Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by king on Пон Јун 09 2014, 23:09

Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска, вели дека и покрај критиките од ЕУ, опозицијата нема да ја наведне главата пред власта за да се врати во Собранието. Таа обвинува дека токму власта е одговорна за забелешките кои доаѓаат од Брисел за, како што вели, апсолутна контрола врз медиумите и немањето одвоеност на државните од партиските активности. Зборувајќи во емисијата „15 минути“ на Алсат, Шеќеринска рече дека за евентуалното губење на препораката за почеток на преговорите, прстот ќе нема да може да се впери кон опозицијата.

Шеќеринска ги спомна случите кога СДСМ се враќал во Собранието за да се решат проблемите, како што беше случајот со настаните од 24 декември или измените во Изборниот законик, но тоа било безуспешно. Шеќеринска тврди дека единствената точка за која опозицијата е подготвена да разговара со власта е формирање на техничка влада која би организирала предвремени избори.

Во разговорот Шеќеринска не сакаше да ја открие идната стартегија на СДСМ во следниот период за на власта да не ù се дало можност да се подготви. Од друга страна, евентуалното организирање на делумни избори за да се пополнат празните места во Парламентот, Шеќеринска го оцени како неуставно. Според неа, на тој начин би се прекршил демократскиот принцип - еден човек, еден глас, па како што смета, политичката криза уште повеќе би се продлабочила.

http://alsat.mk/index.php/vesti/od_zemjata/9439-%D1%88%D0%B5%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%B4%D1%81%D0%BC-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%9C%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D1%82.html

Ич да не се враќаат, нек си останат таму кај што се ... ни на небо ни на земја!
Среќен им пат во заборав!

.. болдот!
... ха ха хаааааа ... имале стратегија, па да не им ја дознаат .... а бе УПМ ... една стратегија...


... тие ти се ..изгубени марсовци!

...која стратегија ... да прогласуваат за изроди и екскомуницираат се што не мисли како нив?

... ги испонавредуваа и омаловажија ..неопределените, спортистите, уметниците, пејачите, новинарите, телевизиите, радијата, животните во зоолошка, народот... не чинел и појма си нема од ништо... па не им преостана никој веќе ...
... никако не им допира до малиот мозок дека народот колку и да има резерва и одредени незадоволстава спрема владеачката гарнитура, да   уште бар пута 1 000 000 не може да го смисли сдсм повторно на власт.
СДСМ е диносаурус во умирање...
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by punter ohrid on Вто Јун 10 2014, 07:31

најпаметната одлука што некогаш ја донесле, нека си седат таму каде што се за доброто на Македонија, каде се појавиле, штета направиле, пази тие нема да наведнеле главата пред власта,..... тие знаат само кичми да виткаат пред европските педофили.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by Урош on Вто Јун 10 2014, 09:34

punter ohrid напиша:најпаметната одлука што некогаш ја донесле, нека си седат таму каде што се за доброто на Македонија, каде се појавиле, штета направиле, пази тие нема да наведнеле главата пред власта,..... тие знаат само кичми да виткаат пред европските педофили.

јас молам бога мушки да издржат во оваа нивна одлука... ама лажовчини се тие и преваранти...

Урош

Posts : 23
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by concrete on Сре Јун 11 2014, 09:45

Зар шеќерната Шеќеринска  некој ја есапи за било што друго отколку да ја праша за совет која скапа чанта е моментално во мода, за да не случајно од незнаење се утне  работата???? Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by king on Сре Јун 11 2014, 23:06

Ха ха хаааа ...
.. па будалине нека бојкотираат ...


И Рада доби апанажа...за џепарац!

Предводникот на политиката за бојкот на институциите, иницијаторот на поднесените оставки, Шеќеринска, без грам обѕир кон колегите кои сега останаа и без работа и без плата, една година ќе седи дома и ќе зема 1000 евра плата
.............................
..............................

http://www.vecer.mk/default.asp?ItemID=2CA3C79E6B4C464D925F3632BBB344AD
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by concrete on Сре Јун 11 2014, 23:32

...мислам дека во новото издание на Речникот на Македонскиот јазик едно од објасненијата  на зборот будалетинка треба да биде и..: сдсм овца избрана за пратеник во Собрание која се откажала од тоа со писмена оставка заверена на нотар,  убедена од една шеќерна летва и еден долгоушест зајак.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by king on Сре Јун 11 2014, 23:49

А бе кај го има тоа ... не работиш ништо, цел ден се шлаеш по бутици, ваму таму по некои медиуми ќе нешто пролаеш... а на први ти стига 5 илјади еура и нешто ситно на име кирија плус илјадарче апанажа.. Very Happy Very Happy 

Е хе хе ..и ја со шест еуро илјадарчиња месечно у џеб ... има потоци солзи да леам за  македонската сиромаштија ...
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by punter ohrid on Чет Јун 12 2014, 10:45

king2 напиша:А бе кај го има тоа ... не работиш ништо, цел ден се шлаеш по бутици, ваму таму по некои медиуми ќе нешто пролаеш... а на први ти стига 5 илјади еура и нешто ситно на име кирија плус илјадарче апанажа.. Very Happy Very Happy 

Е хе хе ..и ја со шест еуро илјадарчиња месечно у џеб ... има потоци солзи да леам за  македонската сиромаштија ...

со шест илјадарчиња јас не македонско собрание, цела ЕУ и пошироко ке ја бојкотирам, одма им кажувам два прсти на сите, нема сила што ќе може да ме натера да работам, абе кој ги ебе сите ....

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by Guest on Чет Јун 12 2014, 16:17

Ако издржат уште 6 месеци секоја чест.

Кога ќе видат дека странците не ги ебат 2% на Заев ќе му се скисели млекото, ќе мора да им даде здраво објаснување на сопартиците зошто ги држи во опозиција и без леб.
Ќе мора порано или подоцна силно да пукне во таа партија за да протече вода, пошто вака одиме во Диктатура 3.0 сценарио, Власта не се плаши буквално од никого.
Ќе мора да се активираат квалитетните кадри во таа партија ако такви воопшто останале.

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бојкотот пропадна, СДСМ се враќа во Собранието

Пишување by king on Чет Окт 30 2014, 00:53

Ako e ова точно .... тогаш тури и крст на сдсм...
...таму е ... калаблк ...


avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by concrete on Чет Окт 30 2014, 09:12

..враќањето на сдсм во Собрание е само проблем на зачувување на дигнитетот и образот.. После она на Бранко, кога на крај како помочан леси се врати дома, уште една таква заебанција ќе ја чини сдсм многу, барем кај оние членови и симпаризери кои по историска инерција и веруваа и гласаа за нив , а на кој чавката не им го испила умот.
Всушност сега е големиот момент , дали сдсм ќе ја симне старата кожа, расчисти со рестловите и привезоците, како и заблудите од минатото и се прикаже скоро како нова-ремонтирана без сите тие багажи. Но тоа значи многумина да ги нема внатре , а тогаш на ветрометина истите стануват дивеч за отстрел зарди нивните транзициски, рамковни, транге-франге и поделителни гревови.
Тоа е сега стравот.
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by чучулига on Пет Окт 31 2014, 21:04

Нема потреба сдам да влези во парламентот.

Со таквиот чекор, јасно е дека сите одлуки од тековнава нелегитимна власт (заради рамномерно не претставување на целокупната популација на Македонија) се предмет на идни ревизии.

И нема смисла ДПМНЕ да планира да распишува предвремени избори (сценирајќи глупи протести) кога и на најмалото дете му е јасно дека после "тканди секна" филозофијата е уште поглупо да се очекува дека некој би се нафатил да ги плаќа нивните популистички билдања на личните бисаѓи.

Глупости.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by concrete on Пет Окт 31 2014, 22:00

чучулига напиша:Нема потреба сдам да влези во парламентот.

Со таквиот чекор, јасно е дека сите одлуки од тековнава нелегитимна власт (заради рамномерно не претставување на целокупната популација на Македонија) се предмет на идни ревизии.

И нема смисла ДПМНЕ да планира да распишува предвремени избори (сценирајќи глупи протести) кога и на најмалото дете му е јасно дека после "тканди секна" филозофијата е уште поглупо да се очекува дека некој би се нафатил да ги плаќа нивните популистички билдања на личните бисаѓи.

Глупости.

Чучулига, ме изненадуваш .... :нелегитимна власт???  Македонија реално гледано од секој аспект, па и правно-формален до сега немала насилно натурена илити октроисана влада. Секоја до сега, тоа станала на избори , кои никој никогаш од ниедна инстанца не ги пригласил за нелегитимни. Освен оние кои ги изгубиле истите заради својата неспособност и џукелизам...
Можеме се и сешто да и спориме пришиваме , фалиме или негираме на тековнава влада , ама дека е нелигитимна е смешно. Таквиот пристап и ќе доведе сите ние да ги заборавиме времињата кога Грујо не бил на власт, која тој ќе ја изгуби само кога ќе му здосади. што рука на срце за една земја е страшна работа. Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by чучулига on Пет Окт 31 2014, 22:16

concrete напиша:
чучулига напиша:Нема потреба сдам да влези во парламентот.

Со таквиот чекор, јасно е дека сите одлуки од тековнава нелегитимна власт (заради рамномерно не претставување на целокупната популација на Македонија) се предмет на идни ревизии.

И нема смисла ДПМНЕ да планира да распишува предвремени избори (сценирајќи глупи протести) кога и на најмалото дете му е јасно дека после "тканди секна" филозофијата е уште поглупо да се очекува дека некој би се нафатил да ги плаќа нивните популистички билдања на личните бисаѓи.

Глупости.

Чучулига, ме изненадуваш .... :нелегитимна власт???  Македонија реално гледано од секој аспект, па и правно-формален до сега немала насилно натурена илити октроисана влада.    Секоја до сега, тоа станала на избори , кои никој никогаш од ниедна инстанца не ги пригласил за нелегитимни. Освен оние кои ги изгубиле истите заради својата неспособност и џукелизам...
Можеме се и сешто да и спориме пришиваме , фалиме или негираме на тековнава влада , ама дека е нелигитимна е смешно. Таквиот пристап и ќе доведе сите ние да ги заборавиме времињата кога Грујо не бил на власт, која тој ќе ја изгуби само кога ќе му здосади. што рука на срце за една земја е страшна работа. Very Happy Very Happy Very Happy

И ти ме изненадуваш.

Не знам шо те чуди.

Јас гласав за опозицијата. И го поддржувам бојкот во Собранието.

Ако опозицијата не учествува во гласањето за Х, таквата изгласана промена не е валидна заради непреставување на вољата на севкупниот народ (исклучен е делот на опозиционо ориенитираните луѓе, следствено, нема демократска основа).

Ти текнува?avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by concrete on Пет Окт 31 2014, 23:48

чучулига напиша:
concrete напиша:
чучулига напиша:Нема потреба сдам да влези во парламентот.

Со таквиот чекор, јасно е дека сите одлуки од тековнава нелегитимна власт (заради рамномерно не претставување на целокупната популација на Македонија) се предмет на идни ревизии.

И нема смисла ДПМНЕ да планира да распишува предвремени избори (сценирајќи глупи протести) кога и на најмалото дете му е јасно дека после "тканди секна" филозофијата е уште поглупо да се очекува дека некој би се нафатил да ги плаќа нивните популистички билдања на личните бисаѓи.

Глупости.

Чучулига, ме изненадуваш .... :нелегитимна власт???  Македонија реално гледано од секој аспект, па и правно-формален до сега немала насилно натурена илити октроисана влада.    Секоја до сега, тоа станала на избори , кои никој никогаш од ниедна инстанца не ги пригласил за нелегитимни. Освен оние кои ги изгубиле истите заради својата неспособност и џукелизам...
Можеме се и сешто да и спориме пришиваме , фалиме или негираме на тековнава влада , ама дека е нелигитимна е смешно. Таквиот пристап и ќе доведе сите ние да ги заборавиме времињата кога Грујо не бил на власт, која тој ќе ја изгуби само кога ќе му здосади. што рука на срце за една земја е страшна работа. Very Happy Very Happy Very Happy

И ти ме изненадуваш.

Не знам шо те чуди.

Јас гласав за опозицијата. И го поддржувам бојкот во Собранието.

Ако опозицијата не учествува во гласањето за Х, таквата изгласана промена не е валидна заради непреставување на вољата на севкупниот народ (исклучен е делот на опозиционо ориенитираните луѓе, следствено, нема демократска основа).

Ти текнува?
не..не ми текнуе, туку колку знам Паламент , по нашки Собрание не е аматерско певачко друштво Коста Абрашевиќ , па некој кога му се пее се запушуе во хорот и си пее, а кога не му се пее, си оди дома....
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by чучулига on Пет Окт 31 2014, 23:58

Епа, врска немаш шо е собрание и шо то претставува.

(Ти реков, учев и политички науки)

avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by concrete on Саб Ное 01 2014, 00:50

чучулига напиша:Епа, врска немаш шо е собрание и шо то претставува.

(Ти реков, учев и политички науки)


хмммм.., мислам дека не ти е на одмет да си ги побараш парите од школарина назад... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by кнез on Саб Ное 01 2014, 17:30

Легитимитетот и неучество на некоја партија во Собранието не одат заедно. Very Happy

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by чучулига on Нед Ное 02 2014, 08:17

кнез напиша:Легитимитетот и неучество на некоја партија во Собранието не одат заедно. Very Happy

Некоја, да, ама промени на устав во осуство на опозиција нема легитимитет.

А како ти мислиш?
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by кнез on Нед Ное 02 2014, 08:45

чучулига напиша:
кнез напиша:Легитимитетот и неучество на некоја партија во Собранието не одат заедно. Very Happy

Некоја, да, ама промени на устав во осуство на опозиција нема легитимитет.

А како ти мислиш?
За Уставот донекаде се слагам само има многу нијанси кои се одлучувачку и плус зависи дали се носи Устав или се носат амандмани.
Немој да заборавиш дека и Шиптарите во 91-ба не гласаа за Уставот,што никако не значи дека тој беше нелегитимен.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by concrete on Нед Ное 02 2014, 10:19

кнез напиша:
чучулига напиша:
кнез напиша:Легитимитетот и неучество на некоја партија во Собранието не одат заедно. Very Happy

Некоја, да, ама промени на устав во осуство на опозиција нема легитимитет.

А како ти мислиш?
За Уставот донекаде се слагам само има многу нијанси кои се одлучувачку и плус зависи дали се носи Устав или се носат амандмани.
Немој да заборавиш дека и Шиптарите во 91-ба не гласаа за Уставот,што никако не значи дека тој беше нелегитимен.

..да , ама тоа негласање им даде "легимитет "  , да се однесуваат како  десперадоси во Македонија , што е и сон на одродените сдсм соросоиди, оние од агендата на глобалистите: сотри ги Македонците , измешај, па проспи..во големото тенџере каде ќе заборават и македонскиVery Happy Very Happy Very Happy
...еве имам ситуација десет годишно девојче , насред Скопје  да има тешкотии со македонскиот...мисли малата на англиски, па ја гледам кога ми збори всушност си ги преведува мислите на македонски.
А не живеела ни ден надвор од Македонија....
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by кнез on Нед Ное 02 2014, 14:36

Ха ха ха,добра ти е функцијата која ја постави помеѓу СДСМ и Шиптарите. Very Happy Very Happy
А што се однесува до девојчето,има и кај мене у маало едно исто такво дете забегано од она цртанине канали.Исто така не знае кој му е мајчин јазик
Тоа е тој глобалистички притисок.
Тоа е една мноооогу опасна тенденција која засега е веројатно мала ама страв ми е,и не знам какви и се капацитети на ширење.
Тоа мора да се сосче во корен исто ко и секоја заразна болест.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by king on Вто Ное 04 2014, 13:59

http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/211216-zaev-zernovski-i-petkovski-dogovaraat-strategija

Стратегија ... а бе .. ајде, се собрале три неспособни губитници и ќе праеле стратегија ... lol!
.. се виде нивното ... гола вода се ...
... единствено паметно што можат да направат ... е да се засекогаш изгубат од политичката сцена и отстапат место на поспособните .. а такви ги има мнооогу во нивните редови ..
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by king on Чет Ное 06 2014, 01:10

Овоа трио фантастико ... намерно или ненамерно го заборава да го викне ... „Бубето“ ... четвртиот од предизборната коалиција ...

...  па тој има поголема партија од на залижаниотт и оној што го носи името на маршалот заедно ...
... или толку му беше ... ги даде гласовите на контото на сдсм ..и кој те ..е..  потоа???
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by кнез on Чет Ное 06 2014, 07:36

king2 напиша:Овоа трио фантастико ... намерно или ненамерно го заборава да го викне ... „Бубето“ ... четвртиот од предизборната коалиција ...

...  па тој има поголема партија од на залижаниотт и оној што го носи името на маршалот заедно ...
... или толку му беше ... ги даде гласовите на контото на сдсм ..и кој те ..е..  потоа???
Бубето е зафатено со градење хотел за да има каде да се собираат болгарската служба и македонската петта колона. Very Happy

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шекеринска: СДСМ не се враќа во Парламентот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот