за да го спречи тоа.Несторување да се спречи тешко кривично дело-велепредавство кое ти е службена должност е исто така кривично дело ама сега тоа е тотално смешно.Мораме да извлечеме брзи заклучоци и да сватиме дека е дојдено времето да се преселиме во шума и на улици и да почнеме да го ослободуваме дел по дел нашиот окупиран дел.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Фед 27 2017, 09:46

кнез напиша:Македонија се распаѓа три години и Груевски ништо конкретно не стори за да го спречи тоа.Несторување да се спречи тешко кривично дело-велепредавство кое ти е службена должност е исто така кривично дело ама сега тоа е тотално смешно.Мораме да извлечеме брзи заклучоци и да сватиме дека е дојдено времето да се преселиме во шума и на улици и да почнеме да го ослободуваме дел по дел нашиот окупиран дел.
.....не иде тоа така кнезу во ова информатичко време, во моментов само Хорхе не спасуе , треба  да направи десет едноставни чекора , ама тој е зафатен со барање на мудата негде по џебои. Моментално така стојат работите, спаднавме на еден фикус и изгледа многу тешко ќе не биде .., иако не е и невозможно... Cool 
Не има ммногу малку , едвај 450 иљади, а од тоа пола и поише неупотребливи, а затрупани сме со огромна маса људи-говна и шипатари....требаат некои иновативни , до сега невидени креативни методи....
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Пон Фед 27 2017, 17:38

Груевски едниот дел од работата ја заврши со тоа што не влезе во влада.Сега доаѓа вториот дел од работата а тоа е да не дозволи да се формира влада.
Не Хорхе туку тој треба да биде на чело на завземањето на Собранието и Владата за потоа Хорхе да може да дејствува.
Ако тоа не го направи тогаш све да му ебам тој е нивни човек и на крајот кога ќе се закопа Македонија ќе оди ви некој швајцарски град и ќе пишува онака релаксирано мемоари во кој ќе ги обвинува сите освен себе.
Ако не го направи второто треба ВМРО веднаш да се ослободи од Грујо зошто тој ќе биде втор Јануковиќ и Кадијевиќ.
Грујо е на потег а не Хорхе и пошто ти не си глуп човек помислувам дека си помалку безобразен Smile

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Пон Фед 27 2017, 18:58

a be super scenarija se razvivaat ovde "da ne se popusti na sprotivniot jarec na tenkiot most.more, I da se zeme zalet, -pa so se jarecot -protivnik I mostot da se rusi.."
mozebi e dobro da se  debatira, za mozni resenija so krajna cel:
- unitarnosta na drzavata da ne se giba.
- statusot na malcinstvata koj I onaka e komforen, da ne "eskalira" vo nesto nepotrebno, de-balans na smetka na edno malcinstovo..
- da se zakluci ohridskiot dogovor koj e edinstven ( za mene e ponizuvacko predvstvo, no, zatoa pak, nikoj ne me prasuva, neli..)praven format,vo koj se (pre)ostvareni pravata na albancite, preforsirani, prenatrupani so luksuzarii.. drugo- nema, platformi, na -Mars.
-da se najde zaednickata tocka na SDSM I VMRO- za da se najde I zaedinicki jazik: da se deZaeviziraat tie lugje koi ne razmisluvaat za federalizacija I dvojazicnost, od SDSM, I tie da si ja povedat partijata kon taa tocka, a od druga strana, da se osvestat tie od VMRO od 11 godisno apsolutno vladeenje, I da svatat deka ne se sami na planetata, I deka mora da ja soslusaat I drugata strana za da ne im se slucuva havarija, makar I od inaet, I totalen kolaps na nivnoto vladeenje, vo slucaj Pretsedatelot da im go dade mandatot na zajkovci.
so AROGANCIJA, nabeduvanje " ovie se vakvi,vaka ke napraat.." so navredi NISTO nema da se postigne. samo moze povekje inaet, gnev, omraza da se podtikne.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by кнез on Пон Фед 27 2017, 20:09

Си ја утнал темата Вол,желби и фантазии се сосема друга тема.
Тие ти дошле дома да крадат а ти им бараш војна буквица и им велиш дека крадењето не е добро.
Не ми се верува како луѓе во години можат да напишат такво нешто.Такви има еден куп по тоа контактните програми кои апелираат народот да се свестел а ваму тие што го прават тоа се сосема свесни што прават и многу посвесни од тие наивчиња.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Пон Фед 27 2017, 21:03

u. bas me potsekjas na konkrit, Wink I on vaka vickasto mi kazuva kade e "kjosot" .
ali ok. neka e taka.
samo mislam deka ona sto go napisav vekje e realna ponuda od dva faktori, koi, sam ke si najdes po mediumi. sto znaci napamet nitu pisuvam nitu su pisuval, znam "kisa oko.." ama poentata ne ja gubi smislata.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Пон Фед 27 2017, 21:24

http://www.slobodnaevropa.mk/a/28336364.html


Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, му ги предаде 67-те потписи на претседателот Ѓорге Иванов. Сега се очекува неговата одлука. Од ДУИ и покрај најавата дека ќе имаат седница на централното претседателство, денеска информираат дека таа нема да се одржи.


treba Ivanov crno na belo da dobie garancii deka ni nema da se menuva ustavot, niti unitarniot karakter na drzavata.
ednostavno, ako go nema toa kako garancija, da ne ni pomisluva da ja dade drzavata vo racete na gladnici za fotelja.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Пон Фед 27 2017, 21:28

fakt e deka imaat 67 potpisi, nesporno. ama crpko da bese pameten , ( za srekja nasa ne e) ke si premolcese za dilot so albancite.
srekja sto e seljance so inteligencija malce pogolema od -kornison, pa uziva da se cepati, kezi , glupira po televizii, ama za srekja ili zal, redoven klovn e na kosovskive,televizii.
  srekja sto kaza I pokaza sto planiral.
normalno za normallnite - toa e zagrizuvacki I , alarm
a crpkovite oponenti go nacekaa ko Vol Zajak u kupus, pa sega krka zajko I toa sto ne drobel.
ama ako mu e.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by concrete on Пон Фед 27 2017, 21:39

Имаме ситуација на инжињеринг со умот од масовни размери. Кој како од кога не би сакал сега да дискутирам, може ако најдам време ќе напишам книга за тоа, но така вешто и упорно ..доооолгооо воден процес одамна не е виден. Она што постојано ме изненадува фактот што љунгите се такви какви се , што огромен дел од македонскиот народ е вешто поларизиран и претворен во зомби со + - поларитет, туку тоа што не можам никако да ја прокљувам причината за сето тоа. Зошто е вложен толку напор , па пари и време за да се спичка Македонското Име...Грчката приказна нема веза , голо говно , бугарската исто гола вода...србите ..тие се заебанција., шипттариве се комични во своите смешко... Што е тајната ..еее тоа никако да дознаеме....., незнам дал че има време ..кај и да е ќе не снема ..и сеа веќе  скоро сите кур ги боли...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by VOL on Пон Фед 27 2017, 21:42

premnogu dolgo, I premnogu rigorozno, se drzea simpatizerite na sdsm, daleku od vlasta, daleku od drzavni sluzbi, tenderi..
toa go zbesna sdsmovskie oligarsi, naviknati na luksuz, cepatenje so drzavni pari, a gi potisti, onie sdsmovci koi bea samo makedonci so podrugi ubeduvanja od vmrovskite. gazda - naslednik na drzaven imot t.e prigraben,, ( tipicen sdsmovski oligarh), se vadi od koza, zatoa sto mu seknaa izvorite.. a rabotnik -lear-zelezarec koj uste cuva slika od Tito doma, endostavno, si mislel deka SDSM e nesto sto mu gi prodolzuva memoriite za "ona" vreme, koga mu davaa krediti, I nekako uspeval duri I na odmor da otide...ama toa ne bilo sdsm toa bilo sfrj. sdsm mu ja sobra I kosulata od grbot vo 90-tite.a sega, ajt jovonanovo.pak siromaviot siromav, a bogatiot uste pobogat.
I seto toa natera golem broj makedonci da glasaat protiv vmro, mozebi I neocekuvajki deka rabotava so zajakot ke eskalira do ovaa mera.

nieden normalen od SDSM ne bi posakal raspad na drzavata. velam-normalen, kolku I da gi ima.
ama sega, koga se fatile za oroto. ke goltaat, kako I od drugata strana sto ke moraat.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска Влада по изборите 2016: невозможна мисија?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот