Избори 2016

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Саб Дек 10 2016, 10:40

Diabolik напиша:
concrete напиша:...зајко вриснал: с и т н о о о о о !!! Very Happy Very Happy Very Happy
А на тв кажаа дека имал уверение за неспособност за служење војска  Twisted Evil Laughing
..стварно??? Не сум знаел, но сеа од понеделник натака ќе има доволно време на робија да напише книга: Од земјоделец со мотика, до милионер у 10 лесни чекора... SmileSmileSmile
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by Diabolik on Саб Дек 10 2016, 13:04

Нешто налик на „Од Дижонска до ...“
avatar
Diabolik

Posts : 16
Join date : 2014-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Саб Дек 10 2016, 16:46

Diabolik напиша:Нешто налик на „Од Дижонска до ...“
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by VOL on Пон Дек 12 2016, 10:00

A be izbori imalo,a?
Neli milion bea....  scratch
A ona ni dvaes myfljuzi nemaat ....
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by кнез on Пон Дек 12 2016, 10:23

Победа на Америка.
Резултатите ќе ги гледаме допрва.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by VOL on Пон Дек 12 2016, 10:50

Malo morgen
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Пон Дек 12 2016, 17:24

VOL напиша:Malo morgen
...нема морген неморген.., губиме..шипатарес добиваат...миц по миц не ебат сите... Cool
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Пон Дек 12 2016, 21:01

...уште ли бројат гласови ...милу им маму ј.....м!!! Кај е оној Бејли и да честита. или онаа специјалната ја теши и ја убедува дека ништо нема да и се случи??? Зајко и онака го пушта да оди за паприкаш.... Smile Smile Smile Smile
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by king on Пон Дек 12 2016, 22:20

http://telma.com.mk/vesti/oficijalni-rezultati-od-dik

... наздравје нек ни е .... не ни гинат нови избори по едно 6 месеци ...
...ова вака нема никако да функционира ...

... а напролет на локалните избори ќе  го видиме стварниот  сооднос на силите ... кога секој ќе си гласа за своето јато ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by king on Пон Дек 12 2016, 22:23

Туууу ..мме ... кај се зденаа оние сигурни 12-15 пратеника на сестра Љубе....
..а и оној кекењарот се силеше со толку ...
...збришани се ко со крпа ...
... а левичарите ич да не ги спомнуем ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by VOL on Пон Дек 12 2016, 22:58

51 vmro....
49 sdsm
10 dui
5 tulumbi
2 baklavi
3 ekleri

Makedonskive partii 100 od 120 .
Albanskive 20 od 120.
Hmm..
Precizno,a?

Ova ni bejli ne mozel da go smisli. No nebitno.

Vmro moze so dui... Pak ke imaat manjak , 51+10 se 61. Dvajca pomalku od potrebnite 63.
Ovie tulumbi baklavi ekleri pak, kontra vmro se.
Tie se -deset vkupno.so se sdsm, 59. Trojca po malce od potrebnite 63.i tuka nisto.

Eventualno dui da posandrca nesto po Zaev Zajko i negovata dvojazicnost - erga omnes, pa site tie, slozno da izglasaat zakoni koi ke odat na steta na drzavnosta...Zajko ne mu ja misli mnogu sega koga e najblisku da pomirisa vlast..moze siptarive debelo da se ofajdat od nego..
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by king on Пон Дек 12 2016, 23:11

VOL напиша:51 vmro....
49 sdsm
10 dui
5 tulumbi
2 baklavi
3 ekleri

Makedonskive partii 100 od 120 .
Albanskive 20 od 120.
Hmm..
Precizno,a?

Ova ni bejli ne mozel da go smisli. No nebitno.

Vmro moze so dui... Pak ke imaat manjak , 51+10 se 61. Dvajca pomalku od potrebnite 63.
Ovie tulumbi baklavi ekleri pak, kontra vmro se.
Tie se -deset vkupno.so se sdsm, 59. Trojca po malce od potrebnite 63.i tuka nisto.

Eventualno dui da posandrca nesto po Zaev Zajko i negovata dvojazicnost - erga omnes, pa site tie, slozno da izglasaat zakoni koi ke odat na steta na drzavnosta...Zajko ne mu ja misli mnogu sega koga e najblisku da pomirisa vlast..moze siptarive debelo da se ofajdat od nego..

Грешка си ....  доволни се само 61 пратеник бидејки сега собранието ќе има само 120 пратеници а не 123 како досега ...

.... во секој случај и покрај мнозинството сега можностите за разни блокади од страна на опозицијата се удесетостручуваат а за закони за со потребно двотретинско мнозинство ич да не збориме ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by кнез on Пон Дек 12 2016, 23:34

Заев Дуи и Беса ќе прават влада.ВМРО од вчера е во опозиција.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Вто Дек 13 2016, 07:54

кнез напиша:Заев Дуи и Беса ќе прават влада.ВМРО од вчера е во опозиција.
....најверојатно затоа и Бејли, ликот со посебни потреби кротко ќути, а и невладините на сорос ги нема нигде Cool
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by VOL on Вто Дек 13 2016, 08:09

Da... Ne se 123... Treba da se 120.
Znaci 61. 
Ako zad sdsm stojat americkite pudli i soros+usaid, ke bide izgleda kombinacija na sdsm so ne edna tuku naj malku dve albanski partii od koi ednata mora da e dui.z naci,ako klucniot zalak e dvojazicnost nema somnez deka albanskive partii ke zastanat zad sdsm.
Drugo, mandator za formiranje na vlada e VMRO VMRO-DPMNE,najmnogu pratenicki nesta i toa e toa. A dali ke oformi i so kogo, toa,ke vidime.
Nisto ne e ,nevozmozno vo nasava cudesna.... Ama i onaka lokaln i ne cekaat za 4-5 ,meseci lokalni izbori,pa samo namestija 1 ke dodadat uste edno livce ...

Drugo mislam:vmro do april ima vreme da reorganizira, da vidi koj vo nivnite redovni "nije nas",da se procistuva,i da se osvesti i da se simne vo realnosta: znaci ova bese odlicna proba,koja pokaza koj ke pomisli da ja vrti kapata, kako ovie lile popovska, mozda i onoj stevce,pa onoj bivsion ministarke za policija, i drugo krlezi koi bea dosega zakaceni za vlasta. A se otvora mesto za novi krlezi. Dobro e sto bugarogovnoto ljuBco, ispari od sekakov spisok. 
Vo sekoj slucajno sledi period na dinamicen biznis vo politikava,mnoogu tajni sojuznistva do izbori,a do togas ako vo megjuvreme slucajno ne se sluci vlada so vmro premier i mnozinstvo opozicioneri,ke bide interesno,konecno da se gleda onoj sobraniski kanal.
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by кнез on Вто Дек 13 2016, 10:06

Ако ВМРО ја прави владата(што не сакам ни да помислам) тоа е најдобрата варојанта за Американците,тоа ќе значи дека и тие прифатиле на сето тоа редефинирање на Македонија што во пракса значи ислезнување на Македонија.тОА ОД АМЕРИКАНСКИ АГОЛ ЌЕ ЗНАЧИ ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ СЕ ЗАВРШИ БЕЗ БУКА МИРНО СО СОГЛАСНОСТ НА СИТЕ ПОЛИТИЧКИ СИЛИ.
Ако ВМР0 не се согласи тогаш СДСМ ќе прави влада а на Грујо ќе му се здадат да го апсат и да г примораат наредниот да потпише тоа што Грујо нема да сака.
Грујо навистина ги изгњави две години ама на крајот победата е нивна и само радикално може да се промени текот на настаните што следуваат.Грујо помисли дека може да игра игра која тие ја измислиле,и навистина ги помачи две години ама резултатот е на крај пораз.
Моментот на апсење на Заев е пропуштен неповратно и настаните што следеа се само нивна разработа за постепено гушење на противникот,исто ко анакондата.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Вто Дек 13 2016, 11:52

кнез напиша:Ако ВМРО ја прави владата(што не сакам ни да помислам) тоа е најдобрата варојанта за Американците,тоа ќе значи дека и тие прифатиле на сето тоа редефинирање на Македонија што во пракса значи ислезнување на Македонија.тОА ОД АМЕРИКАНСКИ АГОЛ ЌЕ ЗНАЧИ ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ СЕ ЗАВРШИ БЕЗ БУКА МИРНО СО СОГЛАСНОСТ НА СИТЕ ПОЛИТИЧКИ СИЛИ.
Ако ВМР0 не се согласи тогаш СДСМ ќе прави влада а на Грујо ќе му се здадат да го апсат и да г примораат наредниот да потпише тоа што Грујо нема да сака.
Грујо навистина ги изгњави две години ама на крајот победата е нивна и само радикално може да се промени текот на настаните што следуваат.Грујо помисли дека може да игра игра која тие ја измислиле,и навистина ги помачи две години ама резултатот е на крај пораз.
Моментот на апсење на Заев е пропуштен неповратно и настаните што следеа се само нивна разработа за постепено гушење на противникот,исто ко анакондата.
..се е тоа во класата не вади пиштол , ако не мислиш да убиеш. А Грујо очигледно немаше муда , или  што па јас не сакам да помислам, дека е ракоположен, мазен и пазен за да ја исполни својата задача од почетокот ...т.е.  нај-национална партија  да го потпише указот за егзекуција на македонскиот народ како таков. Се друго ќе е подложно на ревизија. Во игра се веќе максималните барања на албанците, сдсм како и 2001 најкурвински ја одигра својата улога на спотер, а сеа остануе грујо да ги реализира. Сам влада , освен за заебанција не може да прави, значи ќе мора да се договори со шипатарес и да ја устоличи третата шиптарска држава  која многу бргу на маса ќе извади референдум со класичното референдумско прашање: и право да се здружи. Со еден збор наздравје бричење. Крајот на Процесот е почнат , сега остануе само стрпливо да се реализира. Државата на Македонскиот народ, илузијата стара тоооолку векови ..оди дефинитивно у красни курац....
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by кнез on Вто Дек 13 2016, 13:13

Ние присуствуваме на уништување на македонската држава.Дали ќе превземеме нешто зависи од сегашново поколение.Зависи ид мене тебе и сите нас кои сме сега.Ние сме доведени во позиција да војната ни одговара што ќе рече до ѕид а како резултат на 25 годишното оставање да владеат најобични ебиветри ала Бранковци кировци љубчовци ....па се до груевци

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Вто Дек 13 2016, 14:17

кнез напиша:Ние присуствуваме на уништување на македонската држава.Дали ќе превземеме нешто зависи од сегашново поколение.Зависи ид мене тебе и сите нас кои сме сега.Ние сме доведени во позиција да војната ни одговара што ќе рече до ѕид а како резултат на 25 годишното оставање да владеат најобични ебиветри ала Бранковци кировци љубчовци ....па се до груевци
...војна не ни е од корист секако , ја губиме гарант па еве нека секој Македонец да е Крали Марко. Башка нит имаме ресурси , нит имаме логистика , нит имаме надворешна поддршка. А како гледам и скоро пола народ гласал за една џукела која не продава на шипатарската држава, која џукерла и не се либи да тврди дека е џукела.
Единствено ГОЛЕМА ВОЈНА , ако  тој галаматијас со неизвесен изход за човештвото заврши во конфигурација која нас ни одговара, може да ни одговара.
Ниедна друга не... Јеби га ќе исчезнеме полецка ко Скопското Блато. Мелиорациите кои ни ги прават кошерите, педофилистичарите и нивните регионални слуги се темелни.....
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by VOL on Вто Дек 13 2016, 14:54

Konrit, JA GUBITE, sekoja vojna, sekako, vo pravo si.
sekoj Makedonec NE E Krali Marko,i daj boze i da ne bide- toj bit vazal, a ako ne si go zapoznal TOJ segment na makedonskot narod, sekoj Makedonec e Jordan Piperkata , Gjorgi Sugarev,Hristo Uzunov,Leonid Jancev, Delcev, Pitu, Markov, Cakalarov i drugs, a ne Krali Marko Wink
e tie NE se zanimavale so biznis ili politika,znas, tuku UBILE ogromen bro muslimani i domasni predavnici kauri,  pred da zaginat:ottomani, basibozuk, arnauti aramii i slicni gnidi. 
balansot na vojnicki zrtvi e PORAZITELEN za otomanskata imperija i vojska, vo bitka ginele kako staorci a nivnoto junastvo se glena samo po masakrite vrz nevooruzeno civilno naselenie.    
pa ogromniot NESRAZMER vo brojnosta, i vooruzuvanjeto samo kaj ovie otomanski PICKI se gleda vo istorijata,
samo tie MORAAT da soberat 30 000 asker plus iljadnici basibozuk, da napadnat 800-1200 vostanici!( Krusevo...) 
zatoa, ne znam kade ke isceznete i izginete po melioraciskite kanali,ama bidi siguren deka pesimizmot i toa zarazno-otvoren dava "plutajuca" karakteristika da isceznete po kanali.nekoi ke isceznete nekoi ke izgineme Wink
ednostavno ke si go docekame posledniot, kako i mnogumina pred nas... i so mnooogu sotreni necisti dusi megju prviot -do posledniot. ,
e bas mi e interesno koga kuvari ke mudruvaat za spej satli, kazandzii za filharmonija, tezgadjii za kvantna fizika, sitkaci -"bizMismeni" ( a la "boki burgija" ) mislat deka se general-admirali so marsalski cin....
a ja nemaat osnovata, t.e dojdeni od KOJKURACZNAEKADE, vo Makedonijava, so "sumnivo poteklo" i kvalitet, bez prikazni od koleno na koleno i revolucionerni pesni vo familijata ( sto ocekuvas od dojdenec od Bosilegrad , Surdulica ili pickesimaterine , pa uste uklucen u VMRO VMRO-VMRO-DPMNE, da gine za drzavava? ili pekoe goon bugaristansko ko ljuBGco, bugarofili, ili nekoj "vmrovec" kako Dragisa Miletic...?)  ......
osnovata e - do POSLEDNIOT kursum! pa koi "voli" nek "izvoli", toa, "bizMismeni" ne mozat da go razberat..nikogas.


Последната промена е направена од VOL на Вто Дек 13 2016, 15:01. Мислењето е променето 1 пати
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Вто Дек 13 2016, 15:00

..а бе човек олади малку, прво погледај календарот , т.е. кое време-век е, второ прашај се зошто мнооогу долго чекаме за да реагираме и кој не ушушкува у коприна и лажна надеж, и трето..зошто Зајко уште не е паприкаш????
Крали Марко онака само фигуративно , не ми текна во моментот на Леонид од под спилата, братот на мојата баба ( што само ти кажува колку доооолго паметам)... Smile
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by VOL on Вто Дек 13 2016, 15:12

oladiv da ti kazam,iznastinav
prvo NIE NE SME DIVJACI da ubieme clen na opoziciska partija pa da potvrdime deka sme plum pleme nekoe kako sto  ne smetaat "brake" rbi ( juznosrbijanci , crkva) "braka" bugaristanci ( jazik, nacija, istorija, se'!)
stokata juznociganska  ( crrkva, nacija, istorija!) podivenite pleminja poturceni ( zemja sakaat, zemja!) i ostanati.
NE! ne sme nie KAKO NIV>
eve im QRAC podolg, ako mislea i site tie i amerigovnata deka Makedonija prosto "place " za stranska intervencija, da ima neredi i politicki cistki, 
one go Zajko, si izleze so se partita na glasanje , si zemaa kola si zemaa, ni kutija sksena ,ni coek povreden ni otepan, za izborive..
ZA QRAC moze da ni se fatat i amerika i rusija i cel balkan.
mirni fer izbori.
se obidoa so teroristi- ubija deca raj Smilkovsko, go sudime, ke CRKNAT vo zatvor, ke gi guzat tamu dodeka ne smenat vera vo evrejska pa pose pak naiad i take vo drug.dodeka glasceto ne im se istenci, gazeto oblikuva ko na Jenifer Lopez. A potoa i so Kumanovo, go sotrevme ke skapat i tie sega, samo neka gi neka MIZERUVAAT , pravdata gi stiga. ke im se tenci glasceto i niv.

ova ne e erdglupanova Turcija, nitu kosovo , da se frlaat sozavci sekoj den vo parlament, ko da se Saka Zulu pleme pa da vodat vojni za kozji stada.
ova e Macedonija, povelette UCETE .
i SJO so se Katica im e i ziva i zdrava so se site nejzini vratolomni glupiranja, i Zajakot im e ziv i zdrav....
ova drzava NE ubiva po ulici, ne egzekutira, toa se srbii, bugaristanii, turcija, kosovo......
bombi- vo juznociganija,sekoj den...

eh, mojata cudesna zemja Makedonija. ne se davame be. eve im go-na!
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Вто Дек 13 2016, 15:37

хммм, остануе да почекаме. Нешто Бејли и таквите ми се многу тивки, атоа може да значи само две работи : или се занемени од изненадување или не работат у мир и тишина кога вече им се наредија картите.
А картите се како следи : сдсм исто ко 2001 ја одработи квислиншката задача. Го фрли поимот федерализација, кантонизација, шипатарски-секаде и за се у сред терен.
Вмро сеа има само три избора: да коалицира со кого сака годе шипатарска партија според нивните максималистички услови, да коалицира со сдсм што е невозможно због Бејли&компанија, трето да го врати мандатот за да  сдсм која си нема проблем со македонските работи и ја боли патка за тоа, формира влада.
Но и у  таа варијанта ердглупавата Турција нема да се случи , бидејќи Македонците се фини-људи, проголтале они и покрупни срања..као тврдат американските консултанти...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by VOL on Вто Дек 13 2016, 18:08

Heh..konkrit,konkrit.
Postaviv dva kontradiktorni posta,namerno. Vo edniot "gineme do zadnji metak" a vo  drugiot skandinavcite se amazonski pleminja za nas-pukame of civilizacija.. Smile
I dvata posta s delumno tocni-kolku sto se I netocni,delumno.
Realnosta e slednata,ne sme vo NATO a trebase odamna, ne sme vo Eu, a pogolemi vukoseksacini of Nas ko nekojsi bugaristanii, rumaniii neznam koj nekakvi litvanii se pred nas.
Nikoj ne ni garantira vlez duri I so fyrom.
Sdsm mora da definira sto I e vo plan I sto I e programata,pred narodot. Dali dvojazicnosta e navistina nivni adut za pogolemi podrska za poveke pratenici,ili Toa e gaf samo na zaev.
Mene mi lici na povod za bunt: zajko da navistina obekjal takvo nesto, pa ne znae Kako da go izvede toa a da ostane "Nevin ko cvet"- sponzorite besneat od neispolnetoto a veteno....ete ti konflikt, koj dosega se izbegnuvase,i pokraj teroristickite obidi.hmm
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by concrete on Вто Дек 13 2016, 18:46

..бунтот може да има само една цел..заокружување на проектот голема албанија. А тој проект не локална шипатарска сентиментална идеа. Мора да има баја моќен спонзор со свои цели и интереси кои нас не изклучуваат како несигурен каурски елемент... Wink Wink
Ако земеш у обзир дека и едно многу по-оперетско бунтче 2001 заврши со опело на националната држава на Македонците, јас сум многу љубопитен како ќе заврши овој... Smile Smile
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Избори 2016

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот